یکپارچه‌سازی دیسک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

یکپارچه سازی دیسک سخت هنگام ذخیره سازی اطلاعات بر روی دیسک، ممکن است به دلیل پراکنده بودن فضای خالی موجود بر روی دیسک، اطلاعات به صورت پراکنده ذخیره شده و در سکتورهای متوالی قرار نگیرند. البته با توجه به اینکه هنگام ذخیره شدن اطلاعات آدرس محل قرار گیری آنها در جدولی به نام(File Allocation Table) FAT یادداشت می‌شود سیستم‌عامل جهت بازیابی مجدد آنها با مشکلی مواجه نخواهد شد. با این وجود در صورتی که اطلاعات مرتبط با یکدیگر در سکتورهای متوالی قرار گیرند بازیابی اطلاعات با سرعت بیشتری انجام خواهد شد. برنامه دیسک یک پارچه ساز می تواند با مرتب کردن اطلاعات موجود بر روی دیسک سرعت دسترسی به فایل‌ها و برنامه‌ها را افزایش داده و سرعت کار کامپیوتر را متحول نماید. در صورتی که تاکنون از این برنامه جهت مرتب سازی اطلاعات استفاده نکرده اید قطعاً پس از اجرای این برنامه از افزایش سرعت کار کامپیوترتان انگشت به دهان خواهید ماند.

برنامه ای برای یکپارچه سازی هارد دیسک: اجرای برنامه در ویندوز ۹۸ و me

از منوی شروع منوی Programs منویAccessoriesمنویSystem Tools برنامه را اجرا نمائید. در پنجره ظاهر شده درایو مورد نظر را انتخاب کرده با کلیک بر روی دکمه OKعملیات مرتب سازی را شروع کنید. در پنجره فوق پیشرفت عملیات مرتب سازی با درصد نمایش داده می شود. زمان عملیات مرتب سازی به عوامل متعددی بستگی دارد و ممکن است بین چند ثانیه تا چند ساعت متغیر باشد که از آن میان می توان به میزان فضای دیسک سخت، میزان اطلاعات موجود بر روی دیسک، میزان پراکندگی اطلاعات و سرعت دیسک اشاره کرد. لازم به توضیح است که در حین عملیات مرتب سازی امکان کار کردن با سیستم نیز وجود خواهد داشت ولی توصیه می‌شود به دلیل پرهیز از طولانی شدن عملیات از این کار اجتناب نمائید. در صورتی که مایل به توقف عملیات قبل از خاتمه آن هستید می توانید از دکمه Stopاستفاده نمائید. کلیک بر روی دکمهPauseباعث توقف موقت اجرای برنامه گشته و پس از کلیک بر روی دکمهResumeعملیات ادامه خواهد یافت. استفاده از دکمهShow Details باعث خواهد شد تا سیستم‌عامل ویندوز، پیشرفت عملیات مرتب سازی را با تصاویر گرافیکی نمایش دهد. در تصویر فوق هر مربع کوچک نمایش دهنده یک کلاستر است. جهت اطلاع از انواع مختلف کلاسترها که با رنگ‌های مختلفی نمایش داده شده است می توانید از دکمهLegend استفاده کرده و در صورت تمایل برای بازگشت به پنجره قبل از دکمه Hide Details استفاده کنید. در صورتی که برنامه یکپارچه سازی دیسک با اشکالات آدرس دهی و جدول FAT بر روی دیسک مواجه شود عملیات را متوقف کرده و از شما خواهد خواست پس از رفع اشکال فوق عملیات را مجدداً از سر بگیرید (جهت رفع اشکالات مربوط به آدرس دهی فایل‌ها می توانید از برنامهScan Disk استفاده نمائید).

