۳۰۰: ظهور یک امپراتوری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
۳۰۰: ظهور یک امپراتوری
300 Rise of an Empire.jpg
پوستر فیلم
کارگردان نوام مارو
تهیه‌کننده جیانی نوناری
مارک کانتون
زک اسنایدر
دبورا اسنایدر
نویسنده زک اسنایدر
کرت جانستد
کتاب مصور ۳۰۰
کتاب مصور خشایارشا (منتشر نشده)[۱]
از فرانک میلر
بازیگران اوا گرین
سالیوان استیپلتون
رودریگو سانتورو
لینا هیدی
دیوید ونهام
ایگال نائور
موسیقی جانکی ایکس ال
فیلم‌برداری سایمون دوگان
تدوین ویات اسمیت
دیوید برنر
شرکت
تولید
توزیع‌کننده برادران وارنر
تاریخ‌های انتشار
  • ۷ مارس ۲۰۱۴ (۲۰۱۴-03-۰۷)
مدت زمان
۱۰۲ دقیقه
کشور ایالات متحده
زبان انگلیسی
هزینهٔ فیلم ۱۱۰ میلیون
فروش گیشه ۳۳۷ میلیون دلار

۳۰۰: ظهور یک امپراتوری (به انگلیسی: 300: Rise of an Empire) فیلمی فانتزی و اکشن آمریکایی است که دنبالهٔ فیلم ۳۰۰ است و با تأثیر از کتاب مصور ۳۰۰ و بر اساس کتاب مصوری به نام خشایارشا[۲][۳][۴] نوشتهٔ فرانک میلر ساخته شده است.

داستان[ویرایش]

داستان فیلم روایتگر نبرد آرتمیزیوم بین سپاهیان لشکر خشایارشا به فرماندهی آرتمیس و سپاهیان لشکر تمیستوکلس می‌باشد. همچنین بخش‌هایی از فیلم متمرکز نبرد سالامیس و فتح آتن بوسیلهٔ سپاه ایران به پادشاهی خشایارشا و بخش‌هایی متمرکز اتفاقات نبرد ماراتون و حملهٔ داریوش یکم به یونان است.[۵] در این فیلم به نقش آرتمیس که فرمانده و متحد خشایارشا در این نبردها است توجه شده است.

نقش‌ها[ویرایش]

ایرادات وارده[ویرایش]

دانشگاه کمبریج به پنج اشتباه تاریخی این فیلم اشاره می‌کند:[۷]

۱) عنوان فیلم ۳۰۰: ظهور یک امپراتوری است. اما اشاره‌ای به ظهور هیچ امپراتوری مشخصی نشده است. اگر منظور امپراتوری آتنی باشد، این امپراتوری حداقل دو سال پس از حوادث فیلم و در نبردهای دریایی آرتمیسیوم و سالامیس (هر دو در سال ۴۸۰ قبل از میلاد) شکل گرفت.

۲) تیری که در ابتدای فیلم توسط قهرمان آتنی به نام تمیستوکل در جریان نبرد ماراتون در حومه شهر آتن در سال ۴۹۰ قبل از میلاد پرتاب می‌شود و داریوش بزرگ، پادشاه ایران را می‌کشد، هیچ حقیقت تاریخی ندارد. زبرا داریوش و پسرش خشایارشا در نبرد ماراتون حضور نداشتند.

۳) فیلم بدون توضیح مشخصی از صحنه نبرد ماراتون و شکست سپاه ایران، ناگهان به ده سال بعد و حرکت ناوگان دریایی سپاه ایران به سوی یونان به فرماندهی آرتمیس (ملکه هالیکارناس) می‌پردازد. همچنین در فیلم نشان داده شده که یونانیان این جنگ را باخته و ایرانیان پیروز شدند در حالیکه در این نبرد هیچیک از طرفین نتوانستند به پیروزی برسند.

۴) معاشقه بین آرتمیس و تمیستوکل بین دو نبرد آرتمیسیوم و سالامیس کاملاً ساختگی و بدون سندیت است.

۵) در نبرد سالامیس، نیروی دریایی اسپارت (به فرماندهی گورگو، بیوه لئونیداس) با فرستادن تعداد کمی کشتی، کمک قابل توجهی به سپاه یونان به فرماندهی تمیستوکل نکرد و یونان به پیروزی قاطعی دست نیافت.

دنباله[ویرایش]

قسمت سوم فیلم ۳۰۰ قرار است در سال ۲۰۱۸ بر روی پرده سینما رود.[۸]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]