صفحه نیمه‌حفاظت‌شده

یهودیت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish

Judaica.jpg

یهودیت (به عبری: יהדות، Yahadut) دین، فلسفه و سبک زندگی قوم یهود می‌باشد.[۱] یهودیت، نخستین دین ابراهیمی و نیز به عقیدهٔ بسیاری، نخستین دین سازمان یافتهً یکتاپرست به‌شمار می‌رود.[۲][۳] تورات (که به انضمام نوییم و کتوویم، که مجموعاً تنخ نامیده می‌شود) کتاب مقدس یهودیت است. یهودیت شامل مجموعه گسترده‌ای از دیدگاه‌های مذهبی، تشریفات، شاخه‌ها، و متون مذهبی می‌باشد. امروز اکثر یهودیان پیرو سه شاخه ارتدوکس، لیبرال، و محافظه‌کار می‌باشند و اقلیتی هم پیرو بازسازی‌خواهی، قرائیم و یهودیت اومانیستی هستند؛ از لحاظ دیدگاه‌های مذهبی این شاخه‌ها بسیار متفاوت هستند. در حالی که یهودیان ارتدوکس باور به وحی تورات از طرف خدا، پیروی سخت از قوانین مذهبی، و ظهور مسیحای موعود دارند، یهودیان لیبرال دارای باور به زندگی مدرن، استقلال شخصی، آزاداندیشی هستند. به باور یهودیان مذهبی، یهودیت، پیمان خدا با بنی اسرائیل است.

یهودیت کانون بیشتر متون و سنت‌ها است و تاریخ، اصول و اخلاق آن بر ادیان ابراهیمی پس از خود از جمله مسیحیت تأثیر به‌سزایی گذاشته‌است.[۴][۵] بر طبق قوانین یهودیت، چه نوکیشان (افرادی که به واسطه ازدواج در تعداد بسیار محدود در هر نسل وارد جامعه یهودی شده‌اند) و چه افرادی که از مادر و پدری یهودی متولد شده‌اند، یهودی خطاب می‌شوند. گرچه یهودیت یک دین است، ولی یهودیان یک گروه قومی-مذهبی بحساب می‌آیند. مسئله نژادی و تست‌های دی‌ان‌ای فراوان این مسئله را تأیید می‌کند. دین یهودیت دارای تاریخ پیوستهً سه تا چهار هزار ساله می‌باشد. یِهود (יְהוּדָה)، واژه‌ای عبری است، به معنای ستوده و همچنین صفتی اکتسابی است که به ساکنین یهودیه، قسمتی از سرزمین اسراییل که سبط یهودا بر آن زندگی می‌کردند، داده می‌شود، ولی همچنین برخی معتقدند در گذشته همه بنی اسرائیل را نیز به این نام خوانده‌اند.[۶] در ایران از عنوان «جهود» و «کلیمی» یعنی پیرو موسی کلیم‌الله نیز برای نامیدن یهودیان استفاده می‌شود. به باور یهودیان مذهبی، اصل یهودیت از وعده خدا با ابراهیم، اسحاق، و یعقوب شروع می‌شود، و رسماً با نزول قوانین تورات به موسی و ورود بنی اسرائیل به سرزمین موعود کامل می‌شود.

پیروان یهودیت در بسیاری از کشورهای جهان ساکن هستند. جمعیت یهودیان جهان ۱۳٬۷۴۶٬۱۰۰ نفر(۱۷٬۹۳۶٬۴۰۰، شامل افرادی که بر حسب هلاخا یهودی قلم داد نمی‌شوند)، معادل حدود ۰٫۱۹٪ جمعیت جهان می‌باشد.[۷] حدود ۶٫۱ میلیون نفر ساکن اسرائیل و ۵٬۲۷۵٬۰۰۰ (۶٫۸ میلیون کل) نفر ساکن ایالات متحده آمریکا و ۱٫۵ میلیون نفر دراروپا، و مابقی دراقیانوسیه، قاره آمریکا و آفریقا ساکنند. یهودیان ایران دارای تاریخ ۲٬۷۰۰ ساله هستند و برحسب آمار ۱۳۹۱، ۸٬۷۵۶ یهودی ساکن ایران هستند.[۸]

محتویات

اعتقادات و فلسفه یهود

بخش از مجموعه
Leningrad Codex Carpet page e.jpg        نسخه خطی ده فرمان بر روی کاغذ پوستی مربوط به سال ۱۷۶۸ میلادی        Menora Titus.jpg
یهودیت
رده:یهودیت
یهود · یهودیت · اسباط
ارتودوکس
هریدی · حسیدی · ارتودوکس مدرن
فلسفه یهودی
اصول دین · منیان · کابالا
قوانین نوح · خدا · آخرت · مسیح در یهودیت
یهودیان به عنوان قوم برگزیده · هولوکاست · هلاخا · کشتروت· ده فرمان
صنیوت · صدکه · اخلاق · جنبش مسار
متون دینی
تورات · تنخ · تلمود · میدراش · توسفتا
آثار حاخامی · هاگادا · میشنا· باریتا
تور · شولحان عاروخ ·
حماش · سیدور · زوهار ·
شهرهای مقدس
اورشلیم · صفد · حبرون · تیبریاس
شخصیت‌های مهم
ابراهیم · اسحق · یعقوب
ساره · ربه‌کا · راحیل · لیه
موسی · دبوره · روت · داوود · سلیمان
الیاس · هیلل · شمای · یهودا هناسی
سعادیا گائون · راشی · اسحاق الفاسی · ابن عزرا · توسفتانویسان
یوسف آلبو · یوسف قارو · آشر بن یهیئل
بعل شم طوو · موسی بن میمون · فیلون اسکندرانی
اوادیا یوسف · موشه بن نحمان · موشه فینشتاین · العازر شاخ
زندگی یهودی
بریت · بنای مصفه · ازدواج
نیدا· عزاداری
نقش‌های مذهبی
حاخام · ربی
کاهن یهودی ·
دیان · روش یشیوا
ساختمان‌های مذهبی
کنیسه · میکوه · هیکل سلیمان / خیمه‌گاه
مقالات مذهبی
شبات · تفیلین · زنان · سفر تورات· بدکن· قربانی
ختنه · ستاره داوود · منوره · شوفار
اربعمینیم · کیتل · کرتل · ید
نماز
نماز · شما · آمیدا ·
قدیش ·هولده
یهودیت و دیگر ادیان
مسیحیت · اسلام ·
ادیان ابراهیمی · تکثرگرایی
مورمونیسم · "یهودی مسیحی" · دیگران
مطالب وابسته
انتقاد از یهودیت · یهودستیزی
یهوددوستی · یشیوا· صهیونیسم· یهودیان آمریکا·
فهرست دانشمندان و فیلسوفان یهودی


فلسفه یهودی از تبیین بنی‌اسرائیل از سرچشمه جهان هستی و صفات ذاتی و فاعلی خدا به گونه‌ای فلسفی نشأت می‌گیرد. از این‌رو، کتاب مقدس عبری که تنخ نامیده می‌شود؛ منبع بنیادینی است که فلسفه یهودی بر اساس آن استوار می‌گردد. خاخام‌ها در دوره تنائیم، که در فاصله قرن اول قبل از میلاد تا قرن دوم بعد از میلاد است، و خاخام‌های دوره آمورائیم که، بین قرون دوم و ششم میلادی‌ است، چنین بینشی را نسبت به خدا و ارتباط آن با کیهان به روشی مشابه ادامه دادند. این اندیشه‌ها، موضوعاتی چون وحدت، علم مطلق، قدرت مطلق، خیرخواهی خدا، اسرائیل و رسالتی که در قبال امت‌ها دارد، مفهوم ماشیح و نجات، هدف و قلمرو شریعت و هلاخا را دربر می‌گیرد. علاوه بر تلمود، در میشنا و میدراش نیز توجه دانشمندان به بحث‌های الهیاتی و فلسفی در چهارچوب تفکر یهودی معطوف شد. علاوه بر این، کابالا و متون عرفانی یهودیت نیز مشتمل بر پژوهش‌های نظری پیچیده‌ای دربارهٔ سیر آفرینش و ذات خداوندی است.

مفهوم ذات خدا

ذات انسان

شاید مهم‌ترین محور اندیشه‌ای که از دیدگاه تفکر انسان شناختی در دین یهود وجود داشته باشد و سپس آن را در سایر ادیان الهی نیز می‌یابیم، تصویر هبوط یعنی سقوط انسان از موقعیت استعلایی و بهشتی خود به زندگی در رنج و سختی بر روی زمین است که در مفهوم «گناه نخستین» مستتر است. ایدئولوژی معادشناختی یهود که از این تصویر ریشه می‌گیرد بر باور به یک خدای واحد، قهار و قدرتمند استوار است که با ابراهیم پیوند بسته و قانون (تورات) خود را به موسی سپرده و بر یک خط سیر ضروری در رفتار انسانی تأکید می‌کند که سرانجام به «نجات» به دست یک منجی در پایان عمر جهان خواهد انجامید. «سرنوشت بشری» در این مفهوم سرنوشتی مشترک است که آینده‌ای مشترک را نیز ایجاب می‌کند، هر چند این اشتراک همان گونه که خواهیم دید با مفهوم «برگزیدگی» قوم یهود ناخوانایی دارد.

در دین یهود، انسان تصویری است از خدا و از این رو شناخت انسان در واقع شناخت پروردگار است. در عهد عتیق این امر به خوبی روشن است. در سِفْر پیدایش می‌خوانیم: «و خدا گفت آدم را به صورت ما و موافق شبیه ما بسازیم». (۱:۲۶)و این انسان خدای گونه است که حاکم بر زمین و موجودات آن شمرده می‌شود: «تا بر ماهیان دریا و پرندگان آسمان و بهایم و بر تمامی زمین و حشراتی که بر زمین می‌خزند حکومت نماید، پس خدا آدم را به صورت خود آفرید. او را به صورت خدا آفرید. ایشان را نر و ماده آفرید، و خدا ایشان را برکت داد و خدا به ایشان گفت بارور و تکثیر شوید و زمین را پر سازید و در آن تسلط نمایید و بر ماهیان دریا و پرندگان آسمان و همهٔ حیواناتی که بر زمین می‌خزند حکومت کنید» (سِفْر آفرینش، ۲۶–۲۸: ۱). در مزامیر نیز می‌خوانیم: «پس انسان چیست که او را به یادآوری و بنی آدم که از او تفقد نمایی، او را از فرشتگان اندکی کم‌تر ساختی و تاج جلال و اکرام را بر سر او گذاردی، او را بر کارهای دست خودت مسلط نمودی و همه چیز را زیر پای وی نهادی»(۴–۷: ۸).

خوبی و بدی

اصول دین

یهودیان معتقدند موسی ده فرمان و تورات را از کوه سینا با خود پایین آورد؛ و به جز پنج کتاب (سفر) موجود، تورات محتوای دیگری هم دارد که آن را میشنا یا تورای شفاهی هم می‌نامند که در آن توضیح می‌دهد، چگونه می‌توان قوانین پنج سفر را انجام داد. تفسیری که بر میشنا نوشته شده‌است گمارا نام دارد و این دو کتاب را با هم تلمود می‌نامند.

یهودیان سنتی معتقدند خداوند تورای مکتوب و شفاهی را به موسی داد و او آن‌ها را با رعایت امانت به یهودیان رسانید و آنچه که امروز در دست ماست هم دقیقاً همان نسخه اولیه است و همه دستورهای آن باید اجرا شود.

یهودیان لیبرال می‌گویند تورات الهام خداوند است اما انسان‌ها آن را نوشته‌اند و دستورهای اخلاقی آن همیشه لازم‌الاجرا هستند، بر خلاف بسیاری از دستورهای آیینی که امروزه لازم نیست انجام شوند.

در یهودیت به بحث گذاشتن فرمان‌ها و تحقیق دربارهٔ چگونگی اجرای آن‌ها حرکتی مثبت تلقی می‌شود. تلمود پر است از قصه‌های کسانی که در این موارد با هم بحث می‌کردند. لطیفه‌ای در اینباره هست که می‌گوید «دو یهودی، سه نظر». برخی از این نظرات را همه یهودیان پذیرفته‌اند اما برخی دیگر هنوز مورد بحث هستند.

امروزه یهودیت رهبر واحدی ندارد که تصمیم بگیرد فرمان‌ها را چگونه باید اجرا کرد یا به چه چیز باید اعتقاد داشت. یهودیان اعتقادات و نظرات مختلفی دارند.

ده فرمان را همه یهودیان در پای کوه سینا شنیدند. این خاصیت ده فرمان است اما یهودیان در مورد این که که تمام ششصد و سیزده دستور تورا به یک اندازه اهمیت دارد اتفاق نظر ندارند.

یهودیت داگما (اصول عقاید) رسمی ندارد، هیچ مجموعه عقایدی نیست که یک یهودی باید باور داشته باشد، و در واقع اعمال مهمتر از عقاید هستند. در طول تاریخ علمای یهود سعی به ایجاد اصول دین کردند، معروف‌ترین آنهاموسی بن میمون یک معلم معروف یهودی در قرن دوازدهم میلادی بود که فهرست اعتقادات سیزده گانهٔ یهودیان را چنین تنظیم کرد:

 1. خدا همه چیز را خلق نمود و هم چنان همه چیز را اداره می‌کند.
 2. تنها یک خدا وجود دارد که در همه چیز کامل است.
 3. خدا بدن ندارد و شبیه هیچ چیزی در این دنیا نیست.
 4. خدا همیشه بوده و همیشه خواهد بود.
 5. انسان‌ها باید تنها برای خدا عبادت کنند.
 6. کلام تمام انبیای بنی اسراییل درست است.
 7. پیش گویی‌های موسی درست است و او بالاترین پیامبری است که بوده و خواهد بود.
 8. خدا تورات را به موسی داد.
 9. تورات تغییر نخواهد کرد و تورات دیگری هم نخواهد آمد.
 10. خدا افکار و اعمال همه را می‌داند.
 11. خدا کسانی را که از دستورهایش پیروی می‌کنند پاداش و مخالفینش را عذاب خواهد داد.
 12. ماشیح خواهد آمد.
 13. خدا مردگان را به زندگی برخواهد گرداند.

هلاخا


هلاخا (به عبری: הלכה)، به مجموعه قوانین شریعت یهود گفته می‌شود، قوانینی که از تنخ، تلمود و خاخام‌ها و همچین آداب و رسوم یهودیان ناشی می‌گردد.

ده فرمان

ده فرمان این‌ها هستند:

 1. به خدا اعتقاد داشته باشید
 2. جز او کسی یا چیزی را نپرستید تصویری یا مجسمه‌ای را به عنوان خدا نسازید به آن ارادت نورزید و آن را تعظیم نکنید
 3. نام خدا را بیهوده نبرید
 4. شبات نگه دارد یعنی در روز هفتم استراحت کنید
 5. به والدین خود احترام بگذارید
 6. قتل نکنید
 7. زنا نکنید
 8. دزدی نکنید
 9. شهادت دروغ ندهید
 10. به مال دیگری حسد نورزید

قوانین هفتگانه نوح

هفت فرمان اخلاقی است که بر اساس تلمود و توسفتا، از سوی خدا به نوح داده شد و تمام آدمیان باید از این دستورها اطاعت کنند؛ اگر هم جنتیلها (غیریهودیان) به این هفت فرمان پایبند باشند و آن‌ها را رعایت کنند، به رستگاری می‌رسند.

 1. ممنوعیت بت‌پرستی: بت نپرستید.
 2. ممنوعیت قتل: خون کسی را به ناحق بر زمین نریزید، خودکشی نکنید و فرزندان خود را نکشید و قربانی نکنید.
 3. ممنوعیت زنا: زنا نکنید.
 4. ممنوعیت قسم ناروا: سوگند ناروا نخورید و تهمت نزنید.
 5. گوشت حیوان زنده و خون را نخورید.
 6. عدل و داوری را برپا سازید.
 7. تشکیل دادگاه شرعی برای نظارت بر انجام شش فرمان مورد اشاره.

آخرت و زندگی بعد از مرگ

در نخستین نوشته‌های تنخ یهودی، سخنی از زندگی پس از مرگ، کیفر و پاداش، بهشت و جهنم نمی‌رود. اعتقاد بر این بود که مردگان به سرزمین مردگان که شئول نامیده می‌شد، می‌روند. مرگ زودرس، کیفر خدایی دانسته می‌شد که بدکاران و کافران به آن دچار می‌شوند[۹] و زندگی طولانی بالاترین خوش‌بختی دانسته می‌شد.[۱۰]؛ زندگی پس از مرگ نامشخص تلقی می‌گردید.[۱۱] ظاهراً به این دلیل که مردم همسایه اسرائیل، به زندگی پس از مرگ به شیوه زندگی در قبر باور داشتند؛ اسرائیلیان از آن‌ها دوری می‌جستند. بنی‌اسرائیل، از دفن کردن اشیاء در گورها پرهیز می‌کردند؛ زیرا انسان را از خاک می‌دانستند که به خاک بازمی‌گردد.[۱۲] در دوره‌های بعدی، باور به آخرت در بین یهودیان به وجود آمد. در کتاب حکمت آمده‌است:

آری، خداوند به راستی انسان را نابود ناشدنی آفریده‌است؛ چنانچه خود نابود ناشدنی است.[۱۳]

در تلمود آمده‌است:

اگر کسی برانگیخته شدن مردگان را نفی کند، در روز رستاخیز بهره‌ای نخواهد برد.[۱۴]

افراد پرهیزکار می‌توانند بعد از مرگ به باغ عدن که همان بهشت نیکوکاران است بروند. آن‌ها در آنجا لذت واقعی را که قابل شرح و توصیف نیست درک خواهند کرد و دوباره با کسانی که دوستشان دارند زندگی خواهند کرد.

افرادی که خیلی بی‌گناه نبوده‌اند٬ بعد از مرگ، ابتدا به محلی به نام گِهینوم می‌روند .هر کار زشت، یک دیو خلق می‌کند که همان دیو، در گهینوم او را شکنجه می‌کند٬ اما هیچ یهودی بیشتر از ۱۲ ماه در گهینوم نمی‌ماند. پس از آن به محل جاودانی‌اش در باغ عدن می‌رود.

افراد بسیار گناه‌کار و یا کسانی که یهودی نیستند بعد از آن ۱۲ ماه به باغ عدن نمی‌روند بلکه به عقیدهٔ بعضی٬ آن‌ها نابود می‌شوند و به عقیدهٔ بعضی دیگر٬ تا ابد به حال پشیمانی زندگی می‌کنند.

وقتی مسیح می‌آید تا جهان کامل و نیک را آغاز کند٬ افراد پرهیزکار دوباره به دنیا برمی‌گردند تا فرصت تجربهٔ یک جهان پاک را داشته باشند؛ اما افراد بدکار باز نخواهند گشت.[۱۵]

مسیح

ماشیح یا مسیح کسی است که به اعتقاد یهودیان ظهور خواهد کرد و نجات دهنده آن‌ها خواهد بود. طبق پیش‌بینی انجیل عهد عتیق وقتی مسیح بیاید به همهٔ رنج‌ها و بیماری‌ها پایان می‌دهد و دیگر هیچ ملتی علیه ملتِ دیگر شمشیر نخواهد کشید و دیگر کسی فنون جنگی نخواهد آموخت. او خدای بنی‌اسرائیل را در سراسر جهان معرفی می‌کند به‌طوریکه همهٔ دنیا از نظر خداشناسی یکی می‌شود. براساس عهد عتیق، مسیح در سرزمین اسرائیل و در زمانی ظهور می‌کند که اکثر ساکنین این سرزمین، یهودی هستند. مسیح موعود باید از فرزندان داود پادشاه باشد. بعد از موسی افراد زیادی ادعای مسیح بودن کردند.[۱۶]

اخلاق

تیکون عولم

تیکون عولم اصطلاحی در عرفان یهودی یا کابالا است که اعتقاد دارد وظیفه یهودیان در دنیا تعمیر دنیا است. بر این اساس وقتی نور الهی از بالای درخت زندگی به پایین سرازیر شد باعث شکست ظروفی که این نور در آن‌ها قرار می‌گرفت شد و تکه‌های این ظروف در دنیا پخش شدند. از این رو هر چیزی در دنیا دارای این جرقه‌های الهی است.

رفتار با دیگران

۶۱۳ میتزووت

میتزووت[تلفظ؟] (به معنی فرمان‌ها یا دستورها)، اعمال مطرح در مذهب یهودیت هستند. میتزوا (مفرد) دستوری است که خدا به مردم می‌دهد. برخی میتزوا را به عمل صالح یا نیکوکاری ترجمه می‌کنند. ششصد و سیزده میتزووت در توراه وجود دارد، که یهودیان موظف به انجام دادن آن‌ها هستند. برخی در مورد پرستش خدا، زندگی روزمره داخل هستند و برخی در مواقع خاص صورت می‌گیرند. بسیاری از این دستورها را الان نمی‌توان اجرا نمود چرا که معبد مقدس اورشلیم تخریب شده‌است.

