دوبی ورلد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

شرکت دوبی ورلد (Dubai World) یک شرکت سرمایه گذاری ثبت شده در منطقه شیخ‌نشین دوبی، امارات متحده عربی، است که به خصوص در زمینه مشاوره و مدیریت طرح‌های تجاری، صنعتی و ساختمانی دولت دوبی فعالیت دارد.

این شرکت در بهار سال ۲۰۰۶ براساس فرمان حاکم دوبی، که در عین حال معاون رئیس و نخست وزیر امارات نیز هست، تأسیس شد و بخش عمده سهام آن نیز به او تعلق دارد.

کوتاه مدتی پس از تأسیس دوبی ورلد، این شرکت به تأسیس یک شرکت صاحب سهام با شعبه‌هایی در ده‌ها شهر جهان مبادرت ورزید و مجموعه شرکت‌های تحت مالکیت آن اجرای طرح‌های بزرگ در بخش‌های ساختمان، شهرک سازی و توسعه تأسیسات زیربنایی به خصوص در دوبی و سایر بخش‌های امارات را در دست گرفتند.

در دوران رکود اقتصادی[ویرایش]

فعالیت‌های اقتصادی این شرکت دولتی که در دوره رونق اقتصاد جهانی کاملاً سودآور به نظر می‌رسید، باعث شد تا شرکت دوبی ورلد و مجموعه شرکت‌های تابع آن، به دریافت وام‌های کلان از موسسات مالی و سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی منجر شد.

با بروز رکود در اقتصاد جهانی، و به خصوص در بخش ساختمان، سرمایه‌گذاری‌های شرکت دوبی ورلد ارزش پیش‌بینی شده خود را از دست داد و این شرکت برای بازپرداخت بدهی‌های خارجی خود با دشواری مواجه شد.

در حال حاضر، (آذر ۱۳۸۸) جمع بدهی‌های شرکت دوبی ورلد بین سی تا پنجاه میلیارد دلار گزارش شده.دوبی ورلد به تازگی مبلغ پنج میلیارد دلار را از طریق فروش اوراق قرضه به بانک‌های مستقر در شیخ نشین ابوظبی قرض کرده اما ظاهراً این مبلغ نیز تکافوی بازپرداخت بهره وام‌های قبلی و اصل وامهای سررسید شده را نمی‌دهد.

در ماه دسامبر ۲۰۰۹ زمان بازپرداخت بخش قابل توجهی از بدهی‌های یکی از شرکت‌های عمده وابسته به دوبی ورلد فرا می‌رسد و برخی کارشناسان مالی در مورد امکان طرح شکایت حقوقی توسط برخی از طلبکاران و در خواست اعلام ورشکستگی شرکت خبر داده بودند.

منابع[ویرایش]