ابررسانه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از فرارسانه)
پرش به: ناوبری، جستجو

در فرهنگ ارتباطات، ابررسانه (به انگلیسی: Hypermedia) اصطلاحی است کلی و فراگیر برای توصیف میزان تعاملی‌بودن یک رسانه. ابررسانه‌بودن وجه تمایز رسانه‌های تعاملی و مدرن، از رسانه‌های سنتی نوشتاری است. ابررسانه‌ها در واقع آمیزه‌ای از تصویر، صدا، و نوشتار هستند، و از ابزارهای ذخیرهٔ الکترونیکی محتوا و همچنین از امکان بازیافت آنها برخوردارند.

يك نظام ابررسانه‌اي در ساده‌ترين شكل خود مي‌تواند داراي دو گره حاوي اطلاعات باشد كه از طريق پيوند واحدي به يكديگر متصل مي‌شوند مانند يك عكس و متني توصيفي درباره آن. در درون متن، كليد واژه‌اي مي‌تواند تعبيه شود تا ارتباط متن را با عكس برقرار كند. پس از انتخاب كليد واژه مي‌توان از طريق پيوند از پيش تعريف شده عكس را بازيابي و مشاهده كرد.

تاريخچه[ویرایش]

نظام ابررسانه‌اي نيز نظير اغلب مفاهيم و فناوري‌ها، به يكباره در صحنه علوم رايانه ظاهر نشد. از دهه 1960، تلاش‌هاي بسياري براي توصيف و استفاده از ابرمتن صورت پذيرفت؛ اما آنچه نظام‌هاي ابررسانه‌اي در انتظار آن به سر مي‌بردند، استفاده از قدرت پردازش بالاي رايانه براي تركيب و ارائه صوت، تصوير، و متن بود كه در سال‌هاي اخير به سرعت رشد و گسترش يافته است.

در 1936، اچ. جي. ولز نويسنده داستان‌هاي تخيلي ـ علمي در سخنراني خود باعنوان "دايره‌المعارف جهاني" به ناتواني بشر در رويارويي منطقي با انبوهي از اطلاعات و در نتيجه عدم‌دسترسي به آثار مورد نياز اشاره كرد. وي براي رفع اين مشكل، تصويري از دايره‌المعارفي جهاني كه دائمآ روزآمد مي‌شود و به راحتي مي‌تواند در هر جا در دسترس قرار گيرد، ارائه نمود. ولز تنها به ضرورت مطلق اين موضوع پرداخت و خود را درگير جزئيات فني چگونگي انجام آن نكرد.[۱]

پیوندهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. دایره المعارف کتابداری واطلاع رسانی
  • شکرخواه، یونس. واژه‌نامهٔ ارتباطات، چاپ سوم. تهران: سروش (انتشارات صدا و سیما)، ۱۳۸۶. ISBN 964-435-731-0