پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «دیودور سیسیلی»

جز
بدون خلاصه ویرایش
جز
'''دیودوروس سیکولوس''' یا '''دیودور سیسیلی''' {{به یونانی|Διόδωρος Σικελιώτης}} (Diodorus Siculus,Diodorus of Sicily) تاریخ‌نگار هم‌دوره [[ژولیوس سزار]] (۴۰-۱۰۰ پ. م.) و [[آگوستوس]] (۶۳ پ م – ۱۴م) و نویسنده کتابخانه تاریخی است. او کتابی در ۴۰ جلد، به نام «تاریخ جهان» نوشت در ۴۰ جلد که امروز حدود ده جلد از آنها به دست ما رسیده است.
 
دیودور در شهر [[اژیریون]] (Agyrion) چشم به جهان گشود. شهر اژیریون در سرزمین سیکول (Sicule) دروندر [[سیسیل]] و در غرب کوه [[اتنا]] واقع است. تنها اشاره ای که در تاریخ به این شهر شدهشده، زاده شدن دیودور در این شهر است. تاریخ دقیق مرگ و تولد دیودور معلوم نیست. وی احتمالا در سال ۹۰ پیش از میلاد به دنیا آمده است. این زمان تقریبی از تاریخ سفر مطالعاتیش به مصر (۵۷-۵۶ پ. م.) استنتاج میشودمی‌شود. درباره تاریخ وفات او نیز باید به حدس و گمان توسل جست.
 
آخرین رویداد تاریخی که دیودور به آن اشاره کرده است، ایجاد مهاجر نشین [[روم|رومی]] در تورومنیون (تائورمین) توسط [[آگوستوس|اکتاویوس]] است که احتمالا به سال ۳۶ پ. م. باز می‌گردد. بنابراین می‌توان گفت که او تا سال ۳۰ پ. م. در قید حیات بوده است، زیرا در آنچه از اثرش بازمانده، هیچ اشاره‌ای به پیروزی [[آگوستوس|اکتاویوس]] بر [[مارکوس آنتونیوس|آنتوان]] در اکسیوم و پیامدهای سیاسی این رویداد نشده است. آگاهی ما درباره زندگی دیودور بسیار اندک و محدود است.
۹۲

ویرایش