آ ا گ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
آ.ا. گ
بنا نهاده ۱۸۸۳
بنیانگذاران امیل راتناو
از بین رفته ۱۹۹۶
دفتر مرکزی برلین، پسینتر فرانکفورت، آلمان
محدودهٔ فعالیت جهانی
کارکنان ۱۱ هزار نفر (۱۹۹۵)
وب‌گاه WWW.AEG.COM

آ. ا. گ (AEG) سر واژه عبارتهای (Allgemeine Elektricitäts-Gesellschaft AG)[۱] (AEG) (زبان آلمانی: "General electricity company") به معنای «شرکت برق عمومی» در سال ۱۸۸۳ در برلین توسط امیل راتناو تأسیس شد. این شرکت در ابتدا تولیدکننده تجهیزات الکتریکی در آلمان بوددفتر مرکزی شرکت پس از جنگ جهانی دوم به فرانکفورت نقل مکان کرد.

این شرکت در سال ۱۹۶۷ با شرکت تابع خود TELEFUNKEN AG پیوست و شرکت جدید AEG-TELEFUNKEN را بوجود آورد. در سال ۱۹۸۵ شرکت دایملر بنز، شرکت AEG-TELEFUNKEN را خریداری نمود و نام آن به شرکت سهامی آ ا گ تغییر یافت و کاملاً به دایملر –بنز واگذار شد. (دایملر کرایسلر ۱۹۹۸). قسمتهای باقیمانده شرکت آ ا گ به بخشهای شرکت ادترنز , هوافضای آلمان Deutsche Aerospace تبدیل شد. (1998: DASA, today گروه ایرباس).

شرکت الکترولوکس حق استفاده از بخشهای لوازم خانگی شرکت آ ا گ را از سال ۲۰۰۵ در دست دارد.

تاریخچه[ویرایش]

خلاصه

امیل راتناو در سال ۱۸۸۳ شرکت "آلمانی برق ادیسون " را در برلین تأسیس نمود. این شرکت به شرکت آ ا گ در سال ۱۸۸۷ تغییر نام یافت. در ابتدا درگیر تولید تجهیزات الکتریکی (مانند لامپ، موتور و ژنراتور) شد، شرکت خیلی زود در سیستم‌های انتقال برق AC وارد شد. در سال ۱۹۰۷ پتر بهرنس به عنوان مشاور هنری AEG منصوب شد. این امر منجر به ایجاد اولیه هویت سازمانی این شرکت با محصولات و به اشتراک گذاری تبلیغات ویژگی‌های طراحی مشترک گشت.

شرکت در نیمه اول قرن ۲۰ ام گسترش یافت، و با تعدادی از اولین‌ها و اختراع‌ها در مهندسی برق معتبر گردید. در همان دوران وارد بازار خودرو و هواپیما شد. تجهیزات برقی که برای راه آهن در این زمان تولید شد، شروع سابقه‌ای طولانی در امر تأمین تجهیزات الکتریکی حمل و نقل ریلی آلمان شد.

پس از جنگ جهانی دوم، آ ا گ کسب و کار خود را در بخش شرقی آلمان از دست داد. پس از ادغام در سال ۱۹۶۷ این شرکت به AEG-TELEFUNKEN تغییر نام داد. آ ا گ مشکلات مالی فراوانی را در طول سالهای ۱۹۷۰ تجربه نمود، و در نتیجه برخی از دارایی خود را فروخت. در سال ۱۹۸۳ بخش لوازم الکترونیکی مصرفی Telefunken Fernseh und Rundfunk GmbH فروخته شد. در سال ۱۹۸۵ این شرکت دوباره نام AEG را توسط دایملر بنز بدست آورد. قسمت‌های باقی مانده در درجه اول مربوط به توزیع و انتقال برق و فناوری موتور الکتریکی بود. تحت مالکیت دایملر بنز، شرکت‌های تشکیل دهنده AEG در نهایت در سال ۱۹۹۵ بخشی از شرکت جدید Adtranz تبدیل شدند. الکترولوکس، که در حال حاضر حق استفاده از مجوز نام تجاری آ ا گ را در بخش لوازم خانگی AEG از سال ۱۹۹۴ به دست آورده است.

تغییرات نشان تجاری[ویرایش]

نشان تجاری اولیه آ ا گ که توسط فرانس شویینچیر در سال ۱۸۹۵ طراحی شد.

پانویس[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «AEG»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۱۵ مارس ۲۰۱۵).