ریگل

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از Ragel)

ریگل (به انگلیسی: Ragel) یک کامپایلر ماشین حالت محدود و یک مولد تجزیه کننده است. در ابتدا Ragel برای C , C ++ و کد منبع اسمبلی پشتیبانی می‌کرد،[۱] برای پشتیبانی از چندین زبان دیگر از جمله Objective C، D، Go، Ruby و Java گسترش یافت.[۲] پشتیبانی زبان‌های دیگر نیز در حال توسعه است[۳] این برنامه از تولید ماشین‌های حالت جدول یا کنترل جریان از عبارات منظم[۴] و / یا نمودارهای حالت پشتیبانی می‌کند و همچنین می‌تواند تحلیل لغوی از طریق روش طولانی‌ترین تطبیق ایجاد کند. Ragel به‌طور خاص تجزیه متن و اعتبارسنجی ورودی می‌پردازد.[۵]

بررسی[ویرایش]

Ragel از تولید جدول یا کنترل جریان از عبارات منظم یا نمودارهای حالت پشتیبانی می‌کند و همچنین می‌تواند با روش طولانی‌ترین تطبیق تحلیل لغوی را انجام دهد. یک ویژگی منحصر به فرد Ragel این است که اقدامات کاربر با استفاده از عملگرهایی که در عبارات منظم ادغام شده‌اند، می‌توانند با انتقال دستگاه‌های حالت دلخواه همراه شوند. Ragel همچنین از تصویرسازی ماشین‌های تولید شده از طریق graphviz پشتیبانی می‌کند.

نمودار، یک حالت ماشین را نشان می‌دهد که به عنوان ورودی کاربر یک رشته از بایت‌ها که نشانگر کاراکترهای ASCII و کدهای کنترل هستند را می‌گیرد. ۴۸..۵۷ معادل عبارت منظم [۰-۹] (یعنی هر رقمی) می‌باشند، بنابراین تنها توالی‌هایی که با یک رقم شروع می‌شوند قابل تشخیص هستند. اگر ۱۰ (نو خط) مشاهده شود، کار ما تمام است. ۴۶ علامت اعشاری ('.') بوده و ۴۳ و ۴۵ علامت مثبت و منفی ('+'، '-') و ۶۹/۱۰۱ بزرگ / کوچک 'e' هستند (برای نشان دادن یک عدد در قالب علمی). به این ترتیب موارد زیر را به درستی تشخیص داده می‌شوند:

۲
۴۵
۰۵۵
۴۶.
۷۸٫۱
2e5
78.3e12
69.0e-۳
3e+۳

اما نه موارد زیر:

.۳–۵ 3.e2 2e5.۱

نحو[ویرایش]

ورودی راگل یک عبارت منظم است و این تنها به این دلیل است که راگل یک زبان منظم را توصیف می‌کند. این ورودی معمولاً به صورت یک عبارت منظم دقیق نوشته نمی‌شود، اما در چندین قسمت مانند فرم Extended Backus – Naur است. به عنوان مثال، به جای پشتیبانی از کلاس‌های کاراکترهای POSIX در نحو عبارات منظم، آن‌ها را به عنوان قوانین تولید خودساخته و داخلی پیاده‌سازی می‌کند. همانند دیگر مولدهای تجزیه کنندهٔ معمول، Ragel اجازه می‌دهد تا کد دستوری برای تولیدات با نحو نوشته شود.[۶] کدی که، طبق وبسایت رسمی، مثال بالا را می‌سازد بصورت زیر است:

action dgt  { printf("DGT: %c\n", fc); }
action dec  { printf("DEC: .\n"); }
action exp  { printf("EXP: %c\n", fc); }
action exp_sign { printf("SGN: %c\n", fc); }
action number { /*NUMBER*/ }
# A floating-point number literal.
number = (
 [0-9]+ $dgt ( '.' @dec [0-9]+ $dgt )?
 ( [eE] ( [+\-] $exp_sign )? [0-9]+ $exp )?
) %number;

main := ( number '\n' )*;

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. Adrian D. Thurston. "Parsing Computer Languages with an Automaton Compiled from a Single Regular Expression. بایگانی‌شده در ۲۰۱۲-۰۹-۰۷ توسط Wayback Machine" In: 11th International Conference on Implementation and Application of Automata (CIAA 2006), Lecture Notes in Computer Science, volume 4094, p. 285-286, Taipei, Taiwan, August 2006.
 2. "Ragel User Guide" (PDF). March 2017.
 3. "Additional Target Languages Return to Ragel 7". 18 May 2018.
 4. Liqun Chen, Chris J. Mitchell, Andrew Martin (2009) Trusted Computing: Second International Conference, Trust 2009 Oxford, UK, April 6–8, 2009, Proceedings. p. 111
 5. Omar Badreddin (2010) "Umple: a model-oriented programming language." Software Engineering, 2010 ACM/IEEE 32nd International Conference on. Vol. 2. IEEE, 2010.
 6. "Ragel User Guide" (PDF). March 2017.

پیوند به بیرون[ویرایش]

</img>