فیلم‌بردار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از مدیر فیلم‌برداری)
پرش به: ناوبری، جستجو
US Navy 040615-N-6817C-030 A camera crew sets up for scenes to be taped on the flight deck for the upcoming motion picture Stealth.jpg

فیلم‌بردار یا مدیر فیلمبرداری شخصی است که به وسیلهٔ یک دوربین فیلمبرداری به ثبت صحنه‌های یک فیلم می پردازد. این شخص اغلب با عنوان فیلمبردار شناخته می‌شود و مسئولیت اصلی آن به کارگیری دوربین فیلمبرداری برای ثبت صحنه‌های مورد نظر کارگردان است.

مسئولیت[ویرایش]

فیلمبرداری اصلی‌ترین بخش تولید یک فیلم است و مدیر فیلمبردای شخصی کلیدی در تولید یک فیلم است.

مدیر فیلمبرداری در حالت کلی وظیفهٔ هماهنگی دوربین، تعیین زوایای فیلمبرداری و شیوهٔ نورپردازی لازم را برعهده دارد. در اغلب فیلم‌ها از چند دوربین فیلمبرداری برای ثبت تصاویر استفاده می‌شود و هماهنگی بین دوربین‌های مختلف برای استفادهٔ درست از صحنه‌ها، از دیگر وظایف مدیر فیلمبرداری است.

کار هریک از عوامل گروه فیلمبرداری به صورت جمعی، خلاقانه و طبق مدیریت و برنامه‌ریزی مدیر فیلمبرداری صورت می‌گیرد و هنگام ضبط صحنه‌ها، مدیر فیلمبرداری علاوه بر این که خود فیلمبرداری با یک دوربین را برعهده دارد، گروه فیلمبرداری را نیز سرپرستی می‌کند.

گروه فیلمبرداری[ویرایش]

این گروه شامل فیلمبردار دوم (و در صورت نیاز فیلمبرداران دیگر) است که همیشه زیر نظر مدیر فیلمبرداری از صحنه‌های مختلف فیلمبرداری می‌کند. چند دستیار فیلمبرداری که وظیفه آنها حرکت دادن دوربین‌ها و جابه‌جایی آن‌ها است و چند نفر که نورپردازی صحنه را بر عهده دارند نیز از اعضای گروه فیلمبرداری هستند.

تخصص[ویرایش]

یک مدیر فیلمبرداری خوب از تخصص‌های مورد نیاز فیلمبرداری به درستی بهره می گیرد. وی شناخت کاملی از سینما، شیوه‌های فیلمبرداری، دوربین و نورپردازی دارد و فیلمبرداران مناسبی را برای قرارگیری پشت دوربین‌ها انتخاب می کند.

وی هم‌چنین باید از دیدی درست نسبت به خواسته‌های کارگردان برخوردار باشد تا بتواند به درستی ذهنیات او را عینیت بخشد. به این ترتیب بخش قابل توجهی از خلق یک فضای تاثیرگذار، جذاب و قابل قبول در یک فیلم برعهدهٔ مدیر فیلمبرداری است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]