یساقی (کردکوی)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مختصات: ۳۶°۴۹′۳۲″ شمالی ۵۴°۱۴′۲۸″ شرقی / ۳۶.۸۲۵۵۶° شمالی ۵۴.۲۴۱۱۱° شرقی / 36.82556; 54.24111[۱]

یساقی
اطلاعات کلی
کشور  ایران
استان گلستان
شهرستان کردکوی
بخش بخش مرکزی
دهستان سدن‌رستاق شرقی
نام محلی ایساقی
مردم
جمعیت ۴٬۴۹۰ نفر
اطلاعات روستایی
پیش‌شمارهٔ تلفن 0173328

یساقی روستایی است در دهستان سدن‌رستاق شرقی از توابع بخش مرکزی شهرستان کردکوی استان گلستان ایران.

بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵، جمعیت این روستا ۴٬۴۹۰ نفر (۱٬۱۵۰ خانوار) بوده است[۲].

تاریخچه[ویرایش]

کهن‌ترین سند پیرامون روستای یساقی متعلق به دوران شاه عباس صفوی و پیرامون بخشیدن مالیات این مردم این روستاست. این سند در موزه گرگان نگهداری می‌شود. متن آن چنین است.

هوالرحیم شاه عباس الحسینی

مقصود از تحریر این تقریر آنکه مبلغ چهارتومان که مقرری جماعت یساقی ولایت استراباد داده می شد و داخل جمع ولایت مذکوره بود به طریق سرشمار و خانه شمار از جماعت مذکوره می گرفته اند و مراعی و مواشی ایشان منظور نمی شد.... آن دو معنی موجب تفرقه ایشان گردیده از وطن جدا شده بودند بنای به ترفیه حال ایشان و تصدق فرق همایون < مبلغ مذکور بدیشان بخشیده شد که من بعد از ایشان نستانند و آنجه مراعی و مواشی ایشان شود بطریق شمار مال ستانند توقع از حکام گرام آنکه بر این موجب عمل نمایند و تغییر دهنده به لعنت خدا گرفتار باد

اطلاعات آماری قدیم یساقی و پیشینکلاته[ویرایش]

این قسمت به عهده کلانتری مرجوع می شود : سدن ٬ انجیل آب ٬ اوجابن ٬ زنگی محله ٬ سعدآباد قلندرمحله ٬ آزادمحله ٬ حشام آباد ٬ لمسک ٬ ورسن علیا ٬ ورسن سفلی ٬ للدوین ٬ حیدرآباد سیدمیران ٬ حاجی آباد ٬ اسبومحله ٬ کفشگیری ٬ سرکلای جلو ٬ شموشک ٬ یساقی ٬ پیشینکلاته ٬ اسلام آباد ٬ دنگلان ٬ شوریان ٬ نامن ٬ قاسم آباد ٬ مفیدآباد ٬ گرجی محله ٬ الوار ٬ چارده ٬ النگ ٬ مهترکلاته ٬ کردمحله(کردکوی) ٬ بالاجاده ٬ کلامو ٬ چغر ٬ میاندره ٬ قلعه محمود ٬ سرکلاخراب شهر .

جمع خالصه دیوانی استرآباد بیشترش از جمع سدن رستاق به عمل می آیند.هوایش در بعضی جاها از شهر استرآباد گرم تر است.کلیه اراضی سدن رستاق از جمله اراضی یساقی و پیشنکلاته و حومه بسیار قابل و حاصلخیز است و زراعتش شلتوک و پنبه و جو و گندم و ماش و غیره است.اغلب بنایش با چوب و بیشتر رعایا در کمه زندگی می کنند. کمه بنایی است که از چوب برپا می کنند و دور او را از چوب و ترکه با شاخ های مو پیچیده و روی آن گل مالیده و پوشش آنها از گالی که چکن باشد پوشانده و ابدا آب ریزش ندارد. هر مردی از دهات یساقی و پیشینکلا یک یابو بارکش دارد و اغلب خانه ها اسلحه دارند و مردم سدن رستاق در مجموع از استرآباد رستاق معمول ترند.

برداشت از کتاب استرآباد (جرجان)(گرگان)

یساقی رعیتی است.آب شرب از قنات است.مالک آنجا سادات شهری و تعداد نفوس آن ۲۲۴ نفر است. خانه دار 20 باب انفاس 80 نفر مرد زن دار 20 نفر زن شوهر دار 21 نفر مرد بي زن 9 نفر زن بي شوهر 3 نفر پسر صغير 14 نفر دختر كبير 5 نفر دختر صغير 17 نفر


پیشنکلاته رعیتی است. ازمال وارثه محمدخان کردمحله ای٬ آب شرب از یک رشته قنات است. دهی است مخروبه که سرحد یساقی واقع شده است. تعداد نفوس آن ۴۹ نفر است.

