یونسی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از یونسی (شهر))
پرش به: ناوبری، جستجو
یونسی
کشور  ایران
استان خراسان رضوی
شهرستان بجستان
بخش یونسی
مردم
جمعیت ۳٬۴۲۶ نفر (۱۳۹۵)
رشد جمعیت ۲٪- (۵سال)
شناسهٔ ملی خودرو  ایران
کد آماری ۲۶۱۰

یونسی شهری در بخش یونسی شهرستان بجستان استان خراسان رضوی ایران است. یونسی با روستاهای مرندیز (در غرب) و میاندهی (در شرق) همسایه است. فاصله‌اش با مرکز شهرستان ۴۵ کیلومتر با مرکز استان ۲۳۰ کیلومتر و با پایتخت نزدیک به ۱۰۰۰ کیلومتر است.

جمعیت[ویرایش]

بر پایه سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵ جمعیت این شهر ۳٬۴۲۶ نفر (در ۱٬۱۱۳ خانوار) بوده است.[۱]

جمعیت تاریخی
سال جمعیت  %±
۱۳۸۵ ۳٬۳۴۹
۱۳۹۰ ۳٬۵۰۴ ۴٫۶ ٪
۱۳۹۵ ۳٬۴۲۶ ۲٫۲ ٪ −

آب وهوا[ویرایش]

آب وهوای یونسی گرم وخشک است و زمستان‌هایی بسیار سرد وتابستان‌هایی بسیار گرم دارد که این بیشتر بخاطر قرار گرفتنش درکویر بجستان است.

آثار تاریخی[ویرایش]

از آثار تاریخی یونسی می‌توان به آب انبارمعروف به «حوض نو»، کاروانسرای شاه عباسی، پل قدیمی معروف به «پول کال»، و قلعهٔ قدیمی اشاره کرد که در حال ویرانی است.

سه کوه معروفش زهلی، خر پشت و کمر زردک نام دارد. غاربلور:ارتفاع دهانه غار از سطح دریا: ۹۸۵ متر - طول غار: ۱۲۱ متر - عمق غار: ۳۶ متر. ورودی غار دارای ۲ چاه ۵ و ۱۴ متری متوالی است. وجود این چاه‌ها باعث شده تا افراد عادی نتوانند وارد غار شوند و اغلب زیبایی‌های غار سالم و دست نخورده باقی‌مانده است. غاتکسرا:این غار زیبا در ۸ کیلومتری جنوب شهر یونسی شهرستان بجستان می‌باشد ودارای استلاگتیت واستلاگمیتهای متنوع و فراوان است… این غار ۳۰۰ متر طول داشته و دارای دو چاه می‌باشد غارفنی بوده و امکان بازدید بدون تجهزات امکان‌پذیر نمی‌باشد. دهانه آن در ارتفاع قرارداشته و برای ورود باید بصورت عمودی و با طناب وارد آن شد. این غار راه فرعی نداشته ولی در طی مسیر با قندیل‌های بسیار و زیبا مواجه خواهید شد. مسیر آن دارای شیب بودی بطوری که انتهای غار با دهانه آن ۶۰ متر اختلاف ارتفاع دارد. دمای داخل غار عکس دمای خارج آن می‌باشد

کشاورزی[ویرایش]

از محصولات کشاورزی می‌توان به پسته، گندم، جو، پنبه، چغندر اشاره کرد. یونسی دو قنات داشته است که یکی به کلی خشک و دیگری تا حد زیادی کم‌آب شده است. شغلهای اصلی مردم یونسی کشاورزی، دامداری و دامپروری است.

منابع[ویرایش]