یومی هو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
انستیتوی بین‌المللی یومی هو و طب کاربردی پیشگیرانه
بنا نهادهژاپن، ۱۹۸۷
بنیانگذارانسایونجی ماسایوکی
دفتر مرکزیژاپن
محدودهٔ فعالیتمرکز رسمی و بین‌المللی ارائه، نگهداشت و گسترش دانش یومی هو در جهان
مدیر عامل اجراییسایونجی ماسایوکی (از ۱۹۸۷ تا ۲۰۰۵)

سایونجی هاشیموتو (از ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۰) توشیهارو کیتامی (از ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۷)

هیسایوکی اوزاکی (از ۲۰۱۷ تا کنون)
افراد کلیدیمکیج دیلاسکی مدیر انستیتوی یومی هو اتحادیه اروپا، فرهاد خالصی مقدم مدیر یومیهو سنتر ایران
زیرمجموعه‌هاانستیتوی یومی هو اتحادیه اروپا، یومیهو سنتر ایران و تمام یومیهو سنترها در دیگر کشورهای جهان
وبگاه

یومی هو_Yumeiho(به ژاپنی: 湧 命 法) یکی از سبک‌های ابداع شده ماساژ است که پایه و بیس کار در آن ماساژهای شرقی می‌باشد. تکنیک های اساسی یومیهو از روش ماساژ شائولین گرفته شده است.[نیازمند منبع] این روش پیشتر با نام Diina Massage شناخته می‌شد که معنای آن به زبان اسپرانتو «ماساژ الهی» است.[نیازمند منبع] اما بعدتر سایونجی ماسایوکی تصمیم گرفت نامی صحیح و مرتبط را برای روش ابداعی خود انتخاب کند. از اینرو آن را «روش اصلاح لگن خاصره و فشار و مالش درمانی» یا همان «یومی هو» نامید و به سرعت توانست در سطح جهانی گسترش پیدا کند.[نیازمند منبع] روش یومی هو که در کل مشتمل بر ۱۰۰ تکنیک و ۴۸ نرمش فردی است،[نیازمند منبع] به نحوی است که هر کسی می‌تواند آن را بیاموزد.[نیازمند منبع]

تاریخچه یومی‌هو[ویرایش]

هنر رهاورزی (ماساژ) یومی‌هو زاییده ذهن خلاق استاد سایونجی ماسایوکی از ژاپن بر اساس دانشهای رزمی‌و طب سنتی چینی و ژاپنی مانند Zheng Fa Ti است. برخی از این روشهای سلامت بخشی توسط SHUICHI OHNO HIDEGATSU به ژاپن آورده شد و استاد سایونجی این روش‌ها را از استاد اهنو فرا گرفت. استاد سایونجی به مدت بیش از ۲۰ سال از زندگی خویش را صرف آموختن روش‌های مختلف سلامت بخشی طبیعی شرقی نمود که نتیجه آن ابداء روش رهاورزی و سلامت بخشی یومی‌هو بود.[۱][منبع بهتری نیاز است]

مبدع یومی هو «سایونجی ماسایوکی» مؤسس و مدیر انستیتوی بین‌المللی یومیهو و طب کاربردی پیشگیرانه مستقر در ژاپن[۲] بود. یومی‌هو توسط «مرکز رسمی‌و بین‌المللی طب کاربردی پیشگیرانه» در ژاپن در دنیا گسترش یافت و امروزه در بسیاری از کشورهای دنیا این روش سلامت بخشی جهت حفظ سلامتی و تندرستی به کار گرفته می‌شود. انستیتوی بین‌المللی مستقر در ژاپن[۳] که هم‌اکنون تحت مدیریت اوزاکی[۴] می‌باشد با همکاری انستیتوی یومی هو اروپا که دفتر مرکزی اتحادیه اروپا[۵] از طرف انستیتوی بین‌المللی مستقر در ژاپن است و دیلاسکی مسئول آن می‌باشد،[نیازمند منبع] هم‌اکنون عهده‌دار ارائه و نگهداشت این دانش است. در ایران نیز در حال حاضر یومیهو مستر اصلی و رسمی ایران، فرهاد خالصی مقدم که نماینده اصلی و رسمی‌[۵] «مرکز بین‌المللی یومیهو ژاپن» و مدیر یومیهو سنتر ایران[۶][منبع بهتری نیاز است] است، مسئولیت رسمی معرفی، تدریس، حفاظت و گسترش یومیهو را در کشور به عهده دارد.

یک انجمن جهانی نیز با موضوع یومیهو تأسیس شد که در زمان حیات خود ماسایونجی ملغی شد و با نام انجمن جهانی یومیهو فعالیت داشت و دارای یک مجله به نام مجله جهانی یومیهو نیز بود. انجمن جهانی یومیهو با تشکیل کمیته ای در مناسبت دوازدهمین کنگره بین‌المللی سازمان جهانی پزشکان اسپرانتیست در سال ۱۹۹۹، در جمهوری چک تأسیس شد.[نیازمند منبع] در نهایت نیز حیات این انجمن تا سال ۲۰۰۳ ادامه داشت و این تأسیس در سال ۲۰۰۳ بالاخره لغو شد.[نیازمند منبع] از علل ملغی شدن انجمن سوء تفاهم در مورد محل استقرار دفتر مرکزی شرکت و وضعیت حقوقی (وضعیت، عملکرد و اعضای هیئت مدیره) در آن زمان بود.[نیازمند منبع] اولین شماره از انتشار مجله جهانی یومیهو نیز در ژوئیه سال ۲۰۰۰ چاپ شد.[نیازمند منبع] این اثر توسط سایونجی ماسایوکی تأسیس شد و به عنوان ارگان رسمی انجمن تا سال انتهایی حیات انجمن ۲۰۰۳ به چاپ می‌رسید.[نیازمند منبع]

روند ابداع و گسترش یومی‌هو[ویرایش]

ماسایوکی سایونجی در سال 1943 در اوتسونومیا به دنیا آمد و به صورت کاملا اتفاقی مسیر ماساژ را برای زندگی خود برگزید.