حسید

صداکا

کیسه نیکوکاری

کتاب‌های مذهبی

۱.تنخ شامل ۳۹ کتاب است که در دوره‌ای بیش از هزار سال به رشته تحریر درآمده‌اند. یهودیان و حتی مسیحیان برای کتاب مقدس، تقدس والایی قائلند و آن را الهام خداوند بر نویسندگان کتاب مقدس می‌دانند و بر این باورند که کتاب مقدس دو مؤلف دارد یکی خدا و دیگری بشر و بین ایندو عنصر خدایی و بشری جدایی وجود ندارد. تنخ خود به ۳ بخش تقسیم می‌شود:
طومار تورا مقدس که به منظور تشریفات مذهبی در یک کنیسه گشوده شده‌است.
۲.تلمود تفاسیر تورا
سری تلمود بابلی
۱. تلمود بابلی
۲. تلمود اورشلیم
میشنا
گمارا
توسفتا
۳.میدراش
۴. آثارهالاخایی
۵.توسفتا
۶.پیوت کتاب شعرهای مذهبی
۷.زوهر کتاب اصلی عرفان یهودی یا کابالا
۸.سیدور کتاب نماز و ادعیه

هویت یهودی

مبدا کلمه ؛یهودیت؛

کلمه «یهودیت» از یودایسموس Iudaismus آمده که خود لاتین شده کلمه یونانی یدایسموس Ioudaismos می باشد. این کلمه همچنین منبع کلمه יהודה در زبان عبری می باشد. [۱۷]

قوم یهود

مفهوم قوم برگزیده

ملاک یهودی‌بودن

۱۳ اصل ایمان:

 1. من با ایمان کامل باور دارم که خالق، که برکت باد نامش، خالق و راهنمای هرچیزی است که آفریده شده و آفریده خواهد شد.
 2. من با ایمان کامل باور دارم که خالق، که برکت باد نامش، تنها یکی است و واحد و یکتا خواهد ماند.
 3. من با ایمان کامل باور دارم که خالق، که برکت باد نامش، جسمی ندارد و بدون هرگونه خصلت و شکل قابل درک است.
 4. من با ایمان کامل باور دارم که خالق، که برکت باد نامش، نخستین ازلی و آخرین ابدی است.
 5. من با ایمان کامل باور دارم که خالق، که برکت باد نامش، تنها دهنده خواسته و دعای من است.
 6. من با ایمان کامل باور دارم که سخن تمامی پیامبران خدا، حق و درست است.
 7. من با ایمان کامل باور دارم که موسی بر حق است و آنچه گفت دربارهٔ پیش و پس از خود، راست و درست است.
 8. من با ایمان کامل باور دارم که توراتی که در دست من است همان کتابی است که خدا بر او نازل نمود.
 9. من با ایمان کامل باور دارم که خالق، تورات را برای ما فرستاد و تغییری در آن نخواهد داد که جلال باد نامش.
 10. من با ایمان کامل باور دارم که خالق، که برکت باد نامش، تمامی نیازهای بشر را می‌داند، بر اندیشه آن‌ها واقف است و چنانچه مکتوب است که برآورنده قلب‌ها و درک‌کننده اعمالشان است (مزامیر ۳۳:۱۵).
 11. من با ایمان کامل باور دارم که خالق، که برکت باد نامش، بر کسانیکه تورات را عمل کنند پاداش دهد و آنان که اجرا نکنند، جزا خواهد داد.
 12. من با ایمان کامل باور دارم که مُنجی و نجات‌دهنده، روزی برای ما خواهد رسید و من هر روز برای آمدنش انتظار می‌کشم.
 13. من با ایمان کامل به زندگی دوباره پس‌از مرگ باور دارم و ذکر و نامش بلندمرتبه باد برای همیشه و تا ابد.

یهودیت بر خلاف اسلام و مسیحیت تأکید زیادی به مسئله قومیت دارد. از این رو یهودیت ترکیبی از دین و نژاد است. یهودیت ارتودکس معتقد است، شخصی که از مادر یهودی به دنیا آمده، ولو به دین دیگر بگراید، باز هم یهودی است.[۱۸] به صورت تاریخی، یهودی که مدعی الحاد است، ممکن است عنوان حِرِم(به عبری: חרם) به خود بگیرد، اما اعلام الحاد او موجب از دست دادن عنوان یهودیت از وی نمی‌شود.[۱۹] برای نمونه مورد باروخ اسپینوزا را ببینید.

بر اساس باورهای یهودیان همچنین آنوسیان (یعنی کسانی که به‌رغم میل خود به دین دیگری گرویده‌اند) و فرزندان دختری آنان، یهودی حساب می‌شوند. البته در قرائیم فرزندانی که از پدر یهودی زاده می‌شوند یهودی به حساب می آیند و تا ۹ نسل ادامه خواهد داشت.

در یهودیت، عنوان خاصی برای کسانی که یهودی هستند، ولی شریعت یهود را رعایت نمی‌کنند وجود دارد که آن‌ها را مِشومدیم (به عبری: משומדים) می‌نامند، در بین علمای یهود در مورد نحوه رفتار با آنان، بر اساس قانون شریعت، بحث زیادی وجود دارد، اما در مورد یهودیت آنان اختلاف نظری وجود ندارد.

کسی که ایمان خود به یهودیت را از دست می‌دهد، همواره می‌تواند به این آیین بازگردد؛ و در این حالت هیچ احتیاج به مراسمی رسمی یا خاص نیست.

همچنین تعاریف دیگری بر اساس تست دی‌ان‌ای و تشخیص کروموزوم وای هارون(Y-chromosomal Aaron)، وجود دارد. که این مطلب تا حدود زیادی اشکالات فراوان دارد زیرا انسان‌های روی زمین با یک دیگر از نظر نژادی آمیخته شده‌اند و چون نژاد خالصی هم وجود ندارد، پس این مطلب نادرست است.[نیازمند منبع]

گرویدن به یهودیت

گرویدن به یهودیت (به زبان عبری: גיור) اقدامی رسمی از سوی فردی جنتیل است که قصد دارد به عنوان یک عضو کامل یک جمعیت یهودی درآید. یک تغییر دین معمولاً اقدامی مذهبی و ابراز نزدیکی با مردم یهودی و گاهی سرزمین اسرائیل است.[۲۰][۲۱][۲۲]

بر خلاف باور عموم گرویدن به یهودیت ممکن است، گر چه نسبتاً کم اتفاق می‌افتد. یهودی شدن نسبت به گرویدن به مذاهب ابراهیمی دیگر سخت‌تر، و ممکن است چند سال به طول بکشد.[نیازمند منبع] از آنجا که گرویدن به یهودیت بر غیر بنی اسراییل لازم نیست و نزد یهودیت شرط خداپرستی برای غیر اسراییل کافیست، لذا معمولاً خاخام‌ها ممکن است فرد را از این کار نهی کنند و تنها وقتی که فرد جدیّتِ خود را ثابت کند شخص خاخام دست بکار می‌شود.[نیازمند منبع]

بنا به حکم حلاخا شرط اول یهودی بودن شجره مادری می‌باشد، لذا فردی که فقط پدر یهودی داشته باشد باید مانند یک گوییم رسماً مراحل دراز یهودی شدن را دنبال کند، این در حالیست که فردی که حتی مادر مادر مادرش یهودی بوده، مستقیماً یهودی بحساب می‌آید، حتی اگر چند نسل پیرو دین دیگری بوده باشند، با این وجود یهودی محسوب می‌شوند و به نیاز به عضویت سخت و رسمی نمی‌باشند. مذهب ریفورم فردی که فقط پدر یهودی داشته باشد را قبول دارد.[نیازمند منبع]

آنوسیم

آنوسیم (به عبری: אנוסים)، در عبری جمع «آنوس» و به معنی «مجبور شدگان» است. در آیین یهودی، کلمه‌ای حقوقی است که به یهودیانی که مجبور به ترک غیر اختیاری آئین یهودیت شده‌اند ولی همهٔ تلاش خود را می‌کنند تا در شرایط اجبار به آیین یهودی خود پایبند باشند، اطلاق می‌شود. بر اساس فقه یهودی آنوسیان یهودی محسوب می‌شوند حتی اگر چندین نسل به صورت مخفی زندگی کرده باشند(تا ۹ نسل).[۲۳]

جمعیت یهودیان

یهودیان بر خلاف ملت‌های دیگر در محل خاصی در دنیا زندگی نکرده‌اند. تنها یهودیان به مدت کمی در زمان معبد اول و دوم دارای کشور مستقلی بودند و از این زمان به بعد در تمامی دنیا در بین ملت‌های دیگر به صورت اقلیت زندگی می‌کردند. امروزه کشورهای ایالات متحده، اسرائیل، کانادا، انگلستان، فرانسه، آرژانتین و آفریقای جنوبی دارای جمعیت یهودی زیادی هستند. بر اساس آمار سال ۲۰۱۳ در تمامی دنیا ۱۳٫۹ میلیون یهودی وجود دارد که اسرائیل و ایالات متحده ۸۰٪ از این تعداد را در خود جای داده‌اند.

تقسیمات سنتی و نژادی

ملت یهود خود به چند دسته تقسیم می‌شود که از نظر ظاهری، رنگ، فرهنگ، موقعیت مکانی، آداب و رسوم متفاوت هستند.

 • اشکنازی: یهودیان که ریشه از اروپا و روسیه دارند.
 • میزراهی: یهودیان که ریشه از خاورمیانه هستند.
 • سفارادی: یهودیان ساکن حوضه دریای مدیترانه در اروپا و مراکش هستند.
 • بتا اسراییل: یا یهودیان اتیوپی که سیاه پوستند.
 • بنه روما: یهودیانی که از ایتالیا سرچشمه می‌گیرند.

زبان‌ها

الفبای عبری

حروف الفبای عِبری در نوشتن خط عبری و نیز برخی نشانه‌های علمی و ریاضی بکار می‌رود.

نمازها و دعاها

لباس‌های مذهبی

لباس مردان:در کنیساها و جوامع مذهبی کلاهی بنام کیپا، که از جنس مخمل یا ساتن یا کاموایی است، به‌سر گذاشته می‌شود و لباسی سفید و شلواری سیاه می‌پوشند و برای خواندن نماز شالی بنام تالیت و تفیلین (دو نوار سیاه رنگ که دارای جعبه‌ای از آیات تورا می‌باشد که یکی بدست و دیگری به روی پیشانی بسته می‌شود) می‌بندند. بعضاً رسم است که شال باریکی بنام آتاراه روی تالیت می‌اندازند. همچنین بندی بنام ضیضیت از روی شلوار آویزان می‌گردد.

نمازها

یهودیان معمولاً در هر روز سه نماز می‌خوانند و در روز شبات و سایر روزهای مقدس فرقه‌های ارتدکس و محافظه کار یک نماز اضافی هم به نام موساف خوانده می‌شود. نماز پنجمی هم به نام نئیلا وجود دارد که اکنون تنها در یوم کیپور دهمین روز از ماه تیشری که اوایل پاییز است خوانده می‌شود. می‌توان نماز را فرادی یا به جماعت یا به همراه منیان خواند. مثل نماز اسلامی در یهودیت هم نماز جماعت ارجح است و بخش‌هایی هم دارد که جز در جماعت اجرا نمی‌شود. اکثر مراسم آیینی در یهودیت با ملودی سنتی به نام نیگون به حالت آوازی قرائت می‌شود. در هر کنیسه، سکویی کم ارتفاع وجود دارد که حزان بر فراز آن این مناجات را رهبری می‌کند.

براخاها

اعیاد و مناسبت‌ها

برگزار کردن اعیاد در یهودیت ریشه مرکزی ارتباط بشر با خدا و جهان می‌باشد. اعیاد مذهبی که بیشتر نشانهٔ رویدادهای مذهبی نظیر خروج از مصر و نزول تورا یا ارتباط با طبیعت دارند، این اعیاد شامل:

پسح یا فصح هم نماد آزادی است و هم شکل‌گیری قوم یهود.
شاوت یا عید هفته‌ها
روش هشانا: عیدی است که نمود شروع سال یهودی است.
یوم کیپور: روز آمرزش نیز شناخته می‌شود.
حنوکا
Chanukia.jpg
پوریم
عید سوکوت: دو هفته پس از روش هشانا و پنج روز پس از یوم کیپور آغاز می‌شود و هشت روز ادامه دارد. باورمندان یهودی در این مدت، به برپایی سوکا می‌پردازند.
سیمخا توراه (شادمانی تورات) - جشن پایان قرائت پنج صحیفه کتاب مقدس در پایان عید هشت روزهٔ سوکوت.
تو بیشوات
آسارا بتوت
تیشا بآو

علاوه بر اعیاد و مناسبت‌های قید شده، مناسبتهای زیر نیز توسط بسیاری از یهودیان، بخصوص در اسرائیل برگزار می‌شوند.

روز هولوکاست:
سالروز استقلال اسرائیل
یوم یروشالاییم یا روز اورشلیم: روز یک‌پارچه‌شدن شهر اورشلیم در پی پیروزی اسرائیل در جنگ شش روزه.

شبات

شبات (در عبری שבת به معنی شنبه) در دین یهودیت به روز تعطیل هفتگی (شنبه) می‌گویند؛ که به صورت نمادین به معنای هفتمین روز خلقت است. یکی از ده فرمان حفظ شبات است که با غروب جمعه آغاز می‌شود و با غروب شنبه به پایان می‌رسد. شبات روز استراحت برای تشکر از خداوند برای خلق زمین است.

تقویم عبری

زندگی

چرخه زندگی

نقاط مهم حیات یک یهودی

 • تولد
 • بریت میلا: نوزاد پسر در هشتمین روز تولد ختنه و نام‌گذاری می‌شود.
 • پیدیون هابن: رسمی است که پدر کودک انجام می‌دهد تا برای اولین فرزند پسرش از معبد نجات بطلبد. بط لاویان و کاهنان این رسم را اجرا نمی‌کنند.
 • بت میتزوا: در دوازده سالگی دختر برگزار می‌شود و پس از آن او یک زن تلقی می‌شود.
 • برمیتزوا: همان مراسم در سیزده سالگی یک پسر است که تورات خوانی و دعاهای خاصی هم دارد.
 • ازدواج
 • تولد اطفال
 • مرگ

=== کشروت ===kashrout

نحوه کشتار حیوانات در یهودیت. گردن حیوان با یک ضربه چاقو بریده می‌شود و صبر می‌کنند تا تمام خون حیوان از بدن او خارج شود.

به قوانین یهودیان برای غذاها کشروت می‌گویند یهودیانی که قانون کشروت را رعایت می‌کنند غذاهای خاصی می‌خورند که با ترتیب خاصی تهیه می‌شود. غذایی که یک یهودی می‌تواند بخورد کوشر نامیده می‌شود. یهودیان سنتی در این مورد حساسیت بسیاری به خرج می‌دهند. یهودیان نمی‌توانند در رستوران‌های غیر کوشر یا در منزل کسی که کشروت را رعایت نمی‌کند غذا بخورند. گاهی رعایت این اصل دیدار دوستان یا انجام کار را دشوار می‌کند.

 • یهودیان می‌توانند همه نوع میوه یا سبزی را اگر خوب شسته شود و مطمئن شوند حشره‌ای در میان آن نیست بخورند.
 • یهودیان می‌توانند هر ماهی باله و فلس داری را بخورند. از جمله قزل آلا و ماهی تُن اما خرچنگ صدف و میگو برایشان حرام است.
 • یهودیان می‌توانند گوشت هر حیوان نشخوارکنندهٔ سم شکافته‌ای را بخورند از جمله: گاو گوسفند بز و آهو.
 • گوشت پرندگانی که در تورات برای خوراک مردم ناپاک خوانده شده غیرقابل مصرف است اما مرغ اردک و بوقلمون حلال است.
 • غذایی که کسی می‌پزد یا در بسته‌بندی عرضه می‌شود باید به نظر و تأیید متخصص کشروت یا ماشگیاخ برسد.
 • گوشت حیوان غیرنشخوارکننده یا غیر سم شکافته حرام است. مثلاً خوک سم شکافته‌است اما نشخوار نمی‌کند. فیل نه سم شکافته‌است نه نشخوار می‌کند. هر دو تریف هستند.
 • خزندگان، دوزیستان و جوندگان تریف هستند
 • هیچ حیوان دریایی که فلس و باله نداشته باشد کوشر نیست مثل کوسه، مارماهی، خرچنگ ومیگو
 • پرندگان گوشت‌خوار نام برده در تورات برای خوردن مناسب نیستند.
 • حیوان را باید با حرکت سریع یک چاقوی بسیار تیز ذبح کرد تا سریع بمیرد.
 • تمام خون گوشت باید قبل از خوردن خارج شود.
 • غذای کوشر باید در آشپزخانهای تهیه شود که برای غذای کوشر آماده شده‌است. اگر غذای غیر کوشر در آن پخته شده باشد باید اول به طریق خاصی تمیز شود.
 • نباید مخلوط شیر و گوشت، پخته و خورده شود.
 • شراب باید توسط یک یهودی و طبق دستورها و روش یهودی ساخته شود و توسط یک ربی، طی مراسمی حلال شود وگرنه قابل استفاده نیست.
 • یک دهم از محصول هر کشاورز و باغدار یهودی باید برای امور دینی پرداخته شود وگرنه محصول٬ حلال نیست.[۲۴]

قوانین خلوص مراسم (توماه)

خلوص خانواده (نیداه)

قوانین شست‌وشو (طویلا)

صنیوت

در تلمود بابلی، ربّی العازر بن صدوق شرحی بر آیهٔ صنیوت از کتاب میکاه نوشت و آن را با مفهومعفت همراه کرد. (رساله سُکّه ۴۹:۳) شرایع یهودیت در واقع مردان و زنان یهودی را به پوشانیدن بدنشان امر کرده‌است؛ بر اساس هلاخا بر زنان واجب است که موی سر را بپوشانند[۲۵]؛ بر مردان نیز جایز نبود که سرناپوشیده چهار ذراع راه بروند یا تورات را تلاوت کنند.[۲۶] هر چند پوشش سر مردان بیشتر نمادی از تقوای الهی تلّقی می‌شد و از قوانین صنیوت دانسته نمی‌شد. بر اساس تورات، شنیدن صدای آواز زنان عروه یا برهنگی دانسته می‌شود.[۲۷] اگر زنی صدایش به قدری بلند بود که وقتی در خانه‌اش سخن می‌گفت، همسایگان قادر به شنیدن صدایش بودند، مرد حق داشت بدون پرداخت مهریه او را طلاق دهد.[۲۸] بر اساس قانوننگیا، تماس و دست دادن زن و مردی که وابستگی خانوادگی نزدیک ندارند، جایز نیست. بر اساس قانونایحود، زن و مرد بیگانه از خلوت کردن با هم منع شده‌اند. در کنیسه‌های یهودی، زنان و مردان به وسیلهٔ پرده‌ای به نام مهیتزا از هم جدا می‌شوند. فتاوای یهودی همچنین اختلاط زنان و مردان در رقصیدن را جایز نمی‌دانند. بر اساس شولحان عاروخ، پوشیدن لباس جنس مخالف و نیز پوشیدن لباس کفّار ممنوع می‌باشد.[۲۹]

اماکن مقدس

ارض ییسرائل

بیت همیقداش

هیکل مقدس (به عبری: בית המקדש הראשון تلفظ: بیت همیقداش) به معنای خانه مقدس و به عربی بیت المَقدِس، یا هیکل سلیمان مجموعه‌ای از معابد مقدس و اماکن مذهبی یهودیان در کوه معبد است که در شهر باستانی اورشلیم قرار دارد. بر باور یهودیان، پرستش‌گاه اورشلیم، مکان حضور دایمی خدایی است که معبد متعلق به اوست و نیروی الهی او همواره در مکان مقدس پرستش‌گاه فیضان دارد. معبد اورشلیم اکنون ویران شده‌است. در کتاب مقدس عنوان هیکل برای این بنا به کار رفته‌است. به باور یهودیان، معبد به دستور خدا و توسط سلیمان ساخته شد.

سنهدرین

سنهدرین (عبری:סנהדרין به معنی «با هم نشستن» یا «انجمن») دادگاه و شورای عالی یهودیان در زمان گذشته بود که از بیست و سه قاضی از شهرهای اسرائیل، تشکیل می‌شد. اعضای سنهدرین، ۷۱ تن بودند. سنهدرین بزرگ، در اورشلیم، واقع بود. دادگاه در همه روزها، جز در روزهای عید و روز سبت، برقرار بود. رئیس سنهدرین ناسی و رئیس عدالت آن او بیت دین نامیده می‌شد. سنهدرین، در زمان تئودوسیوس دوم منحل شد و عنوان ناسی نیز ممنوع گشت. در زمان عمر بن خطاب، تلاش‌هایی برای احیای سنهدرین در اورشلیم صورت گرفت؛ اما موفقیت‌آمیز نبود.[۳۰][۳۱]

کنیسه

کنیسا یا کنشت به نیایشگاه و محل اجتماعات دینی یهودیان گفته می‌شود.

Berlin Neue Synagoge 2005.jpg

میکوه

یا میقوه، به استخر یا حمام برای امر غسل گفته می‌شود.

سوکا

سوکا (به عبری: סוכה) سایبانی است که با آغاز عید سوکوت، یهودیان در کنار خانه یا بالکن آپارتمان خود برپا می‌کنند و سقف آن را با شاخه‌های بزرگ نخل یا درختان دیگر می‌پوشانند. بر طبق فرامین مذهبی، دیوارهای سایبان می‌بایست از پارچه، برزنت یا چوب ساخته شود.

