دی‌کامپایلر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از مترجم‌وارون)
پرش به: ناوبری، جستجو

مترجم‌وارون یا دی‌کامپایلر (به انگلیسی: Decompiler) کد برنامه را که در سطح پایینی از انتزاع قرار دارد (معمولاً طراحی شده‌اند که رایانه آن را بخواند) را به شکلی تبدیل می‌کند تا سطح بالایی از انتزاع داشته باشد (معمولاً طراحی شده‌اند که انسان آن را بخواند). به این علت فرازبر نامگذاری شده است که کد با زبان سطح پایین را به کد زبان سطح بالا تبدیل می کند بدون این که در رفتار کد تغییری حاصل شود. به عمل decompile کردن فرازش گفته می شود.

مترجم‌وارون‌ها معمولاً به طور کامل کد اصلی را بازسازی نمی‌کنند، با این حال یک ابزار مهم در مهندسی معکوسند.

معرفی[ویرایش]

مترجم‌وارون معمولاً کد اجرایی را به کد منبع در زبان برنامه‌نویسی سطح بالا ترجمه می‌کند به طوری که اگر کد جدید دوباره ترجمه گشت در اجرا مانند کد اجرایی اصلی عمل کند.

دیکامپایلر دیکامپایلر به برنامه ای گفته می‌شود که عمل عکس کامپایلر را انجام دهد. که یعنی کد نزدیک و قابل فهم توسط ماشین را به کد قابل فهم برای انسان تبدیل می کند. دیکامپایلر ها معمولاً نمی‌توانند کد اصلی برنامه را دقیقاً به شکل اصلی آن برگردانند ، اما یکی از ابزار های اصلی در مهندسی معکوس هستند. از دیکامپایلر برای مباحث امنیت کامپیوتر ، تحصیح خطاها و... استفاده می شود. زبان های کامپایلری مفسری که از کد میانی و ماشین مجازی استفاده می کنند معمولاً به صورت کامل قابل برگشت هستند ، یعنی حتی شماره ی خطوط و نام متغییرهای کد اصلی هم قابل برگشت است.از این دست زبان‌ها می توان به جاوا و .net اشاره کرد. به عنوان مثال دیکامپایلر jd-gui برای جاوا وجود دارد که کد را به صورت کامل برمی گرداند. برای جلوگیری از دیکامپایل برنامه ها ابزاری با عنوان مبهم کننده ی کد( obfuscated code) وجود دارد که عملیات مهندسی معکوس را مشکل تر می کند.

جستارهای وابسته[ویرایش]