در جوانی با اینکه علاقه ای به تحصیلات آکادمیک نداشت با اصرار پدر، در دوره های دانشگاه meiji توکیو شرکت کرد و رشته تجارت را در آنجا برگزید. در نهایت پس از مدتی دانشجویی تحصیلات آکادمیک را رها کرد و به دنبال شغل و حرفه ای رفت که عمر خود را روی آن بگذارد و زندگی کند .

در ابتدا به رانندگی و کار با اتومبیل روی آورد اما در ذهن خود این را مرور میکرد که آرزویش یک راننده حرفه ای شدن نمیباشد. به همین دلیل، همزمان با رانندگی به تحصیل زبان چینی و خطاطی روی آورد تا در آینده یک خطاط حرفه ای شود و بعد معلم خوشنویسی شود و با آموزش خوشنویسی زندگی کند . لذا 10 سال از عمر خود را برای تحصیل در این امر سپری کرد و سپس مربی شد و شروع به آموزش کودکان بلکه نوجوانان، جوانان و بزرگسالان کرد.

در طول فعالیت به عنوان مربی خوشنویسی، دریافت که این مسیر زندگی او نیست و آموزش آن برای وی دشوار است زیرا به نظر وی بچه ها از یادگیری بیزار بودند و فقط به این دلیل می آمدند که والدینشان می خواستند . بچه ها در کلاس سایونجی فقط میخواستند بازی کنند و یادگیری را جدی نمیگرفتند لذا برای یادگیری بچه ها وی باید بسیار تلاش میکرد و این کار صبر زیادی میطلبید. در نهایت بعد از سه سال مربیگری سایونجی به این نتیجه می رسد که مربیگری برایش مناسب نیست .

وی در حین اینکه به عنوان مربی خوشنویسی مشغول به کار بود مادرش بیمار شد و مبتلا به فشار خون بالا گشت و به همین دلیل سکته مغزی شد. بعد فهمید مادرش برای کنترل فشار خون باید تمام عمر خود را به مصرف دارو برساند . این به نظر او به معنای بهبود نبود لذا به مطالعه درباره پزشکی علاقمند شد البته نه پزشکی رسمی بلکه پزشکی سنتی و روشهای درمانی جایگزین .

در همان زمان که مشغول مربی گری بود کتابهای مختلفی را راجع به سلامتی و بیماری مطالعه کرد که در بین آنها بعضی کتابهای خاص او را علاقمند کردند . کتابی را در مورد کایروپراکتیک مطالعه کرد که به موضوع ستون فقرات پرداخته بود و طبق تکنیکهای آن مهره های در رفته نرمال شده و این منجر به بهبودی در خیلی بیماریهای مختلف میشود، این موضوع او را به شدت تحت تاثیر قرار داد.

سپس به کتاب دیگری علاقمند شد که موضوع آن جابه جایی لگن خاصره بود . این کتاب نوشته آقای گمی Gomi بود. طبق نظریه این کتاب اکثر مردم جابه جایی لگن خاصره دارند و این به شدت بر سلامتی و انواع بیماریهایی که دچار آن میشوند تاثیرگذار است . این بار موضوع این قدر سایونجی را تحت تاثیر میگذارد که در دوره های اصلاح لگن خاصره آقای گمی Gomi شرکت میکند و در طول دوره از او تکنیکهای جاانداختن و تنظیم صحیح و درست لگن خاصره را آموزش میبیند.

در آن زمان سایونجی در شهر اوتسونومیا (استان توجیگی) زندگی میکرد و آقای گمی Gomi که روش اصلاح لگن خاصره را آموزش میداد در توکیو بود لذا با توجه به فاصله زیاد سایونجی از ادامه دادن دوره های بعدی اصلاح لگن خاصره نزد استاد گمی Gomi منصرف شد و به شغل مربیگری خود ادامه داد.

بعد از مدتی در کلاس زبان چینی که مربی آن بود با یکی از شاگردانش در مورد بیماری و سلامتی مشغول صحبت میشود که متوجه میشود همسر شاگردش جابه جایی لگن خاصره داشته و تحت نظر یک درمانگر به نام شوئینجی اهنو هیدکاسو با سبکی ابداعی با اصلاح لگن خاصره مداوا شده و وضعیت استخوان لگن خاصره اش به حالت طبیعی درآمده است. استاد اهنو به مدت 6 سال روشهای مختلف درمان دستی شرقی به ویژه روشهای چینی و ژاپنی را مورد مطالعه قرار داده بود ( از جمله توی نا، زنگ تی فا، آن ما، شیاتسو، دو این و ...). اهنو تکنیکهای توانبخشی سبک زنگ تی فا که در صومعه بودایی معروف چین شائولین اعمال میشد را به ژاپن آورده بود و بر اساس آن روش اصلاح لگن خاصره یا سیتای هو را پایه گذاری کرده بود. (سیتای هو : روش درمان دستی با هدف اصلاح لگن خاصره برای ایجاد تعادل در انسان در سطح بیومکانیکی، فیزیولوژیکی و حتی روانشناختی و معنوی که بر اساس تنظیم پاسچر با استفاده از روشهای تعادل بخشی به شیوه های نقطه درمانی، ماساژ، دستکاری مفاصل، نرمش های فردی و از جمله تمریناتی برای بهینه سازی عملکرد تنفسی انجام میگرفت) اهنو که به اهمیت جابه جایی لگن خاصره در تاثیر بیماریها اعتقاد داشت در مجاورت محل زندگی سایونجی بود لذا سایونجی بسیار خوشحال شد که به راحتی و بدون مشقت میتواند با اینچنین درمانگری که به نظریه تاثیر جابه جایی لگن خاصره در درمان بیماریها معتقد است رابطه برقرار کند.

