بد سکتور

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از قطاع خراب)
پرش به: ناوبری، جستجو

قِطاعِ خَراب یا بد سکتور (به انگلیسی: Bad Sector) قطاعی است در دیسک گردان یا در حافظهٔ فلش که به دلیل یک خرابی دائم به مانند آسیب‌دیدگی فیزیکی به سطح دیسک (یا گاهی قرار گرفتن قطاع‌ها در یک مغناطیس یا حالت دیجیتالی‌ای که قابل بازگشت نیست) یا ترانزیستورهای حافظه‌ای خراب، دیگر قابل استفاده نیست (یا سیستم‌عامل در دستیابی به آن‌ها ناتوان است). قطاع‌های خراب معمولاً توسط یک ابزار نرم‌افزاری از قبیل CHKDSK یا SCANDISK در سیستم‌عامل ویندوز یا badblocks در سیستم‌عامل‌های شبه یونیکسی تشخیص داده می‌شود. هنگامی که یافت شود، این برنامه‌های ممکن است این قطاع‌ها را به عنوان قطاعی غیرقابل استفاده برچسپ (همهٔ سامانه‌های پرونده‌ای دارای تدارکاتی برای برچسب زنی به‌عنوان قطاع‌های خراب هستند) بزنند و سیستم‌عامل آن‌ها را در آینده نادیده خواهد گرفت.[۱]

انواع بد سکتور[ویرایش]

بدسکتورها به دو دسته فیزیکی یا سخت و منطقی یا نرم دسته‌بندی می‌شوند:[۲]

هد انتقال اطلاعات متعلق به هارد دیسک شرکت سیگیت

بدسکتور فیزیکی (Physical)[ویرایش]

بد سکتور «فیزیکی» یا «سخت» در واقع بخشی از فضای هارد دیسک است که به صورت فیزیکی (ضربه) آسیب دیده است. ممکن است هد هارد دیسک با آن بخش از دسک سخت برخورد کرده و به آن آسیب رسانده باشد. یا اینکه گرد و غبار روی آن بخش نشسته و آن سکتور خاص را از کار انداخته است. همچنین در دیسک‌های سخت و SSDها ممکن است فرسایش و استهلاک قطعات باعث ایجاد سکتور معیوب شده باشد. یا اینکه ایرادهای اینچنینی موجب آسیب فیزیکی شده باشند. این قبیل آسیب‌ها معمولاً غیر قابل تعمیر هستند.

امروزه کارخانجات سازنده هارد دیسک سعی دارند با کاهش قطعات مکانیکی هاردها و استفاده از تکنولوژی‌های الکترونیکی، احتمال آسیب را کاهش دهند. همچنین عایق‌سازی بهتر بدنه هارد دیسک‌ها نیز اقدام پیشگیرانه دیگری است که می‌تواند مانع از ورود هوا به فضای داخل هارد شود.

بدسکتور منطقی (Logical)[ویرایش]

بد سکتور «منطقی» یا «نرم» هنگامی رخ می‌دهد که سیستم عامل تلاش کند تا از آن بخش هارد دیسک اطلاعاتی را فراخوانی کرده و بخواند، اما دریابد که کد اصلاح-ایراد (به انگلیسی: Error-correcting code) با محتوای سکتور همخوانی ندارد. آنگاه این قسمت هارد توسط سیستم عامل به عنوان بد سکتور علامت گذاری می‌گردد، اما با بازنویسی فضای هارد قابل اصلاح است. و البته ابزار چک دیسک ویندوز هم تا حدی توانایی تعمیر چنین سکتورهای معیوبی را دارد.

منابع[ویرایش]

  1. Wikipedia contributors, "Bad sector," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Bad_sector&oldid=504332286 (accessed September 15, 2012).
  2. Bad Sectors Explained: Why Hard Drives Get Bad Sectors and What You Can Do About It

رفع بدسکتور هارد