یهودیان باورمند، در هفت روز عید سوکوت غذای روزانه خود را در سوکا صرف می‌کنند و مردان شب را به تنهایی در داخل آن به روز می‌رسانند. در ایام عید سوکوت، یهودیان به دید و بازدید از یکدیگر می‌روند و در سوکا از یکدیگر پذیرائی می‌کنند.[۳۲]

یشیوا

زیارتگاه‌ها

شهرهای مقدس

افراد مهم

داوران

پیامبران

موسی

روحانیون

 • کوهن:رهبران مذهبی از نسل هارون که رهبری قوم را در گذشته بر عهده داشتند.
 • لاویان: لاویان طبقه روحانی بودند که فرزندان لوی یکی از فرزندان یعقوب بودند. این قبیله به صورت کلی وظیفه انجام اعمال مذهبی را داشتند.
 • خاخام یا ربی:که مسئول امور مذهبی می‌باشد.
حذان:قاری ادعیه (اذان‌گو)
گبای:متصدی امور روزمره، خادم

تقسیمات مذهبی

یکی از بزرگترین راوهای ارتدکس

جز سه گروه محافظه کار، اصلاح طلب و ارتدوکس گروه‌هایی با تعداد کمتری هم وجود دارند مثل قرائون. هر گروهی بر اساس فهم خودش از یهودیت اعمال خودش را دارد. برخی از یهودیان بسیاری قوانین را کنار گذاشته‌اند. مثلاً اصلاح طلبان یا لیبرال‌ها کشروت یا شبات را رعایت نمی‌کنند و به جای آن جنبه‌های اخلاقی یهودیت را مدّ نظر قرار می‌دهند. یهودیان که دیدند با این اوضاع سُنن یهودی از دست می‌رود برای حفظ سنن، محافظه‌کاران را به وجود آوردند. ارتدوکس‌ها این هر دو را مردود می‌شمرند و تغییراتی را که آن‌ها به وجود آورده‌اند از اعتبار ساقط می‌دانند. نیمی از یهودیان با این وجود عضو یا پیرو هیچ‌کدام از این گروه‌ها نیستند.[نیازمند منبع]

عرفان و کابالا

کابالا نامی است که بر تصوف یهودی اطلاق می‌شود و تلفظ اروپایی قبّالاه عبری است به معنی قدیمی و کهن. این واژه به شکل قباله برای فارسی زبانان و عربها است. بیشتر یهودیان ارتودوکس به آئین کابالا (کابالیسم) اعتقاد دارند. بر اعتقاد هواداران و معتقدین به آئین کابالا، فهمیدن و درک رموز مخفی درآئین کابالا، باعث می‌شود تا انسان به صورت روحانی‌واری به خدا نزدیکتر شود و بدین ترتیب بشریت به قدرت والایی از رموز مخفی خدا که برای دیگر انسان‌ها پوشیده‌است، پی می‌برد. مهم‌ترین منابع و کتب کابالیستی که به عنوان ستون فقرات و پایه اصلی «آئین کابالا» درآمدند، شامل مجموعه کتب عبری زوهار (به معنای «کتاب روشنایی») و هیچالوت (به معنای «کاخ‌ها») می‌شوند که به قرن اول میلادی بازمی‌گردند. نهایتاً در قرن سیزدهم میلادی کتاب زوهار نوشته شد که تفکر و شکل کنونی «آئین کابالا» را تشکیل داد.

تاریخ یهودیت

پیدایش یهودیت

منوره هفت شاخهٔ پرستش‌گاه اورشلیم را تیتوس، امپراتور روم پس از ویران کردن دومین معبد یهود به شهر روم برد.

زیگموند فروید در کتاب موسی و یکتاپرستی، موسی را پیرو آخناتون فرعون یکتاپرست مصری و دین آتون می‌داند. سپس به علت سست شدن قدرت امپراتوری پس از اخناتون و طرد دین اتون توسط مصریان، موسی این دین را به جای ادامه در مصر به قوم یهود منتقل می‌کند. یهودیان آن زمان در قلمرو مصر ساکن بودند. موسی همچنین رسم مصری ختنه را به قوم یهود داد.[۳۴]

این دین با ادعای پیامبری موسی از طرف یهوه آغاز شده و به نام‌های چون: دین عبری، دین بنی‌اسرائیل، دین کلیمی و دین یهودی آشنا است. رابرت هیوم در کتاب ادیان زنده جهان می‌گوید «این واژه نخستین بار در حدود یکصد سال پیش از میلاد مسیح در ادبیات یونانی- یهودی به کار رفته‌است و واژه دیگری که تمام تاریخ این دین را در بر بگیرد، وجود ندارد.»

به اعتقاد یهودیان، موسی از طرف یهوه مأمور دو هدف بود، نخست دعوت بنی‌اسرائیل به عبادت خدای یکتا یا یهوه و دوم آزادی قوم بنی‌اسرائیل از اسارت فرعون مصر. بعد از موسی، یوشع رهبری بنی‌اسرائیل را برعهده گرفت و بعد از یوشع، پیامبران زیادی با آوردن کتاب مقدس، هدایت قوم بنی‌اسرائیل را عهده‌دار شدند. یهودیان، عهد قدیم را محصول تعالیم انبیاء، خود می‌دانند، تعالیمی که از موسی (حدود ۱۲۵۰سال قبلاً از میلاد) شروع و به ملاکی (حدود ۱۶۰ قبل از میلاد) ختم می‌شود. از عهد قدیم دو نسخه مهم قدیمی موجود و در دسترس است: یکی به زبان اصلی، یعنی عبری و دیگری به زبان یونانی که به ترجمه سبعینیه (با هفتادتنان) معروف است. قدیمی‌ترین نام عبری کتاب مقدس هاسفریم به معنای الکتب می‌باشد.

تاریخ باستان

تاریخ میانه

حسیدیّت

روشنگری و اصلاحات (هاسکالا)

تاریخ قرن بیستم و هولوکاست

تاریخ معاصر

یهودیان ایران

پیشینه حضور یهودیان در ایران به ۲۷۰۰ سال پیش بازمی‌گردد. آن‌ها پس از ویرانی معبدشان توسط بخت النصر فرمانروای قوم آشور، به مناطقی در جنوب عراق فعلی و ایران که زیر سلطه آشوریان درآمده بود کوچانده شدند. از اماکن مذهبی مقدس نزد یهودیان در ایران می‌توان به آرامگاه آستر و مُردخای و مزار حجی پیامبر در همدان و پیغمبریه در قزوین و آرامگاه دانیال نبی در شوش و قبرستانی به نام گیلیارد در دماوند و بسیاری دیگر اشاره کرد. ایران پس از اسرائیل و ترکیه دارای بیشترین جمعیت یهودی در خاورمیانه است.

مطالب وابسته

یهودستیزی

یهود دوستی

انتقاد از یهودیت

مطالعهٔ تورات

اگر تصمیم بر این باشد که کودکان، متقی پرورش داده شوند آگاهی از ۶۱۳ حکم تورات حیاتی است. این احکام، قوانین آیین یهود هستند که مطابق با سفر خروج، خداوند آن‌ها را به موسی عطا کرد. فرد متقی باید به آرا و تفاسیر این احکام آشنا باشد؛ بنابراین پرهیزگاری و قداست به فرایند یادگیری و آموزش نیاز دارد. باسواد بودن، حداقل برای مردان، امری فراگیر است و به مدرسه رفتن در سنین اولیه شروع می‌شود. پسران زبان عبری می‌آموزند و باید کتاب مقدس را مطالعه کنند. سپس زبان آرامی می‌آموزند که زبان کتاب بزرگ قانون بابلی تلمود متعلق به قرن ۶ است. امروزه بسیاری از یهودیان به چنین آموزش‌های دینی وسیعی مبادرت نمی‌ورزند.[۳۵]

اسرائیل

.....

صهیونیزم و یهودیت

.....

نظر آیین یهود نیز مانند دیگر ادیان ابراهیمی در مورد همجنس گرایی یکی است.

یهودیت و فمینیسم

نقش زنان

سمبل‌ها

ارتباط یهودیت با سایر ادیان

فرقه‌های خارجی

نگارخانه

جستارهای وابسته

پانویس

 1. According to the The American Heritage Dictionary of the English Language، Fourth Edition (۲۰۰۰): It is widely recognized that the attributive use of the noun Jew, in phrases such as Jew lawyer or Jew ethics, is both vulgar and highly offensive. In such contexts Jewish is the only acceptable possibility. Some people, however, have become so wary of this construction that they have extended the stigma to any use of Jew as a noun, a practice that carries risks of its own. In a sentence such as There are now several Jews on the council, which is unobjectionable, the substitution of a circumlocution like Jewish people or persons of Jewish background may in itself cause offense for seeming to imply that Jew has a negative connotation when used as a noun. "Jew", The American Heritage Dictionary of the English Language، Fourth Edition (2000).
 2. Sacred Worlds: An Introduction to Geography and Religion. Chris C. Park. Routledge, 1994. ISBN 0-415-09012-1 pp.104
 3. Barron's How to Prepare for the AP World History Advanced Placement Exam: World History. John McCannon. Barron's Educational Series, 2006 ISBN 0-7641-3271-7, 9780764132711 pp.79
 4. Irving M. Zeitlin (2007). The Historical Muhammad. Polity (publisher). pp. 92–93. ISBN 978-0-7456-3999-4.
 5. Heribert Busse (1998). Islam, Judaism, and Christianity: Theological and Historical Affiliations. Markus Wiener Publishers. pp. 63–112. ISBN 978-1-55876-144-5.
 6. Grintz, ‎Yehoshua M. (2007), "Jew", Encyclopaedia Judaica, Vol.11, به کوشش editor: Fred Skolnik. (second edition ed.), Farmington Hills, Mich.: Thomson Gale, p. 253
 7. http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_religious_populations
 8. Iran young, urbanised and educated: census. Agence France-Presse. Retrieved on 2012-08-15.
 9. مزامیر ۷۳:۱۸
 10. خروج ۲۰:۱۲
 11. مزامیر ۳۹:۵؛ ۹۰:۱۰
 12. پیدایش ۳:۱۹؛ ۶:۳؛ ۴:۴۰؛ ۱۱:۹؛۵:۱۶
 13. حکمت ۲۳:۲
 14. سنهدرین ۹۰:۲
 15. ن. فخر (۱۳۹۳). سفر به دل ادیان. صص. ۱۲۰.
 16. ن. فخر (۱۳۹۳). سفر به دل ادیان. صص. ۱۱۷-۱۱۸.
 17. یهودیت
 18. Katz, L. Who is a Jew?, about.com:Judaism - accessed October 22, 2009
 19. Lichtenstein, ‎Aharon (March, ‎2004), Leaves of Faith: Selected Essays of Rabbi Aharon Lichtenstein, KTAV Publishing House, Inc., ISBN 0-88125-668-4 Check date values in: |سال= (help) Retrieved on 2008-07-17.
 20. "Judaism 101: Jewish Attitudes Toward Non-Jews". Jewfaq.org. Retrieved 2012-07-21.
 21. "International Federation: Who is a Jew?". Shj.org. Archived from the original on 20 December 2013. Retrieved 2012-07-21.
 22. "www.convertingtojudaism.com". www.convertingtojudaism.com. Retrieved 2012-07-21.
 23. Talmud, Abodá Zará 54a
 24. ن. فخر (۱۳۹۳). سفر به دل ادیان. صص. ۱۱۹-۱۲۰.
 25. شولحان عاروخ ۱۴:۴۴:۲
 26. شولحان عاروخ ۳:۴۶:۲
 27. نشیدالأنشاد ۲:۱۴؛ شولحان عاروخ ۳۱:۲۱:۲
 28. تاریخ تمدن ج۱۲ ص ۳۰
 29. شولحان عاروخ ۳۷:۱۱:۲
 30. The Persian conquest of Jerusalem in 614 compared with Islamic conquest of 638
 31. Sefer Yuchsin, cf. Yarchei Kallah, Rabbi Nassan describes "the seventy judges who comprise the Sanhedrin".
 32. جشنواره‌ها و برنامه‌های فرهنگی-تفریحی عید سوکوت در اسرائیل, وزارت امور خارجه اسرائیل
 33. شهر ادیان (وزارت امور خارجه اسرائیل)
 34. فروید، زیگموند (۱۳۴۸). موسی و یکتاپرستی. ترجمهٔ قاسم خاتمی. پیروز.
 35. ادیان جهان. جان بوکر- ترجمهٔ نیما اورازانی- انتشارات سایه گستر- ص١٣٤

منابع

 • یهودیت، مسیحیت و اسلام: اعمال روح، فرانسیس ادواردز پیترز، حسین توفیقی (مترجم)، ناشر: حوزه علمیه قم، مرکز مطالعات و تحقیقات ادیان و مذاهب
 • یهودیت، مسیحیت و اسلام: از عهد تا جامعه، فرانسیس ادواردز پیترز، حسین توفیقی (مترجم)، ناشر: حوزه علمیه قم، مرکز مطالعات و تحقیقات ادیان و مذاهب
 • یهودیت، مسیحیت و اسلام: کلمه و شریعت و قوم خدا، فرانسیس ادواردز پیترز، حسین توفیقی (مترجم)، ناشر: حوزه علمیه قم، مرکز مطالعات و تحقیقات ادیان و مذاهب
 • پرستش در دین ابراهیمی، عباس اشرفی، انتشارات امیرکبیر، ۱۳۸۴

Judaica (clockwise from top): Shabbat candlesticks, handwashing cup, Chumash and Tanakh, Torah pointer, shofar and etrog box
The interior of the Spanish Synagogue in Prague, Czech Republic

Judaism (originally from Hebrew יהודה, Yehudah, "Judah";[1][2] via Latin and Greek) is an ethnic religion comprising the collective religious, cultural and legal tradition and civilization of the Jewish people.[3][4] Judaism is considered by religious Jews to be the expression of the covenant that God established with the Children of Israel.[5] It encompasses a wide body of texts, practices, theological positions, and forms of organization. The Torah is part of the larger text known as the Tanakh or the Hebrew Bible, and supplemental oral tradition represented by later texts such as the Midrash and the Talmud. With between 14.5 and 17.4 million adherents worldwide,[6] Judaism is the tenth largest religion in the world.

Within Judaism there are a variety of movements, most of which emerged from Rabbinic Judaism, which holds that God revealed his laws and commandments to Moses on Mount Sinai in the form of both the Written and Oral Torah.[7] Historically, all or part of this assertion was challenged by various groups such as the Sadducees and Hellenistic Judaism during the Second Temple period; the Karaites and Sabbateans during the early and later medieval period;[8] and among segments of the modern non-Orthodox denominations. Modern branches of Judaism such as Humanistic Judaism may be nontheistic.[9] Today, the largest Jewish religious movements are Orthodox Judaism (Haredi Judaism and Modern Orthodox Judaism), Conservative Judaism, and Reform Judaism. Major sources of difference between these groups are their approaches to Jewish law, the authority of the Rabbinic tradition, and the significance of the State of Israel.[10] Orthodox Judaism maintains that the Torah and Jewish law are divine in origin, eternal and unalterable, and that they should be strictly followed. Conservative and Reform Judaism are more liberal, with Conservative Judaism generally promoting a more traditionalist interpretation of Judaism's requirements than Reform Judaism. A typical Reform position is that Jewish law should be viewed as a set of general guidelines rather than as a set of restrictions and obligations whose observance is required of all Jews.[11][12] Historically, special courts enforced Jewish law; today, these courts still exist but the practice of Judaism is mostly voluntary.[13] Authority on theological and legal matters is not vested in any one person or organization, but in the sacred texts and the rabbis and scholars who interpret them.[14]

Judaism has its roots as an organized religion in the Middle East during the Bronze Age.[15] It evolved from ancient Israelite religions around 500 BCE,[16] and is considered one of the oldest monotheistic religions.[17][18] The Hebrews and Israelites were already referred to as "Jews" in later books of the Tanakh such as the Book of Esther, with the term Jews replacing the title "Children of Israel".[19] Judaism's texts, traditions and values strongly influenced later Abrahamic religions, including Christianity, Islam and the Baha'i Faith.[20][21] Many aspects of Judaism have also directly or indirectly influenced secular Western ethics and civil law.[22][page needed] Hebraism was just as important a factor in the ancient era development of Western civilization as Hellenism, and Judaism, as the background of Christianity, has considerably shaped Western ideals and morality since Early Christianity.[23]

Jews are an ethnoreligious group[24] including those born Jewish, in addition to converts to Judaism. In 2015, the world Jewish population was estimated at about 14.3 million, or roughly 0.2% of the total world population.[25] About 43% of all Jews reside in Israel and another 43% reside in the United States and Canada, with most of the remainder living in Europe, and other minority groups spread throughout Latin America, Asia, Africa, and Australia.[25]

Defining characteristics and principles of faith

Defining characteristics

Kennicott Bible, a 1476 Spanish Tanakh

Unlike other ancient Near Eastern gods, the Hebrew God is portrayed as unitary and solitary; consequently, the Hebrew God's principal relationships are not with other gods, but with the world, and more specifically, with the people he created.[26] Judaism thus begins with ethical monotheism: the belief that God is one and is concerned with the actions of mankind.[27] According to the Tanakh (Hebrew Bible), God promised Abraham to make of his offspring a great nation.[28] Many generations later, he commanded the nation of Israel to love and worship only one God; that is, the Jewish nation is to reciprocate God's concern for the world.[29] He also commanded the Jewish people to love one another; that is, Jews are to imitate God's love for people.[30] These commandments are but two of a large corpus of commandments and laws that constitute this covenant, which is the substance of Judaism.

Thus, although there is an esoteric tradition in Judaism (Kabbalah), Rabbinic scholar Max Kadushin has characterized normative Judaism as "normal mysticism", because it involves everyday personal experiences of God through ways or modes that are common to all Jews.[31] This is played out through the observance of the Halakha (Jewish law) and given verbal expression in the Birkat Ha-Mizvot, the short blessings that are spoken every time a positive commandment is to be fulfilled.

The ordinary, familiar, everyday things and occurrences we have, constitute occasions for the experience of God. Such things as one's daily sustenance, the very day itself, are felt as manifestations of God's loving-kindness, calling for the Berakhot. Kedushah, holiness, which is nothing else than the imitation of God, is concerned with daily conduct, with being gracious and merciful, with keeping oneself from defilement by idolatry, adultery, and the shedding of blood. The Birkat Ha-Mitzwot evokes the consciousness of holiness at a rabbinic rite, but the objects employed in the majority of these rites are non-holy and of general character, while the several holy objects are non-theurgic. And not only do ordinary things and occurrences bring with them the experience of God. Everything that happens to a man evokes that experience, evil as well as good, for a Berakah is said also at evil tidings. Hence, although the experience of God is like none other, the occasions for experiencing Him, for having a consciousness of Him, are manifold, even if we consider only those that call for Berakot.[32]

Whereas Jewish philosophers often debate whether God is immanent or transcendent, and whether people have free will or their lives are determined, Halakha is a system through which any Jew acts to bring God into the world.

Ethical monotheism is central in all sacred or normative texts of Judaism. However, monotheism has not always been followed in practice. The Jewish Bible (Tanakh) records and repeatedly condemns the widespread worship of other gods in ancient Israel.[33] In the Greco-Roman era, many different interpretations of monotheism existed in Judaism, including the interpretations that gave rise to Christianity.[34]

Moreover, some have argued that Judaism is a non-creedal religion that does not require one to believe in God.[35][36] For some, observance of Jewish law is more important than belief in God per se.[37] In modern times, some liberal Jewish movements do not accept the existence of a personified deity active in history.[38][39] The debate about whether one can speak of authentic or normative Judaism is not only a debate among religious Jews but also among historians.[40]

Core tenets

13 Principles of Faith:
 1. I believe with perfect faith that the Creator, Blessed be His Name, is the Creator and Guide of everything that has been created; He alone has made, does make, and will make all things.
 2. I believe with perfect faith that the Creator, Blessed be His Name, is One, and that there is no unity in any manner like His, and that He alone is our God, who was, and is, and will be.
 3. I believe with perfect faith that the Creator, Blessed be His Name, has no body, and that He is free from all the properties of matter, and that there can be no (physical) comparison to Him whatsoever.
 4. I believe with perfect faith that the Creator, Blessed be His Name, is the first and the last.
 5. I believe with perfect faith that to the Creator, Blessed be His Name, and to Him alone, it is right to pray, and that it is not right to pray to any being besides Him.
 6. I believe with perfect faith that all the words of the prophets are true.
 7. I believe with perfect faith that the prophecy of Moses our teacher, peace be upon him, was true, and that he was the chief of the prophets, both those who preceded him and those who followed him.
 8. I believe with perfect faith that the entire Torah that is now in our possession is the same that was given to Moses our teacher, peace be upon him.
 9. I believe with perfect faith that this Torah will not be exchanged, and that there will never be any other Torah from the Creator, Blessed be His Name.
 10. I believe with perfect faith that the Creator, Blessed be His Name, knows all the deeds of human beings and all their thoughts, as it is written, "Who fashioned the hearts of them all, Who comprehends all their actions" (Psalms 33:15).
 11. I believe with perfect faith that the Creator, Blessed be His Name, rewards those who keep His commandments and punishes those that transgress them.
 12. I believe with perfect faith in the coming of the Messiah; and even though he may tarry, nonetheless, I wait every day for his coming.
 13. I believe with perfect faith that there will be a revival of the dead at the time when it shall please the Creator, Blessed be His name, and His mention shall be exalted for ever and ever.

Maimonides

Scholars throughout Jewish history have proposed numerous formulations of Judaism's core tenets, all of which have met with criticism.[41] The most popular formulation is Maimonides' thirteen principles of faith, developed in the 12th century. According to Maimonides, any Jew who rejects even one of these principles would be considered an apostate and a heretic.[42][43] Jewish scholars have held points of view diverging in various ways from Maimonides' principles.[44][45]

In Maimonides' time, his list of tenets was criticized by Hasdai Crescas and Joseph Albo. Albo and the Raavad argued that Maimonides' principles contained too many items that, while true, were not fundamentals of the faith.