سایونجی با خواهرزاده اش که مشکلاتی حین زایمان سخت خواهرش برایش پیش آمده بود به ملاقات استاد اهنو رفت . وقتی استاد شروع به اجرای تکنیکهای اصلاح لگن خاصره سیتای هو میکند، خواهر زاده سایونجی از تکنیکهای جاانداختن و دستکاری و تنظیم مفاصل میترسد و بعد از چند دقیقه پشیمان میشود و ادامه نمیدهد.

سایونجی بدن خود را به استاد اهنو برای اجرای تکنیکهای اصلاح لگن خاصره سیتای هو ارائه میدهد تا بفهمد که اهنو با چه روشی درمان میکند . سایونجی متوجه میشود که در سمت چپ 3.5 سانتی متر جابه جایی دارد و این که جابه جایی 3 _ 4 سانتی متر باشد بسیار بزرگ و در بیماران بسیار نادر است چرا که نهایت در معمول بیماران 1 تا 2 سانت جابه جایی مشاهده میشود .

سایونجی بعد از دریافت تکنیکهای اصلاح لگن خاصره سیتای هو از استاد اهنو، علاقمند میشود که در مورد پزشکی، ستون فقرات و جابه جایی لگن خاصره و تکنیکهای اصلاح لگن خاصره در سیتای هو اطلاعات بیشتری کسب کند.

سپس با پرسیدن از استاد اهنو موضوع را باز میکند و با قبول از طرف استاد اهنو بسیاری از مطالب را از ایشان می آموزد.

بعد از مدتی برای دومین بار و البته بدون خواهرزاده به دیدار استاد اهنو میرود. بار دیگر در مورد تکنیکهای اصلاح لگن خاصره سیتای هو و جنبه های مختلف درمانی پرسشهایی را مطرح میکند چرا که میدانست که استاد اهنو مسائل را به خوبی توضیح میدهد . استاد اهنو از جمله مواردی که متذکر میشود این است که برای شروع به این کار و داشتن مجوز رسمی باید به مدرسه ماساژ برود و بعد از موفقیت در امتحاناتش بتواند دیپلمش را نیز بگیرد.

سایونجی تصمیم گرفت روش اصلاح لگن خاصره سیتای هو را یاد بگیرد لذا هر چند وقت یک بار هر زمان که ممکن بود به مطب استاد اهنو مراجعه میکرد و روش اصلاح لگن خاصره سیتای هو که اهنو روی بیماران اجرا میکرد را مشاهده و دنبال می کرد و با اعضای خانواده و همسایگان که مشکلاتی مانند کمردرد داشتند تمرین میکرد . علائم افرادی که سایونجی با آنها تمرین میکرد بهبود یافت یا حتی از بین رفت و نتایج خوبی از کارآمدی تکنیکهای اصلاح لگن خاصره سیتای هو به دست آورد . فقط چند ماه بعد از ملاقات با اهنو، سایونجی عمیقا به روش اصلاح لگن خاصره سیتای هو اعتقاد پیدا کرد و این آغازی برای سایونجی بود .

از طرف دیگر در مدرسه ماساژ ثبت نام کرد و امتحان ورودی را داد و وارد مدرسه رسمی ماساژ شد. آن مدرسه به مطالعه روش شیاتسو اختصاص یافته بود اما او اصلا حتی دوست نداشت شیاتسو را روی بیماران و مراجعینش تمرین کند . در مدرسه ماساژ دوره های مختلفی با مباحث پزشکی از جمله : آسیب شناسی، آناتومی و غیره برایش تدریس شد اما برای او اینها اهمیت نداشت چرا که اصلا قصد نداشت که از متد شیاتسو استفاده کند و تنها هدفش از تحصیل در آنجا گرفتن مجوز کار ماساژ بود . به هر حال مدرسه را که تمام میکند و مجوز افتتاح مرکز ماساژ را که میگیرد با دوستانش دور هم موسسه ای را افتتاح میکنند و نام آن را موسسه بین المللی اقدامات پیشگیری پزشکی قرار میدهند.

روش اصلاح لگن خاصره سیتای هو از نظر سایونجی خوب بود ولی به نظرش می آمد که باید چند مورد دیگر را به آن اضافه کند به خصوص فشار و مالش درمانی .

اهنو با روش اصلاح لگن خاصره سیتای هو ایده جابه جایی لگن خاصره و تاثیر آن در بیماریها را داشت و معتقد بود وقتی موفق به تصحیح این جابه جایی میشویم همه چیز منظم شده است و لذا مشکلات و بیماریها نیز حل میشوند.

اما سایونجی بعدها در این فکر میرود که آیا این تئوری کامل است یا چیزی کم دارد؟ بعد از شک سایونجی، تئوری مرکز ثقل بدن ظاهر شد: "با جابه جایی یا بدون جابه جایی لگن خاصره مرکز ثقل اهمیت دارد." آیا یک پا همیشه 50 درصد وزن بدن را پشتیبانی میکند ؟ به نظر سایونجی اینگونه نبود . در واقع سایونجی بعد از چند سال کار کردن با همکارانش در موسسه بین المللی اقدامات پیشگیری پزشکی به طور تصادفی، سندی از یک دستگاه را که برای اندازه گیری مرکز ثقل بدن ثبت اختراع شده بود میبیند .

سایونجی به این فکر میفتد که فرضیه ای را امتحان کند و با این دستگاه آن را بیازماید لذا تئوری مرکز ثقل بدن ظاهر شد. با این دستگاه او میتوانست بفهمد که کدام پا بار بیشتری را تحمل میکند تا اقدام برای اصلاح آن را انجام دهد و در نتیجه هر دو پا مساوی شوند. چرا که با چشم و بدون ابزار این مرکز ثقل را نمی توان تشخیص داد.

