آکادمی ملک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

آکادمی ملک (به زبان عربی کینغز أکادیمی)، یک مؤسسه آموزش عالی شبانه‌روزی مختلط خصوصی است که در اوت ۲۰۰۷ در مادبا اردن آغاز به کار کرد. این آکادمی بر اساس الگو و ساختار مدارس شبانه روزی جدید انگلیس ساخته شده و تجربه ملک عبدالله از آکادمی دیر فیلد ماساچوست الهام بخش تاسیس آن بوده‌است. آکادمی ملک همچنین زیربنای مؤسسه آموزش عالی اردنی را منعکس خواهد کرد. در علوم مقدماتی و برنامه آموزشی علوم که بر اساس برنامه تعیین سطح پیشرفته آمریکا تدوین شده، خواندن عربی الزامی است و در کل چهار سال آموزشی توجه خاصی به امور اقتصادی، سیاسی و مذهبی منطقه خواهد شد. فاصله این مؤسسه آموزش عالی از شهر امان ۳۰ دقیقه و مساحت آن ۵۳۸۲۰۰ متر مربع و تعداد ساختمانهای آن ۲۳ واحد است.

تاریخ[ویرایش]

تجربه ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن، یعنی حضور او در دیر فیلد از سال ۱۹۷۷ تا ۱۹۸۰ الهام‌بخش تاسیس آکادمی ملک است. اگرچه آکادمی ملک و دیر فلد از لحاظ فنی با هم ارتباطی ندارند، با این حال روابط غیر رسمی سمبولیکی بین این دو مؤسسه وجود دارد که از طریق ساختار اداری و اجرایی آکادمی ملک رو به گسترش است. دکتر اریک ویدمر که به مدت ۱۲ سال به عنوان مدیر دیر فیلد فعالیت می‌کرده‌است، در تابستان ۲۰۰۶ مدیر بانی و مؤسس آکادمی ملک نامیده شد. ملک عبدالله دوم به عنوان رئیس افتخاری این مؤسسه آموزشی عالی در راس کار است و عضو هیئت امنا آن محسوب می‌شود.

دانشجویان[ویرایش]

آکادمی ملک نهایتاً ۶۰۰ دانشجوی دختر و پسر کلاس ۹ تا کلاس ۱۲ را از سراسر اردن و کشورهای دیگر می‌پذیرد. دانشجویان مختار هستند به صورت تمام وقت در کلاسها حضور یابند یا به صورت شبانه روزی در کلاسهای هفتگی شرکت نمایند. تعداد دانشجویان روزانه‌ای که این مؤسسه می‌پذیرد، محدود خواهد بود. نسبت معلمین به دانشجویان در آکادمی ملک ۱۰ به ۱ خواهد بود. این مؤسسه وابستگی مذهبی رسمی خاصی ندارد و در نظر دارد دانشجویانی را با پیش زمینه و موقعیت نژادی، جغرافیای، مذهبی و اقتصادی گوناگون و از میان همه آنها جذب کند. بین ۱۵ و ۳۰ درصد درآمد حاصله از دریافت شهریه آکادمی ملک برای بورسیه تخصیص یافته و علاوه بر آن صندوق وقفی نیز وجود دارد که بورس تحصیلی کامل و جزئی به دانشجویان ارائه می‌کند.

علوم آکادمی[ویرایش]

برنامه آموزشی این مؤسسه بر اساس برنامه تعیین سطح پیشرفته آمریکا خواهد بود. برنامه تعیین سطح حرفه‌ای با لحاظ کردن تقاضاها و شرایط نظام آموزشی اردن با برنامه آموزشی تدوین شده در داخل کشور ادغام می‌شود. زبان اصلی تدریس علوم در آکادمی ملک انگلیسی خواهد بود. گواهی‌های داخلی لازم نیز جهت تطبیق دادن و معادل گذاری از متقاضیان درخواست می‌شود.

پیوند به بیرون[ویرایش]

منابع[ویرایش]

Wikipedia contributors، «King's Academy،» Wikipedia، The Free Encyclopedia، http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=King%27s_Academy&oldid=215488368