Along these lines, the ancient historian Josephus emphasized practices and observances rather than religious beliefs, associating apostasy with a failure to observe Jewish law and maintaining that the requirements for conversion to Judaism included circumcision and adherence to traditional customs. Maimonides' principles were largely ignored over the next few centuries.[46] Later, two poetic restatements of these principles ("Ani Ma'amin" and "Yigdal") became integrated into many Jewish liturgies,[47] leading to their eventual near-universal acceptance.[48][49]

In modern times, Judaism lacks a centralized authority that would dictate an exact religious dogma.[14][50] Because of this, many different variations on the basic beliefs are considered within the scope of Judaism.[44] Even so, all Jewish religious movements are, to a greater or lesser extent, based on the principles of the Hebrew Bible and various commentaries such as the Talmud and Midrash. Judaism also universally recognizes the Biblical Covenant between God and the Patriarch Abraham as well as the additional aspects of the Covenant revealed to Moses, who is considered Judaism's greatest prophet.[44][51][52][53][54] In the Mishnah, a core text of Rabbinic Judaism, acceptance of the Divine origins of this covenant is considered an essential aspect of Judaism and those who reject the Covenant forfeit their share in the World to Come.[55]

Establishing the core tenets of Judaism in the modern era is even more difficult, given the number and diversity of the contemporary Jewish denominations. Even if to restrict the problem to the most influential intellectual trends of the nineteenth and twentieth century, the matter remains complicated. Thus for instance, Joseph Soloveitchik's (associated with the Modern Orthodox movement) answer to modernity is constituted upon the identification of Judaism with following the halakha whereas its ultimate goal is to bring the holiness down to the world. Mordecai Kaplan, the founder of the Reconstructionist Judaism, abandons the idea of religion for the sake of identifying Judaism with civilization and by means of the latter term and secular translation of the core ideas, he tries to embrace as many Jewish denominations as possible. In turn, Solomon Schechter's Conservative Judaism was identical with the tradition understood as the interpretation of Torah, in itself being the history of the constant updates and adjustment of the Law performed by means of the creative interpretation. Finally, David Philipson draws the outlines of the Reform movement in Judaism by opposing it to the strict and traditional rabbinical approach and thus comes to the conclusions similar to that of the Conservative movement.[56]

Jewish religious texts

Aleppo Codex, a Tanakh produced in Tiberias in the 10th century

The following is a basic, structured list of the central works of Jewish practice and thought.

Many traditional Jewish texts are available online in various Torah databases (electronic versions of the Traditional Jewish Bookshelf). Many of these have advanced search options available.

A man holds up a Sephardi-style torah at the Western Wall, Jerusalem

Jewish legal literature

The basis of Jewish law and tradition (halakha) is the Torah (also known as the Pentateuch or the Five Books of Moses). According to rabbinic tradition, there are 613 commandments in the Torah. Some of these laws are directed only to men or to women, some only to the ancient priestly groups, the Kohanim and Leviyim (members of the tribe of Levi), some only to farmers within the Land of Israel. Many laws were only applicable when the Temple in Jerusalem existed, and only 369 of these commandments are still applicable today.[58]

While there have been Jewish groups whose beliefs were based on the written text of the Torah alone (e.g., the Sadducees, and the Karaites), most Jews believe in the oral law. These oral traditions were transmitted by the Pharisee school of thought of ancient Judaism and were later recorded in written form and expanded upon by the rabbis.

According to Rabbinical Jewish tradition, God gave both the Written Law (the Torah) and the Oral law to Moses on Mount Sinai. The Oral law is the oral tradition as relayed by God to Moses and from him, transmitted and taught to the sages (rabbinic leaders) of each subsequent generation.

For centuries, the Torah appeared only as a written text transmitted in parallel with the oral tradition. Fearing that the oral teachings might be forgotten, Rabbi Judah haNasi undertook the mission of consolidating the various opinions into one body of law which became known as the Mishnah.[59]

The Mishnah consists of 63 tractates codifying Jewish law, which are the basis of the Talmud. According to Abraham ben David, the Mishnah was compiled by Rabbi Judah haNasi after the destruction of Jerusalem, in anno mundi 3949, which corresponds to 189 CE.[60]

Over the next four centuries, the Mishnah underwent discussion and debate in both of the world's major Jewish communities (in Israel and Babylonia). The commentaries from each of these communities were eventually compiled into the two Talmuds, the Jerusalem Talmud (Talmud Yerushalmi) and the Babylonian Talmud (Talmud Bavli). These have been further expounded by commentaries of various Torah scholars during the ages.

In the text of the Torah, many words are left undefined and many procedures are mentioned without explanation or instructions. Such phenomena are sometimes offered to validate the viewpoint that the Written Law has always been transmitted with a parallel oral tradition, illustrating the assumption that the reader is already familiar with the details from other, i.e., oral, sources.[61]

Halakha, the rabbinic Jewish way of life, then, is based on a combined reading of the Torah, and the oral tradition—the Mishnah, the halakhic Midrash, the Talmud and its commentaries. The Halakha has developed slowly, through a precedent-based system. The literature of questions to rabbis, and their considered answers, is referred to as responsa (in Hebrew, Sheelot U-Teshuvot.) Over time, as practices develop, codes of Jewish law are written that are based on the responsa; the most important code, the Shulchan Aruch, largely determines Orthodox religious practice today.

Jewish philosophy

Statue of Maimonides in Córdoba, Spain

Jewish philosophy refers to the conjunction between serious study of philosophy and Jewish theology. Major Jewish philosophers include Solomon ibn Gabirol, Saadia Gaon, Judah Halevi, Maimonides, and Gersonides. Major changes occurred in response to the Enlightenment (late 18th to early 19th century) leading to the post-Enlightenment Jewish philosophers. Modern Jewish philosophy consists of both Orthodox and non-Orthodox oriented philosophy. Notable among Orthodox Jewish philosophers are Eliyahu Eliezer Dessler, Joseph B. Soloveitchik, and Yitzchok Hutner. Well-known non-Orthodox Jewish philosophers include Martin Buber, Franz Rosenzweig, Mordecai Kaplan, Abraham Joshua Heschel, Will Herberg, and Emmanuel Lévinas.

Rabbinic hermeneutics

13 Principles of Hermeneutics:
 1. A law that operates under certain conditions will surely be operative in other situations where the same conditions are present in a more acute form
 2. A law operating in one situation will also be operative in another situation if the text characterizes both situations in identical terms.
 3. A law that clearly expresses the purpose it was meant to serve will also apply to other situations where the identical purpose may be served.
 4. When a general rule is followed by illustrative particulars, only those particulars are to be embraced by it.
 5. A law that begins with specifying particular cases, and then proceeds to an all-embracing generalization, is to be applied to particulars cases not specified but logically falling into the same generalization.
 6. A law that begins with a generalization as to its intended applications, then continues with the specification of particular cases, and then concludes with a restatement of the generalization, can be applied only to the particular cases specified.
 7. The rules about a generalization being followed or preceded by specifying particulars (rules 4 and 5) will not apply if it is apparent that the specification of the particular cases or the statement of the generalization is meant purely for achieving a greater clarity of language.
 8. A particular case already covered in a generalization that is nevertheless treated separately suggests that the same particularized treatment be applied to all other cases which are covered in that generalization.
 9. A penalty specified for a general category of wrongdoing is not to be automatically applied to a particular case that is withdrawn from the general rule to be specifically prohibited, but without any mention of the penalty.
 10. A general prohibition followed by a specified penalty may be followed by a particular case, normally included in the generalization, with a modification in the penalty, either toward easing it or making it more severe.
 11. A case logically falling into a general law but treated separately remains outside the provisions of the general law except in those instances where it is specifically included in them.
 12. Obscurities in Biblical texts may be cleared up from the immediate context or from subsequently occurring passages
 13. Contradictions in Biblical passages may be removed through the mediation of other passages.

R. Ishmael[62]

Orthodox and many other Jews do not believe that the revealed Torah consists solely of its written contents, but of its interpretations as well. The study of Torah (in its widest sense, to include both poetry, narrative, and law, and both the Hebrew Bible and the Talmud) is in Judaism itself a sacred act of central importance. For the sages of the Mishnah and Talmud, and for their successors today, the study of Torah was therefore not merely a means to learn the contents of God's revelation, but an end in itself. According to the Talmud,

These are the things for which a person enjoys the dividends in this world while the principal remains for the person to enjoy in the world to come; they are: honoring parents, loving deeds of kindness, and making peace between one person and another. But the study of the Torah is equal to them all. (Talmud Shabbat 127a).

In Judaism, "the study of Torah can be a means of experiencing God".[63] Reflecting on the contribution of the Amoraim and Tanaim to contemporary Judaism, Professor Jacob Neusner observed:

The rabbi's logical and rational inquiry is not mere logic-chopping. It is a most serious and substantive effort to locate in trivialities the fundamental principles of the revealed will of God to guide and sanctify the most specific and concrete actions in the workaday world .... Here is the mystery of Talmudic Judaism: the alien and remote conviction that the intellect is an instrument not of unbelief and desacralization but of sanctification."[64]

To study the Written Torah and the Oral Torah in light of each other is thus also to study how to study the word of God.

In the study of Torah, the sages formulated and followed various logical and hermeneutical principles. According to David Stern, all Rabbinic hermeneutics rest on two basic axioms:

first, the belief in the omni-significance of Scripture, in the meaningfulness of its every word, letter, even (according to one famous report) scribal flourish; second, the claim of the essential unity of Scripture as the expression of the single divine will.[65]

These two principles make possible a great variety of interpretations. According to the Talmud,

A single verse has several meanings, but no two verses hold the same meaning. It was taught in the school of R. Ishmael: 'Behold, My word is like fire—declares the Lord—and like a hammer that shatters rock' (Jer 23:29). Just as this hammer produces many sparks (when it strikes the rock), so a single verse has several meanings." (Talmud Sanhedrin 34a).

Observant Jews thus view the Torah as dynamic, because it contains within it a host of interpretations.[66]

According to Rabbinic tradition, all valid interpretations of the written Torah were revealed to Moses at Sinai in oral form, and handed down from teacher to pupil (The oral revelation is in effect coextensive with the Talmud itself). When different rabbis forwarded conflicting interpretations, they sometimes appealed to hermeneutic principles to legitimize their arguments; some rabbis claim that these principles were themselves revealed by God to Moses at Sinai.[67]

Thus, Hillel called attention to seven commonly used hermeneutical principles in the interpretation of laws (baraita at the beginning of Sifra); R. Ishmael, thirteen (baraita at the beginning of Sifra; this collection is largely an amplification of that of Hillel).[68] Eliezer b. Jose ha-Gelili listed 32, largely used for the exegesis of narrative elements of Torah. All the hermeneutic rules scattered through the Talmudim and Midrashim have been collected by Malbim in Ayyelet ha-Shachar, the introduction to his commentary on the Sifra. Nevertheless, R. Ishmael's 13 principles are perhaps the ones most widely known; they constitute an important, and one of Judaism's earliest, contributions to logic, hermeneutics, and jurisprudence.[69] Judah Hadassi incorporated Ishmael's principles into Karaite Judaism in the 12th century.[70] Today R. Ishmael's 13 principles are incorporated into the Jewish prayer book to be read by observant Jews on a daily basis.[71][72][73][74]

Jewish identity

Origin of the term "Judaism"

Maccabees by Wojciech Stattler (1842)

The term "Judaism" derives from Iudaismus, a Latinized form of the Ancient Greek Ioudaismos (Ἰουδαϊσμός) (from the verb ἰουδαΐζειν, "to side with or imitate the [Judeans]").[75] Its ultimate source was the Hebrew יהודה, Yehudah, "Judah",[1][76] which is also the source of the Hebrew term for Judaism: יַהֲדוּת, Yahadut. The term Ἰουδαϊσμός first appears in the Hellenistic Greek book of 2 Maccabees in the 2nd century BCE. In the context of the age and period it meant "seeking or forming part of a cultural entity"[77] and it resembled its antonym hellenismos, a word that signified a people's submission to Hellenic (Greek) cultural norms. The conflict between iudaismos and hellenismos lay behind the Maccabean revolt and hence the invention of the term iudaismos.[77]

Shaye J. D. Cohen writes in his book The Beginnings of Jewishness:

We are tempted, of course, to translate [Ioudaïsmós] as "Judaism," but this translation is too narrow, because in this first occurrence of the term, Ioudaïsmós has not yet been reduced to the designation of a religion. It means rather "the aggregate of all those characteristics that makes Judaeans Judaean (or Jews Jewish)." Among these characteristics, to be sure, are practices and beliefs that we would today call "religious," but these practices and beliefs are not the sole content of the term. Thus Ioudaïsmós should be translated not as "Judaism" but as Judaeanness.[78]

According to the Oxford English Dictionary the earliest citation in English where the term was used to mean "the profession or practice of the Jewish religion; the religious system or polity of the Jews" is Robert Fabyan's The newe cronycles of Englande and of Fraunce (1516).[79] "Judaism" as a direct translation of the Latin Iudaismus first occurred in a 1611 English translation of the apocrypha (Deuterocanon in Catholic and Eastern Orthodoxy), 2 Macc. ii. 21: "Those that behaved themselves manfully to their honour for Iudaisme."[80]

Distinction between Jews as a people and Judaism

According to Daniel Boyarin, the underlying distinction between religion and ethnicity is foreign to Judaism itself, and is one form of the dualism between spirit and flesh that has its origin in Platonic philosophy and that permeated Hellenistic Judaism.[81] Consequently, in his view, Judaism does not fit easily into conventional Western categories, such as religion, ethnicity, or culture. Boyarin suggests that this in part reflects the fact that much of Judaism's more than 3,000-year history predates the rise of Western culture and occurred outside the West (that is, Europe, particularly medieval and modern Europe). During this time, Jews experienced slavery, anarchic and theocratic self-government, conquest, occupation, and exile. In the Diaspora, they were in contact with, and influenced by, ancient Egyptian, Babylonian, Persian, and Hellenic cultures, as well as modern movements such as the Enlightenment (see Haskalah) and the rise of nationalism, which would bear fruit in the form of a Jewish state in their ancient homeland, the Land of Israel. They also saw an elite population convert to Judaism (the Khazars), only to disappear as the centers of power in the lands once occupied by that elite fell to the people of Rus and then the Mongols.[citation needed] Thus, Boyarin has argued that "Jewishness disrupts the very categories of identity, because it is not national, not genealogical, not religious, but all of these, in dialectical tension."[82]

In contrast to this point of view, practices such as Humanistic Judaism reject the religious aspects of Judaism, while retaining certain cultural traditions.

Who is a Jew?

According to Rabbinic Judaism, a Jew is anyone who was either born of a Jewish mother or who converted to Judaism in accordance with Jewish Law. Reconstructionist Judaism and the larger denominations of worldwide Progressive Judaism (also known as Liberal or Reform Judaism) accept the child as Jewish if one of the parents is Jewish, if the parents raise the child with a Jewish identity, but not the smaller regional branches.[clarification needed] All mainstream forms of Judaism today are open to sincere converts, although conversion has traditionally been discouraged since the time of the Talmud. The conversion process is evaluated by an authority, and the convert is examined on his or her sincerity and knowledge.[83] Converts are called "ben Abraham" or "bat Abraham", (son or daughter of Abraham). Conversions have on occasion been overturned. In 2008, Israel's highest religious court invalidated the conversion of 40,000 Jews, mostly from Russian immigrant families, even though they had been approved by an Orthodox rabbi.[84]

Rabbinical Judaism maintains that a Jew, whether by birth or conversion, is a Jew forever. Thus a Jew who claims to be an atheist or converts to another religion is still considered by traditional Judaism to be Jewish. According to some sources, the Reform movement has maintained that a Jew who has converted to another religion is no longer a Jew,[85] and the Israeli Government has also taken that stance after Supreme Court cases and statutes.[86] However, the Reform movement has indicated that this is not so cut and dried, and different situations call for consideration and differing actions. For example, Jews who have converted under duress may be permitted to return to Judaism "without any action on their part but their desire to rejoin the Jewish community" and "A proselyte who has become an apostate remains, nevertheless, a Jew".[87]

Karaite Judaism believes that Jewish identity can only be transmitted by patrilineal descent. Although a minority of modern Karaites believe that Jewish identity requires that both parents be Jewish, and not only the father. They argue that only patrilineal descent can transmit Jewish identity on the grounds that all descent in the Torah went according to the male line.[88]

The question of what determines Jewish identity in the State of Israel was given new impetus when, in the 1950s, David Ben-Gurion requested opinions on mihu Yehudi ("Who is a Jew") from Jewish religious authorities and intellectuals worldwide in order to settle citizenship questions. This is still not settled, and occasionally resurfaces in Israeli politics.

Historical definitions of Jewish identity have traditionally been based on halakhic definitions of matrilineal descent, and halakhic conversions. Historical definitions of who is a Jew date back to the codification of the Oral Torah into the Babylonian Talmud, around 200 CE. Interpretations of sections of the Tanakh, such as Deuteronomy 7:1–5, by Jewish sages, are used as a warning against intermarriage between Jews and Canaanites because "[the non-Jewish husband] will cause your child to turn away from Me and they will worship the gods (i.e., idols) of others." Leviticus 24:10 says that the son in a marriage between a Hebrew woman and an Egyptian man is "of the community of Israel." This is complemented by Ezra 10:2–3, where Israelites returning from Babylon vow to put aside their gentile wives and their children.[89][90] A popular theory is that the rape of Jewish women in captivity brought about the law of Jewish identity being inherited through the maternal line, although scholars challenge this theory citing the Talmudic establishment of the law from the pre-exile period.[91][92] Since the anti-religious Haskalah movement of the late 18th and 19th centuries, halakhic interpretations of Jewish identity have been challenged.[93]

Jewish demographics

The total number of Jews worldwide is difficult to assess because the definition of "who is a Jew" is problematic; not all Jews identify themselves as Jewish, and some who identify as Jewish are not considered so by other Jews. According to the Jewish Year Book (1901), the global Jewish population in 1900 was around 11 million. The latest available data is from the World Jewish Population Survey of 2002 and the Jewish Year Calendar (2005). In 2002, according to the Jewish Population Survey, there were 13.3 million Jews around the world. The Jewish Year Calendar cites 14.6 million. Jewish population growth is currently near zero percent, with 0.3% growth from 2000 to 2001.

Jewish religious movements

Rabbinic Judaism

Rabbinic Judaism (or in some Christian traditions, Rabbinism) (Hebrew: "Yahadut Rabanit" – יהדות רבנית) has been the mainstream form of Judaism since the 6th century CE, after the codification of the Talmud. It is characterised by the belief that the Written Torah (Written Law) cannot be correctly interpreted without reference to the Oral Torah and the voluminous literature specifying what behavior is sanctioned by the Law.

The Jewish Enlightenment of the late 18th century resulted in the division of Ashkenazi (Western) Jewry into religious movements or denominations, especially in North America and Anglophone countries. The main denominations today outside Israel (where the situation is rather different) are Orthodox, Conservative, and Reform.

 • Two Haredi Jewish couples at a bus stop in Jerusalem
  Orthodox Judaism holds that both the Written and Oral Torah were divinely revealed to Moses and that the laws within it are binding and unchanging. Orthodox Jews generally consider commentaries on the Shulchan Aruch (a condensed codification of halakha that largely favored Sephardic traditions) to be the definitive codification of Jewish law. Orthodoxy places a high importance on Maimonides' 13 principles as a definition of Jewish faith.
 • Conservative Judaism is characterized by a commitment to traditional Jewish laws and customs, including observance of Shabbat and kashrut, a deliberately non-fundamentalist teaching of Jewish principles of faith, a positive attitude toward modern culture, and an acceptance of both traditional rabbinic and modern scholarship when considering Jewish religious texts. Conservative Judaism teaches that Jewish law is not static, but has always developed in response to changing conditions. It holds that the Torah is a divine document written by prophets inspired by God and reflecting his will, but rejects the Orthodox position that it was dictated by God to Moses.[94][95] Conservative Judaism holds that the Oral Law is divine and normative, but holds that both the Written and Oral Law may be interpreted by the rabbis to reflect modern sensibilities and suit modern conditions.
 • A reform woman prays while wearing tallit and tefillin traditionally reserved for men
  Reform Judaism, called Liberal or Progressive Judaism in many countries, defines Judaism in relatively universalist terms, rejects most of the ritual and ceremonial laws of the Torah while observing moral laws, and emphasizes the ethical call of the Prophets. Reform Judaism has developed an egalitarian prayer service in the vernacular (along with Hebrew in many cases) and emphasizes personal connection to Jewish tradition.
 • Reconstructionist Judaism, like Reform Judaism, does not hold that Jewish law, as such, requires observance, but unlike Reform, Reconstructionist thought emphasizes the role of the community in deciding what observances to follow.
 • Jewish Renewal is a recent North American movement which focuses on spirituality and social justice but does not address issues of Jewish law. Men and women participate equally in prayer.
 • Humanistic Judaism is a small non-theistic movement centered in North America and Israel that emphasizes Jewish culture and history as the sources of Jewish identity.

Sephardi and Mizrahi Judaism

While traditions and customs (see also "Sephardic law and customs") vary between discrete communities, it can be said that Sephardi and Mizrahi Jewish communities do not generally adhere to the "movement" framework popular in and among Ashkenazi Jewry.[96] Historically, Sephardi and Mizrahi communities have eschewed denominations in favour of a "big tent" approach.[97] This is particularly the case in contemporary Israel, which is home to the largest communities of Sephardi and Mizrahi Jews in the world. (However, individual Sephardi and Mizrahi Jews may be members of or attend synagogues that do adhere to one Ashkenazi-inflected movement or another.)

Sephardi and Mizrahi observance of Judaism tends toward the conservative, and prayer rites are reflective of this, with the text of each rite being largely unchanged since their respective inception. Observant Sephardim may follow the teachings of a particular rabbi or school of thought; for example, the Sephardic Chief Rabbi of Israel.

Jewish movements in Israel

Most Jewish Israelis classify themselves as "secular" (hiloni), "traditional" (masorti), "religious" (dati) or Haredi. The term "secular" is more popular as a self-description among Israeli families of western (European) origin, whose Jewish identity may be a very powerful force in their lives, but who see it as largely independent of traditional religious belief and practice. This portion of the population largely ignores organized religious life, be it of the official Israeli rabbinate (Orthodox) or of the liberal movements common to diaspora Judaism (Reform, Conservative).