بنابراین با شرکت سازنده دستگاه تماس میگیرد و برایش جالب میشود که اگرچه آنها دستگاه سنجش مرکز ثقل بدن را به ثبت رسانده اند، اما هنوز کاربرد آن در جامعه را نمیدانند. به همین دلیل حتی یک عدد دستگاه هم تولید نشده بود و تا آن زمان، این اختراع ناکارآمد بود. سایونجی ایده اش را به شرکت می گوید و شرکت اولین دستگاه را ساخت.

معمولا مردم در مورد نحوه توزیع وزن بدن روی دو اندام تحتانی فکر نمی کنند، حتی بدون آنکه از آن اگاهی پیدا کنند افراد سالها به زندگی خود میپردازند. لازم نبود این جنبه را در نظر بگیرند لذا حتی اگر چنین وسیله ای در دسترس بود مردم دلیل استفاده از آن را نمیدانستند. فقط وقتی تئوری مرکز ثقل بدن ظاهر شد، نشان داده شد که این دستگاه ضروری و مفید می باشد.

از آنجا که مرکز ثقل یک مسئله مهم است، وقتی تعادل در مرکز ثقل را بهبود ببخشیم، منجر به بهبود وضعیت بدن از نظر فواید و سلامتی میشویم.

لذا سایونجی روش اصلاح لگن خاصره و فشار و مالش درمانی یا همان یومی هو را بر اساس روش اصلاح لگن خاصره سیتای هوی استاد اهنو با اضافه نمودن تئوری مرکز ثقل بدن ابداع کرد و یومیهو خلق شد و لذا روش یومی هو در واقع میراثی است از روش چینی "زنگ تی فا" که در صومعه بودایی معروف چین "شائولین" اعمال میشد و به وسیله روش اصلاح لگن خاصره سیتای هو استاد اهنو به ژاپن آورده شده بود.

سایونجی موسسه بین المللی اقدامات پیشگیری پزشکی را در توکیو با همکاری دوستان و شاگردانش افتتاح کرده بود. در زمان تحصیل در مدرسه شیاتسو برای علاقمندان دوره ای برگزار کرد لذا بعدا برخی از آنها به پروژه سایونجی پیوستند.

او قبل از اینکه موسسه رسمی خود را افتتاح کند در همان زمان تحصیل در مدرسه شیاتسو اقدام به معالجه بیماران در خانه یا خانه بیماران کرد و این کار را وقتی موسسه رسمی تاسیس کرد در آنجا ادامه داد. سایونجی از ابتدا کلمه "بین المللی" را در نام موسسه استفاده کرده بود. زیرا او میخواست این روش را به عنوان روشی که خود ابداع کرده است در سرتاسر جهان گسترش دهد.

او در زمانی که به این فکر بود که چطور میشود این روش را گسترش داد به یاد وجود زبان اسپرانتو افتاد. او قبلا زمانی که به مربیگری و تدریس زبان چینی میپرداخت یک شاگرد اسپرانتیست داشت و در آن زمان سایونجی را به یک نمایشگاه از کتاب ها، پوسترها و ... در مورد اسپرانتو دعوت کرده بود و لذا اطلاعاتی در مورد زبان اسپرانتو داشت.

البته قبلا سایونجی در مدرسه و دبیرستان تا دانشگاه به طور جدی تحت تعلیم زبان انگلیسی قرار گرفته بود چرا که برای امتحانات به هر حال لازم بود. ولی چون علاقه ای نداشت نتوانست در طی 10 سال حتی یک جمله به انگلیسی صحبت کند. در نتیجه، از یادگیری زبانهای دیگر(خارجی) به کلی مایوس شده بود و آن را کنار گذاشته بود.

اما بعد از آنکه رویایش برای گسترش روش یومیهو در سرتاسر جهان در ذهنش شکل گرفت این ایده آموزش دیدن زبان خارجی را در مورد اسپرانتو به کار بست زیرا اگر چه می دانست در جهان تعداد کمی از اسپرانتیست ها وجود دارند، اما چند مزیت دیگر داشت و آن اینکه آنها تقریبا در همه کشورها وجود دارند و در ضمن مثل یک خانواده اند و شبکه ارتباطی محکم و قدرتمندی دارند که در شناسایی وجود و فعالیتهای یکدیگر کمکشان میکند لذا سایونجی در این موارد اطلاعات خوبی داشت و به همین دلیل برای گسترش روش خود در جهان از آن استفاده کرد. از آن زمان او شروع به یادگیری اسپرانتو کرد. بعد برای زندگی به زادگاه خود اوتسونومیا در استان توچیگی آمد. در اوتسونومیا فقط 3 یا 4 نفر اسپرانتیست بودند . یک اسپرانتیست با سایونجی تماس گرفت زیرا نام سایونجی در مجله شرقی (انتشار انستیتوی ژاپنی اسپرانتو) به عنوان یک مبتدی اسپرانتو قرار داده شده بود و آدرس نیز برای تماس در آن وجود داشت. به همین دلیل توانست آموزش را در محدوده محل خود گسترش دهد و در آنجا یک باشگاه کوچک را اداره میکرد. بعد به توکیو بازگشت برای اینکه با نیروی جدید کار موسسه را جلو ببرد. در کل قبل از شروع سفرهای خارجی او 10 سال به مطالعه اسپرانتو پرداخت.

در عین حال که مشغول فعالیت در موسسه بود، در حال آماده سازی چاپ و انتشار کتاب خود در مورد یومی هو نیز بود. او موفق شد یک انتشارات ژاپنی پیدا کند که کتاب را به زبان ژاپنی منتشر کند. این اتفاق دو سال پس از راه اندازی موسسه جدید در توکیو افتاد.

