خدای جنگ (بازی ویدئویی)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
خدای جنگ
Gowbox.jpg
جلد نسخه آمریکای شمالی
توسعه‌دهنده(ها) استودیو سنتا مونیکا
ناشر(ها) سونی کامپیوتر انترتینمنت
کارگردان(ها) دیوید جفی
تهیه‌کننده(ها) شانون استاداِستیل
طراح(ها) دیوید جفی
برنامه‌نویس(ها) تیم ماس
سری خدای جنگ
موتور کینتیکا
سکو(ها) پلی‌استیشن ۲، پلی‌استیشن ۳، پلی‌استیشن ویتا
تاریخ(های) انتشار
سبک(ها) اکشن-ماجراجویی، هک اند اسلش
حالت(ها) یک‌نفره
توزیع دی‌وی‌دی، توزیع دیجیتال

خدای جنگ (به انگلیسی: God of War) یک بازی ویدئویی به سبک اکشن-ماجراجویی و هک اند اسلش است که توسط استودیو سنتا مونیکا توسعه یافته و به‌وسیلهٔ سونی کامپیوتر انترتینمنت برای نخستین بار در ۲۲ مارس ۲۰۰۵ برای کنسول پلی‌استیشن ۲ انتشار یافته‌است. این بازی اولین قسمت در مجموعه بازی‌های خدای جنگ است. این بازی با الهام از اساطیر یونانی، و در یونان باستان روایت می‌شود و موضوع اصلی آن دربارهٔ انتقام است. بازیکن کنترل ابر شرور اصلی داستان به نام کریتوس، جنگجوی اسپارت را بر عهده دارد که به المپ نشینان خدمت می‌کند. آتنا ایزدبانوی خرد، وظیفهٔ کشتن آرس، خدای جنگ یونان و مربی سابق کریتوس را به وی محول می‌کند که کریتوس را برای کشتن همسر و دخترش فریب داده بود. هنگامی که آرس از روی تنفری که نسبت به آتنا داشت شهر آتن را محاصره می‌کند، کریتوس عازم مأموریتی برای یافتن یک شی‌ء باستانی می‌شود که قادر به از بین بردن خدای جنگ یک بار برای همیشه است؛ جعبه پاندورا.

خدای جنگ بیش از ۴.۶ میلیون نسخه در سراسر جهان شروع کرد و آن را به یازدهمین بازی پرفروش تمام زمان بر روی کنسول پلی‌استیشن ۲ تبدیل کرد. خدای جنگ بر طبق بازبینی جمعی وبگاه‌ متاکریتیک به طور کلی با واکنش‌های بسیار خوبی از سوی منتقدان همراه بود و با میانگین امتیاز ۹۴ از ۱۰۰ قرار دارد.[۳] این بازی به عنوان یکی از بهترین عناوین اکشن-ماجراجویی بر روی این سکو شناخته می‌شود که توانست چندین جایزه بهترین بازی سال را از آن خود کند. بازی برای داشتن گرافیک، صدا، داستان، و روند بازی به شدت مورد تحسین قرار گرفت، و به عنوان یکی از بهترین بازی‌های ویدئویی که تا کنون ساخته شده‌اند، مورد ستایش قرار گرفت. دنباله‌های این بازی با نام خدای جنگ ۲ در ۱۳ مارس ۲۰۰۷، و سومین قسمت نیز با نام خدای جنگ ۳ برای کنسول پلی‌استیشن ۳ در تاریخ ۱۶ مارس ۲۰۱۰ منتشر شده‌است.

