برج چرخان داوینچی دبی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

برج چرخان داوینچی دبی شرکت Dynamic Architecture برجهایی دوار و پویایی در سرتاسر دنیا طراحی کرده که اولین پروژه این شرکت در دبی ساخته می‌شود. این برج پویا توسط معماری به نام دیوید فیشر طراحی شده‌است. آسمانخراش ۳۱۳ متری ۶۸ طبقه خواهد داشت که دارای ۱۲ مدول طراحی مختلف است. این برج دارای یک هتل ۶ ستاره، دفاتر اداری، آپارتمانهایی با مساحتهای مختلف می‌باشد، به‌علاوه پنج ویلا که در بالای برج طراحی شده اند، هر ویلا قابلیت داشتن پارکینگ ماشین در همان طبقه را نیز خواهد داشت که توسط آسانسورهای مخصوصی امکان انتقال را پیدا می‌کنند. سقف PentHouse همچنین امکاناتی از قبیل استخر شنا، حیاطی سبز و فضایی برای مجالس عربی را دارا خواهد بود.

هر طبقه به صورت انفرادی قادر است به آهستگی چرخش ۳۶۰ درجه حول مرکز خود در هر لحظه داشته باشد، سرعت چرخش می‌تواند به ۶ متر بر دقیقه هم برسد بصورتی‌که این حرکت در داخل بدون نگاه کردن به بیرون قابل احساس نیست.به‌طور متوسط، چرخش هر طبقه ۷ روز به طول می انجامد و در این مدت می‌توان دیدی کامل به سراسر شهر دبی داشت.چرخش برج این امکان را فراهم میسازد که فرضاً برای صرف نهار شما منظرهای متفاوتی از جمله جزیره نخل را در دید خود داشته باشید. این چرخش می‌تواند طبق فرمان اهالی ساکن در یک طبقه باشد. برای هماهنگی حرکت طبقات می‌توان از یک ضرب آهنگ کلی برای چرخش هر طبقه استفاده کرد.

پویا انرژی خود را از توربینهای بادی که در بین طبقاتش قرار گرفته‌اند تأمین می‌کند، از طرفی با قرارگیری سلولهای خورشیدی در بالای برج انرژی خورشیدی نیز به نیروهای بادی اضافه می‌شود. مجموع بهای این انرژیها در یکسال بطور تقریبی ارزشی معادل ۷ میلیون دلار است. هر توربین قادر است نیروی الکتریسیته‌ای معادل ۰٫۳ مگاوات تولید کند. (هر توربین بادی معمولی و عمودی نیروی تقریبی ۱-۱٫۵ مگاوات تولید می‌کند.)

طبق مطالعات دبی سالیانه ۴،۰۰۰ ساعت باد دارد، با جمع کردن نیروهای هر توربین در نهایت به ۱،۲۰۰،۰۰۰ کیلووات ساعت انرژی خواهیم رسید. متوسط مصرف سالیانه یک خانواده در دبی در حدود ۲۴،۰۰۰ کیلووات ساعت تخمین زده می‌شود. بدین ترتیب هر توربین می‌تواند انرژی ۵۰ خانوار را تأمین کند. در طراحی برج DynamicArchitecture در دبی ۲۰۰ آپارتمان مسکونی مفروض بوده که با این حساب چهار توربین برای تأمین احتیاجات الکتریکی کفایت می‌کند. طبق همین روال در نهایت ممکن است انرژی تولیدی توربینها از انرژی مصرفی برج بیشتر شود که در طراحی فرض گرفته شده که این انرژیها به مصرف همجواریهای برج نیز برسد. طراحی مدرن ساختمان به گونه‌ای است که برای از بین بردن آلودگیهای صوتی از فیبر کربن استفاده شده‌است.

طراحی این برج مانند برجهایی از این قبیل بر اساس هسته بتنی مرکزی و کنسولهای طبقات است، در هسته مرکزی ارتباطیهای عمودی و تأسیساتی قرار دارد که استوانه‌ای بتنی آن‌ها را در برگرفته، هر طبقه به صورت مجزا از قطعاتی مانند برشهای کیک تشکیل شده که این قطعات کاملاً پیش‌ساخته هستند، نصب این قطعات بدین صورت است که با قرارگیری یک جرثقیل در بالای استوانه و دو ریل عمودی در ارتفاع برج، قطعات تک تک بر روی ریلها بالا رفته و با چرخش جای قطعه بعدی را باز می‌کند.

سازنده برج ادعا کرده که تنها با ۹۰ نفر نیروی انسانی می‌توان این برج را ساخت، در صورتی‌که پروژه‌هایی از این قبیل حداقل احتیاج به ۲،۰۰۰ نیروی کار در یک زمان دارند. ساخت هر طبقه با این سیستم پیش‌ساخته سه روز زمان کاری احتیاج دارد در صورتی‌که در پروژه‌های معمول دبی ساخت یک طبقه حداقل سه هفته زمان میبرد. زمان ساخت اولین برج پویا هنوز منتشر نشده‌است اما گفته شده اولین ساختمان در دبی خواهد بود. قطعات پیش‌ساخته برج براحتی در جبل علی (واقع در ۳۵ کیلومتری جنوب غربی دبی) تولید و نصب خواهند شد. در نهایت ۱۱ شهر بزرگ دیگر شاهد چنین پروژه‌هایی خواهند بود که شهرهای معروفی مانند: مسکو، میلان، نیویورک و توکیو در این لیست هستند.[۱]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

گالری تصاویر[ویرایش]