The term "traditional" (masorti) is most common as a self-description among Israeli families of "eastern" origin (i.e., the Middle East, Central Asia, and North Africa). This term, as commonly used, has nothing to do with the Conservative Judaism, which also names itself "Masorti" outside North America. There is a great deal of ambiguity in the ways "secular" and "traditional" are used in Israel: they often overlap, and they cover an extremely wide range in terms of worldview and practical religious observance. The term "Orthodox" is not popular in Israeli discourse, although the percentage of Jews who come under that category is far greater than in the diaspora. What would be called "Orthodox" in the diaspora includes what is commonly called dati (religious) or haredi (ultra-Orthodox) in Israel. The former term includes what is called "Religious Zionism" or the "National Religious" community, as well as what has become known over the past decade or so as haredi-leumi (nationalist haredi), or "Hardal", which combines a largely haredi lifestyle with nationalist ideology. (Some people, in Yiddish, also refer to observant Orthodox Jews as frum, as opposed to frei (more liberal Jews)).

Haredi applies to a populace that can be roughly divided into three separate groups along both ethnic and ideological lines: (1) "Lithuanian" (non-hasidic) haredim of Ashkenazic origin; (2) Hasidic haredim of Ashkenazic origin; and (3) Sephardic haredim.

Karaites and Samaritans

Karaite Judaism defines itself as the remnants of the non-Rabbinic Jewish sects of the Second Temple period, such as the Sadducees. The Karaites ("Scripturalists") accept only the Hebrew Bible and what they view as the Peshat ("simple" meaning); they do not accept non-biblical writings as authoritative. Some European Karaites do not see themselves as part of the Jewish community at all, although most do.

The Samaritans, a very small community located entirely around Mount Gerizim in the Nablus/Shechem region of the West Bank and in Holon, near Tel Aviv in Israel, regard themselves as the descendants of the Israelites of the Iron Age kingdom of Israel. Their religious practices are based on the literal text of the written Torah (Five Books of Moses), which they view as the only authoritative scripture (with a special regard also for the Samaritan Book of Joshua).

Beta Israeli Kahen at the Western Wall

Haymanot (Ethiopian Judaism)

See also: Haymanot; Beta Israel.

Haymanot (meaning "religion" in Ge'ez and Amharic) refers the Judaism practiced by Ethiopian Jews. This version of Judaism differs substantially from Rabbinic, Karaite, and Samaritan Judaisms, Ethiopian Jews having diverged from their coreligionists earlier. Sacred scriptures (the Orit) are written in Ge'ez, not Hebrew, and dietary laws are based strictly on the text of the Orit, without explication from ancillary commentaries. Holidays also differ, with some Rabbinic holidays not observed in Ethiopian Jewish communities, and some additional holidays, like Sigd.

Jewish observances

Jewish ethics

Jewish ethics may be guided by halakhic traditions, by other moral principles, or by central Jewish virtues. Jewish ethical practice is typically understood to be marked by values such as justice, truth, peace, loving-kindness (chesed), compassion, humility, and self-respect. Specific Jewish ethical practices include practices of charity (tzedakah) and refraining from negative speech (lashon hara). Proper ethical practices regarding sexuality and many other issues are subjects of dispute among Jews.

Prayers

A Yemenite Jew at morning prayers, wearing a kippah skullcap, prayer shawl and tefillin

Traditionally, Jews recite prayers three times daily, Shacharit, Mincha, and Ma'ariv with a fourth prayer, Mussaf added on Shabbat and holidays. At the heart of each service is the Amidah or Shemoneh Esrei. Another key prayer in many services is the declaration of faith, the Shema Yisrael (or Shema). The Shema is the recitation of a verse from the Torah (Deuteronomy 6:4): Shema Yisrael Adonai Eloheinu Adonai Echad—"Hear, O Israel! The Lord is our God! The Lord is One!"

Most of the prayers in a traditional Jewish service can be recited in solitary prayer, although communal prayer is preferred. Communal prayer requires a quorum of ten adult Jews, called a minyan. In nearly all Orthodox and a few Conservative circles, only male Jews are counted toward a minyan; most Conservative Jews and members of other Jewish denominations count female Jews as well.

In addition to prayer services, observant traditional Jews recite prayers and benedictions throughout the day when performing various acts. Prayers are recited upon waking up in the morning, before eating or drinking different foods, after eating a meal, and so on.

The approach to prayer varies among the Jewish denominations. Differences can include the texts of prayers, the frequency of prayer, the number of prayers recited at various religious events, the use of musical instruments and choral music, and whether prayers are recited in the traditional liturgical languages or the vernacular. In general, Orthodox and Conservative congregations adhere most closely to tradition, and Reform and Reconstructionist synagogues are more likely to incorporate translations and contemporary writings in their services. Also, in most Conservative synagogues, and all Reform and Reconstructionist congregations, women participate in prayer services on an equal basis with men, including roles traditionally filled only by men, such as reading from the Torah. In addition, many Reform temples use musical accompaniment such as organs and mixed choirs.

Religious clothing

Jewish boys wearing tzitzit and kippot play soccer in Jerusalem
Men wearing tallitot pray at the Western Wall

A kippah (Hebrew: כִּפָּה, plural kippot; Yiddish: יאַרמלקע, yarmulke) is a slightly rounded brimless skullcap worn by many Jews while praying, eating, reciting blessings, or studying Jewish religious texts, and at all times by some Jewish men. In Orthodox communities, only men wear kippot; in non-Orthodox communities, some women also wear kippot. Kippot range in size from a small round beanie that covers only the back of the head to a large, snug cap that covers the whole crown.

Tzitzit (Hebrew: צִיציִת) (Ashkenazi pronunciation: tzitzis) are special knotted "fringes" or "tassels" found on the four corners of the tallit (Hebrew: טַלִּית) (Ashkenazi pronunciation: tallis), or prayer shawl. The tallit is worn by Jewish men and some Jewish women during the prayer service. Customs vary regarding when a Jew begins wearing a tallit. In the Sephardi community, boys wear a tallit from bar mitzvah age. In some Ashkenazi communities, it is customary to wear one only after marriage. A tallit katan (small tallit) is a fringed garment worn under the clothing throughout the day. In some Orthodox circles, the fringes are allowed to hang freely outside the clothing.

Tefillin (Hebrew: תְפִלִּין), known in English as phylacteries (from the Greek word φυλακτήριον, meaning safeguard or amulet), are two square leather boxes containing biblical verses, attached to the forehead and wound around the left arm by leather straps. They are worn during weekday morning prayer by observant Jewish men and some Jewish women.[98]

A kittel (Yiddish: קיטל), a white knee-length overgarment, is worn by prayer leaders and some observant traditional Jews on the High Holidays. It is traditional for the head of the household to wear a kittel at the Passover seder in some communities, and some grooms wear one under the wedding canopy. Jewish males are buried in a tallit and sometimes also a kittel which are part of the tachrichim (burial garments).

Jewish holidays

Jewish holidays are special days in the Jewish calendar, which celebrate moments in Jewish history, as well as central themes in the relationship between God and the world, such as creation, revelation, and redemption.

Shabbat

Two braided Shabbat challahs placed under an embroidered challah cover at the start of the Shabbat meal

Shabbat, the weekly day of rest lasting from shortly before sundown on Friday night to nightfall on Saturday night, commemorates God's day of rest after six days of creation.[99] It plays a pivotal role in Jewish practice and is governed by a large corpus of religious law. At sundown on Friday, the woman of the house welcomes the Shabbat by lighting two or more candles and reciting a blessing. The evening meal begins with the Kiddush, a blessing recited aloud over a cup of wine, and the Mohtzi, a blessing recited over the bread. It is customary to have challah, two braided loaves of bread, on the table. During Shabbat, Jews are forbidden to engage in any activity that falls under 39 categories of melakhah, translated literally as "work". In fact the activities banned on the Sabbath are not "work" in the usual sense: They include such actions as lighting a fire, writing, using money and carrying in the public domain. The prohibition of lighting a fire has been extended in the modern era to driving a car, which involves burning fuel and using electricity.

Three pilgrimage festivals

Jewish holy days (chaggim), celebrate landmark events in Jewish history, such as the Exodus from Egypt and the giving of the Torah, and sometimes mark the change of seasons and transitions in the agricultural cycle. The three major festivals, Sukkot, Passover and Shavuot, are called "regalim" (derived from the Hebrew word "regel", or foot). On the three regalim, it was customary for the Israelites to make pilgrimages to Jerusalem to offer sacrifices in the Temple.

 • A haggadah used by the Jewish community of Cairo in Arabic
  Passover (Pesach) is a week-long holiday beginning on the evening of the 14th day of Nisan (the first month in the Hebrew calendar), that commemorates the Exodus from Egypt. Outside Israel, Passover is celebrated for eight days. In ancient times, it coincided with the barley harvest. It is the only holiday that centers on home-service, the Seder. Leavened products (chametz) are removed from the house prior to the holiday and are not consumed throughout the week. Homes are thoroughly cleaned to ensure no bread or bread by-products remain, and a symbolic burning of the last vestiges of chametz is conducted on the morning of the Seder. Matzo is eaten instead of bread.
 • Shavuot ("Pentecost" or "Feast of Weeks") celebrates the revelation of the Torah to the Israelites on Mount Sinai. Also known as the Festival of Bikurim, or first fruits, it coincided in biblical times with the wheat harvest. Shavuot customs include all-night study marathons known as Tikkun Leil Shavuot, eating dairy foods (cheesecake and blintzes are special favorites), reading the Book of Ruth, decorating homes and synagogues with greenery, and wearing white clothing, symbolizing purity.
 • Sukkot ("Tabernacles" or "The Festival of Booths") commemorates the Israelites' forty years of wandering through the desert on their way to the Promised Land. It is celebrated through the construction of temporary booths called sukkot (sing. sukkah) that represent the temporary shelters of the Israelites during their wandering. It coincides with the fruit harvest and marks the end of the agricultural cycle. Jews around the world eat in sukkot for seven days and nights. Sukkot concludes with Shemini Atzeret, where Jews begin to pray for rain and Simchat Torah, "Rejoicing of the Torah", a holiday which marks reaching the end of the Torah reading cycle and beginning all over again. The occasion is celebrated with singing and dancing with the Torah scrolls. Shemini Atzeret and Simchat Torah are technically considered to be a separate holiday and not a part of Sukkot.
Jews in Mumbai break the Yom Kippur fast with roti and samosas

High Holy Days

The High Holidays (Yamim Noraim or "Days of Awe") revolve around judgment and forgiveness.

 • Rosh Hashanah, (also Yom Ha-Zikkaron or "Day of Remembrance", and Yom Teruah, or "Day of the Sounding of the Shofar"). Rosh Hashanah is the Jewish New Year (literally, "head of the year"), although it falls on the first day of the seventh month of the Hebrew calendar, Tishri. Rosh Hashanah marks the beginning of the 10-day period of atonement leading up to Yom Kippur, during which Jews are commanded to search their souls and make amends for sins committed, intentionally or not, throughout the year. Holiday customs include blowing the shofar, or ram's horn, in the synagogue, eating apples and honey, and saying blessings over a variety of symbolic foods, such as pomegranates.
 • Yom Kippur, ("Day of Atonement") is the holiest day of the Jewish year. It is a day of communal fasting and praying for forgiveness for one's sins. Observant Jews spend the entire day in the synagogue, sometimes with a short break in the afternoon, reciting prayers from a special holiday prayerbook called a "Machzor". Many non-religious Jews make a point of attending synagogue services and fasting on Yom Kippur. On the eve of Yom Kippur, before candles are lit, a prefast meal, the "seuda mafseket", is eaten. Synagogue services on the eve of Yom Kippur begin with the Kol Nidre prayer. It is customary to wear white on Yom Kippur, especially for Kol Nidre, and leather shoes are not worn. The following day, prayers are held from morning to evening. The final prayer service, called "Ne'ilah", ends with a long blast of the shofar.

Purim

Purim street scene in Jerusalem

Purim (Hebrew: About this soundפורים  Pûrîm "lots") is a joyous Jewish holiday that commemorates the deliverance of the Persian Jews from the plot of the evil Haman, who sought to exterminate them, as recorded in the biblical Book of Esther. It is characterized by public recitation of the Book of Esther, mutual gifts of food and drink, charity to the poor, and a celebratory meal (Esther 9:22). Other customs include drinking wine, eating special pastries called hamantashen, dressing up in masks and costumes, and organizing carnivals and parties.

Purim has celebrated annually on the 14th of the Hebrew month of Adar, which occurs in February or March of the Gregorian calendar.

Hanukkah

Hanukkah (Hebrew: חֲנֻכָּה‎, "dedication") also known as the Festival of Lights, is an eight-day Jewish holiday that starts on the 25th day of Kislev (Hebrew calendar). The festival is observed in Jewish homes by the kindling of lights on each of the festival's eight nights, one on the first night, two on the second night and so on.

The holiday was called Hanukkah (meaning "dedication") because it marks the re-dedication of the Temple after its desecration by Antiochus IV Epiphanes. Spiritually, Hanukkah commemorates the "Miracle of the Oil". According to the Talmud, at the re-dedication of the Temple in Jerusalem following the victory of the Maccabees over the Seleucid Empire, there was only enough consecrated oil to fuel the eternal flame in the Temple for one day. Miraculously, the oil burned for eight days—which was the length of time it took to press, prepare and consecrate new oil.

Hanukkah is not mentioned in the Bible and was never considered a major holiday in Judaism, but it has become much more visible and widely celebrated in modern times, mainly because it falls around the same time as Christmas and has national Jewish overtones that have been emphasized since the establishment of the State of Israel.

Fast days

Tisha B'Av (Hebrew: תשעה באב‎ or ט׳ באב, "the Ninth of Av") is a day of mourning and fasting commemorating the destruction of the First and Second Temples, and in later times, the expulsion of the Jews from Spain.

There are three more minor Jewish fast days that commemorate various stages of the destruction of the Temples. They are the 17th Tamuz, the 10th of Tevet and Tzom Gedaliah (the 3rd of Tishrei).

Israeli holidays

The modern holidays of Yom Ha-shoah (Holocaust Remembrance Day), Yom Hazikaron (Israeli Memorial Day) and Yom Ha'atzmaut (Israeli Independence Day) commemorate the horrors of the Holocaust, the fallen soldiers of Israel and victims of terrorism, and Israeli independence, respectively.

There are some who prefer to commemorate those who were killed in the Holocaust on the 10th of Tevet.

A man reads a torah using a yad

Torah readings

The core of festival and Shabbat prayer services is the public reading of the Torah, along with connected readings from the other books of the Tanakh, called Haftarah. Over the course of a year, the whole Torah is read, with the cycle starting over in the autumn, on Simchat Torah.

Synagogues and religious buildings

Synagogues are Jewish houses of prayer and study. They usually contain separate rooms for prayer (the main sanctuary), smaller rooms for study, and often an area for community or educational use. There is no set blueprint for synagogues and the architectural shapes and interior designs of synagogues vary greatly. The Reform movement mostly refer to their synagogues as temples. Some traditional features of a synagogue are:

 • The ark (called aron ha-kodesh by Ashkenazim and hekhal by Sephardim) where the Torah scrolls are kept (the ark is often closed with an ornate curtain (parochet) outside or inside the ark doors);
 • The elevated reader's platform (called bimah by Ashkenazim and tebah by Sephardim), where the Torah is read (and services are conducted in Sephardi synagogues);
 • The eternal light (ner tamid), a continually lit lamp or lantern used as a reminder of the constantly lit menorah of the Temple in Jerusalem
 • The pulpit, or amud, a lectern facing the Ark where the hazzan or prayer leader stands while praying.

In addition to synagogues, other buildings of significance in Judaism include yeshivas, or institutions of Jewish learning, and mikvahs, which are ritual baths.

Dietary laws: kashrut

The Jewish dietary laws are known as kashrut. Food prepared in accordance with them is termed kosher, and food that is not kosher is also known as treifah or treif. People who observe these laws are colloquially said to be "keeping kosher".[100]

Many of the laws apply to animal-based foods. For example, in order to be considered kosher, mammals must have split hooves and chew their cud. The pig is arguably the most well-known example of a non-kosher animal.[101] Although it has split hooves, it does not chew its cud.[102] For seafood to be kosher, the animal must have fins and scales. Certain types of seafood, such as shellfish, crustaceans, and eels, are therefore considered non-kosher. Concerning birds, a list of non-kosher species is given in the Torah. The exact translations of many of the species have not survived, and some non-kosher birds' identities are no longer certain. However, traditions exist about the kashrut status of a few birds. For example, both chickens and turkeys are permitted in most communities. Other types of animals, such as amphibians, reptiles, and most insects, are prohibited altogether.[100]

In addition to the requirement that the species be considered kosher, meat and poultry (but not fish) must come from a healthy animal slaughtered in a process known as shechitah. Without the proper slaughtering practices even an otherwise kosher animal will be rendered treif. The slaughtering process is intended to be quick and relatively painless to the animal. Forbidden parts of animals include the blood, some fats, and the area in and around the sciatic nerve.[100]

Jewish law also forbids the consumption of meat and dairy products together. The waiting period between eating meat and eating dairy varies by the order in which they are consumed and by community, and can extend for up to six hours. Based on the Biblical injunction against cooking a kid in its mother's milk, this rule is mostly derived from the Oral Torah, the Talmud and Rabbinic law.[100] Chicken and other kosher birds are considered the same as meat under the laws of kashrut, but the prohibition is Rabbinic, not Biblical.[103]

The use of dishes, serving utensils, and ovens may make food treif that would otherwise be kosher. Utensils that have been used to prepare non-kosher food, or dishes that have held meat and are now used for dairy products, render the food treif under certain conditions.[100]

Furthermore, all Orthodox and some Conservative authorities forbid the consumption of processed grape products made by non-Jews, due to ancient pagan practices of using wine in rituals.[100] Some Conservative authorities permit wine and grape juice made without rabbinic supervision.[104]

The Torah does not give specific reasons for most of the laws of kashrut.[100] However, a number of explanations have been offered, including maintaining ritual purity, teaching impulse control, encouraging obedience to God, improving health, reducing cruelty to animals and preserving the distinctness of the Jewish community.[105] The various categories of dietary laws may have developed for different reasons, and some may exist for multiple reasons. For example, people are forbidden from consuming the blood of birds and mammals because, according to the Torah, this is where animal souls are contained.[106] In contrast, the Torah forbids Israelites from eating non-kosher species because "they are unclean".[107] The Kabbalah describes sparks of holiness that are released by the act of eating kosher foods, but are too tightly bound in non-kosher foods to be released by eating.[108]

Survival concerns supersede all the laws of kashrut, as they do for most halakhot.[109][110]

Laws of ritual purity

The Tanakh describes circumstances in which a person who is tahor or ritually pure may become tamei or ritually impure. Some of these circumstances are contact with human corpses or graves, seminal flux, vaginal flux, menstruation, and contact with people who have become impure from any of these.[111][112] In Rabbinic Judaism, Kohanim, members of the hereditary caste that served as priests in the time of the Temple, are mostly restricted from entering grave sites and touching dead bodies.[113] During the Temple period, such priests (Kohanim) were required to eat their bread offering (Terumah) in a state of ritual purity, which laws eventually led to more rigid laws being enacted, such as hand-washing which became a requisite of all Jews before consuming ordinary bread.

Family purity

18th-century circumcision chair Museum of Jewish Art and History

An important subcategory of the ritual purity laws relates to the segregation of menstruating women. These laws are also known as niddah, literally "separation", or family purity. Vital aspects of halakha for traditionally observant Jews, they are not usually followed by Jews in liberal denominations.[114]

Especially in Orthodox Judaism, the Biblical laws are augmented by Rabbinical injunctions. For example, the Torah mandates that a woman in her normal menstrual period must abstain from sexual intercourse for seven days. A woman whose menstruation is prolonged must continue to abstain for seven more days after bleeding has stopped.[111] The Rabbis conflated ordinary niddah with this extended menstrual period, known in the Torah as zavah, and mandated that a woman may not have sexual intercourse with her husband from the time she begins her menstrual flow until seven days after it ends. In addition, Rabbinical law forbids the husband from touching or sharing a bed with his wife during this period. Afterwards, purification can occur in a ritual bath called a mikveh.[114]

Traditional Ethiopian Jews keep menstruating women in separate huts and, similar to Karaite practice, do not allow menstruating women into their temples because of a temple's special sanctity. Emigration to Israel and the influence of other Jewish denominations have led to Ethiopian Jews adopting more normative Jewish practices.[115][116]

Two boys wearing tallit at a bar mitzvah. The torah is visible in the foreground.

Life-cycle events

Life-cycle events, or rites of passage, occur throughout a Jew's life that serves to strengthen Jewish identity and bind him/her to the entire community.

 • Brit milah – Welcoming male babies into the covenant through the rite of circumcision on their eighth day of life. The baby boy is also given his Hebrew name in the ceremony. A naming ceremony intended as a parallel ritual for girls, named zeved habat or brit bat, enjoys limited popularity.
 • Bar mitzvah and Bat mitzvah – This passage from childhood to adulthood takes place when a female Jew is twelve and a male Jew is thirteen years old among Orthodox and some Conservative congregations. In the Reform movement, both girls and boys have their bat/bar mitzvah at age thirteen. This is often commemorated by having the new adults, male only in the Orthodox tradition, lead the congregation in prayer and publicly read a "portion" of the Torah.
 • Marriage – Marriage is an extremely important lifecycle event. A wedding takes place under a chuppah, or wedding canopy, which symbolizes a happy house. At the end of the ceremony, the groom breaks a glass with his foot, symbolizing the continuous mourning for the destruction of the Temple, and the scattering of the Jewish people.
 • Death and Mourning – Judaism has a multi-staged mourning practice. The first stage is called the shiva (literally "seven", observed for one week) during which it is traditional to sit at home and be comforted by friends and family, the second is the shloshim (observed for one month) and for those who have lost one of their parents, there is a third stage, avelut yud bet chodesh, which is observed for eleven months.

Community leadership

Classical priesthood

Jewish students with their teacher in Samarkand, Uzbekistan c. 1910.