داستان[ویرایش]

بازی با شخصیت اصلی داستان یعنی کریتوس آغاز می‌شود که می‌گوید «خدایان المپیوس مرا رها کرده‌اند دیگر هیچ امیدی نیست» او خود را از بلندترین کوه یونان به پایین پرتاب می‌کند. سپس بازی به سه هفته قبل برمی‌گردد نمایش اتفاقاتی که سرنوشت بدبختانه‌اش را می‌سازد. او به مأموریتی فرستاده می‌شود که برای نجات دادن شهر آتن باید خدای جنگ یعنی آرس را بکشد. نام کریتوس هر جنگجویی را در سراسر عالم به لرزه می‌انداخت. او به عنوان یک رهبر دارای خصلت‌های شجاعت، زیرکی، تاکتیک‌های جنگی و سرسختی در نبرد بود. زن‌ها بچه‌ها و مردان زیادی از لب تیغ این جنگجو گذشته‌اند. همسرش تنها کسی بود که می‌توانست جلوی خشم کریتوس را بگیرد. سرانجام روزی آمد که کریتوس نمی‌توانست پیش‌بینی کند. ارتش او با ۵۰ مرد جنگجوی ورزیده در برابر هزاران نفر از لشکریان بربرها و قبایل بادیه‌نشین وحشی از مشرق‌زمین قرار گرفت. بعد از نبردی چند ساعته لشکر کریتوس مانند خود او در جنگی وحشیانه شکست می‌خورد. کریتوس در برابر رهبر بیگانگان شکست خورده بود، چند ثانیه تا مرگ فاصله داشت. با کمال ناامیدی او آرس خدای جنگ را صدا می‌زند، و می‌گوید: آرس دشمنان مرا نابود کن و جان مرا در اختیار بگیر.

خدای جنگ که شاهد این نزاع است به درخواست کریتوس جواب می‌دهد و در یک لحظه تمامی سربازان دشمن را تکه‌تکه می‌کند. آرس به کریتوس شمشیرهای آشوب "Blades of Chaos" را می‌دهد شمشیرهایی که دراعماق جهنم ساخته شده‌است. این اسلحه ترکیبی از ۲ شمشیر که که مانند ۲ خنجر به انتهای زنجیر است تشکیل شده. زنجیرها در دست کریتوس می‌پیچند و گوشت دست او را ذوب می‌کنند. این زنجیرها برای همیشه قول کریتوس را به او یادآور می‌شود. در یک چشم به هم زدن رهبر وحشیان بادیه‌نشین می‌میرد… کریتوس با شمشیرهای آشوب سر رهبر وحشیان را می‌برد.

کریتوس، وفادار به قولش از این به بعد تمامی دستورهای خدای جنگ را اجرا می‌کند. کریتوس به نام خدای جنگ انسان‌های زیادی را می‌کشد. حتی به دهکده وفادار به آتنا هم رحم نمی‌کند. به درخواست کریتوس مردانش تمامی دهکده را به آتش کشاندند. در طول کشتار کریتوس معبدی را پیدا می‌کند که به او احساس می‌دهد هرگز نباید به آن قدم بگذارد. قبل از داخل شدن غیبگوی دهکده به او اخطار می‌دهد که خطرات معبد بیشتر از آن چیزیست که کریتوس فکر می‌کند. کریتوس بی‌توجه به پیرزن وارد معبد می‌شود، خون جلوی چشمان او را گرفته. هر کس در نزدیکی کریتوس بود جان سالم بدر نبرد. کریتوس همه را قطعه قطعه کرد. بالاخره او دو قربانی آخر خود را هم گرفت. هر چند همه چیز تغییر پیدا کرد، وقتی کریتوس به عقل آمد دید در جلوی چشمان او جسد همسر و دختر کوچکش پیداست. بله او با دستان خود آن دو را کشته بود برای او بسیار گیج‌کننده بود که خانواده او آنجا چه می‌کردند در حالی که او آخرین بار در شهر اسپارتا از آن‌ها خداحافظی کرده بود تا به جنگ بیاید. خدای جنگ که یک بار جان او را نجات داده بود برای او توضیح می‌دهد که برنامه‌هایش چه بوده‌است. او ظاهر می‌شود و توضیح می‌دهد که زن و بچه‌اش آخرین ریسمان‌های انسانیت در زندگیش بوده‌اند؛ ولی حقیقتی در راه بود جادوگر دهکده از خاکستر زن و بچه‌اش که در معبد سوخته بودند برای نفرین ابدی او استفاده کرد تمامی بدن کریتوس را خاکستر سفید خانواده‌اش پوشاندند به غیر از خالکوبی قرمز بدنش. نفرینی که همیشه و همه جا به‌دنبال او بود.

