ویلهلم یکم، امپراتور آلمان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
ویلهلم یکم
پادشاه پروس و اولین امپراتور آلمان
Wilhelm1.jpg
دوران ۲ ژانویه ۱۸۶۱–۹ مارس ۱۸۸۸
زادروز ۲۲ مارس ۱۷۹۷
زادگاه برلین، پروس
مرگ ۹ مارس ۱۸۸۸ میلادی (۹۰ سال)
محل مرگ برلین، پروس
آرامگاه کاخ شارلوتن‌بورگ، برلین
پیش از فریدریش سوم
پس از فریدریش ویلهلم چهارم
همسر اگوستا
دودمان دودمان هوهنتسولرن
پدر فریدریش ویلهلم سوم
مادر لوئیز

ویلهلم یکم (آلمانی: Kaiser Wilhelm I)، (زاده ۲۲ مارس ۱۷۹۷، برلین - درگذشته ۹ مارس ۱۸۸۸، برلین)، پادشاه پروس (۲ ژانویه ۱۸۶۱ تا ۹ مارس ۱۸۸۸) و اولین امپراتور آلمان از ۱۸ ژانویه ۱۸۷۱.

زندگی‌نامه[ویرایش]

او به عنوان دومین پسر فریدریک ویلیام سوم بعد از فریدریش ویلهلم چهارم به دنیا آمد. بعد از اینکه پدرش در نبرد جنا و اوراشتت شکست سختی از ناپلئون خورده بود، او را در سن ده‌سالگی به عنوان افسر نامید. ویلهِلم به این ترتیب، پس از مرگِ فریدریک ویلیام سوم و به قدرت‌رسیدن برادرش فرایدریک ویلیام چهارم سال ۱۸۴۰، به عنوان ولیعهد احتمالیِ پروس شناخته شد و لقب شاهزاده پروس (آلمانی: Prinz von Preußen) را از آن خود کرد و در مدت کوتاهی نیز، به مقام ژنرالی دست‌یافت.

ویلهلم پس از سکته‌های متعدد برادرش که پادشاه پروس بود، سال ۱۸۵۸ زمام امور کشورش را دردستش گرفت، طوری که پس از مرگ پادشاه، سال ۱۸۶۱، تخت شاهی شاهی را نیز تصاحب کرد. ویلهلم نسبت به برادرش بی‌طرف‌تر در سیاست شناخته شده‌است و کمتر از او حتی در سیاست دخالت می‌کرد؛ ولی پس از درگیر شدنش با مجلس لیبرال پروس، به راه حلی محافظه‌کارانه دست‌زد و اتو فون بیسمارک را به عنوان نخست‌وزیر خود انتخاب کرد. اتو بیسمارک که تمام قدرت را برای پادشاه می‌خواست، بسیار با علاقه به عنوان مشاور ویلهلم خدمت می‌کرد. در حالی که قدرت اصلی حکومت، نه در دستان پادشاه بلکه در دستان خود بیسمارک بود.

تاجگذاری ویلهلم، به عنوان امپراتور آلمان، نقّاش: آنتون فون ورنر.

بعد از پیروزی چشمگیر در جنگ فرانسه-پروس، ویلهلم خود را سال ۱۸۷۱، در ورسای فرانسه، به عنوان امپراتورِ (آلمانی: Kaiser) تاجگذاری کرد و بیسمارک هم از این رو، به عنوان اولین صدراعظمِ تاریخ آلمان شناخته شد؛ بنابراین از همبستگی آلمان شمالی (۱۸۶۷–۱۸۷۱)، کشوری فدرالی به نام امپراتوری آلمان به وجود آمد. (وحدت آلمان)

تاریخ ۱۱ مه ۱۸۷۸ در برلین، تروری بر جان امپراتور آلمان انجام شد، که به موفقیت نرسید. این ترور از طرف یک آنارشیست به نام ماکس هودل انجام شد و بهانه‌ای شد، برای قوانین ضد سوسیالیستی، که مبانی آن را خود بیسمارک وضع کرده بود.

ویلهلم که محبوبیتش در اواخر عمرش رو به افزایش بود، ۹ مارس ۱۸۸۸ درگذشت و در کاخ شارلوتن‌بورگ در برلین به خاک سپرده شد.

منابع[ویرایش]