بئر طویل

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
ناحیه بیر طویل در نقشه‌های عربی

بیر طویل یا بئر طویل ناحیه‌ای به مساحت ۲۰۶۰ کیلومتر مربع بین مرز سودان و مصر است که تحت قیومیت هیچ کشوری نیست. با وجود شکل چهار ضلعی این ناحیه گاهی مثلث بیر طویل نامیده می‌شود.

بیر طویل به خاطر نزدیکی به محل زندگی طایفه آبابدا در ناحیه آسوان مصر، در سال ۱۹۰۲ تحت قیومیت دولت مصر قرار گرفت. در همین زمان ناحیه مثلث حلایب از شمال و شمال شرقی بیر طویل تحت قیومیت سودان اعلام شد چون طوایف این ناحیه از اهالی سودان بودند. این دو ناحیه در یک ناحیه چهارضلعی کوچک هم مرز بودند. اگرچه مصر همچنان این ناحیه را تحت اداره خود دارد اما این ناحیه در هیچ یک از نقشه‌های دولتی به عنوان بخشی از مصر مشخص نمی‌شود.

ناحیه بیر طویل از معدود مناطق جهان است که تحت قیومیت هیچ کشوری نیست.

منابع[ویرایش]

از نظر زمين ساختي[ویرایش]

زمين ساخت: از نظر زمين شناسي اين منطقه ادامه زمين ساخت سرزمين هاي مصر و سودان مي باشدو از اين نظر هيچ محدوديتي براي اثرات مخرب زمين ساختي و تكتونيكي از نظر پذيرش بير طويل براي دو سرزمين ياد شده ديده نمي شود و حتي از لحاظ مرز سرزميني و آمايش خاك جزء كشور سودان به نظر مي آيد.پوشش گياهي وسيعي در آن ديده نمي شود و بيشتر به يك بيابان خشك و بي آب و علف مي ماند هر چند نشانه هايي از روان شدن آب بصورت رودخانه هاي فصلي كه مشخص نيست براي چه زماني هست در آن ديده مي شود. ممكن است با حفر چاههاي پيزو متريك بتوان سطح آب را در اين منطقه تخمين زد كه به نظر مي رسد زياد پايين نباشد و با كمي هزينه اين منطقه را بصورت يك زيست گاه گياهي، جانوري و يا حتي يك پارك عمومي درآورد. هرچند به لحاظ تنوع زمين ساختي مي تواند يكي از ژئو توريسم هاي دنيا بشود و درآمدي براي اين خاكِ بدون صاحب ايجاد كرد و از محل آن نسبت به احياء و مقدمه گردشگري اقدام نمود. در يك تحقيق مشابه در ساير سرزمينها در اين كره خاكي، از اين نظر كه بير طويل داراي معادني با اهميت حتي معدن مس و طلا نيز باشد بعيد نيست. از نظر ساختار داراي 3 منطقه زمين ساختي است كه به ترتيب از سمت غرب به شرق دشت، دامنه و كوهستان است. عميقترين دره آن نزديك به 120 متر نسبت به ارتفاعات عمق دارد و حداكثر ارتفاع آن حدود 579 متر واقع در ابتداي نيمه شرقي اين سرزمين مي باشد. از نظر لغوي به نظر مي رسد كه با تعبير بئر طويل يعني چاه بزرگ يا بلند، برداشت شخصي يا قبيله اي بوده كه به احتمال زياد به عميقترين دره آن كه در بالا ذكر شد رسيده اند و اين نام را براي آن انتخاب كرده اند. با توجه به عكس هوايي، برخورد چندين شهاب سنگ نيز در تاريخ اين خاك وجود دارد كه سه يا چهار سنگ آسماني با هم در يك نقطه با زمين برخورد كرده اند كه البته در يك مورد نيست و در چندين نقطه از اين خاك نمود دارد و به شكل پنجه جانوران ديده مي شود. منطقه اي ذوزنقه اي شكل كه طول شمالي آن 94، طول جنوبي 47، عرض شرقي 26.7 و عرض غربي آن 50 كيلومتر است. سنگهاي آن آذرين بيروني، كربنات و احتمالا از نوع كوارتزيت و ... هستند كه به علت عدم هر گونه تحقيقي در اينجا، مشخصات دقيقي از آن وجود ندارد و در منبعي نيز تا كنون از آن ياد نشده است. جالب توجه اين است كه در نيمه شرقي در نيمه شرقي اين سرزمين در بزرگترين رودخانه فصلي آن و در مسير همين رودخانه درختاني هم مسير با رودخانه ولي به تعداد كم در فواصل 14 تا 300 متري از هم ديده مي شوند و اين اميد زندگي و حيات را در اين منطقه زياد مي كند. تراكم درختان در مسير اين رودخانه از شمال به جنوب كم مي شود و بيشترين تراكم درختان در شمال رودخانه است.چندين گسل در منطقه فعاليت كرده اند كه نمود زمين ساختي را تغيير داده اند و خط برشهايي ايجاد كرده اند . آنچه مسلم است نيمه شرقي بير طويل داراي زيستگاه جانوران است ولي نيمه غربي به علت حارّه بودنش فقط زيستگاه جانوراني از نوع خزندگان و يا در نهايت پرندگان عبوري است. اين نوشتار بر اساس نقشه هوايي ، دانسته هاي شخصي و منابع زمين شناسي توسط "سيد محمد رضوي مهندس عمران(راه و ساختمان) و ارشد تكتونيك از ايران شاهرود" نگارش شده است باشد كه فائده كند و باعث تحقيقات بيشتر شود.