کریتوس از تابعیتش به خدای جنگ دست می‌کشد. او ۱۰ سال در دنیا سرگردان شد از این بندر به بندری دیگر از مکانی به مکان دیگر ولی کابوس‌ها او را رها نمی‌کردند انگار این افکار مانند طاعون مغزش را فاسد کرده بودند. خاطرات کشتن زن و فرزندش وجودش را فرا گرفته بود. بعد از ۱۰ سال خدای جنگ خودش به آتن حمله می‌کند جایی که آتنا خواهرش محافظ آن بود. به وسیله قانون زئوس خدایان از جنگ با خودشان منع شده بودند. بنابرین برای نجات شهر باید به دنبال موجودی فانی می‌گشت که بتواند خدای جنگ را نابود کند. او به‌دنبال کریتوس می‌رود و قول می‌دهد که در برابر متوقف کردن خدای جنگ گناهان و جنایت‌هایش را می‌بخشد، و کریتوس قبول می‌کند. کریتوس ابتدا شروع به یافتن پیشگوی آتن می‌کند. وقتی به معبد پیشگو رسید، پیرمردی را دید که در حال کندن قبر است، پیرمرد گفت که مجبور است قبر بزرگی را بکند و وقت هم ندارد و بعد پیرمرد به کریتوس حرفی زد که نمی‌توانست باور کند. قبری که او می‌کند برای یک نفر بود و آن یک نفر هم کریتوس بود.

بر اساس دانسته‌های پیرمرد غیبگو او فقط با یک راه می‌توانست خدای جنگ را نابود کند و آن هم پیدا کردن جعبه پاندورا افسانه‌ای بود. آتنا به کریتوس می‌گوید که چطور باید به جعبه پاندورا دست پیدا کند. او باید به داخل کوهستانی می‌رفت که بر سوار آخرین تیتان یعنی کرونوس، که پدر بیرحم زئوس بود. بالاخره با سعی و تلاش و پشت سر گذاشتن تهدیدات بسیار مهلک کریتوس موفق شد به جعبه پاندورا دست پیدا کند؛ ولی قبل از رسیدن به آتن همراه جعبه، خدای جنگ از این مسئله آگاه می‌شود که کریتوس به جعبه دست پیدا کرده. در حالی که در حال جنگ بود از مسافتی بسیار دور با ستون سنگی تیز به طرف کریتوس که در معبد پاندورا بود پرتاب می‌کند. تیر پس از طی مسافت بسیار زیادی به کریتوس می‌رسد و شکم او را پاره می‌کند و او را به دیوار می‌کشد. در آخرین لحظات عمر کریتوس خاطرات کشتارش، کشتار زن و بچه‌اش در ذهنش تداعی می‌شود. کریتوس با درماندگی می‌بیند که نوکران خدای جنگ چگونه جعبه پاندورا را با خود می‌برند. کریتوس در دوزخ سقوط می‌کند، او شکست می‌خورد اما نمی‌خواهد بمیرد. او در راه جهنم با جامعه جنایت کارن مبارزه می‌کند. در انتهای راه به زنجیری رسید که یک سر آن به آسمان وصل بود. در آخر زنجیر همان پیرمردی بود که داشت قبر می‌کند او می‌گوید آتنا تنها خدایی نیست که از تو مواظبت می‌کند گورکن پیر این را گفت و غیب شد. کریتوس از صحرای روحهای سرگشته با تمامی دام‌ها و خطرهایش عبور می‌کند و بالاخره موفق می‌شود که از دوزخ خودش فرار کند. یک کار باقی‌مانده بود پیدا کردن جعبه پاندورا. او وقتی به خدای جنگ رسید جعبه با زنجیری به دستان خدای جنگ وصل بود. با پرتاب یک صاعقه به طرف دستان خدای جنگ توانست زنجیر را از دستان خدای جنگ پاره کند. جعبه سقوط می‌کند و کریتوس باز هم آن را پس می‌گیرد. در آخر نبردی مانده بود بین کریتوس و خدای جنگ که سرنوشت آتن را رقم می‌زند. در یک اقدام تدافعی خدای جنگ کریتوس را داخل ذهن خودش به دام انداخت. او توهماتی از خانواده‌اش را برای ذهن کریتوس ساخت که به دستان خود کریتوس کشته می‌شدند. کریتوس عهد می‌کند که نگذارد دیگر بار خانواده‌اش به دست خدای جنگ بمیرند و از آن‌ها در مقابل موجوداتی که شبیه خودش بودند و قصد کشتن خانواده‌اش را داشتند محافظت کند. بالاخره کریتوس بر دشمنان خیالیش پیروز می‌شود و خانواده‌اش را نجات می‌دهد. با این وجود که کریتوس موفق به نجات خانواده‌اش شد؛ ولی چه ارزشی داشت در آخر فهمید که آن‌ها همه‌اش خیالات بوده. هدف خدای جنگ از این کار این بود که روح خدای جنگ را بشکند تا کریتوس پذیرای شکست شود. کریتوس که حالا تمامی نیروها و اسلحه تیغه‌های آشفتگی را از دست داده بود جنگ را به‌خوبی اداره می‌کند و توانست در هشیاری حملات خدای جنگ را بشکند و به شمشیر قوی کوه المپ دست پیدا کند. بعد از یک نبرد طولانی و سخت، بالاخره کریتوس می‌تواند خدای جنگ را شکست دهد و شمشیرش را در گلوی خدای جنگ فرو برد.

