یوسف میرزایانس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از یوسف خان میرزایانس)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
یوسف میرزایانس
یوسف میرزایانس.jpg
نماینده دوره‌های اول تا چهارم، مجلس شورای ملی
مشغول به کار
۲۴ آبان ۱۲۸۸ – ۳ دی ۱۲۹۰
پس ازوجود نداشت
پیش ازآلکساندر آقایان
حوزه انتخاباتیدوره‌های اول تا چهارم ارمنی‌های کل ایران
نماینده دوره‌های هفتم تا دهم جنوب ایران، مجلس شورای ملی
مشغول به کار
خرداد ۱۳۰۷ – خرداد ۱۳۱۶
پس ازهوهانس خان ماسحیان
پیش ازجبرائیل بوداغیان
حوزه انتخاباتیارامنه جنوب ایران
اطلاعات شخصی
زاده۱۲۴۶ خ. / ۱۸۶۸م
همدان،
درگذشت۱۳۱۴ خ. / ۱۹۳۵م
ملیتایرانی ارمنی‌تبار
فرزندانزورایر میرزایان
شغلسیاست‌مدار
مذهبکلیسای حواری ارمنی

یوسف میرزایانس یا هوسپ میرزایان (ارمنی: Հովսեփ Միրզայան; زاده ۱۲۴۶ خورشیدی - درگذشته ۱۳۱۴ خورشیدی)، نخستین نمایندهٔ منتخب ارمنی‌های ایران از (۲۴ آبان ۱۲۸۸ تا ۳ دی ۱۲۹۰ خورشیدی) بود او در دوره‌های سوم و چهارم مجلس بین سالهای (۱۴ آذر ۱۲۹۳ تا ۲۱ آبان ۱۲۹۴ خورشیدی) و (۱ تیر ۱۳۰۰ تا ۳۰ خرداد ۱۳۰۲ خورشیدی) نمایندهٔ منتخب ارمنیان باقی ماند؛ او همچنین در چهار دوره متوالی یعنی در دوره‌های (هفتم، هشتم، نهم و دهم) هم نمایندهٔ منتخب ارمنی‌های جنوب در مجلس شورای ملی بود.

زندگی‌نامه[ویرایش]

یوسف میرزایانس در همدان به دنیا آمد؛ تحصیلات ابتدایی را در همان شهر به پایان رساند؛ سپس به جلفای نو نقل مکان کرد. زبان و ادبیات ارمنی «گرابار» و انگلیسی را نیز فراگرفت. او به ادبیات فارسی نیز علاقه‌مند بود و رباعیات عمرخیام و بخشی از شاهنامه فروسی و همچنین دوبیتی‌های باباطاهر را به زبان ارمنی ترجمه کرد.

یوسف میرزایانس در اواسط ۱۲۷۵ خورشیدی در نبردخانه سور (۱۸۹۷) شرکت و از همین زمان رابطه‌ای نزدیک با یپرم‌خان پیدا می‌کند. در ۱۲۷۹ خورشیدی به استخدام دولت ایران در آمد و با سمت مأمور گمرک به بوشهر رفت. او در زمان ادارهٔ گمرک بوشهر از سوی مأموران بلژیکی به مقام معاونت گمرکات بنادر جنوب منصوب شد. میرزایانس در مدت اقامتش در این شهر، در کنار وظایف رسمی خود، در فعالیت‌های اجتماعی نیز شرکت می‌جست. در ۱۲۸۳ خورشیدی با عنوان رئیس مالیه، گمرک و ادارهٔ پست استان کرمان به آن شهر نقل مکان کرد.

با آغاز جنبش مشروطه ایران، میرزایانس نیز جذب این جنبش شد و به تهران آمد؛ در اواخر ۱۲۸۶ خورشیدی یکی از اعضای اصلی مذاکراتی بود که از سوی استپان زوریان معروف به رُستوم، از رهبران حزب فدراسیون انقلابی ارمنی، برای شرکت در جنبش مشروطه ایران و با حضور شماری از آزادی خواهان ایرانی تشکیل شده بود.

از نکات مهم در دوران نمایندگی او پیشنهاد طرح خدمت وظیفهٔ اجباری برای اقلیت‌های مذهبی است که نخستین بار از سوی وی در مجلس مطرح شد.

میرزایانس در مقدمهٔ کتاب ترجمه‌ای از اشعار عمر خیام می‌نویسد:

«همواره یکی از بزرگ‌ترین آرزوهای من این بوده‌است که بتوانم ارمنیان را، که سده هاست در کنار هم وطنان فارسی زبان خود زندگی می‌کنند، به گونه‌ای عمیق‌تر با فرهنگ و ادب این سرزمین و ارزش‌های آن آشنا کنم تا از این طریق ریشه‌های پُربار و مشترک این دو ملت کاملاً آشکار شود و این امر سبب نزدیکی هرچه بیشتر آن‌ها گردد.»

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • دانشنامه ایرانیان ارمنی، نویسنده: ژانت د. لازاریان،انتشارات هیرمند، چاپ دوم:۱۳۸۸، شابک:۰–۵۰–۶۹۷۴–۹۶۴–۹۷۸
  • ارمنیان و مجلس از مشروطیت تا سقوط قاجاریه، نویسنده: آرپی مانوکیان، فصلنامه فرهنگی پیمان - شماره ۴۸ - سال سیزدهم - تابستان ۱۳۸۸