اجرای برنامه در ویندوز xp

از منوی شروع منوی All Programs منوی Accessories منوی System Tools برنامه مرتب سازی دیسک را اجرا کرده در ناحیه بالای پنجره ظاهر شده، درایو مورد نظر را انتخاب کرده بر روی دکمه Analyzeکلیک نمائید. برنامه مرتب سازی دیسک پس از بررسی وضعیت و میزان پراکندگی درایو انتخاب شده با ظاهر کردن یک پنجره نتیجه بررسی را اعلام کرده و در صورت نیاز از شما خواهد خواست تا عملیات مرتب سازی دیسک را آغاز نمائید. با کلیک بر روی دکمه Defragعملیات مرتب سازی دیسک آغاز خواهد شد. با کلیک بر روی دکمهView Report می توانید جزئیات بیشتری از بررسی سطح دیسک را مشاهده کنید. در ناحیه پایین پنجره یک پارچه ساز نواحی قرمز نمایانگر قسمت‌های پراکنده دیسک، نواحی آبی رنگ نمایانگر قسمت‌های پشت سر هم (غیرپراکنده)، نواحی سبز نمایانگر اطلاعاتی که توسط برنامه جابه جا نخواهند شد (مانند فایل‌های سیستمی و...) و بالاخره نواحی سفید نمایانگر قسمت‌های خالی دیسک است. لازم به ذکر است که برنامه یکپارچه سازئ جهت انجام عملیات مرتب سازی به حداقل ۱۵ درصد فضای خالی بر روی دیسک نیاز دارد، در صورتی که این فضا موجود نباشد عملیات به طور کامل انجام نخواهد شد (جهت آزاد کردن فضای مورد نیاز برای اجرای برنامه می توانید فایل‌های زائد و غیرضروری را از روی درایو حذف نمائید). ستون این هفته را با ذکر این نکته به پایان می بریم که برنامه یکپارچه سازئ فقط در صورتی توانایی انجام عملیات را خواهد داشت که شما به عنوانAdministrator مشغول به کار با سیستم بوده و در صورت استفاده از اکانت‌های مفید امکان اجرای این برنامه از شما سلب خواهد شد.

انگیزه مترادف سازی اطلاعات خواندنی و نوشتنی در فایل‌های یکپارچه است و به ارامی پایین می ایید مانند زمانی که برای حرکت دادن هد دیسک بین تکه‌ها نیاز دارد.مانند عملیات مشابه به limiting operationدر همه کامپیوترها کارایی هارد دیسک است.از این قرار که میل به پردازش بیشتر مؤثر است.برای پروراندن عمل یکپارچگی سیستم‌عامل ویندوز اغلب یکپارچگی دوره ای وهمیشگی در دسترس بودن با سرعت بالا به دیسک و کاهش زمان را پیشنهاد می کند.از این قرار که یکپارچه سازی ممکن است با یکی دیگر در همان ناحیه قبل از اینکه دو تکه شوند با یک پارتیشن تنها و یا دو یا چند پارتیشن بیشتر انجام شود.برای مثال با GNU یا پارتیشن‌های جادویی. یکپارچه سازی می تواند طول عمر هارد درایو را افزایش دهد به وسیله کوچک کردن جای هد و یا خلاصه کردن داده‌های عملیاتی قابل دسترس.

دلایل[ویرایش]

عملیات یکپارچه سازی وقتی که سیستم‌عامل نمی تواند فضای کافی برای ذخیره کردن همه فایل‌ها اختصاص دهد رخ می دهد.اما در عوض قسمت هایی از این را در یک شکاف بین فایل‌ها قرار میدهد.(اغلب این شکاف‌ها برای اینکه به طور معمول یک فایل را که سیستم‌عامل بعداً آن را حذف و یا فضای اضافه را به آن برای فایل در اولین مکان اختصاص می دهد نگه می دارد.) فایل‌های بزرگتر و تعداد بیشتری از فایل هادر عملیات یکپارچه سازی شرکت می‌کند و کارایی را کاهش می دهد. یکپارچه سازی این مشکلات را کاهش می دهد. به صورت دیگر فضای خالی دیسک‌ها می توانند ۵ فایل داشته باشدA B C و E و ۱۰ بلوک از این فضا در حال استفاده است.در این قسمت یک بلوک وجود دارد که به یک واحد سیستم می تواند ۱کیلو و ۱۰کیلو و ۱مگابایت سایز اختصاص میدهد.و این هیچ سایز مشخصی ندارد.روی یک دیسک خالی هم این فایل‌ها می توانند به یکی از آنها اختصاص داده شوند. مثال یک:در این عکس اگر فایل b پاک شود دو گزینه وجود دارد که فضای خالی رها شود .جای خالی b دوباره استفاده شود یا متراکم کردن همه فایل‌ها بعد از b به طوریکه آن از فضای خالی پیروی کند. می تواند در یک زمان استفاده شوند اگر آنها صدها و هزارها از فایل هایی که نیاز به حرکت داشته باشند وجود داشته باشد.بنابراین اکثر آنها توانایی استفاده دوباره را دارند.آنها زمانی که نیاز به استفاده باشند مجددا استفاده می شوند.