The role of the priesthood in Judaism has significantly diminished since the destruction of the Second Temple in 70 CE when priests attended to the Temple and sacrifices. The priesthood is an inherited position, and although priests no longer have any but ceremonial duties, they are still honored in many Jewish communities. Many Orthodox Jewish communities believe that they will be needed again for a future Third Temple and need to remain in readiness for future duty.

 • Kohen (priest) – patrilineal descendant of Aaron, brother of Moses. In the Temple, the kohanim were charged with performing the sacrifices. Today, a Kohen is the first one called up at the reading of the Torah, performs the Priestly Blessing, as well as complying with other unique laws and ceremonies, including the ceremony of redemption of the first-born.
 • Levi (Levite) – Patrilineal descendant of Levi the son of Jacob. In the Temple in Jerusalem, the levites sang Psalms, performed construction, maintenance, janitorial, and guard duties, assisted the priests, and sometimes interpreted the law and Temple ritual to the public. Today, a Levite is called up second to the reading of the Torah.

Prayer leaders

From the time of the Mishnah and Talmud to the present, Judaism has required specialists or authorities for the practice of very few rituals or ceremonies. A Jew can fulfill most requirements for prayer by himself. Some activities—reading the Torah and haftarah (a supplementary portion from the Prophets or Writings), the prayer for mourners, the blessings for bridegroom and bride, the complete grace after meals—require a minyan, the presence of ten Jews.

The most common professional clergy in a synagogue are:

 • Rabbi of a congregation – Jewish scholar who is charged with answering the legal questions of a congregation. This role requires ordination by the congregation's preferred authority (i.e., from a respected Orthodox rabbi or, if the congregation is Conservative or Reform, from academic seminaries). A congregation does not necessarily require a rabbi. Some congregations have a rabbi but also allow members of the congregation to act as shatz or baal kriyah (see below).
  • Hassidic Rebbe – rabbi who is the head of a Hasidic dynasty.
 • Hazzan (note: the "h" denotes voiceless pharyngeal fricative) (cantor) – a trained vocalist who acts as shatz. Chosen for a good voice, knowledge of traditional tunes, understanding of the meaning of the prayers and sincerity in reciting them. A congregation does not need to have a dedicated hazzan.

Jewish prayer services do involve two specified roles, which are sometimes, but not always, filled by a rabbi or hazzan in many congregations. In other congregations these roles are filled on an ad-hoc basis by members of the congregation who lead portions of services on a rotating basis:

 • Shaliach tzibur or Shatz (leader—literally "agent" or "representative"—of the congregation) leads those assembled in prayer and sometimes prays on behalf of the community. When a shatz recites a prayer on behalf of the congregation, he is not acting as an intermediary but rather as a facilitator. The entire congregation participates in the recital of such prayers by saying amen at their conclusion; it is with this act that the shatz's prayer becomes the prayer of the congregation. Any adult capable of reciting the prayers clearly may act as shatz. In Orthodox congregations and some Conservative congregations, only men can be prayer leaders, but all Progressive communities now allow women to serve in this function.
 • The Baal kriyah or baal koreh (master of the reading) reads the weekly Torah portion. The requirements for being the baal kriyah are the same as those for the shatz. These roles are not mutually exclusive. The same person is often qualified to fill more than one role and often does. Often there are several people capable of filling these roles and different services (or parts of services) will be led by each.

Many congregations, especially larger ones, also rely on a:

 • Gabbai (sexton) – Calls people up to the Torah, appoints the shatz for each prayer session if there is no standard shatz, and makes certain that the synagogue is kept clean and supplied.

The three preceding positions are usually voluntary and considered an honor. Since the Enlightenment large synagogues have often adopted the practice of hiring rabbis and hazzans to act as shatz and baal kriyah, and this is still typically the case in many Conservative and Reform congregations. However, in most Orthodox synagogues these positions are filled by laypeople on a rotating or ad-hoc basis. Although most congregations hire one or more Rabbis, the use of a professional hazzan is generally declining in American congregations, and the use of professionals for other offices is rarer still.

A Yemeni sofer writing a torah in the 1930s

Specialized religious roles

 • Dayan (judge) – An ordained rabbi with special legal training who belongs to a beth din (rabbinical court). In Israel, religious courts handle marriage and divorce cases, conversion and financial disputes in the Jewish community.
 • Mohel (circumciser) – An expert in the laws of circumcision who has received training from a previously qualified mohel and performs the brit milah (circumcision).
 • Shochet (ritual slaughterer) – In order for meat to be kosher, it must be slaughtered by a shochet who is an expert in the laws of kashrut and has been trained by another shochet.
 • Sofer (scribe) – Torah scrolls, tefillin (phylacteries), mezuzot (scrolls put on doorposts), and gittin (bills of divorce) must be written by a sofer who is an expert in Hebrew calligraphy and has undergone rigorous training in the laws of writing sacred texts.
 • Rosh yeshiva – A Torah scholar who runs a yeshiva.
 • Mashgiach of a yeshiva – Depending on which yeshiva, might either be the person responsible for ensuring attendance and proper conduct, or even supervise the emotional and spiritual welfare of the students and give lectures on mussar (Jewish ethics).
 • Mashgiach – Supervises manufacturers of kosher food, importers, caterers and restaurants to ensure that the food is kosher. Must be an expert in the laws of kashrut and trained by a rabbi, if not a rabbi himself.

History

Origins

A painting of Moses decorates the Dura-Europos synagogue dating from 244 CE

At its core, the Tanakh is an account of the Israelites' relationship with God from their earliest history until the building of the Second Temple (c. 535 BCE). Abraham is hailed as the first Hebrew and the father of the Jewish people. As a reward for his act of faith in one God, he was promised that Isaac, his second son, would inherit the Land of Israel (then called Canaan). Later, the descendants of Isaac's son Jacob were enslaved in Egypt, and God commanded Moses to lead the Exodus from Egypt. At Mount Sinai, they received the Torah—the five books of Moses. These books, together with Nevi'im and Ketuvim are known as Torah Shebikhtav as opposed to the Oral Torah, which refers to the Mishnah and the Talmud. Eventually, God led them to the land of Israel where the tabernacle was planted in the city of Shiloh for over 300 years to rally the nation against attacking enemies. As time went on, the spiritual level of the nation declined to the point that God allowed the Philistines to capture the tabernacle. The people of Israel then told Samuel the prophet that they needed to be governed by a permanent king, and Samuel appointed Saul to be their King. When the people pressured Saul into going against a command conveyed to him by Samuel, God told Samuel to appoint David in his stead.

The Western Wall in Jerusalem is a remnant of the wall encircling the Second Temple. The Temple Mount is the holiest site in Judaism.

Once King David was established, he told the prophet Nathan that he would like to build a permanent temple, and as a reward for his actions, God promised David that he would allow his son, Solomon, to build the First Temple and the throne would never depart from his children.

Rabbinic tradition holds that the details and interpretation of the law, which are called the Oral Torah or oral law, were originally an unwritten tradition based upon what God told Moses on Mount Sinai. However, as the persecutions of the Jews increased and the details were in danger of being forgotten, these oral laws were recorded by Rabbi Judah HaNasi (Judah the Prince) in the Mishnah, redacted circa 200 CE. The Talmud was a compilation of both the Mishnah and the Gemara, rabbinic commentaries redacted over the next three centuries. The Gemara originated in two major centers of Jewish scholarship, Palestine and Babylonia.[117] Correspondingly, two bodies of analysis developed, and two works of Talmud were created. The older compilation is called the Jerusalem Talmud. It was compiled sometime during the 4th century in Palestine.[117] The Babylonian Talmud was compiled from discussions in the houses of study by the scholars Ravina I, Ravina II, and Rav Ashi by 500 CE, although it continued to be edited later.

According to critical scholars, the Torah consists of inconsistent texts edited together in a way that calls attention to divergent accounts.[118][page needed][119][120] Several of these scholars, such as Professor Martin Rose and John Bright, suggest that during the First Temple period the people of Israel believed that each nation had its own god, but that their god was superior to other gods.[121][page needed][122][page needed] Some suggest that strict monotheism developed during the Babylonian Exile, perhaps in reaction to Zoroastrian dualism.[123] In this view, it was only by the Hellenic period that most Jews came to believe that their god was the only god and that the notion of a clearly bounded Jewish nation identical with the Jewish religion formed.[124] John Day argues that the origins of biblical Yahweh, El, Asherah, and Ba'al, may be rooted in earlier Canaanite religion, which was centered on a pantheon of gods much like the Greek pantheon.[125]

Antiquity

According to the Hebrew Bible, the United Monarchy was established under Saul and continued under King David and Solomon with its capital in Jerusalem. After Solomon's reign, the nation split into two kingdoms, the Kingdom of Israel (in the north) and the Kingdom of Judah (in the south). The Kingdom of Israel was conquered by the Assyrian ruler Sargon II in the late 8th century BCE with many people from the capital Samaria being taken captive to Media and the Khabur River valley. The Kingdom of Judah continued as an independent state until it was conquered by a Babylonian army in the early 6th century BCE, destroying the First Temple that was at the center of ancient Jewish worship. The Judean elite was exiled to Babylonia and this is regarded as the first Jewish Diaspora. Later many of them returned to their homeland after the subsequent conquest of Babylonia by the Persians seventy years later, a period known as the Babylonian Captivity. A new Second Temple was constructed, and old religious practices were resumed.

During the early years of the Second Temple, the highest religious authority was a council known as the Great Assembly, led by Ezra of the Book of Ezra. Among other accomplishments of the Great Assembly, the last books of the Bible were written at this time and the canon sealed.

Hellenistic Judaism spread to Ptolemaic Egypt from the 3rd century BCE. After the Great Revolt (66–73 CE), the Romans destroyed the Temple. Hadrian built a pagan idol on the Temple grounds and prohibited circumcision; these acts of ethnocide provoked the Bar Kokhba revolt 132–136 CE after which the Romans banned the study of the Torah and the celebration of Jewish holidays, and forcibly removed virtually all Jews from Judea. In 200 CE, however, Jews were granted Roman citizenship and Judaism was recognized as a religio licita ("legitimate religion") until the rise of Gnosticism and Early Christianity in the fourth century.

Following the destruction of Jerusalem and the expulsion of the Jews, Jewish worship stopped being centrally organized around the Temple, prayer took the place of sacrifice, and worship was rebuilt around the community (represented by a minimum of ten adult men) and the establishment of the authority of rabbis who acted as teachers and leaders of individual communities (see Jewish diaspora).

Sephardi style torah
Ashkenazi style torah

Historical Jewish groupings (to 1700)

Around the 1st century CE, there were several small Jewish sects: the Pharisees, Sadducees, Zealots, Essenes, and Christians. After the destruction of the Second Temple in 70 CE, these sects vanished.[126] Christianity survived, but by breaking with Judaism and becoming a separate religion; the Pharisees survived but in the form of Rabbinic Judaism (today, known simply as "Judaism"). The Sadducees rejected the divine inspiration of the Prophets and the Writings, relying only on the Torah as divinely inspired. Consequently, a number of other core tenets of the Pharisees' belief system (which became the basis for modern Judaism), were also dismissed by the Sadducees. (The Samaritans practiced a similar religion, which is traditionally considered separate from Judaism.)

Like the Sadducees who relied only on the Torah, some Jews in the 8th and 9th centuries rejected the authority and divine inspiration of the oral law as recorded in the Mishnah (and developed by later rabbis in the two Talmuds), relying instead only upon the Tanakh. These included the Isunians, the Yudganites, the Malikites, and others. They soon developed oral traditions of their own, which differed from the rabbinic traditions, and eventually formed the Karaite sect. Karaites exist in small numbers today, mostly living in Israel. Rabbinical and Karaite Jews each hold that the others are Jews, but that the other faith is erroneous.

Over a long time, Jews formed distinct ethnic groups in several different geographic areas—amongst others, the Ashkenazi Jews (of central and Eastern Europe), the Sephardi Jews (of Spain, Portugal, and North Africa), the Beta Israel of Ethiopia, and the Yemenite Jews from the southern tip of the Arabian Peninsula. Many of these groups have developed differences in their prayers, traditions and accepted canons; however, these distinctions are mainly the result of their being formed at some cultural distance from normative (rabbinic) Judaism, rather than based on any doctrinal dispute.

Persecutions

Antisemitism arose during the Middle Ages, in the form of persecutions, pogroms, forced conversions, expulsions, social restrictions and ghettoization.

This was different in quality from the repressions of Jews which had occurred in ancient times. Ancient repressions were politically motivated and Jews were treated the same as members of other ethnic groups. With the rise of the Churches, the main motive for attacks on Jews changed from politics to religion and the religious motive for such attacks was specifically derived from Christian views about Jews and Judaism.[127] During the Middle Ages, Jewish people who lived under Muslim rule generally experienced tolerance and integration,[128] but there were occasional outbreaks of violence like Almohad's persecutions.[129]

Hasidism

Hasidic Judaism was founded by Yisroel ben Eliezer (1700–1760), also known as the Ba'al Shem Tov (or Besht). It originated in a time of persecution of the Jewish people when European Jews had turned inward to Talmud study; many felt that most expressions of Jewish life had become too "academic", and that they no longer had any emphasis on spirituality or joy. Its adherents favored small and informal gatherings called Shtiebel, which, in contrast to a traditional synagogue, could be used both as a place of worship and for celebrations involving dancing, eating, and socializing.[130] Ba'al Shem Tov's disciples attracted many followers; they themselves established numerous Hasidic sects across Europe. Unlike other religions, which typically expanded through word of mouth or by use of print, Hasidism spread largely owing to Tzadiks, who used their influence to encourage others to follow the movement. Hasidism appealed to many Europeans because it was easy to learn, did not require full immediate commitment, and presented a compelling spectacle.[131] Hasidic Judaism eventually became the way of life for many Jews in Eastern Europe. Waves of Jewish immigration in the 1880s carried it to the United States. The movement itself claims to be nothing new, but a refreshment of original Judaism. As some have put it: "they merely re-emphasized that which the generations had lost". Nevertheless, early on there was a serious schism between Hasidic and non-Hasidic Jews. European Jews who rejected the Hasidic movement were dubbed by the Hasidim as Misnagdim, (lit. "opponents"). Some of the reasons for the rejection of Hasidic Judaism were the exuberance of Hasidic worship, its deviation from tradition in ascribing infallibility and miracles to their leaders, and the concern that it might become a messianic sect. Over time differences between the Hasidim and their opponents have slowly diminished and both groups are now considered part of Haredi Judaism.

The Enlightenment and new religious movements

In the late 18th century CE, Europe was swept by a group of intellectual, social and political movements known as the Enlightenment. The Enlightenment led to reductions in the European laws that prohibited Jews to interact with the wider secular world, thus allowing Jews access to secular education and experience. A parallel Jewish movement, Haskalah or the "Jewish Enlightenment", began, especially in Central Europe and Western Europe, in response to both the Enlightenment and these new freedoms. It placed an emphasis on integration with secular society and a pursuit of non-religious knowledge through reason. With the promise of political emancipation, many Jews saw no reason to continue to observe Jewish law and increasing numbers of Jews assimilated into Christian Europe. Modern religious movements of Judaism all formed in reaction to this trend.

In Central Europe, followed by Great Britain and the United States, Reform (or Liberal) Judaism developed, relaxing legal obligations (especially those that limited Jewish relations with non-Jews), emulating Protestant decorum in prayer, and emphasizing the ethical values of Judaism's Prophetic tradition. Modern Orthodox Judaism developed in reaction to Reform Judaism, by leaders who argued that Jews could participate in public life as citizens equal to Christians while maintaining the observance of Jewish law. Meanwhile, in the United States, wealthy Reform Jews helped European scholars, who were Orthodox in practice but critical (and skeptical) in their study of the Bible and Talmud, to establish a seminary to train rabbis for immigrants from Eastern Europe. These left-wing Orthodox rabbis were joined by right-wing Reform rabbis who felt that Jewish law should not be entirely abandoned, to form the Conservative movement. Orthodox Jews who opposed the Haskalah formed Haredi Orthodox Judaism. After massive movements of Jews following The Holocaust and the creation of the state of Israel, these movements have competed for followers from among traditional Jews in or from other countries.

Spectrum of observance

Judaism is practiced around the world. This is an 1889 siddur published in Hebrew and Marathi for use by the Bene Israel community

Countries such as the United States, Israel, Canada, United Kingdom, Argentina and South Africa contain large Jewish populations. Jewish religious practice varies widely through all levels of observance. According to the 2001 edition of the National Jewish Population Survey, in the United States' Jewish community—the world's second largest—4.3 million Jews out of 5.1 million had some sort of connection to the religion.[132] Of that population of connected Jews, 80% participated in some sort of Jewish religious observance, but only 48% belonged to a congregation, and fewer than 16% attend regularly.[133]

Birth rates for American Jews have dropped from 2.0 to 1.7.[134] (Replacement rate is 2.1.) Intermarriage rates range from 40–50% in the US, and only about a third of children of intermarried couples are raised as Jews. Due to intermarriage and low birth rates, the Jewish population in the US shrank from 5.5 million in 1990 to 5.1 million in 2001. This is indicative of the general population trends among the Jewish community in the Diaspora, but a focus on total population obscures growth trends in some denominations and communities, such as Haredi Judaism. The Baal teshuva movement is a movement of Jews who have "returned" to religion or become more observant.

Judaism and other religions

Christianity and Judaism

The 12th century Synagogue of Santa María la Blanca in Toledo, Spain was converted to a church shortly after anti-Jewish pogroms in 1391

Christianity was originally a sect of Second Temple Judaism, but the two religions diverged in the first century. The differences between Christianity and Judaism originally centered on whether Jesus was the Jewish Messiah but eventually became irreconcilable. Major differences between the two faiths include the nature of the Messiah, of atonement and sin, the status of God's commandments to Israel, and perhaps most significantly of the nature of God himself. Due to these differences, Judaism traditionally regards Christianity as Shituf or worship of the God of Israel which is not monotheistic. Christianity has traditionally regarded Judaism as obsolete with the invention of Christianity and Jews as a people replaced by the Church, though a Christian belief in dual-covenant theology emerged as a phenomenon following Christian reflection on how their theology influenced the Nazi Holocaust.[135]

Since the time of the Middle Ages, the Catholic Church upheld the Constitutio pro Judæis (Formal Statement on the Jews), which stated

We decree that no Christian shall use violence to force them to be baptized, so long as they are unwilling and refuse. ... Without the judgment of the political authority of the land, no Christian shall presume to wound them or kill them or rob them of their money or change the good customs that they have thus far enjoyed in the place where they live."[136]

Until their emancipation in the late 18th and the 19th century, Jews in Christian lands were subject to humiliating legal restrictions and limitations. They included provisions requiring Jews to wear specific and identifying clothing such as the Jewish hat and the yellow badge, restricting Jews to certain cities and towns or in certain parts of towns (ghettos), and forbidding Jews to enter certain trades (for example selling new clothes in medieval Sweden). Disabilities also included special taxes levied on Jews, exclusion from public life, restraints on the performance of religious ceremonies, and linguistic censorship. Some countries went even further and completely expelled Jews, for example, England in 1290 (Jews were readmitted in 1655) and Spain in 1492 (readmitted in 1868). The first Jewish settlers in North America arrived in the Dutch colony of New Amsterdam in 1654; they were forbidden to hold public office, open a retail shop, or establish a synagogue. When the colony was seized by the British in 1664 Jewish rights remained unchanged, but by 1671 Asser Levy was the first Jew to serve on a jury in North America.[137] In 1791, Revolutionary France was the first country to abolish disabilities altogether, followed by Prussia in 1848. Emancipation of the Jews in the United Kingdom was achieved in 1858 after an almost 30-year struggle championed by Isaac Lyon Goldsmid[138] with the ability of Jews to sit in parliament with the passing of the Jews Relief Act 1858. The newly created German Empire in 1871 abolished Jewish disabilities in Germany, which were reinstated in the Nuremberg Laws in 1935.

