لابی‌گری در ایالات متحده آمریکا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
جک آبراموف، یکی از لابیست‌های مشهور سالهای اخیر

لابی در ایالات متحده آمریکا (به انگلیسی: Lobbying in the United States) یکی از عوامل پرقدرت نفوذ در سیاست‌های دولت آمریکا است.

آمریکای اوایل قرن نوزدهم دراوج کثرت گرایی و پلورالیسم سیاسی قرار داشت و به همین دلیل هر نگرش و مشرب سیاسی – اجتماعی می‌توانست در یک گروه، انجمن و تجمعی تجلی یابد. در حقیقت بدون شناخت ماهیت و عملکرد این گروه‌ها، درک صحیح از رفتارهای سیاسی در ایالات متحده آمریکا تقریباً ناممکن می‌شود.

لابی‌ها و گروه‌های ذی نفوذ در ایالات متحده[ویرایش]

تعیین تعداد دقیق گروه‌های فشار و ذی نفوذ در ایالات متحده آمریکا بسیار دشوار است. همچنین شناسایی تمامی گروه‌های فشار و ذی نفوذ در ایالات متحده تقریباً غیرممکن است.

تقسیم‌بندی لابی‌ها و گره‌های ذی نفوذ[ویرایش]

می‌توان گروه‌های ذی نفوذ را درچند دسته تقسیم‌بندی کرد. ازلحاظ موضوعیت، گروه‌های ذی نفوذ به دو دسته عمده تقسیم می‌شوند.

  1. گروه‌های ذی نفوذ اقتصادی در ایالات متحده آمریکا
  2. گروه‌های ذی نفوذ اجتماعی در ایالات متحده آمریکا

البته فعالیت بسیاری از گروه‌های ذی نفوذ تنها به یک موضوع خاص محدود نمی‌شود و ابعاد مختلفی رادر بر می‌گیرد. به عنوان مثال، یک گروه علاوه بر مسائل اقتصادی موضوعات محیط زیستی را نیز پیگیری می‌کند یا اینکه هم‌زمان خواهان برابری اقتصادی نیز است. گروه‌های ذی نفوذ اقتصادی خود به چند دسته کوچک‌تر تقسیم می‌شوند، اما همگی آنان منافع خاص اقتصادی نظیر افزایش حقوق، بهبود شرایط کار، ارتقاء سطح اشتغال و توسعه خدمات اقتصادی را دنبال می‌کنند. دراین بخش، حتی کارخانجات، شرکت‌ها وموسسات اقتصادی نیز به مثابه گروه‌های فشار عمل می‌نمایند و با پرداخت پول‌های کلان به سیاست‌مداران یا رسانه‌های گروهی، منافع اقتصادی خود را دنبال می‌کنند.