بعد از کشتن خدای جنگ و دریافت تبریکات خدایان مختلف کریتوس از آتنا می‌خواهد کابوس‌ها و زجرهایی که در جانش در اثر گشتن همسر و فرزندش رخنه کرده‌اند را از او دور کند. آتنا به او می‌گوید که می‌تواند جنایات و اشتباهات او را ببخشد ولی هیچ خدا یا نیرویی نیست که بتواند خاطرات کارهای وحشتناکی که در سایه خدای جنگ آرس انجام داده را از وجودش پاک و فراموش کند. کریتوس با احساس ناامیدی به بالای بلندترین کوه یونان می‌رود و با سقوط از بلندی خودکشی می‌کند. (صحنه اول بازی) کریتوس سقوط می‌کند و به درون دریای اژه می‌افتد؛ ولی قبل از اینکه بمیرد احساس می‌کند نیروی عجیبی او را به بالای کوه می‌کشاند. او به بالای کوه کشیده می‌شود، آتنا به کریتوس می‌گوید که خدایان حکم کردند او امروز به دلیل خدمت بزرگش به خدایان نمیرد.

او به کریتوس یادآوری می‌کند که یک تخت در کوه المپ خالی است و یک خدای جنگ جدید لازم است. او به کریتوس پیشنهاد خدای جنگ شدن را می‌دهد و دری که به کوه المپ و تخت خدایی منتهی می‌شود را برای او می‌گشاید، و اینگونه کریتوس خدای جنگ می‌شود؛ و انتقام‌گیری از تمام خدایان آغاز…!

منابع[ویرایش]

  1. Hight, John (November 17, 2009). "God of War Collection Launches Today for PS3!". وبلاگ پلی‌استیشن. سونی اینتراکتیو انترتینمنت. Archived from the original on November 22, 2012. Retrieved November 19, 2009.
  2. Barlog, Cory (February 10, 2014). "God of War Collection Coming to PS Vita May 6th". وبلاگ پلی‌استیشن. سونی اینتراکتیو انترتینمنت. Archived from the original on March 17, 2015. Retrieved February 11, 2014.
  3. "God of War for PlayStation 2 Reviews". Metacritic.com. Retrieved October 3, 2019.

پیوند به بیرون[ویرایش]