حیدرآباد (پاکستان)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مختصات: ۲۵°۲۲′۴۵″ شمالی ۶۸°۲۲′۰۶″ شرقی / ۲۵.۳۷۹۱۷° شمالی ۶۸.۳۶۸۳۳° شرقی / 25.37917; 68.36833

آرامگاه میر در حیدرآباد

حیدرآباد یکی از شهرهای استان سند در کشور پاکستان است. این شهر در گذشته به نام «نرون کوت» شناخته می‌شد.

حیدرآباد در گذشته مرکز استان سند بود و لقب «شهر عطرها» را داشت. هم‌اکنون مرکز ناحیه حیدرآباد است. این شهر پیش از تشکیل کشور پاکستان «پاریس هند» نامیده می‌شد، چرا که خیابان‌های آن هر روز با عطر شستشو داده می‌شد.

این شهر با جمعیت ۱٬۴۲۳٬۹۱۹ نفر (در سال ۲۰۰۷) دومین شهر بزرگ استان سند و هشتمین شهر بزرگ پاکستان است. جمعیت این شهر در سال ۲۰۰۰، بالغ بر ۱٬۳۴۸٬۲۸۸ بود.

منابع[ویرایش]

Wikipedia contributors, "Hyderabad, Sindh," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Hyderabad,_Sindh&oldid=205395315

اینفو گرافی حیدر آباد:

تاریخچه حیدر آباد: شهر حیدر آباد در سال 1768 در زمان حکومت پیر غلام شاه کلور سرفراز خان ساخته شده است. این شهر در گذشته مرکز ایالت سند بوده است و قبل از تاسیس کشور پاکستان «پاریس هند» نامیده میشد. زیرا خیابان های آن هر روز شسته میشد. در سال 1782 نام این شهر «نرون کوت» نامیده شد. نرون کوت نام روستای کوچک برای ماهیگیر از رود سند بود. بعدها در سال 1789 اولین پادشاه تالبوران به نام «میر فتح علی تالبو» با انتخاب محل فعلی حیدر آباد به عنوان مرکز حکومت پادشاهی خود، نام این شهر را «حیدر آباد» نامید. این شهر زادگاه بسیاری از نویسندگان و شاعرین معروف بوده و دارای فرهنگ و تمدن غنی و کهن می باشد.

جمعیت: حیدر آباد با داشتن جمعیتی بالغ بر ۱٬۵۷۸٬۳۶۷ نفر دومین شهر ایالت سند و پنجمین شهر پر جمعیت پاکستان است. آب و هوای گرم و مرطوب از ویژگی های این شهر است. قبل از استقلال پاکستان، هنوهای زیادی در حیدر آباد زندگی می کردند که حرفه اکثر آنها تجارت بود ولی بعد از استقلال اکثر آنها به هند کردند و در مقابل هندی های مسلمان از شهرهای مختلف به حیدر آباد کوچ کردندو امروزه به هندوهای مهاجر معروف هستند.

حیدرآباد جدید: در سال 1980 دوران سیاهی برای حیدر آباد رقم خورد و این شهر شاهد درگیری های فراوانی بین مهاجرین(اردوها) و سندی ها بود. حاصل این درگیری ها تقسیم شهر به دو قسمت شد: 1- قاسم آباد برای سندی ها 2- لطیف آباد برای اردو زبان های مهاجر مراکز آموزش عالی و متوسطه حیدر آباد: حیدر آباد گذر گاه نقاط مختلف ایالت سند است. از اینرو محل مناسبی برای مراجعه مردم و جوانان زیادی است. لذا برای پاسخگویی به مراجعه کنندگان، دارای تعدا زیادی دبستان، دبیرستان، دانشکده و دانشگاه می باشد. حیدرآباد دارای 4 دانشگاه دولتی در رشته های پزشکی، کشاورزی، مهندسی و دارای 2 دانشگاه و دانش سرای خصوصی است. کتابخانه و موزه های حیدر آباد: موزه سند شناسی در دانشگاه سند، کتابخانه علامه داود بوته و کتابخانه مرکزی دانشگاه سند از جمله مراکز فرهنگی و هنری شهر می باشد.