یوکو اوگاوا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
یوکو اوگاوا
زاده۳۰ آوریل ۱۹۶۲
اوکایاما، استان اوکایاما، ژاپن
پیشهنویسنده
مقاله‌نویس
رمان‌نویس
ملیت ژاپن
جوایز مهمجایزه اکوتاگاوا
سال‌های فعالیت۱۹۸۰ تاکنون
کتاب‌هااستاد و خدمتکار
خاطرات بارداری

یوکو اوگاوا (به ژاپنی: 小川 洋子) (زاده ۳۰ مارچ ۱۹۶۲) نویسنده ژاپنی است.

نویسندگی[ویرایش]

از سال ۱۹۸۸ تاکنون اوگاوا بیش از چهل نوشته داستانی و غیر داستانی به رشته تحریر درآورده است. او در سال ۲۰۰۶ کتاب "مقدمه‌ای بر ریاضیدانان زیباً را به همراه ماساهیکو فوجیوارا که یک ریاضیدان است نوشت که دیالوگی دربارهٔ زیبایی بی حد و حصر اعداد است. کنزابورو اوئه دربارهٔ اوگاوا می‌گوید:"یوکو اوگاوا توانایی بیان کردن لطیف‌ترین ویژگی‌های ذهنی انسان را در قالب ادبیات دارد و این کار را در عین تاثیرگذاری انجام می‌دهد.[۱]" لطافت کارهای اوگاوا بخشی به دلیل این است که کاراکترهای داستان‌های او در بیشتر اوقات به نظر می‌آید که نمی‌دانند کارهایی را که می‌کنند چرا انجام می‌دهند. او کارهایش را با انباشتن اطلاعات جزیی انجام می‌دهد، تکنیکی که شاید در کارهای کوتاهش موفقیت‌آمیزتر بوده‌است. سرعت پایین در گسترش داستان در کارهای بلند نیازمند یک امداد غیبی است که داستان را اتمام برساند. خواننده با توصیف حادی از آنچه قهرمان‌های داستان‌ها که عموماً زن هم هستند، می‌بینند و حس می‌کنند و بعضی اوقات خودآگاهی تعدیل شده آن‌ها که بازتاب کننده فرهنگ ژاپن و خصوصاً زن‌ها است، مواجه می‌شود.

آثار ترجمه شده به فارسی[ویرایش]

  • خدمتکار و پروفسور - مترجم: کیهان بهمنی - نشر آموت

ترجمه دیگر: استاد و خدمتکار - مترجم: آسیه عزیزی، پروانه عزیزی - انتشارات نگاه

  • انتقام - مترجم: کیهان بهمنی - نشر آموت[۲]
  • پلیس حافظه- مترجم: کیهان بهمنی- نشر آموت

منابع[ویرایش]

  1. "The Diving Pool: Three Novellas". Macmillan Publishers. Archived from the original on 1 July 2010. Retrieved 5 January 2011.
  2. خطای یادکرد: خطای یادکرد:برچسب <ref>‎ غیرمجاز؛ متنی برای یادکردهای با نام نشر آموت وارد نشده‌است. (صفحهٔ راهنما را مطالعه کنید.).

پیوند به بیرون[ویرایش]

ادبیات ژاپن | نویسندگان: یوکو اوگاوا | کتاب‌هایی از ژاپن (انگلیسی)