آرزوی سایونجی این بود که در کنگره جهانی اسپرانتو سخنرانی کند لذا اول نیاز بود که کتاب یومیهو را به اسپرانتو ترجمه کند. در نتیجه برای یک خانه نشر چینی، جایی که زمانی که مربی زبان چینی بود نوشته های چینی را از آنجا خریداری میکرد نامه ای نوشت و از آنها امکان ترجمه به اسپرانتو و چاپ کتاب را سوال کرد. در نهایت کتاب یومیهو نسخه چینی آماده شد و بعد از آن هم نسخه اسپرانتو آماده و منتشر شد. بعد نسخه انگلیسی نیز در چین چاپ شد . بعد سایونجی خواهان ترجمه و چاپ کتاب به زبانهای مهم دیگر شد برای مثال: روسی، فرانسوی، آلمانی، پرتغالی، اسپانیایی، عربی. این زبانها تقریبا سراسر جهان را پوشش میداد. انتشارات چینی نیز در مقایسه با نمونه های ژاپن بسیار ارزان بود به همین دلیل از نشر چینی استفاده کرد و کتاب را به این زبان ها ترجمه کرد.

او فکر میکرد این ترجمه ها در تسهیل کارش در جهانی کردن یومی هو بسیار مفید باشد. در هر صورت او دوست داشت همه چیز را آماده کند و سپس منتظر نتایج باشد و در واقع این چیزی است که اتفاق افتاد، نتایج ظاهر شد. کتاب به زبان اسپرانتو منتشر شد، در ضمن دو نوار ویدیویی که یکی در مورد روش درمانی یومی هو و دیگری نرمشهای فردی بود را درست کرد. و از یک اسپرانتیست بهره برد تا کاست های ویدئویی به زبان اسپرانتو ترجمه شدند. بنابراین همه مواد لازم را از قبل داشت و سفر به کشورهای خارجی را شروع کرد.

اولین سفر خارجی سایونجی در 1989 بود. او از لهستان دیدن کرد جایی که مرکز ماساژ "آرت" در آنجا بود که در آن مرکز یک اسپرانتیست با وی همکاری میکرد. از قبل سایونجی نامه ای برای آن اسپرانتیست در لهستان نوشته بود و یومیهو را معرفی کرده بود که آنها به سایونجی پاسخ داده بودند که پول برای دعوت او را ندارند اما سایونجی که هدفش جهانی کردن یومیهو بود در جواب فرستاد که اگر علاقه به یادگیری یومیهو دارید با هزینه خودم میتوانم بیایم و آموزش دهم. به این ترتیب، اولین دوره یومیهو به لطف زبان اسپرانتو، در لهستان و خارج از ژاپن برگزار شد.

در مدت اقامت سایونجی در لهستان، جلسه دیگری با دبیر کل انجمن جهانی پزشکان اسپرانتیست آقای دکتر اوپوکا که در کراکوف زندگی می کرد برگزار شد. سایونجی از طریق کتاب سالانه با او تماس گرفت (انتشاراتی که ارتباط بین اسپرانتیست ها را در همه جا تسهیل می کند) و کتابی در مورد یومی هو را برایش ارسال کرد که تنها دو روز قبل از جلسه با سایونجی او کتاب را خواند و به یومیهو علاقمند شد. وی علاقه زیادی به روش های درمان جایگزین داشت و در قبل از این هم به طب سوزنی علاقه پیدا کرده بود و با استفاده از اسپرانتو، روشهای طب سوزنی را پیگیری میکرد. (این نمونه ای از کاریرد عملی اسپرانتو بود). اولین دوره طب سوزنی قبل از ملاقات سایونجی اتفاق افتاده بود لذا سایونجی از تاثیر این زبان برای جااندازی یک دانش در جهان آگاه بود. به این ترتیب با برنامه ریزی که انجام داد دومین دوره طب سوزنی همزمان با اولین دوره رسمی یومیهو در بیاویستوک، زادگاه پروفسور زامنهوف (بنیانگذار اسپرانتو) برگزار شد و با کمک دکتر اوپوکا پیشنهاد تاسیس مرکز درمانی جایگزین در بیاویستوک داده شد. این برای سایونجی بسیار ایده آل بود چرا که دوره به زبان اسپرانتو برگزار میشود.

اما پزشکان و بیمارستانهای محلی بیاویستوک با پیشنهاد تاسیس یک مرکز درمانی جایگزین برای یومیهو مخالفت کردند و آن را علمی ندانستند. سپس دکتر اوپوکا به فکر راه اندازی این مرکز در کراکوف افتاد زیرا او دوستان زیادی آنجا داشت که میتوانستند مسیر را برایش هموار کنند. لذا دکتر اوپوکا کلینیک شینودای انجمن جهانی پزشکان اسپرانتیست را با سرمایه گذاری مالی سایونجی تاسیس کرد. و در آنجا دوره های یومیهو به زبان اسپرانتو برگزار شد.

به این معنی اسپرانتو برای سایونجی بسیار خوب جواب داد زیرا همیشه با کمک اسپرانتیست های محلی توانست سخنرانیها و دوره های خود را برگزار کند و به لطف یومیهو نیز کارش در موسسه اش در توکیو ادامه داشت و زندگی او به این نحو اداره میشد . حدود 100 بازدید از کشورهای مختلف در طی حدود 10 سال حداقل اتفاق افتاد. هر سفر او 10 روز طول میکشید و تقریبا هر ماه به خارج از کشور سفر میکرد. و معمولا در یک سفر از دو کشور بازدید میکرد. او معمولا در زمستان بیشتر به خارج از کشور سفر میکرد زیرا معمولا در زمستان بلیط هواپیما ارزانتر بود و اینکار را برای صرفه جویی در هزینه ها انجام میداد. اما اواخر سفرهای خارجی خود را در غیر زمستان بیشتر کرد چرا که سرما ناراحتش میکرد که میتواند به خاطر سن و سالش در اواخر زندگیش بوده باشد. اما اینکه دقیقا چند دوره؟ چند سخنرانی؟ چند ماساژ در خارج از کشورش انجام داده است؟ سابقه ی دقیقی وجود ندارد. سرانجام استاد سایونجی در سال 2005 به آرامش ابدی رفت.[۷]

درجه‌بندی یومی‌هو[ویرایش]

یومی‌هو دارای ۷ رده (DAN) بوده که به ترتیب دارای تعریف و مسئولیت های زیر می‌باشد:

DAN 1
توانایی انجام ماساژ اندامهای بدن به ویژه ماهیچه ها، لیگامنت ها و نقاط انرژتیک زیر نظر معلم با درجه DAN 4 و بالاتر

DAN 2
توانایی انجام تصحیح ساختار اسکلتی (Adjustment) زیر نظر معلم با درجه DAN 5

DAN 3
توانایی انجام مهارت های هر دو دان 1 و 2 به طور مستقل. افرادی که این دان را کسب کنند می توانند به طور مستقل و بدون نظارت دان های بالاتر به سلامت بخشی یومی‌هو بپردازند.

