Jump to content

منوی ناوبری

تفاوت میان نسخه‌های «بنت‌الهدی صدر»

←‏فعالیت‌ها: اشتباهات اصلاح شد, دستور زبان اصلاح شد, پیوندهای اضافه شده
(←‏تألیفات: اشتباهات اصلاح شد)
برچسب‌ها: ویرایش با تلفن همراه ویرایش با نرم‌افزار تلفن همراه ویرایش توسط نرم‌افزار اندروید خالی‌کردن زیربخش
(←‏فعالیت‌ها: اشتباهات اصلاح شد, دستور زبان اصلاح شد, پیوندهای اضافه شده)
برچسب‌ها: ویرایش با تلفن همراه ویرایش با نرم‌افزار تلفن همراه ویرایش توسط نرم‌افزار اندروید حذف حجم زیادی از مطالب منبع‌دار
== تحصیلات ==
وی در یازده سالگی به همراه دو برادر خود، سید اسماعیل و [[سید محمدباقر صدر|سید محمدباقر]] صدر جهت کسب علم به نجف هجرت کرد و تحصیلات خود را در زمینهٔ فقه، [[علم حدیث]]، اخلاق، تفسیر و سیره نزد برادرش محمدباقر دنبال کرد؛ و به [[درجه اجتهاد]] رسید.<ref name="zb">بنت‌الهدی در آیینه خاطرات منتشر نشده خانواده شهید صدر، ترجمه: عبدالکریم زنجانی، ماهنامه شاهد یاران، ش ۱۸، اردیبهشت ۱۳۸۶</ref>
 
== فعالیت‌ها ==
بنت‌الهدی کار خود را در دو محور به پیش می‌برد:
 
=== فرهنگی ===
پرورش دختران از طریق برپایی کلاس‌های درسی و همایش‌ها و پیگیری انجام عبادات از سوی دختران تازه به سن تکلیف رسیده و منتشر کردن حجاب در میان آنان. همچنین وی بر مدارس الزهرا در شهر کاظمین و نجف نظارت داشت.
 
=== فکری ===
این سیدهٔ دستاوردهای فراوانی در عرصهٔ زنان ارائه کرده بود و از جمله این دستاوردها می‌توان چند داستان را نام برد:
# ای کاش می‌دانستم
# دو زن و یک مرد
# دیداری در بیمارستان
# به دنبال حقیقت
# خاطراتی در تپه‌های مکه
 
وی فعالیت سیاسی را از [[۱۳۳۶]] آغاز کرد، اما جهاد علمی، تربیتی و تبلیغی وی به صورت‌های گوناگونی بوده‌است:
 
در [[۱۳۴۴]] قمری با [[نام مستعار]] «ا. ح» به نوشتن مطالب دینی پرداخت. بنت‌الهدی با سلاح علم و قلم برای راهبری زنان عراق و آشنایی آنان با اسلام تلاش جدیدی آغاز نمود و پرچمدار آموزش اسلامی بانوان در عراق گردید. مقاله‌های او در نشریه [[الاضواء]] که گروهی از علمای نجف آن را منتشر می‌کردند، گوشه‌ای دیگری از کارهای علمی او را نشان می‌دهد.
وی از پایه‌گذاران [[مدارس دخترانه الزهرا]]<ref name=hz31-32 /> در [[بغداد]]، [[نجف]]، [[کاظمین]]، [[بصره]]، [[دیوانیه]] و [[حله]] بود. وی خود سرپرستی مدرسه‌های نجف و کاظمین را بر دوش داشت که روزهای هفته میان این دو شهر درآمد و شد بود. هدف او از پی‌ریزی این مدرسه‌ها، تربیت دختران مسلمان در دو مرحله دبستان و بالاتر به شیوه اسلامی بود که در مدرسه‌های دولتی عراق چنین چیزی دیده نمی‌شد. در این مدرسه‌ها افزون بر درس‌های رسمی، دروس اعتقادی هم تدریس می‌شد تا دختران را با تربیت اسلامی آشنا سازند. از دبیران علمی که از دید اعتقادی هم برخودار بودند، استفاده می‌گردید و آن‌ها آموزش‌های مورد نیاز برای پیشرفت سطح علمی و اعتقادی را می‌گذراندند. سطح علمی مدرسه‌ها به اندازه‌ای بالا بود که مردم دلباخته ورود دختران شان به این مدرسه‌ها بودند، ولی حکومت بعثی عراق در [[۱۳۵۰]] قمری همه مدرسه‌ها را دولتی کرد و بر پایه بخشنامه‌ای این آموزشگاه‌ها از بنت‌الهدی گرفته شد. بنت‌الهدی پس از این تاریخ، بیشتر به نوشتن کتاب و داستان پرداخت.
درس‌دادن نمونه‌ای از کوشش‌های او بود. بنت‌الهدی سه روز در مدرسه‌های بغداد و کاظمین و سه روز هم در مدرسه‌های نجف درس می‌داد.
در مسیر علمی، دشواری‌های فراوانی بر سر راه وی قرار داشت، همچون؛
* بیشتر کتاب‌های حوزوی برای تدریس نگاشته نشده بودند و باید ساده‌سازی می‌شدند.
* چاپ کتاب‌ها نازیبا و ناخوانا بود.
* کتاب‌ها واژه‌های سختی را در بر می‌گرفت و برای توده نامفهوم بود. وی با کمک دو برادرش این کارهای سخت را انجام می‌داد و جلسه‌های درس برای بانوان برگزار می‌کرد.
 
در فضای سرکوب حاکم بر عراق در زمان بعثی‌ها و پیش از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، با پیروی از روش [[امام سجاد]]، در راستای گسترش دین اسلام از روش غیر مستقیم استفاده می‌کرد و کتاب‌های فراوانی به سبک جدید می‌نوشت. نخستین زن شیعه مسلمان بود که وارد فضای داستان‌نویسی برای دختران جوان و نوجوان شد. داستان‌های وی ریشه در واقعیت‌های جامعه داشت و از قرآن و سنت به شیوه‌ای روان و شیوا یاری می‌گرفت تا شمار بسیاری بتوانند از آن‌ها استفاده کنند. کتاب‌هایش در دوران حکومت بعثی‌ها و صدام حسین، حاکم خونریز عراق، در شمار کتاب‌های ممنوعه بودند، اما مردم با شیفتگی آن‌ها را می‌خواندند و هنگامی که نیروهای امنیتی [[صدام]] به خانه‌ها یورش می‌بردند، آن‌ها را در باغچه، زیرخاک یا جای دیگر پنهان می‌کردند.
* در روزهای حج به‌عنوان سرپرست کاروان از بغداد یا کاظمین نزدیک به ۲۰۰ بانوی عراقی را برای این سفر روحانی همراهی می‌کرد تا فرهنگ بیداری اسلامی را در میان زنان بگستراند و چون آشنایی خوبی با فتوای مراجع دینی داشت، نیاز فقهی هرکس را براساس مرجع خویش پاسخ می‌گفت.<ref name="zb" />
 
== نظرات ==
کاربر ناشناس