مشکلات یکپارچه سازی ۱)فایل‌های متحرک ۲)گسترش تکه تکه کردن ۳)کاربرها و کارآیی موضوع

دسترسی و یکپارچه سازی توسط فایل‌های سیستمی Fat=در سیستم‌عامل ویندوز ۹x dos 6x ارایه می شود. به یکپارچه سازی با برنامه‌های سودمند گفته می‌شود در dos یک ورژن محدود از norton speed diskو در ویندوز به این امکان را میدهد. Ntes= در ویندوز ۲۰۰۰ و جدیدتر شامل یک ابزاز یکپارچه سازی

که بر مبنای diskepper  است می شود.

Ext۲=در linux از یکپارچه ساز گسترده به نامe2defrag استفاده میشود. Vxfs=همچنین عملیات یکپارچه سازی مفید برایfsdm اجرا میشود.

Jfs=یکپارجه سازی (۲)سودمند روی عملیات سیستم IBM اجرا میشود.

Hfs plus=در سال ۱۹۹۸ تعدادی از بهینه سازی برای تخصیص الگوریتم برای تلاش یکپارچه سازی فایل‌ها معرفی شد. Wafl=درnet app’s ontap ۷٫۲ فرمان عملیات سیستم reallocate نامیده می‌شود که برای یکپارچه سازی فایل‌های بزرگ طراحی شده است. Xfs= یکپارچه سازی سودمند لحظه ای را فراهم می آورد کهxfs-fsr نامیده میشود.

این تمرین از باقی گذاشتن فضای خالی بعد از آن فایل‌های پاک شده و نشانه گذاری در یک جدول قابل دسترسی برای استفاده‌های بعدی است.آنها دوباره استفاده میشوند وقتی که نیاز داشته باشند به آن چرا؟ برنامه‌های پاک شده می توانند اجرا شوند آنها شبیه ترمیم کردن فایلهای که نام آنها از فهرست پاک شده اما هنوز محتوای آنها روی دیسک است،‍ هستند. http://searchwincomputing.techtarget.com/tip/0,289483/sid68_gci1215568,00.html http://pl.atyp.us/wordpress/?p=241 http://searchwincomputing.techtarget.com/tip/0,289483/sid68_gci1216336,00.html http://blogs.technet.com/fillecab/archve/2007/01/26/don-t-judge-a-book-by-its-cover-why-windows-vista-defrag-is-cool.aspx http://fa.wikipedia.org/wiki/Defragmentation

مرجع[ویرایش]

• Norton, Peter (۱۹۹۴) Peter Norton's Complete Guide to DOS ۶٫۲۲, page ۵۲۱ - Sams (ISBN 0-672-30614-X) • Woody Leonhard, Justin Leonhard (۲۰۰۵) Windows XP Timesaving Techniques For Dummies, Second Edition page ۴۵۶ - For Dummies (ISBN 0-7645-7883-9). • Jensen, Craig (۱۹۹۴). Fragmentation: The Condition, the Cause, the Cure. Executive Software International (ISBN 0-9640049-0-9). • Dave Kleiman, Laura Hunter, Mahesh Satyanarayana, Kimon Andreou, Nancy G Altholz, Lawrence Abrams, Darren Windham, Tony Bradley and Brian Barber (۲۰۰۶) Winternals: Defragmentation, Recovery, and Administration Field Guide - Syngress (ISBN 1-59749-079-2) • Robb, Drew (۲۰۰۳) Server Disk Management in a Windows Environment Chapter ۷ - AUERBACH (ISBN 0-8493-2432-7)