پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «کپچا»

۷ بایت اضافه‌شده ،  ۳ سال پیش
جز
ویرایش نگارشی به خصوص نیم‌فاصله
برچسب: متن دارای ویکی‌متن نامتناظر
جز (ویرایش نگارشی به خصوص نیم‌فاصله)
برچسب‌ها: متن دارای ویکی‌متن نامتناظر ویرایش‌گر دیداری
'''کپچا'''<ref>مخفف «Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart"</ref> {{انگلیسی|CAPTCHA}}، که سرنام برابر انگلیسی «آزمون همگانی کاملاً خودکارشدهٔ تورینگ برای مجزا کردن انسان و رایانه» است، یک سامانهٔ امنیتی و روند ارزیابی است که برای جلوگیری از برخی حمله‌های خرابکارانهٔ ربات‌های اینترنتی<ref>[//en.wikipedia.org/w/index.php?title=Internet_bot&oldid=276799955 Internet Bot]</ref> به‌کار می‌رود.
جای‌گزین '''آزترا''' که سرنام «آزمون تورینگ تشخیص رایانه از انسان» است هم برای کپچا دیده شده‌است.
این روند می‌تواند مشخص کند که مراجعه کنندگان به یک وب‌گاه یا سایر خدمات آنلاین انسان هستند یا کامپیوتر. بدین منظور برنامهٔ کپچا آزمون‌هایی را تولید می‌کند که تنها انسان‌ها قادر به پاسخ‌گویی به آنهاآن‌ها باشند. چون کامپیوترها و نرم‌افزارهای فعلی احتمالاً<ref>[http://www.cs.sfu.ca/~mori/research/gimpy/ Breaking a Visual CAPTCHA]</ref> نمی‌توانند پاسخ درستی به این آزمون بدهند، هر کاربری که آنرا درست حل کند، انسان فرض می‌شود.
 
[[دانشگاه کارنگی ملون]] که تحقیقات زیادی در زمینه کپچا دارد، می‌خواست واژه کپچا را به نام خود به ثبت برساند که این اقدام مورد پذیرش واقع نشد. به همین دلیل آن‌ها از واژه یِ [[ReCAPTCHA]] برای اقدامات خود استفاده نمودند.
 
تا کنون احتمالاً با تصویری از حروف و اعداد که عمداً کج و ناواضح رسم شده‌اند در وب‌گاه‌های مختلف برخورد کرده‌اید و از شما خواسته شده تا آنراآن را به شکل صحیح خوانده و بادقت در یک جعبهٔ متن<ref>text box</ref> وارد کنید. اگر چنین است شما با یک کپچا سر و کار داشته‌اید.
 
[[پرونده:Modern-captcha.jpg|frame|یک کپچای مدرن]]
 
== کاربردهای کپچا ==
* جلوگیری از اسپم در بلاگهابلاگ‌ها و سایر وب‌گاه‌ها
* جلوگیری از نفوذ روبات‌ها به رایانه‌ها
* جلوگیری از نفوذ هکرها به رایانه‌ها