Jewish life in Christian lands was marked by frequent blood libels, expulsions, forced conversions and massacres. Religious prejudice was an underlying source against Jews in Europe. Christian rhetoric and antipathy towards Jews developed in the early years of Christianity and was reinforced by ever increasing anti-Jewish measures over the ensuing centuries. The action taken by Christians against Jews included acts of violence, and murder culminating in the Holocaust.[139]:21[140]:169[141] These attitudes were reinforced by Christian preaching, in art and popular teaching for two millennia which expressed contempt for Jews,[142] as well as statutes which were designed to humiliate and stigmatise Jews. The Nazi Party was known for its persecution of Christian Churches; many of them, such as the Protestant Confessing Church and the Catholic Church,[143] as well as Quakers and Jehovah's Witnesses, aided and rescued Jews who were being targeted by the antireligious régime.[144]

The attitude of Christians and Christian Churches toward the Jewish people and Judaism have changed in a mostly positive direction since World War II. Pope John Paul II and the Catholic Church have "upheld the Church's acceptance of the continuing and permanent election of the Jewish people" as well as a reaffirmation of the covenant between God and the Jews.[145] In December 2015, the Vatican released a 10,000-word document that, among other things, stated that Catholics should work with Jews to fight antisemitism.[146]

Islam and Judaism

Muslim women in the mellah of Essaouira
The bimah of the Ben Ezra Synagogue in Cairo, Egypt

Both Judaism and Islam track their origins from the patriarch Abraham, and they are therefore considered Abrahamic religions. In both Jewish and Muslim tradition, the Jewish and Arab peoples are descended from the two sons of Abraham—Isaac and Ishmael, respectively. While both religions are monotheistic and share many commonalities, they differ based on the fact that Jews do not consider Jesus or Muhammad to be prophets. The religions' adherents have interacted with each other since the 7th century when Islam originated and spread in the Arabian peninsula. Indeed, the years 712 to 1066 CE under the Ummayad and the Abbasid rulers have been called the Golden age of Jewish culture in Spain. Non-Muslim monotheists living in these countries, including Jews, were known as dhimmis. Dhimmis were allowed to practice their own religions and administer their own internal affairs, but they were subject to certain restrictions that were not imposed on Muslims.[147] For example, they had to pay the jizya, a per capita tax imposed on free adult non-Muslim males,[147] and they were also forbidden to bear arms or testify in court cases involving Muslims.[148] Many of the laws regarding dhimmis were highly symbolic. For example, dhimmis in some countries were required to wear distinctive clothing, a practice not found in either the Qur'an or the hadiths but invented in early medieval Baghdad and inconsistently enforced.[149] Jews in Muslim countries were not entirely free from persecution—for example, many were killed, exiled or forcibly converted in the 12th century, in Persia, and by the rulers of the Almohad dynasty in North Africa and Al-Andalus,[150] as well as by the Zaydi imams of Yemen in the 17th century (see: Mawza Exile). At times, Jews were also restricted in their choice of residence—in Morocco, for example, Jews were confined to walled quarters (mellahs) beginning in the 15th century and increasingly since the early 19th century.[151]

In the mid-20th century, Jews were expelled from nearly all of the Arab countries.[152][153][154] Most have chosen to live in Israel. Today, antisemitic themes including Holocaust denial have become commonplace in the propaganda of Islamic movements such as Hizbullah and Hamas, in the pronouncements of various agencies of the Islamic Republic of Iran, and even in the newspapers and other publications of Refah Partisi.[155]

Syncretic movements incorporating Judaism

There are some movements that combine elements of Judaism with those of other religions. The most well-known of these is Messianic Judaism, a religious movement, which arose in the 1960s,[156][157][158][159] that incorporates elements of Judaism with the tenets of Christianity.[159][160][161][162][163] The movement generally states that Jesus is the Jewish Messiah, that he is one of the Three Divine Persons,[164][165] and that salvation is only achieved through acceptance of Jesus as one's savior.[166] Some members of the movement argue that Messianic Judaism is a sect of Judaism.[167] Jewish organizations of every denomination reject this, stating that Messianic Judaism is a Christian sect, because it teaches creeds which are identical to those of Pauline Christianity.[168]

Other examples of syncretism include Semitic neopaganism, a loosely organized sect which incorporates pagan or Wiccan beliefs with some Jewish religious practices; Jewish Buddhists, another loosely organized group that incorporates elements of Asian spirituality in their faith; and some Renewal Jews who borrow freely and openly from Buddhism, Sufism, Native American religions, and other faiths.

The Kabbalah Centre, which employs teachers from multiple religions, is a New Age movement that claims to popularize the kabbalah, part of the Jewish esoteric tradition.

See also

References

 1. ^ a b Mason, Steve (August 2009). "The Bible and Interpretation". www.bibleinterp.com. Retrieved 19 November 2018.
 2. ^ "Oxford Dictionaries – Dictionary, Thesaurus, & Grammar".
 3. ^ Lawrence Schiffman, Understanding Second Temple and Rabbinic Judaism. KTAV Publishing House, 2003. p. 3.
 4. ^ Jacobs, Louis (2007). "Judaism". In Fred Skolnik (ed.). Encyclopaedia Judaica. 11 (2d ed.). Farmington Hills, MI: Thomson Gale. p. 511. ISBN 978-0-02-865928-2. Judaism, the religion, philosophy, and way of life of the Jews.
 5. ^ "Knowledge Resources: Judaism". Berkley Center for Religion, Peace, and World Affairs. Archived from the original on 27 August 2011. Retrieved 22 November 2011.
 6. ^ 14.3 million (core Jewish population) to 17.4 million (including non-Jews who have a Jewish parent), according to: 14–14.5 million according to:
 7. ^ "What is the oral Torah?". Torah.org. Retrieved 22 August 2010.
 8. ^ "Karaite Jewish University". Kjuonline.com. Archived from the original on 25 August 2010. Retrieved 22 August 2010.
 9. ^ "Society for Humanistic Judaism". Shj.org. Retrieved 22 August 2010.
 10. ^ "Jewish Denominations". ReligionFacts. Retrieved 22 August 2010.
 11. ^ "Reform Judaism". ReligionFacts. Retrieved 22 August 2010.
 12. ^ "What is Reform Judaism?". Reformjudaism.org. Retrieved 22 August 2010.
 13. ^ Encyclopædia Britannica. "Britannica Online Encyclopedia: Bet Din". Britannica.com. Retrieved 22 August 2010.
 14. ^ a b "Judaism 101: Rabbis, Priests and Other Religious Functionaries". Jewfaq.org. Retrieved 22 August 2010.
 15. ^ "History of Judaism until 164 BCE". History of Judaism. BBC.
 16. ^ David P Mindell (30 June 2009). The Evolving World. Harvard University Press. p. 224. ISBN 978-0-674-04108-0.
 17. ^ "Religion & Ethics – Judaism". BBC. Retrieved 22 August 2010.
 18. ^ Religion: Three Religions, One God PBS
 19. ^ Settings of silver: an introduction to Judaism p. 59 by Stephen M. Wylen, Paulist Press, 2000
 20. ^ Heribert Busse (1998). Islam, Judaism, and Christianity: Theological and Historical Affiliations. Markus Wiener Publishers. pp. 63–112. ISBN 978-1-55876-144-5.
 21. ^ Irving M. Zeitlin (2007). The Historical Muhammad. Polity. pp. 92–93. ISBN 978-0-7456-3999-4.
 22. ^ Jewish Contributions to Civilization: An Estimate (book)
 23. ^ Cambridge University Historical Series, An Essay on Western Civilization in Its Economic Aspects, p.40: Hebraism, like Hellenism, has been an all-important factor in the development of Western Civilization; Judaism, as the precursor of Christianity, has indirectly had had much to do with shaping the ideals and morality of western nations since the christian era.
 24. ^ See, for example, Deborah Dash Moore, American Jewish Identity Politics, University of Michigan Press, 2008, p. 303; Ewa Morawska, Insecure Prosperity: Small-Town Jews in Industrial America, 1890–1940, Princeton University Press, 1999. p. 217; Peter Y. Medding, Values, interests and identity: Jews and politics in a changing world, Volume 11 of Studies in contemporary Jewry, Oxford University Press, 1995, p. 64; Ezra Mendelsohn, People of the city: Jews and the urban challenge, Volume 15 of Studies in contemporary Jewry, Oxford University Press, 1999, p. 55; Louis Sandy Maisel, Ira N. Forman, Donald Altschiller, Charles Walker Bassett, Jews in American politics: essays, Rowman & Littlefield, 2004, p. 158; Seymour Martin Lipset, American Exceptionalism: A Double-Edged Sword, W.W. Norton & Company, 1997, p. 169.
 25. ^ a b "World Jewish Population 2015". Retrieved 8 August 2016.
 26. ^ Sarna, Nahum M. (1966). Understanding Genesis. Schocken Books. pp. 9–10, 14. ISBN 9780805202533.
 27. ^ Neusner, Jacob (2003). "Defining Judaism". In Neusner, Jacob; Avery-Peck, Alan (eds.). The Blackwell companion to Judaism. Blackwell. p. 3. ISBN 978-1-57718-059-3. Retrieved 22 August 2010.
 28. ^ Gen. 17:3–8 Genesis 17: 3–8: Abram fell facedown, and God said to him, "As for me, this is my covenant with you: You will be the father of many nations. No longer will you be called Abram; your name will be Abraham, for I have made you a father of many nations. I will make you very fruitful; I will make nations of you, and kings will come from you. I will establish my covenant as an everlasting covenant between me and you and your descendants after you for the generations to come, to be your God and the God of your descendants after you. The whole land of Canaan, where you are now an alien, I will give as an everlasting possession to you and your descendants after you; and I will be their God;" Gen. 22:17–18 Genesis 22: 17–18: I will surely bless you and make your descendants as numerous as the stars in the sky and as the sand on the seashore. Your descendants will take possession of the cities of their enemies, and through your offspring, all nations on earth will be blessed, because you have obeyed me."
 29. ^ Exodus 20:3 "You shall have no other gods before me; Deut. 6:5 Deuteronomy 6:5 "Love the LORD your God with all your heart and with all your soul and with all your strength."
 30. ^ Lev. 19:18 Leviticus 19:18: "'Do not seek revenge or bear a grudge against one of your people, but love your neighbor as yourself. I am the Lord"
 31. ^ Kadushin, Max, 1972 The Rabbinic Mind. New York: Bloch Publishing Company. p. 194
 32. ^ Kadushin, Max, 1972 The Rabbinic Mind. New York: Bloch Publishing Company. p. 203
 33. ^ The Books of Melachim (Kings) and Book of Yeshaiahu (Isaiah) in the Tanakh contain a few of the many Biblical accounts of Israelite kings and segments of ancient Israel's population worshiping other gods. For example: King Solomon's "wives turned away his heart after other gods...[and he] did that which was evil in the sight of the LORD, and went not fully after the LORD" (elaborated in 1 Melachim 11:4–10); King Ahab "went and served Baal, and worshiped him...And Ahab made the Asherah [a pagan place of worship]; and Ahab did yet more to provoke the LORD, the God of Israel, than all the kings of Israel that were before him" (1 Melachim 16:31–33); the prophet Isaiah condemns the people who "prepare a table for [the idol] Fortune, and that offer mingled wine in full measure unto [the idol] Destiny" (Yeshaiahu 65:11–12). Translation: JPS (Jewish Publication Society) edition of the Tanakh, from 1917, available at Mechon Mamre.
 34. ^ Newman, Carey C.; Davila, James R.; Lewis, Gladys S., eds. (1999). The Jewish roots of Christological monotheism: papers from the St. Andrews conference on the historical origins of the worship of Jesus. Brill. ISBN 978-90-04-11361-9. Retrieved 22 August 2010.
 35. ^ Maimes, Steven (January 2013). "Is There a Jewish Theology or Not?". Retrieved 19 November 2018 – via ResearchGate.
 36. ^ Septimus, Daniel. "Must a Jew Believe in God?". My Jewish Learning. 70 / Faces Media. Retrieved 19 November 2018.
 37. ^ Steinberg, Milton 1947 Basic Judaism New York: Harcourt Brace Jovanovich. p. 36
 38. ^ "Judaism 101: Movements of Judaism". Jewfaq.org. Retrieved 22 August 2010.
 39. ^ "Theology on Tap Winter 2014 under way in Mandeville: Keeping the Faith". NOLA.com.
 40. ^ Langton, Daniel R. (2011). Normative Judaism? Jews, Judaism and Jewish Identity. Gorgias press. ISBN 978-1-60724-161-4.
 41. ^ Rabbi S. of Montpelier, Yad Rama, Y. Alfacher, Rosh Amanah.
 42. ^ "Maimonides' 13 Foundations of Judaism". Mesora. However if he rejects one of these fundamentals he leaves the nation and is a denier of the fundamentals and is called a heretic, a denier, etc.
 43. ^ Rabbi Mordechai Blumenfeld. "Maimonides, 13 Principles of Faith". Aish HaTorah. According to the Rambam, their acceptance defines the minimum requirement necessary for one to relate to the Almighty and His Torah as a member of the People of Israel
 44. ^ a b c Daniel Septimus. "The Thirteen Principles of Faith". MyJewishLearning.com.
 45. ^ Ronald L. Eisenberg (2004). The JPS guide to Jewish traditions. Jewish Publication Society. p. 509. ISBN 978-0-8276-0760-6. The concept of "dogma" is ... not a basic idea in Judaism.
 46. ^ Dogma in Medieval Jewish Thought, Menachem Kellner.
 47. ^ "The Thirteen Principles of the Jewish Faith". Hebrew4Christians. Retrieved 22 August 2010.
 48. ^ "What Do Jews Believe?". Mechon Mamre. The closest that anyone has ever come to creating a widely accepted list of Jewish beliefs is Maimonides' thirteen principles of faith.
 49. ^ The JPS guide to Jewish traditions, p. 510, "The one that eventually secured almost universal acceptance was the Thirteen Principles of faith"
 50. ^ "Judaism 101: What Do Jews Believe?". Jewfaq.org. Retrieved 22 August 2010.
 51. ^ "Description of Judaism, Ontario Consultants on Religious Tolerance". Religioustolerance.org. Retrieved 22 August 2010.
 52. ^ "Judaism 101: The Patriarchs and the Origins of Judaism". Jewfaq.org. Retrieved 22 August 2010.
 53. ^ Rietti, Rabbi Jonathan. "How Do You Know the Exodus Really Happened?". Archived from the original on 18 September 2004. The word "emunah" has been translated incorrectly by the King James Bible as merely "belief" or "faith", when in actuality, it means conviction, which is a much more emphatic knowledge of God based on experience.
 54. ^ "Jewish Sacred Texts". ReligionFacts. Retrieved 22 August 2010.
 55. ^ M. San 10:1. Translation available here [1].
 56. ^ Kosior, Wojciech (2015). Some Remarks on the Self-Images of the Modern Judaism. Textual Analysis. Filozofia kultury. Kraków. pp. 91–106.
 57. ^ "Judaism 101: A Glossary of Basic Jewish Terms and Concepts". Union of Orthodox Jewish Congregations in America. 12 April 2006. Archived from the original on 19 February 2001.
 58. ^ Danzinger, Eliezer. "How Many of the Torah's Commandments Still Apply?". Chabad.org. Retrieved 5 June 2017.
 59. ^ Codex Judaica Kantor 2006, p. 146" (as cited on Judah haNasi)
 60. ^ Abraham ben David, Seder Ha-Kabbalah Leharavad, Jerusalem 1971, p.16 (Hebrew) (as cited on Judah haNasi)
 61. ^ Student, Gil. "Proofs for the Oral Law". The AishDas Society. Retrieved 5 June 2017.
 62. ^ The Prayer book: Weekday, Sabbath, and Festival translated and arranged by Ben Zion Bokser. New York: Hebrew Publishing Company. pp. 9–10
 63. ^ Kadushin, Max 1972 The Rabbinic Mind New York: Bloch Publishing. p. 213
 64. ^ Neusner, Jacob 2003 Invitation to the Talmud Stipf and Son, Oregon xvii–xxii
 65. ^ Stern, David "Midrash and Indeterminacy" in Critical Inquiry, Vol. 15, No. 1 (Autumn, 1988), p. 151.
 66. ^ Neusner, Jacob 2003 Invitation to the Talmud Stipf and Son, Oregon xvii-vix; Steinsaltz, Adin 1976 The Essential Talmud New York: Basic Books. 3–9; Strack, Hermann 1980 Introduction to the Midrash and Talmud New York: Atheneum. 95; Stern, David "Midrash and Indeterminacy" in Critical Inquiry, Vol. 15, No. 1 (Autumn, 1988), pp. 132–161
 67. ^ Stern, David "Midrash and Indeterminacy" in Critical Inquiry, Vol. 15, No. 1 (Autumn, 1988), p. 147.
 68. ^ Cohen, Abraham 1949 Everyman's Talmud New York: E.P. Dutton & Co. xxiv; Strack, Hermann 1980 Introduction to the Midrash and Talmud New York: Atheneum. 95
 69. ^ Cohen, Abraham 1949 Everyman's Talmud New York: E.P. Dutton & Co. xxiv; Steinsaltz, Adin 1976 The Essential Talmud New Yorki: Basic Books. 222; Strack, Hermann 1980 Introduction to the Midrash and Talmud New York: Atheneum. 95
 70. ^ Strack, Hermann 1980 Introduction to the Midrash and Talmud New York: Atheneum. p. 95
 71. ^ סדור רינת ישראל לבני חוײל Jerusalem: 1974, pp. 38–39
 72. ^ Chief Rabbi Sir Jonathan Sacks, 2006 The Koren Sacks Siddur: Hebrew/English Prayer Book: The Authorized Daily Prayer Book of the United Hebrew Congregations of the Commonwealth London: Harper Collins Publishers pp. 54–55
 73. ^ Nosson Scherman 2003 The Complete Artscroll Siddur Third Edition Brooklyn, NY: Mesorah Publications pp. 49–53
 74. ^ Rabbi Schneur Zalman of Liadi, Nissen Mangel, 2003 Siddur Tehillat Hashem Kehot Publication Society. pp. 24–25
 75. ^ ἰουδαΐζειν. Liddell, Henry George; Scott, Robert; An Intermediate Greek–English Lexicon at the Perseus Project
 76. ^ Judaism, AskOxford Archived 31 May 2008 at the Wayback Machine
 77. ^ a b Skarsaune, Oskar (2002). In the Shadow of the Temple: Jewish Influences on Early Christianity. InterVarsity Press. pp. 39ff. ISBN 978-0-8308-2670-4. Retrieved 22 August 2010.
 78. ^ Shaye J.D. Cohen 1999 The Beginnings of Jewishness: Boundaries, Varieties, Uncertainties University of California Press. 105–106
 79. ^ "He anon renouncyd his Iudaisme or Moysen Lawe, And was cristenyd, and lyued after as a Cristen Man." (Robert Fabian, New Chronicles of England and France, reprint London 1811, p. 334.)
 80. ^ The Oxford English Dictionary.
 81. ^ Boyarin, Daniel (14 October 1994). "Introduction". A radical Jew: Paul and the politics of identity. Berkeley: University of California Press. pp. 13–38. ISBN 978-0-520-08592-3. LCCN 93036269. Retrieved 15 June 2006. Paul was motivated by a Hellenistic desire for the One, which among other things produced an ideal of a universal human essence, beyond difference and hierarchy. This universal humanity, however, was predicated (and still is) on the dualism of the flesh and the spirit, such that while the body is particular, marked through practice as Jew or Greek, and through anatomy as male or female, the spirit is universal. Paul did not, however, reject the body—as did, for instance, the gnostics—but rather promoted a system whereby the body had its place, albeit subordinated to the spirit. Paul's anthropological dualism was matched by a hermeneutical dualism as well. Just as the human being is divided into a fleshy and a spiritual component, so also is language itself. It is composed of outer, material signs and inner, spiritual significations. When this is applied to the religious system that Paul inherited, the physical, fleshy signs of the Torah, of historical Judaism, are re-interpreted as symbols of that which Paul takes to be universal requirements and possibilities for humanity.
 82. ^ Boyarin, Daniel (1994). "Answering the Mail". A radical Jew: Paul and the politics of identity. Berkeley, California: University of California Press. ISBN 978-0-520-08592-3. Jewishness disrupts the very categories of identity, because it is not national, not genealogical, not religious, but all of these, in dialectical tension with one another.
 83. ^ Weiner, Rebecca (2007). "Who is a Jew?". Jewish Virtual Library. Retrieved 6 October 2007.
 84. ^ Samuel G. Freedman, "Strains Grow Between Israel and Many Jews in the U.S." The New York Times, 6 February 2015
 85. ^ Heschel, Susannah (1998) Abraham Geiger and the Jewish Jesus. Chicago: University of Chicago Press. p. 157. ISBN 0-226-32959-3
 86. ^ "Law of Return 5710-1950". Israel Ministry of Foreign Affairs. 2007. Archived from the original on 6 October 2007. Retrieved 22 October 2007.
 87. ^ Jacob, Walter (1987). Contemporary American Reform Responsa. Mars, PA: Central Conference of American Rabbis. pp. 100–106. ISBN 978-0-88123-003-1. Retrieved 28 September 2011.
 88. ^ "Karaite FAQ: Frequently Asked Questions About Karaism".
 89. ^ "What is the origin of Matrilineal Descent?". Shamash.org. 4 September 2003. Archived from the original on 18 October 1996. Retrieved 9 January 2009.
 90. ^ "What is the source of the law that a child is Jewish only if its mother is Jewish?". Torah.org. Archived from the original on 24 December 2008. Retrieved 9 January 2009.
 91. ^ Emma Klein (27 July 2016). Lost Jews: The Struggle for Identity Today. Springer. pp. 6–. ISBN 978-1-349-24319-8.
 92. ^ Robin May Schott (25 October 2010). Birth, Death, and Femininity: Philosophies of Embodiment. Indiana University Press. pp. 67–. ISBN 978-0-253-00482-6.
 93. ^ Dosick (2007), pp. 56–57.
 94. ^ Robert Gordis. "Torah MiSinai:Conservative Views". A Modern Approach to a Living Halachah. Masorti World. Archived from the original on 13 July 2007. The Torah is an emanation of God... This conception does not mean, for us, that the process of revelation consisted of dictation by God.
 95. ^ "Conservative Judaism". Jewlicious. 16 June 2005. We therefore understand this term as a metaphor to mean that the Torah is divine and that it reflects God's will.
 96. ^ Elazar, Daniel. "Can Sephardic Judaism be Reconstructed?". Jerusalem Center for Public Affairs. Retrieved 15 May 2018.
 97. ^ Jager, Elliot. "Sephardi Judaism Straining to Stay Non-Denominational". Jerusalem Post. Retrieved 15 May 2018.
 98. ^ "Tefillin", "The Book of Jewish Knowledge", Nathan Ausubel, Crown Publishers, NY, 1964, p. 458
 99. ^ "Shabbat". Judaism 101. 12 April 2006.
 100. ^ a b c d e f g "Judaism 101: Kashrut". Jewfaq.org. Retrieved 22 August 2010.
 101. ^ Chaya Shuchat. "The Kosher Pig?". It is also the most quintessentially "treif" of animals, with its name being nearly synonymous with non-kosher ... Although far from alone in the litany of non-kosher animals, the pig seems to stand in a class of its own.
 102. ^ "Tamar Levy, St. Louis, MO – Block Yeshiva High School, Grade 9". OUkosher.org. Archived from the original on 6 June 2011. Retrieved 22 August 2010.
 103. ^ Shulchan Aruch, Yoreh De'ah, (87:3)
 104. ^ Elliot Dorff, "On the Use of All Wines" (PDF). Archived from the original (PDF) on 22 December 2009. (2.19 MB), YD 123:1.1985, pp. 11–15.
 105. ^ "Kashrut Facts". Religionfacts.com. Retrieved 22 August 2010.
 106. ^ "Judaism 101: Kashrut: Jewish Dietary Laws". Jewfaq.org. Retrieved 22 August 2010.
 107. ^ Vayyiqra (Leviticus) 11
 108. ^ Rice, Yisrael (10 June 2007). "Judaism and the Art of Eating". Chabad. Retrieved 22 August 2010.
 109. ^ Jewish life in WWII England: "there was a...special dispensation...that allowed Jews serving in the armed services to eat "non-kosher" when no Jewish food was available; that deviation from halacha was allowed 'in order to save a human life including your own.'"
 110. ^ Y. Lichtenshtein M.A. "Weekly Pamphlet #805". Bar-Ilan University, Faculty of Jewish Studies, Rabbinical office. ... certain prohibitions become allowed without a doubt because of lifethreatening circumstances, like for example eating non-kosher food
 111. ^ a b Vayyiqra (Leviticus) 15.
 112. ^ Bamidbar (Numbers) 19.
 113. ^ Avi Kehat. "Torah tidbits". Ou.org. Archived from the original on 17 March 2007. Retrieved 22 August 2010.
 114. ^ a b "Judaism 101: Kosher Sex". Jewfaq.org. Retrieved 22 August 2010.
 115. ^ "Karaites". Encyclopedia.com. Retrieved 22 August 2010.
 116. ^ Wasserfall, Rahel (1999). Women and water: menstruation in Jewish life and law. Brandeis University Press. ISBN 978-0-87451-960-0.
 117. ^ a b Wilhelm Bacher. "Talmud". Jewish Encyclopedia.
 118. ^ Yehezkal Kauffman, The Religion of Israel
 119. ^ Robert Alter The Art of Biblical Poetry
 120. ^ E. A. Speiser Genesis (The Anchor Bible)
 121. ^ John Bright A History of Israel
 122. ^ Martin Noth The History of Israel
 123. ^ Ephraim Urbach The Sages
 124. ^ Shaye Cohen The beginnings of Jewishness
 125. ^ John Day Yahweh and the Gods and Goddesses of Canaan, p. 68.
 126. ^ Sara E. Karesh; Mitchell M. Hurvitz (2005). Encyclopedia of Judaism. Infobase Publishing. pp. 444–. ISBN 978-0-8160-6982-8. The Sadducees disappeared when the second Temple was destroyed in the year 70 C.E and Pharisaic Judaism became the preeminent Jewish sect.
 127. ^ Langmuir, Gavin (1993). History, religion, and antisemitism. University of California Press. ISBN 978-0-520-07728-7.
 128. ^ Cohen, Mark R. "The Neo-Lachrymose Conception of Jewish-Arab History." Tikkun 6.3 (1991)
 129. ^ Amira K. Bennison and María Ángeles Gallego. "Jewish Trading in Fes On The Eve of the Almohad Conquest." MEAH, sección Hebreo 56 (2007), 33–51
 130. ^ Stampfer, Shaul. How and Why Did Hasidism Spread?. The Hebrew University of Jerusalem. pp. 205–207.
 131. ^ Stampfer, Shaul. How and Why Did Hasidism Spread?. The Hebrew University of Jerusalem, Jerusalem, Israel. pp. 202–204.
 132. ^ "National Jewish Population Survey (NJPS) 2000–01".
 133. ^ Taylor, Humphrey (15 October 2003). "While Most Americans Believe in God, Only 36% Attend a Religious Service Once a Month or More Often" (PDF). HarrisInteractive. Archived from the original (PDF) on 9 January 2011. Retrieved 1 January 2010.
 134. ^ This is My Beloved, This is My Friend: A Rabbinic Letter on Intimate relations, p. 27, Elliot N. Dorff
 135. ^ R. Kendall Soulen, The God of Israel and Christian Theology, (Minneapolis: Fortress, 1996) ISBN 978-0-8006-2883-3
 136. ^ Baskin, Judith R.; Seeskin, Kenneth (12 July 2010). The Cambridge Guide to Jewish History, Religion, and Culture. Cambridge University Press. p. 120. ISBN 9780521869607.
 137. ^ "New Amsterdam's Jewish Crusader". Jewish Virtual Library.
 138. ^ "Sir Isaac Lyon Goldsmid, 1st Baronet". Encyclopædia Britannica.
 139. ^ Richard Harries. After the evil: Christianity and Judaism in the shadow of the Holocaust. Oxford University Press, 2003. ISBN 978-0-19-926313-4
 140. ^ Hans Küng. On Being a Christian. Doubleday, Garden City, N.Y., 1976 ISBN 978-0-385-02712-0
 141. ^ Lucy Dawidowicz The War Against the Jews, 1933–1945. First published 1975; this Bantam edition 1986, p. 23. ISBN 0-553-34532-X
 142. ^ Jerusalem Center for Public Affairs. 5 May 2009. The Origins of Christian Anti-Semitism: Interview with Pieter van der Horst
 143. ^ Gill, Anton (1994). An Honourable Defeat; A History of the German Resistance to Hitler. Heinemann Mandarin. 1995 paperback ISBN 978-0-434-29276-9; p. 57
 144. ^ Gottfried, Ted (2001). Heroes of the Holocaust. Twenty-First Century Books. pp. 24–25. ISBN 9780761317173. Retrieved 14 January 2017. Some groups that are known to have helped Jews were religious in nature. One of these was the Confessing Church, a Protestant denomination formed in May 1934, the year after Hitler became chancellor of Germany. One of its goals was to repeal the Nazi law "which required that the civil service would be purged of all those who were either Jewish or of partly Jewish descent." Another was to help those "who suffered through repressive laws, or violence." About 7,000 of the 17,000 Protestant clergy in Germany joined the Confessing Church. Much of their work has one unrecognized, but two who will never forget them are Max Krakauer and his wife. Sheltered in sixty-six houses and helped by more than eighty individuals who belonged to the Confessing Church, they owe them their lives. German Catholic churches went out of their way to protect Catholics of Jewish ancestry. More inclusive was the principled stand taken by Catholic Bishop Clemens Count von Galen of Munster. He publicly denounced the Nazi slaughter of Jews and actually succeeded in having the problem halted for a short time. ... Members of the Society of Friends—German Quakers working with organizations of Friends from other countries—were particularly successful in rescuing Jews. ... Jehovah's Witnesses, themselves targeted for concentration camps, also provided help to Jews.
 145. ^ Wigoder, Geoffrey (1988). Jewish-Christian Relations Since the Second World War. Manchester University Press. p. 87. ISBN 9780719026393. Retrieved 14 January 2017.
 146. ^ "Vatican issues new document on Christian-Jewish dialogue".
 147. ^ a b Lewis (1984), pp. 10, 20
 148. ^ Lewis (1984), pp. 9, 27
 149. ^ Lewis (1999), p. 131
 150. ^ Lewis (1984), pp. 17, 18, 52, 94, 95; Stillman (1979), pp. 27, 77
 151. ^ Lewis (1984), p. 28
 152. ^ "Why Jews Fled the Arab Countries". Middle East Forum. Retrieved on 28 July 2013.
 153. ^ Shumsky, Dmitry. (12 September 2012) "Recognize Jews as refugees from Arab countries". Haaretz. Retrieved on 28 July 2013.
 154. ^ Meir, Esther. (9 October 2012) "The truth about the expulsion". 'Haaretz. Retrieved on 28 July 2013.
 155. ^ Bernard Lewis (June 1998). "Muslim Anti-Semitism". Middle East Quarterly.
 156. ^ Feher, Shoshanah. Passing over Easter: Constructing the Boundaries of Messianic Judaism, Rowman Altamira, 1998, ISBN 978-0-7619-8953-0, p. 140. "This interest in developing a Jewish ethnic identity may not be surprising when we consider the 1960s, when Messianic Judaism arose."
 157. ^ Ariel, Yaakov (2006). "Judaism and Christianity Unite! The Unique Culture of Messianic Judaism". In Gallagher, Eugene V.; Ashcraft, W. Michael (eds.). Jewish and Christian Traditions. Introduction to New and Alternative Religions in America. 2. Westport, CN: Greenwood Publishing Group. p. 191. ISBN 978-0-275-98714-5. LCCN 2006022954. OCLC 315689134. In the late 1960s and 1970s, both Jews and Christians in the United States were surprised to see the rise of a vigorous movement of Jewish Christians or Christian Jews.
 158. ^ Ariel, Yaakov (2006). "Judaism and Christianity Unite! The Unique Culture of Messianic Judaism". In Gallagher, Eugene V.; Ashcraft, W. Michael (eds.). Jewish and Christian Traditions. Introduction to New and Alternative Religions in America. 2. Westport, CN: Greenwood Publishing Group. p. 194. ISBN 978-0-275-98714-5. LCCN 2006022954. OCLC 315689134. The Rise of Messianic Judaism. In the first phase of the movement, during the early and mid-1970s, Jewish converts to Christianity established several congregations at their own initiative. Unlike the previous communities of Jewish Christians, Messianic Jewish congregations were largely independent of control from missionary societies or Christian denominations, even though they still wanted the acceptance of the larger evangelical community.
 159. ^ a b Melton, J. Gordon. Encyclopedia of Protestantism. Infobase Publishing, 2005, ISBN 978-0-8160-5456-5, p. 373. "Messianic Judaism is a Protestant movement that emerged in the last half of the 20th century among believers who were ethnically Jewish but had adopted an Evangelical Christian faith.... By the 1960s, a new effort to create a culturally Jewish Protestant Christianity emerged among individuals who began to call themselves Messianic Jews."
 160. ^ Ariel, Yaakov (2006). "Judaism and Christianity Unite! The Unique Culture of Messianic Judaism". In Gallagher, Eugene V.; Ashcraft, W. Michael (eds.). Jewish and Christian Traditions. Introduction to New and Alternative Religions in America. 2. Westport, CN: Greenwood Publishing Group. p. 191. ISBN 978-0-275-98714-5. LCCN 2006022954. OCLC 315689134. While Christianity started in the first century of the Common Era as a Jewish group, it quickly separated from Judaism and claimed to replace it; ever since the relationship between the two traditions has often been strained. But in the twentieth century groups of young Jews claimed that they had overcome the historical differences between the two religions and amalgamated Jewish identity and customs with the Christian faith.
 161. ^ Ariel, Yaakov (2006). "Judaism and Christianity Unite! The Unique Culture of Messianic Judaism". In Gallagher, Eugene V.; Ashcraft, W. Michael (eds.). Jewish and Christian Traditions. Introduction to New and Alternative Religions in America. 2. Westport, CN: Greenwood Publishing Group. pp. 194–195. ISBN 978-0-275-98714-5. LCCN 2006022954. OCLC 315689134. When the term resurfaced in Israel in the 1940s and 1950s, it designated all Jews who accepted Christianity in its Protestant evangelical form. Missionaries such as the Southern Baptist Robert Lindsey noted that for Israeli Jews, the term nozrim, "Christians" in Hebrew, meant, almost automatically, an alien, hostile religion. Because such a term made it nearly impossible to convince Jews that Christianity was their religion, missionaries sought a more neutral term, one that did not arouse negative feelings. They chose Meshichyim, Messianic, to overcome the suspicion and antagonism of the term nozrim. Meshichyim as a term also had the advantage of emphasizing messianism as a major component of the Christian evangelical belief that the missions and communities of Jewish converts to Christianity propagated. It conveyed the sense of a new, innovative religion rather that [sic] an old, unfavorable one. The term was used in reference to those Jews who accepted Jesus as their personal savior, and did not apply to Jews accepting Roman Catholicism who in Israel have called themselves Hebrew Christians. The term Messianic Judaism was adopted in the United States in the early 1970s by those converts to evangelical Christianity who advocated a more assertive attitude on the part of converts towards their Jewish roots and heritage.
 162. ^ Cohn-Sherbok, Dan (2000). "Messianic Jewish mission". Messianic Judaism. London: Continuum International Publishing Group. p. 179. ISBN 978-0-8264-5458-4. OCLC 42719687. Retrieved 10 August 2010. Evangelism of the Jewish people is thus at the heart of the Messianic movement.
 163. ^ Ariel, Yaakov S. (2000). "Chapter 20: The Rise of Messianic Judaism". Evangelizing the chosen people: missions to the Jews in America, 1880–2000. Chapel Hill: University of North Carolina Press. p. 223. ISBN 978-0-8078-4880-7. OCLC 43708450. Retrieved 10 August 2010. Messianic Judaism, although it advocated the idea of an independent movement of Jewish converts, remained the offspring of the missionary movement, and the ties would never be broken. The rise of Messianic Judaism was, in many ways, a logical outcome of the ideology and rhetoric of the movement to evangelize the Jews as well as its early sponsorship of various forms of Hebrew Christian expressions. The missions have promoted the message that Jews who had embraced Christianity were not betraying their heritage or even their faith but were actually fulfilling their true Jewish selves by becoming Christians. The missions also promoted the dispensationalist idea that the Church equals the body of the true Christian believers and that Christians were defined by their acceptance of Jesus as their personal Savior and not by their affiliations with specific denominations and particular liturgies or modes of prayer. Missions had been using Jewish symbols in their buildings and literature and called their centers by Hebrew names such as Emanuel or Beth Sar Shalom. Similarly, the missions' publications featured Jewish religious symbols and practices such as the lighting of a menorah. Although missionaries to the Jews were alarmed when they first confronted the more assertive and independent movement of Messianic Judaism, it was they who were responsible for its conception and indirectly for its birth. The ideology, rhetoric, and symbols they had promoted for generations provided the background for the rise of a new movement that missionaries at first rejected as going too far but later accepted and even embraced.
 164. ^ "What are the Standards of the UMJC?". Union of Messianic Jewish Congregations. June 1998. Archived from the original on 20 October 2015. Retrieved 3 May 2015. 1. We believe the Bible is the inspired, the only infallible, authoritative Word of G-d.
  2. We believe that there is one G-d, eternally existent in three persons, Father, Son and Holy Spirit.
  3. We believe in the deity of the L-RD Yeshua, the Messiah, in His virgin birth, in His sinless life, in His miracles, in His vicarious and atoning death through His shed blood, in His bodily resurrection, in His ascension to the right hand of the Father, and in His personal return in power and glory.
 165. ^ Israel b. Betzalel (2009). "Trinitarianism". JerusalemCouncil.org. Retrieved 3 July 2009. This then is who Yeshua is: He is not just a man, and as a man, he is not from Adam, but from God. He is the Word of HaShem, the Memra, the Davar, the Righteous One, he didn't become righteous, he is righteous. He is called God's Son, he is the agent of HaShem called HaShem, and he is "HaShem" who we interact with and not die.
 166. ^ "Do I need to be Circumcised?". JerusalemCouncil.org. 10 February 2009. Retrieved 18 August 2010. To convert to the Jewish sect of HaDerech, accepting Yeshua as your King is the first act after one's heart turns toward HaShem and His Torah—as one can not obey a commandment of God if they first do not love God, and we love God by following his Messiah. Without first accepting Yeshua as the King and thus obeying Him, then getting circumcised for the purpose of Jewish conversion only gains you access to the Jewish community. It means nothing when it comes to inheriting a place in the World to Come.... Getting circumcised apart from desiring to be obedient to HaShem, and apart from accepting Yeshua as your King, is nothing but a surgical procedure, or worse, could lead to you believe that Jewish identity grants you a portion in the World to Come—at which point, what good is Messiah Yeshua, the Word of HaShem to you? He would have died for nothing!... As a convert from the nations, part of your obligation in keeping the Covenant, if you are a male, is to get circumcised in fulfillment of the commandment regarding circumcision. Circumcision is not an absolute requirement of being a Covenant member (that is, being made righteous before HaShem, and thus obtaining eternal life), but it is a requirement of obedience to God's commandments, because circumcision is commanded for those who are of the seed of Abraham, whether born into the family, adopted, or converted....If after reading all of this you understand what circumcision is, and that is an act of obedience, rather than an act of gaining favor before HaShem for the purpose of receiving eternal life, then if you are male believer in Yeshua the Messiah for the redemption from death, the consequence of your sin of rebellion against Him, then pursue circumcision, and thus conversion into Judaism, as an act of obedience to the Messiah.
 167. ^ *"Jewish Conversion – Giyur". JerusalemCouncil.org. JerusalemCouncil.org. 2009. Retrieved 5 February 2009. We recognize the desire of people from the nations to convert to Judaism, through HaDerech (The Way)(Messianic Judaism), a sect of Judaism.
 168. ^
  Orthodox
  Simmons, Shraga. "Why Jews Don't Believe in Jesus". Aish HaTorah. Retrieved 28 July 2010. Jews do not accept Jesus as the messiah because:
  #Jesus did not fulfill the messianic prophecies. #Jesus did not embody the personal qualifications of the Messiah. #Biblical verses "referring" to Jesus are mistranslations. #Jewish belief is based on national revelation.
  Conservative
  Waxman, Jonathan (2006). "Messianic Jews Are Not Jews". United Synagogue of Conservative Judaism. Archived from the original on 28 June 2006. Retrieved 14 February 2007. Hebrew Christian, Jewish Christian, Jew for Jesus, Messianic Jew, Fulfilled Jew. The name may have changed over the course of time, but all of the names reflect the same phenomenon: one who asserts that s/he is straddling the theological fence between Christianity and Judaism, but in truth is firmly on the Christian side....we must affirm as did the Israeli Supreme Court in the well-known Brother Daniel case that to adopt Christianity is to have crossed the line out of the Jewish community.
  Reform
  "Missionary Impossible". Hebrew Union College. 9 August 1999. Archived from the original on 28 September 2006. Retrieved 14 February 2007. Missionary Impossible, an imaginative video and curriculum guide for teachers, educators, and rabbis to teach Jewish youth how to recognize and respond to "Jews-for-Jesus," "Messianic Jews," and other Christian proselytizers, has been produced by six rabbinic students at Hebrew Union College-Jewish Institute of Religion's Cincinnati School. The students created the video as a tool for teaching why Jewish college and high school youth and Jews in intermarried couples are primary targets of Christian missionaries.
  Reconstructionist/Renewal
  "FAQ's About Jewish Renewal". Aleph.org. 2007. Archived from the original on 23 October 2014. Retrieved 20 December 2007. What is ALEPH's position on so called messianic Judaism? ALEPH has a policy of respect for other spiritual traditions, but objects to deceptive practices and will not collaborate with denominations which actively target Jews for recruitment. Our position on so-called "Messianic Judaism" is that it is Christianity and its proponents would be more honest to call it that.

