۱۰۰ بریتانیایی کبیر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

۱۰۰ بریتانیایی کبیر (به انگلیسی:۱۰۰ Greatest Britons) نام برنامه تهیه شده‌ای توسط بی بی سی (BBC) که توسط آن مردم به ۱۰۰ بریتانیایی کبیر در تاریخ در سال ۲۰۰۲ (میلادی) رای دادند. در ده ردیف جدول که توسط مردم رای گیری شده بود، همه شخصیت‌ها در زمان نظر سنجی مرده بودند.[۱][۲]
در این لیست از گای فاکس که قصد داشت پارلمان بریتانیا را در زمان شاه جیمز اول انگلستان از بین ببرد و شاه را به تلافی آزار و اذیت وی برای کاتولیک‌های انگلستان بکشد (ولی موفق نشد) نیز آمده است. جالب آن است که بعد از توطئه باروت که همان توطئه گای فاکس بود در پنج نوامبر مراسم جشن و آتش بازی به خاطر به ثمر نرسیدن این عمل اجرا می شده که در این جشن مجسمه و ماسک‌های گای فاکس سوزانده می‌شد. بعدها گای فاکس به نمادی انقلابی برای مبارزه با استبداد و زور گویی شد و بعد از فیلم وی فور وندتا وی کم کم محترم شد. در ۱۰ نفر نخست این لیست جان لنون، عضو پیشین گروه بیتلز نیز در بین کسانی چون اولیور کرامول به چشم می‌خورد که نشان دهنده محبوبیت بسیار این هنرمند بین مردم بریتانیا است.

10 نفر اول[ویرایش]

(تمامی تاریخ‌ها، میلادی می‌باشند)

رتبه نام زمان ظهور تصویر کار و شغل شهرت
۱ سر وینستون چرچیل (۱۸۷۴–۱۹۶۵) Sir Winston S Churchill.jpg سیاستمدار نسخت وزیر بریتانیا در جنگ جهانی دوم به طوری که در تاریخ از او به عنوان بزرگترین نخست وزیر بریتانیا یاد می‌کند.
۲ آیزامبارد کینگدام برونل (۱۸۰۶–۱۸۵۹) IKBrunelChains.jpg مهندس خالق راه آهن بزرگ غرب و ایجاد کننده تونل‌ها، پل‌ها و کشتی‌های متعدد.
۳ دایانا، شاهدخت ولز (۱۹۶۱–۱۹۹۷) Международная Леонардо-премия 18.jpg عضوی از خاندان سلطنتی، بشردوست. همسر اول چارلز، شاهزاده ولز (ازدواج ۱۹۸۱–۱۹۹۶), و مادر شاهزاده هری ولز، و شاهزاده ویلیام، دوک کمبریج
۴ چارلز داروین (۱۸۰۹–۱۸۸۲) Charles Darwin seated crop.jpg زیست شناس و معتقد به فلسفه طبیعی ابداع کننده نظریه تکامل و پیدایش گونه‌ها و نوع‌ها.
۵ ویلیام شکسپیر (۱۵۶۴–۱۶۱۶) Shakespeare.jpg شاعر و نمایش نامه نویس یکی از بزرگ ترین نویسنده‌های بریتانیا.(خالق:رومئو و ژولیت,هملت و...)
۶ سر آیزاک نیوتن (۱۶۴۲–۱۷۲۷) GodfreyKneller-IsaacNewton-1689.jpg فیزیک دان، ستاره‌شناس، ریاضی دان، فیلسوف و... یکی از بزرگترین دانشمندان جهان و کاشف نیروی گرانش.اصول ریاضی فلسفه طبیعی از برترین و تاثیر گذارترین آثار تاریخ علم از اوست.
۷ ملکه الیزابت یکم (انگلستان) (۱۵۳۳–۱۶۰۳) Darnley stage 3.jpg ملکه سلطنتی ملکه و پادشاه سلطنتی انگلستان (سلطنت ۱۵۵۸–۱۶۰۳). وی عامل شکست ناوگان اسپانیا بود
۸ جان لنون (۱۹۴۰–۱۹۸۰) John Lennon 1964 001 cropped.png آهنگساز، نوازنده، فعال صلح طلب، هنرمند و نویسنده بشر دوستانه با پل مک‌کارتنی در گروه بزرگ و محبوب بیتلز به اجرا ترانه‌ها می‌پرداخت و آن‌ها را می‌نوشت.
۹ هوریشیو نلسون اول (۱۷۵۸–۱۸۰۵) HoratioNelson1.jpg فرمانده نیروی‌های دریایی به خاطر خدمت به نیروهای دریایی سلطنتی به خصوص در زمان جنگ‌های ناپلئون بناپارت.
۱۰ اولیور کرامول (۱۵۹۹–۱۶۵۸) Oliver Cromwell by Samuel Cooper.jpg رهبر نظامی و سیاسی فرمانده جنگ‌های داخلی بریتانیا علیه پادشاه چارلز اول انگلستان. اولین رییس جمهور بریتانیا

جستارهای وابسته[ویرایش]

لیست کامل نظر سنجی

منابع[ویرایش]

مشارک کنندگان ویکی‌پدیا انگلیسی (100Greatest Britons) بازیابی شده در تاریخ ۲۵ می 2013

  1. 100 great British heroes—مقاله خبر بی بی سی تهیه شده، در تاریخ چهارشنبه، ۲۱ آگوست 2002 (contains the top 100, sorted alphabetically)
  2. بی بی سی ۱۰۰ بریتانیایی کبیر، اعلام عمومی خبر —, در تاریخ پنج شنبه، ۲۲ آگوست ۲۰۰۲