یوهان ولفگانگ دوبراینر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
یوهان ولفگانگ دوبراینر
Johann Wolfgang Döbereiner.jpg
یوهان ولفگانگ دوبراینر
زاده ۱۳ دسامبر ۱۷۸۰
هوف، آلمان، بایرویت
درگذشت ۲۴ مارس ۱۸۴۹ میلادی (۶۸ سال)
ینا، Grand Duchy of Saxe-Weimar-Eisenach
ملیت آلمان
شناخته‌شده برای سه‌گانه دوبراینر
لامپ دوبراینر
موقعیت‌های علمی
موضوع‌ها شیمی

یوهان ولفگانگ دوبراینر (به آلمانی: Johann Wolfgang Döbereiner) (زادهٔ ۱۳ دسامبر ۱۷۸۰ تا ۲۴ مارس ۱۸۴۹) یک شیمی‌دان آلمانی - فرانسوی بود که به خاطر جدول تناوبی که پیشنهاد کرد در جهان شناخته شده است.

زندگی و کار[ویرایش]

ولفگانگ فرزند یک درشکه چی بود و از این رو امکان تحصیل در مدرسه برایش زیاد فراهم نبود. وی شاگرد یک داروساز بود، زیاد مطالعه می کرد و در سخنرانی های علمی شرکت میکرد. او در کلاس‌ها شرکت می‌کرد و مطالعهٔ وسیعی داشت. کم‌کم با گذر زمان در سال ۱۸۱۰ به عنوان استاد دانشگاه ینا پذیرفته شد. وی در سال ۱۸۲۹ توانست رد پایی از ویژگی‌های برخی عنصرها را شناسایی کند.[۱] برای نمونه او توانست جرم اتمی میانگین لیتیم و پتاسیم را بدست آورد که عددی که بدست آورد نزدیک جرم اتمی سدیم بود. او الگویی همانند را برای کلسیم، استرانسیم و باریم نسبت به گوگرد، سلنیم و تلوریم، همچنین کلر، برم و ید بدست آورد. همچنین او دریافت که چگالی این عنصرها هم از الگویی همانند پیروی می‌کند. او دسته عنصرها با نام سه‌گانهٔ دوبرآینر شناخته شدند.[۲][۳] او بر روی عنصر اکا-بور به معنی همانند بور هم کار کرد، این عنصر بعدها به نام اسکاندیم شناخته شد او این تلاش را برای درمان برخی بیماری‌ها انجام داد.

لامپ دوبراینر

دوبراینر هنگامی که بر روی کاربرد پلاتین بلوری کار می‌کرد توانست فورفورال را هم شناسایی کند. همچنین بر روی یک روشنایی هم کار کرد که به لامپ دوبراینر معروف شد.

نویسندهٔ مشهور آلمانی، یوهان ولفگانگ گوته دوست دوبراینر بود که در جلسات هفته‌ای او شرکت می‌کرد و مفهوم نظریهٔ آفنیته شیمیایی را پایهٔ داستان بلند مشهورش، پیوندهای انتخابی که در سال ۱۸۰۹ نوشت قرار داد.

منابع[ویرایش]