دانشنامه تاریخ معماری ایران‌شهر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
دانشنامهٔ تاریخ معماری ایران‌شهر
ایرانشهرپدیا.png
زبانفارسی
مالکوزارت راه و شهرسازی
وبگاهiranshahrpedia.com
تجارینه
فعال‌شده۱۳۸۵
وضعیت کنونیفعال

دانشنامهٔ تاریخ معماری ایران‌شهر پایگاه بین‌المللی اطلاعات تاریخ معماری و شهر در ایران‌شهر (جهان ایرانی، ایران‌زمین) است. طرح دانشنامهٔ تاریخ معماری ایران‌شهر (با نام پیشین «دانشنامهٔ تاریخ معماری و شهرسازی ایران‌زمین») در سال ۱۳۸۵ به همت فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران و با حمایت مالی وزارت مسکن و شهرسازی بنیاد گذاشته شد. این «پایگاه اطلاعات» «دانشنامه» خوانده شده‌است؛ از آن رو که درصدد است تعریفی نو از دانشنامه به دست دهد که با کیفیت و کمیت مفاهیم و مصادیق مربوط به جنبه‌های گوناگون معماری در جهان ایرانی مناسبت داشته باشد.

این پایگاه در حقیقت «دانشنامه» است؛ با این تفاوت که اندازه و گوناگونی اطلاعات در آن بسیار گسترده‌تر از آن است که در کاغذ بگنجد؛ اطلاعات آن روزبه‌روزافزون می‌شود؛ به‌رایگان در دسترس همگان است؛ مخاطبان آن می‌توانند در تکمیل آن مشارکت کنند؛ نویسندگان آن بی‌نهایت‌اند؛ محدودیت زبان ندارد؛ در آن از امکانات رسانه‌های گوناگون استفاده می‌شود؛ هم مدخل‌های ازپیش‌معین دارد و هم مدخل‌های پویا که متناسب با مراجعهٔ خواهندگان و پژوهشگران ایجاد می‌شود.[۱]

سید محمد بهشتی شیرازی، رئیس سابق سازمان میراث فرهنگی، مسئولیت گروه پژوهشگرانی که در حال آماده‌سازی این دانشنامه هستند را بر عهده دارد.[۲]

محصول کار این دانشنامه در دو مجلد به نام فرهنگ‌نامه معماری ایران در مراجع فارسی به چاپ رسیده‌است. ضمن آنکه اطلاعات این فرهنگ در وبگاه ایران‌شهر نیز در دسترس است.

این وبگاه که پس از افت‌وخیزهای بسیار ناشی از تغییرات مدیریتی در فرهنگستان هنر، از سال ۱۳۹۵ گرفتار تعطیلی شده بود در پاییز سال ۱۳۹۷ با همکاری وزارت راه و شهرسازی و دانشگاه شهید بهشتی، دوباره بازگشایی شد. بنا بر اطلاع دفتر ایران‌شهرپدیا، قرار است با همکاری این دو دستگاه و نیز سازمان میراث فرهنگی، این پایگاه توسعه و بهبود یابد.

منابع[ویرایش]

  1. «وبگاه دانشنامه».
  2. «گفتگوی طاهره رحیمی با مهندس سید محمد بهشتی در بارهٔ دانشنامهٔ معماری». خانهٔ هنرمندان ایران. بایگانی‌شده از اصلی در ۷ مه ۲۰۰۷. دریافت‌شده در ۱ مه ۲۰۰۷.

پیوند به بیرون[ویرایش]