DAN 4
توانایی آموزش یومی‌هو در سطح دان 1 و کمک مربی برای آموزش دان 2

DAN 5
توانایی آموزش یومی‌هو تا سطح دان 3 و صاحب اختیار در انجام آزمون از هنرجویان و اعطای مدرک رسمی به آنها

DAN 6
توانایی آموزش یومی‌هو تا سطح دان 4 و صاحب اختیار در انجام آزمون از هنرجویان و اعطای مدرک رسمی به آنها

DAN 7
توانایی آموزش یومی‌هو تا سطح دان 5 و 6 و صاحب اختیار در انجام آزمون از هنرجویان و اعطای مدرک رسمی به آنها[۱]

شرایط و قوانین مورد تأیید و رسمی یومی‌هو[ویرایش]

طبق قواعد معلم باید با Yumeiho Center در ژاپن یا با نماینده رسمی آنها که چنین حقی دارد، قرارداد ویژه ای برقرار کرده باشد لذا کلیه معلمان موظفند موافقت نامه‌های مناسب را با Yumeiho Center در ژاپن یا با نماینده ای که از طرف Yumeiho Center منصوب شده‌است، امضا کنند. فقط مدارک اصلی صادر شده در ژاپن معتبر می‌باشد پس هر معلم یومیهو موظف است جزئیات شرکت کنندگان در دوره (نام، نام خانوادگی، آدرس، سن، جنس، حرفه و تاریخ دیپلم اعطا شده) را به Yumeiho Center در ژاپن یا نماینده رسمی آنها اطلاع دهد. کلیه معلمان یومی هو موظف به اخذ دیپلم‌های صادر شده توسط Yumeiho Center در ژاپن و اهدا آن به هنرجو طبق تعریفی که در هر رده شده می‌باشند.[۸]

دان ۱ به کسی که دوره را تمام کند اهدا می‌شود. در این دوره هنرجو با ماساژ کامل عمومی (شامل ۷۰ تکنیک) آشنا می‌شود. افرادی که دان ۱ را با موفقیت گذرانده‌اند می‌توانند برای فراگیری باقی تکنیکها در دوره دان ۲ شرکت کنند. گواهینامه به افرادی که امتحان را قبول می‌شوند اهدا می‌شود. با فرا گرفتن دان ۲ هنرجو با کلیه مهارتهای موجود در یومی هو (شامل ۱۰۰ تکنیک و نرمش‌های یومی هو) آشنا می‌شود لیکن اگر شخصی بخواهد یک یومی هو کار مورد تأیید مستقل حساب شود باید دان ۳ را دریافت کند. شخصی که مایل به درخواست گواهینامه دان ۳ است، غیر از اینکه قاعدتاً باید دان ۲ را با موفقیت گذرانده باشد شرط زمانی نیز دارد لذا باید حداقل یک سال پس از دریافت گواهینامه دان ۲ صبر کند تا مهارت و تجربه کافی در اجرای تکنیکها را به دست آورده باشد. شخصی که دان ۳ را با موفقیت پشت سر بگذارد، یک یومیهوئیست حساب شده و حق اجرای سبک یومی هو برای افراد به صورت مستقل را به دست آورده‌است. برای درخواست گواهینامه دان ۴، باید حداقل از روزی که گواهینامه دان ۳ خود را دریافت نمودید، دو سال صبر کنید. دارنده گواهینامه دان ۴ می‌تواند دوره‌ها را تا دان ۲، تحت نظارت و با موافقت معلم خود تدریس کند.[۸]

نماینده (یومیهو مستر_YumeihoMaster) دارای مجوز پروانه نمایندگی است و مجوز در هر کشور برای فقط یک نفر است. تحت لیسانس نماینده می‌توانند بسیاری باشند.[۹]

نماینده باید از هرگونه استفاده از مارک در قلمرو «آن کشور» توسط اشخاص ثالث، به عنوان دارنده مجوز شناخته شده، حفاظت کند و به پروانه دهنده اطلاع دهد.[۹]

لذا بیش از یک نماینده در هر کشور ممکن نیست. نماینده، پس از امضای قرارداد مربوطه، به‌طور رسمی در دفتر ثبت مارک‌های تجاری و طراحی‌های اتحادیه اروپا(OHIM) ثبت شده و به مارک تجاری جامعه یومی هو(YUMEIHO - CTM 008701559) مجاز است. نماینده می‌تواند مجوزهای فرعی را برای افراد دیگر فقط در کشور خود صادر کند.[۱۰]

مارک تجاری جامعه یومی‌هو - YUMEIHO - CTM 008701559[ویرایش]

دفتر ثبت علائم تجاری و طراحی‌های اتحادیه اروپا

مارک تجاری جامعه(CTM-Community Trade Mark) چیست و برای برند یومی هو چه حفاظتی ایجاد می‌کند؟[۱۱]

CTM یک مارک تجاری معتبر در سراسر اتحادیه اروپا است که مطابق با مقررات آیین‌نامه CTM در OHIM به ثبت رسیده‌است.

 • دامنه و اعتبار

یک CTM در کل اتحادیه اروپا معتبر است. محدود کردن دامنه حفاظت جغرافیایی برای برخی از کشورهای عضو امکان‌پذیر نیست.