برداشت:گرگان زمین (گرگان نامه)

مولف :مسیح ذبیحی

مناطق دیدنی یساقی[ویرایش]

شاه تپه[ویرایش]

آثار بدست آمده از غار "هوتو"و "کمربند"در شاه تپه یساقی حکایت از زندگی ماقبل تاریخ دارد. در تاریخ طبرستان از ورود آریایی ها و وجود تمدن پیشرفته غار هوتو و کمربند سخن رفت در همین دوران تمدن شاه تپه یساقی (۱۶ کیلومتری غرب گرگان)نیز شکوفا بوده که عده ای از مورخین و باستان شناسان آن را متعلق به عصر نوسنگی می دانند.در گرگان حدود ۳۱۰ منطقه و تپه باستانی به ثبت رسیده است که شاه تپه یساقی یکی از مهم ترین آنهاست. آثار بدست آمده از آنها حکایت از تمدن ماقبل تاریخ دارد.یعنی حدود ۵۰۰۰ سال پیش این آثار توسط هیئت مختلف خارجی (فرانسوی ٬ سوئدی و آمریکایی)کندوکاو و کشف شده است.عده ای هم معتقدا شباهت های زیادی بین آثار تورنگ تپه و شاه تپه یساقی و گنج تپه خردین قزوین وجود دارد. به سال ۱۳۱۱ شمسی یک هیئت باستان شناس سوئدی که به سرپرستی پروفسور "ج.آرن"رئیس مدرسه «آن توروپولوژی» سوئد در شاه تپه یساقی آثاری بدست آورد از جمله ۱۱ جمجمه از شاه تپه یساقی متعلق به ۴۵۰۰ سال پیش با مشخصات لیکسفال به اندیس ۷۲ تا ۷۹ بود.

آب بندان[ویرایش]

این آب بندان که از دو قسمت تشکیل و در کنار شاه تپه یساقی قرار دارد ، وسعت آن ۳۵ هکتار می باشد.در تمام ایام سال در کنار طبیعت زیبای شاه تپه و درختان انار وحشی ، جلوه خاصی به یساقی بخشیده است.همه روزه پذیرای اهالی و دیگر اقشار از جاهای دیگر می باشد.

یساقی مرکز دهستان سدن‌رستاق شرقی[ویرایش]

یساقی مرکز دهستان سدن رستاق شرقی می باشد که در سال 1366 از طرف دولت وقت تاسیس گردید.مصوبه مذکور به شرح ذیل می باشد.

‌ايجاد و تشكيل تعداد 4 دهستان شامل روستاها، مزارع و مكانها در شهرستان كردكوي تابع استان مازندران 10/4/1366

1366.04.10 - .216ت849 - 1366.10.13 استانداران و فرمانداران &‌ وزارت كشور

‌هيأت وزيران در جلسه مورخ 1366.4.10 بنا به پيشنهاد شماره 33.1.5.53 مورخ 1366.1.6 وزارت كشور به استناد ماده 13 قانون تعاريف و ضوابط‌تقسيمات كشوري مصوب تير ماه سال 1362 مجلس شوراي اسلامي، در اجراي ماده 3 قانون مزبور و تبصره‌هاي ذيل آن و ماده 31 آيين‌نامه اجرايي قانون‌مذكور تصويب نمودند:

‌در شهرستان كردكوي تابع استان مازندران تعداد چهار دهستان شامل روستاها، مزارع و مكانها در محدوده جغرافيايي معين مطابق با كروكي و نقشه 1.250.000‌ضميمه كه ممهور به مهر دفتر هيأت وزيران است به شرح زير ايجاد و تشكيل گردد.


1 - دهستان سدن‌رستاق شرقی ‌به مركزيت روستاي يساقي مشتمل بر تعداد 13 روستا، مزرعه و مكان به شرح زير:

1 - اسلام‌آباد شاده، 2 - چقر، 3 - دنگلان، 4 - درودمحله، 5 - زراع محله، 6 - غلام‌اباد، 7 - گرجي محله، 8 - محمدآباد، 9 - مفيدآباد، 10 - مهتر كلاته، 11- مياندره، 12 - نامن، 13 - يساقي.

[۱]سامانه قوانین و مقررات

قابلیت ارتقاء یساقی از روستا به شهر[ویرایش]

فرماندار كردكوي به همراه معاون خود، بخشدار مركزي و رئيس شوراي شهرستان وبخش و هيئت همراه در بازديد از روستای يساقي كه مركز دهستان سدن‌رستاق شرقی مي باشد از سالن ورزشي و طرح هادي اجراشده و قابل اجرا وآببندان و منطقه گردشگري شاه تپه بازديد كرد و از روند اجرايي و اعتبارات اين پروژه ها مطلع شد.

فرماندار كردكوي اولين اولويت اين روستا را تبديل به شهر دانست وافزود : اين روستا باتوجه به وسعت وجمعيت پتانسيل ونيروي انساني منابع مالي وسبقه وزيرساختها ي موجود ويكي از روستاهايي كه نقش زيادي را در اوايل انقلاب براي جوانان مذهبي داشته وپايگاه امني بوده و مي باشد وبا توجه به بخشنامه جديد دولت ومجلس از روستا تبديل به شهر شود.

در ادامه آقاي حسيني بخشدار مركزي كردكوي درمورد وضعيت اين روستا گفت: روستاي يساقي يكي از بزرگترين روستا از وسعت وجمعيت بخش مركزي بوده كه بيشترين ساخت وسازدر اين روستا ميباشد وباتوجه به زير ساخت هاوپتاسيل موجود اين روستا بايد فعال شود.

روستاي يساقي بيش از به5000نفرجمعيت با1200رزمنده-200جانباز-42شهيدو يك پايگاه بسيج مردمي نمونه و4مسجد و5فاطميه -9واحد آموزشي ومركز تفريحي آبندان وشاه تپه و2800هكتار زمين كشاورزي كه به كشت گلزا گندم برنج وسويا (جزءروستاهاي غرب گرگان بوده)دارا ميباشد.

[۲]سایت فرمانداری شهرستان کردکوی

پانویس[ویرایش]