Bibliography

 • Marc Lee Raphael, Judaism in America (Columbia University Press, 2003)
 • Avery-Peck, Alan, and Neusner, Jacob (eds.), The Blackwell reader in Judaism (Blackwell, 2001)
 • Cohn-Sherbok, Dan, Judaism: history, belief, and practice (Routledge, 2003)
 • Avery-Peck, Alan, and Neusner, Jacob (eds.), The Blackwell Companion to Judaism (Blackwell, 2003)
 • Boyarin, Daniel (1994). A Radical Jew: Paul and the Politics of Identity. Berkeley: University of California Press.
 • Max Weber, Ancient Judaism, Free Press, 1967, ISBN 0-02-934130-2.
 • Wayne Dosick, Living Judaism: The Complete Guide to Jewish Belief, Tradition and Practice.
 • Neil Gillman, Conservative Judaism: The New Century, Behrman House.
 • Jeffrey S. Gurock, American Jewish Orthodoxy in Historical Perspective. 1996, Ktav.
 • Julius Guttmann, trans. by David Silverman, Philosophies of Judaism. JPS. 1964
 • Barry W. Holtz, ed., Back to the Sources: Reading the Classic Jewish Texts. Summit Books.
 • Paul Johnson, A History of the Jews. HarperCollins, 1988
 • Jack Wertheime, A People Divided: Judaism in Contemporary America, Brandeis University Press, 1997.
 • Encyclopaedia Judaica, Keter Publishing, CD-ROM edition, 1997
 • Egon Mayer, Barry Kosmin and Ariela Keysar, "The American Jewish Identity Survey", a subset of The American Religious Identity Survey, City University of New York Graduate Center. An article on this survey is printed in The New York Jewish Week, 2 November 2001.
 • Lewis, Bernard (1984). The Jews of Islam. Princeton: Princeton University Press. ISBN 0-691-00807-8.
 • Lewis, Bernard (1999). Semites and Anti-Semites: An Inquiry into Conflict and Prejudice. W. W. Norton & Co. ISBN 0-393-31839-7.
 • Stillman, Norman (1979). The Jews of Arab Lands: A History and Source Book. Philadelphia: Jewish Publication Society of America. ISBN 0-8276-0198-0.
 • Day, John. Yahweh and the Gods and Goddesses of Canaan. Chippenham: Sheffield Academic Press, 2000.
 • Dever, William G. Did God Have a Wife?. Grand Rapids: Wm. B. Eerdmans Publishing Co., 2005.
 • Walsh, J.P.M. The Mighty from Their Thrones. Eugene: Wipf and Stock Publishers, 1987.
 • Finkelstein, Israel (1996). "Ethnicity and Origin of the Iron I Settlers in the Highlands of Canaan: Can the Real Israel Please Stand Up?" The Biblical Archaeologist, 59(4).

Jews in Islamic countries:

 • A. Khanbaghi. The Fire, the Star and the Cross: Minority Religions in Medieval and Early Modern Iran (IB Tauris, 2006).

External links

General
Orthodox/Haredi
Traditional/Conservadox
Conservative
Reform/Progressive
Reconstructionist
Renewal
Humanistic
Karaite
Jewish religious literature and texts

See also Torah database for links to more Judaism e-texts.

Wikimedia Torah study projects

Text study projects at Wikisource. In many instances, the Hebrew versions of these projects are more fully developed than the English.