یگان ویژه ناجا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
یگان‌های ویژه نیروی انتظامی
IRI.NAJA.Special.Units.svg
Flag of Special Forces of Police of Islamic Republic of Iran.svg
کنش ۱۳۷۰-اکنون
کشور  ایران
وفاداری جمهوری اسلامی ایران
رسته عملیات ویژه
نقش پلیس ضد شورش ، کنترل اجتماعات، عملیات ویژه، ایمنی ورزشگاه‌ها
اندازه بیش از ۱۷ هزار نفر
نام مستعار یگان ویژه
رژه ۳۱ شهریور هرسال[۱]
نبردها حمله به کوی دانشگاه تهران
ناآرامی‌های پس از انتخابات ۱۳۸۸، اعتراضات دی ۱۳۹۶ ایران، اعتراض‌های دراویش گنابادی، اعتراضات ۱۳۹۷ ایران. اعتراضات کارگری ۱۳۹۷ خوزستان. اعتراضات آبان ۱۳۹۸ ایران، اعتراضات دی ۱۳۹۸ ایران ناآرامی‌های ۱۳۹۷ کازرون
فرماندهان
فرمانده یگان سرتیپ پاسدار حسن کرمی

یگان ویژه ناجا با نام رسمی: فرماندهی یگان‌های ویژه نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، مجموعه‌ای از منحصر به فردترین یگان‌های عملیاتی پلیس ایران و حتی جهان‌ است. کنترل اجتماعات، مبارزه و برخورد با اغتشاشات و تجمعات غیرقانونی، مشارکت در عملیات‌های ویژه (گروگان‌گیری، بمب‌گذاری، طرح‌های پاکسازی)، امنیت مسابقات ورزشی و اعزام نیرو و امدادرسانی به دیگر واحدهای پلیس کشور از جمله وظایف عمده یگان‌های ویژه ناجا است. از واحدهای این یگان می‌توان به واحد ضد اغتشاش، واحد زنان، واحد اسواران (یگان اسب سوار)، باشگاه براق که مسئولیت آموزش چتربازی، پاراگلایدر، سقوط آزاد، موتور سواری کارکنان و سایر مردم را به عهده دارد واحد رهایی گروگان، واحد سپکا (سگ‌های پلیس)، واحد دریایی (ایمنی سواحل)، واحد چک و خنثی‌سازی بمب و تله‌های انفجاری را نام برد.

زبده‌ترین مأمورین یگان ویژه در واحدهایی به نام نوپو فعالیت می‌کنند که وظیفه رهایی گروگان و عملیات ویژه چک و خنثی‌سازی را عهده‌دار می‌باشد.

به استناد نتایج برگزاری مسابقات ورزشی و نظامی این واحد برتری قابل تاملی از لحاظ آمادگی نظامی و بدنی نسبت به سایر رسته های ناجا داشته و نوع آموزش ها به گونه ایست که در مواقع نیاز میتواند در قالب سایر رسته ها نیز خدمت نماید.

مأموریت‌ها[ویرایش]

یگان‌های ویژه نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران برای استقرار نظم و امنیت و تأمین آسایش عمومی و فردی موظف است ساز و کاری را تهیه تا با بهره‌گیری از فنون و دانش کنترل اجتماعات نسبت به کنترل مناسب اجتماعات و گروه‌های برهم زننده امنیت جامعه، که با اهداف و توطئه‌های از پیش تعیین شده دسیسه گران در گوشه و کنار جامعه اتفاق افتد اقدام نماید. ماموریت‌های نیروهای یگان ویژه در سه بخش مختلف تقسیم شده‌است:[۲]

  • وضعیت سفید: در وضعیت عادی هیچ‌گونه رویدادی که موجب برهم‌خوردن نظم عمومی جامعه شود، اتفاق نیفتاده‌است و تمام سازمان‌ها خدمات روزانه خود را ارائه می‌دهند. در این شرایط وظایف این نیرو در برقراری نظم و امنیت مسابقات ورزشی خلاصه می‌شود. نیروهای یگان ویژه با لباس‌های ورزشی در ورزشگاه‌های کشور حضور یافته و به جهت جلوگیری از ایجاد جو امنیتی در ورزشگاه‌ها، از پوشش و نام «یگان ایمنی ورزشگاه‌ها» استفاده می‌کنند.
  • وضعیت خاکستری: در وضعیت غیرعادی، برخی بی‌نظمی‌ها، تخلف‌ها و جرایم مخل نظم و امنیت جامعه در مراحل اولیه هستند و نیروهای این یگان می‌بایست به عنوان کمک‌رسان و یاری‌دهنده سایر نیروهای درگیر باشند. از مصادیق این وضعیت می‌توان به امدادرسانی به افراد در معرض بلایای طبیعی، تسهیل ترافیک، رهایی گروگان و مقابله با حملات تروریستی را نام برد.
  • وضعیت زرد و قرمز: در این دو مرحله، وضعیت انتظامی و امنیتی جامعه به علت وقوع تخلفات و بی‌نظمی‌های گسترده خارج از کنترل نیروهای انتظامی عادی بوده و جان و مال شهروندان به‌طور گسترده در معرض تعرض و خطر است. وقوع اغتشاشات وسیع و برنامه‌ریزی‌شده با هدف مقابله با دولت و حکومت مرکزی از جمله این موارد است که نیروهای این یگان موظف به دخالت و مقابله هستند.

ساختار و سلسله مراتب[ویرایش]

کلیه یگان‌های ویژه در سراسر کشور به لحاظ سلسله مراتب نظامی، زیرمجموعه ستاد فرماندهی یگان‌های ویژه ناجا اداره می‌شوند. قرارگاه آن در تهران، و فرماندهی آن بر عهده سردار سرتیپ پاسدار حسن کرمی است. وی سابقه فرماندهی انتظامی استان اصفهان را دارد. پیش از این، سردار سرتیپ پاسدار عزیزالله رجب‌زاده و سردار سرتیپ پاسدار سیدمجتبی عبداللهی، فرماندهی یگان‌های ویژه را عهده‌دار بوده‌اند.

به لحاظ عملیاتی، یگان‌های ویژه در هر استان تحت امر فرماندهی انتظامی استان مربوط بوده که در پایتخت، فرماندهی انتظامی تهران بزرگ این امر را عهده‌دار است.

یگان ویژه ناجا شامل تیپ‌های عملیاتی و احتیاط در تهران و سایر استان‌های کشور است:

  • یگان یکم (تیپ امیرالمؤمنین)، که قرارگاه آن در تهران و حوزه عملیاتی آن سراسر کشور است.
  • یگان دوم (تیپ موسی بن جعفر)، که قرارگاه آن در تهران و حوزه عملیاتی آن سراسر کشور است.
  • یگان سوم (تیپ امام حسین)، که قرارگاه آن در تهران و حوزه عملیاتی آن سراسر کشور است.
  • یگان تهران بزرگ (تیپ امام خمینی)، که قرارگاه آن در تهران و حوزه عملیاتی آن تهران بزرگ (پایتخت) است.
  • یگان ویژه فرماندهی انتظامی ویژه غرب استان تهران
  • یگان ویژه فرماندهی انتظامی ویژه شرق استان تهران
  • یگان‌های ویژه در مرکز تمامی استان‌های کشور

گفتنی است یگان ویژه ناجا در برخی از استان‌های مرزی جنوبی و جنوب شرق کشور و جاده‌های آن تحت عنوان «یگان تکاوری»، در قرارگاه‌های عملیات رزمی فعالیت می‌کنند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]