CTM اعتبارش ۱۰ سال می‌باشد و می‌تواند برای مدت ده سال به‌طور نامحدود تجدید شود.

 • سطح حفاظت

CTM به دارنده خود حق انحصاری استفاده از علامت تجاری و جلوگیری از استفاده اشخاص ثالث بدون رضایت از همان یا یک علامت مشابه برای محصولات یکسان یا خدمات مشابه را به عنوان مواردی که توسط CTM محافظت می‌شود، اعطا می‌کند.

پس از هرگونه گسترش آینده اتحادیه اروپا، هر CTM که ثبت نام کرده یا متقاضی آن شده باشد به‌طور خودکار و بدون تشریفات و هزینه ای به کشورهای عضو جدید گسترش می‌یابد.

 • اجرای حقوق شما

یک CTM به صاحب خود حق انحصاری می‌دهد که بدون رضایت خود از استفاده غیرمجاز از مارک در تجارت جلوگیری کند. به‌طور خاص، مالک حق دارد از اشخاص ثالث غیرمجاز جلوگیری کند: CTM ثبت شده را روی کالاها یا بسته‌بندی‌های خود قرار دهد. ارائه کالاها، قرار دادن آنها در بازار یا ذخیره آنها برای اهداف تجاری با استفاده از CTM ثبت شده ارائه یا تهیه خدمات حمل CTM ثبت شده؛ واردات یا صادرات کالاهای زیر آن؛ و استفاده از آن در مقالات کسب و کار و در تبلیغات.

اگر شخص ثالث غیرمجاز درگیر هر یک از این روشها شود، مقصر است که حق انحصاری مالک را نقض می‌کند.[۱۱]

از جمله محصولات و خدماتی که تحت مارک یومی هو بخواهند کار شوند یا مرتبط با یومیهو باشند که طبق مقررات مارک تجاری جامعه یومی هو(YUMEIHO - CTM 008701559) تحت نظارت نماینده رسمی یومیهو باید اجرایی شوند عبارتند از:

 • تحصیلات؛ ارائه آموزش؛ فرهنگستان‌ها [آموزش]؛ تربیت بدنی؛ انتشار متون، غیر از متون تبلیغاتی؛ متون (انتشار -)، غیر از متون تبلیغاتی. خدمات آموزشی؛ خدمات آموزش؛ درس دادن؛ تولید فیلم؛ آموزش ژیمناستیک؛ کتابها (انتشار -)؛ انتشار کتاب؛ ترتیب و اجرای کلکسیون ها؛ کلکسیون (ترتیب و اجرای -)؛ ترتیب و برگزاری همایش ها؛ همایش‌ها (ترتیب و اجرای -)؛ ترتیب و برگزاری کنگره‌ها. کنگره‌ها (ترتیب و اجرای -)؛ اطلاعات آموزش؛ اطلاعات (آموزش -)؛ امتحان آموزشی؛ نمایشگاه‌ها (سازمان -) برای اهداف فرهنگی یا آموزشی؛ برگزاری نمایشگاه برای اهداف فرهنگی یا آموزشی؛ خدمات باشگاه سلامت مدارس مهد کودک؛ مدارس (مهد کودک -)؛ تمرین عملی [تظاهرات]؛ آموزش (عملی -) [تظاهرات]؛ اطلاعات (تفریحی -)؛ ترتیب و برگزاری سمینارها؛ سمینارها (تنظیم و اجرای -)؛ ترتیب و برگزاری سمپوزیوم ها؛ سمپوزیوم (تنظیم و اجرای -)؛ تولید (فیلم ویدیویی -)؛ تولید فیلم‌های ویدئویی؛ مدارس (شبانه‌روزی -)؛ ترتیب و برگزاری کارگاه‌های آموزشی [آموزش]؛ انتشار کتابها و مجلات الکترونیکی بصورت آنلاین؛ گزارش عکاسی؛ عکاسی؛ راهنمایی (حرفه ای -) [مشاوره تحصیلی یا آموزشی]؛ راهنمایی شغلی [مشاوره یا آموزش] فیلمبرداری؛ متون (نوشتن -)، غیر از متون تبلیغاتی. نوشتن متن، غیر از متون تبلیغاتی.
 • خدمات علمی و فناوری و تحقیق و طراحی مربوط به آن. تحقیقات پزشکی؛ مهندسی؛ برنامه‌نویسی کامپیوتر؛ تحقیق و توسعه برای دیگران؛ تحقیقات بیولوژیکی؛ تحقیق (بیولوژیکی -)؛ نقشه‌برداری؛ تکثیر برنامه‌های رایانه ای؛ تحقیقات در زمینه حفاظت از محیط زیست؛ حفاظت از محیط زیست (تحقیقات در زمینه -).
 • خدمات درمانی؛ سالن‌های زیبایی؛ سالن (زیبایی -)؛ درمانگاه‌ها (پزشکی -)؛ کلینیک‌های پزشکی؛ کایروپراکتیک؛ سالن‌های آرایشگری؛ سالن‌ها (آرایشگاه -)؛ خانه‌های همسایه؛ خانه‌ها (همرنگ -)؛ استراحت خانه‌ها. بیمارستان‌ها مراقبت‌های بهداشتی؛ ماساژ؛ کمک پزشکی؛ فیزیوتراپی؛ فیزیوتراپی؛ آسایشگاه؛ خانه‌ها (پرستار -)؛ خانه‌های سالمندان؛ خانه‌ها پرستاری، پزشکی؛ خدمات آروماتراپی؛ توان بخشی برای بیماران سوء مصرف مواد؛ خدمات سونا؛ خدمات سولاریوم؛ خدمات آبگرم درمانی؛ خدمات Visagists؛ پوکی استخوان؛ مراقبت‌های بهداشتی مربوط به پوکی استخوان.[۱۲]

فلسفه سلامت‌بخشی یومی‌هو[ویرایش]

ساختار بدن آدمی در بدو تولد متناسب با بذر ذهنی بالقوه او رقم زده می شود که با ترکیب خاصی از عناصر شکل می گیرد. اما در مسیر زندگی به دلیل روش زندگی غلط، رژیم غذایی نامطلوب، محیط، زندگی نامتعادل و نابسامانیهای ذهنی ساختار مذکور دچار اختلال ساختاری و بیماری می گردد. بیماری اغلب با انسداد مجراهای انتقال انرژی و عدم سیلان انرژی حیاتی در بدن همراه است. این اختلال به صورتهای مختلف از قبیل درد خستگی انقباض عضلات، استرس و غیره در بدن بروز می یابد. طبیعی ترین و فطری ترین روش درمان از قدیم تا به حال استفاده از دست به عنوان ابزاری جهت احیاء نیروی زندگی از طریق فنون خاص است. در حقیقت این هنر شفابخشی مایه در احساس و عشق عمیق انسانی دارد که از طریق تماس -اولین رکن ارتباط- صورت، می گیرد و در این راستا با هنر و فنون خاصی در طی قرن های متمادی تزیین گردیده است.[۱۳]

روش سلامت بخشی طبیعی یومی‌هو از طریق به‌کارگیری یک سری فنون کاربردی در بهبود و برقراری سلامتی بدن و ذهن نقش به سزایی را ایفاء می‌نماید. این روش سلامت بخشی از طریق تنش زدایی از بافتهای بدن به ویژه ماهیچه‌ها و زردپی‌های بدن و تصحیح ساختار اسکلتی بدن تندرستی را به ارمغان می‌آورد. بر اساس نگرش این روش سلامت بخشی، انحرافات اسکلتی از قبیل اسکلیوزیس Scoliosis (انحراف افقی ستون مهره‌ها)، Lordosis و Kyphosis (انحرافات عمودی ستون فقرات که به گودی کمر و قوز پشت مشهورند)، Spondiliosis (سُرخوردگی مهره‌های ستون مهره‌ها)، عامل بسیاری از بیمارهای جسمی‌و نیز علت کاستی نیروی حیاتی و جریان ناکافی آن در بدن می‌باشند. هدف این روش سلامت بخشی تصحیح ساختار اسکلتی بدن و زدودن تنش‌های موجود در آن جهت برگشت سلامتی و نیروی حیاتی و احساس قدرت و شادابی در بدن است.[۱]


آنچه که در شفابخشی از طریق روش یومیهو برآورده می شود عبارتست از :

1. وانهادگی عضلات، و تاندونهای بدن که منجر به آرامش و رهایی بدن و ذهن می گردد.

2. رفع انسدادهای انرژی موجود در اعضا و مراکز انرژی بدن اعم از عضلات، تاندونها، مفاصل و مارماها (Marma) در جهت افزایش جریان انرژی حیاتی.

3. افزایش و بهبود جریان گردش خون در بدن.

4. خروج استرس و احساسات سرکوب شده ذهنی که به صورت سم در بدن انباشته شده اند.


لذا ماساژ یومیهو از سه بنیان قوی تشکیل گشته است:

1. رفع انسدادهای جسمی و انرژی در بدن و پیرو آن در ذهن

2. احیاء انرژی حیاتی و گسترش آن در سیستم.

3. رفع کاستی ها و عیوب سیستم اسکلتی بدن به ویژه استخوان لگن و ستون فقرات که پایه و ساختار کلی بدن می باشند.[۱۳]

روش اجرای یومی‌هو[ویرایش]

در ماساژ یومیهو جهت رفع تنش ها انسدادها و انرژی های منفی از دستها و به ویژه انگشت شست دست به صورت اعمال فشار بر اندامها استفاده می گردد. در این روش ابتدا با تحریک اندام مزبور به صورت اعمال فشار انسدادها رفع می گردد و در ادامه با هدایت انرژی منفی مذکور به اندامهای تحتانی خروج این سموم از این اندامها تسهیل میگردد. در این رهگذر عمل اصلی این ماساژ تاثیرگذاری بر نقاط حساس یا مراکز انرژی حیاتی (مارما Marma)، تخلیه آنها از انرژی منفی و احیاء مجدد آنها همراه با وانهادگی کامل رفع انقباضات و تنشها از بدن می باشند. حاصل این فرایند وانهادگی کامل اندامهای بدن و سیلان بهینه و مجدد انرژی حیاتی و جاری گشتن آن در بدن است.[۱۳]

نکات لازم در ماساژ یومی‌هو[ویرایش]

 • آرامش ذهن نیاز اولیه است. بدین منظور آماده سازی ذهنی به صورت مراقبه و یا هر روش دیگری در این راستا توصیه می گردد.
 • مهیا نمودن محیط از جهت آرامش و رایحه خوش توصیه می شود.
 • قرارگیری فرد در حالت خوابیده به گونه ای که سر در جهت جنوب مغناطیسی باشد.
 • استحمام قبل از ماساژ در راندمان ماساژ مؤثر است.
 • شستن دستها قبل و بعد از ماساژ الزامی است.
 • در حین ماساژ بایستی با پرسش از فرد از میزان فشار وارده از طریق دستان به بدن آگاه گردد.
 • بایستی از صحبت کردن بی مورد با فرد پرهیز نمود و اجازه داد تا شخص تجربه ای آرامبخش را داشته باشد.
 • مدت زمان انجام روش یومیهو نبایستی بیش از یک ساعت گردد.
 • انجام تمرین یا مراقبه جهت وانهادگی جسم و ذهن بعد از انجام یومیهو لازم است.
 • پس از انجام هر روش درمانی طبیعی احتمال بروز برخی علامت هایی که جنبه خوشایندی برای فرد ندارد، وجود دارد که البته جزو فرایند آن است و فرد بایستی از این رخداد طبیعی آگاه باشد.
 • پیش از انجام روش یومیهو برای افرادی که بیماریهای خاصی دارند، حتما با استاد خود مشورت نمایید.[۱۳]

تماس با توسعه دهندگان رسمی[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]