یزد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish
یزد
نام محلی:یـَـز
Yazd In 1 frame.jpg
کشور  ایران
استان یزد
شهرستان یزد
بخش مرکزی
نام(های) دیگر شهر شیرینی/قطب پزشکی ایران/شهر دوچرخه‌ها
نام(های) قدیمی کَثه، ایساتیس
سال شهرشدن ۱۳۰۵ خورشیدی
مردم
جغرافیای طبیعی
مساحت 110 کیلومتر مربع
ارتفاع از سطح دریا ۱۲۳۰ متر
آب‌وهوا
میانگین دمای سالانه ۱۹
میانگین بارش سالانه ۶۲ میلی‌متر (خشک‌ترین مرکز استان ایران)
اطلاعات شهری
شهردار جمالی نژاد
ره‌آورد قطاب، باقلوا، حاجی بادام، پشمک
بافتنی‌ها: ترمه، دارایی (ایکات)،
سفال، حلوا ارده
پیش‌شماره تلفنی ۰۳۵
وبگاه [۲]
تابلوی خوش‌آمد به شهر
شهر تاریخی یزد
Yazd Historic City.jpg
اطلاعات اثر
مکان ایران، استان یزد، یزد
نوع تاریخی
معیار ثبت iii, v
منطقه آسیا
تاریخچه
تاریخچهٔ ثبت ۲۰۱۷ (طی نشست چهل و یکم)
اطلاعات ثبت ملی
شماره ثبت ملی ۱۵۰۰۰
تاریخ ثبت ملی ۱۶ اسفند ۱۳۸۴
منطقهٔ بر پایهٔ دسته‌بندی یونسکو

یزد دربارهٔ این پرونده تلفظ مرکز استان و شهرستان یزد در مرکز ایران است. این شهر بین رشته‌های شیرکوه و خرانق و در دشتی گسترده به نام دشت یزد ـ اردکان قرار گرفته‌است. به قسمی که اولین صندوق امانات جهان در ۱۷۰۰ سال پیش در حوضه تمدن این شهر بنا نهاده شده‌است.[۲] اوج آبادانی یزد از سدهٔ «هشتم هجری» به بعد بوده و اتابکان یزد از مهم‌ترین عوامل پیش‌رفت این شهر در سده‌های گذشته به‌شمار می‌روند.[۳] یزد در منطقه فلات مرکزی ایران واقع شده‌است.

شهر یزد به دلیل نام‌گزاری آن توسط خواجه نظام الملک طوسی در قرن پنجم هجری به دارالعباده معروف است،[۴] همچنین در سال ۹۶ برای بیست و چهارمین سال پیاپی یزدی‌ها مقام نخست پذیرش در کنکور سراسری کشور را بخود اختصاص دادند.[۵] در دهه پنجاه محمدتقی فلسفی سخنران شهیر به یزد لقب «حسینیه ایران» داد، وجود حسینیه‌های بزرگ و مجهز و همچنین سبک سینه زنی و نوحه خوانی خاص و نخل برداری ظهر عاشورا و برپایی روضهٔ سیدالشهدا در طول سال دلیل این نامگذاری است.[۶] بافت تاریخی شهر یزد در تاریخ ۱۶ اسفند ۱۳۸۴ با شماره ثبت ۱۵۰۰۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است[۷] شهر یزد به دلیل معماری تاریخی ارزشمند و بافت سنتی دست نخورده‌اش در ۱۸ تیرماه سال ۱۳۹۶ در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.[۸]ِ یزد با جمعیت تن همین شهر پرجمعیت ایران و با مساحت ۱۱۰کیلومتر مربع هفتمین شهر بزرگ ایران است.

ورودی شهر یزد

پیشینه نام یزد[ویرایش]

واژهٔ یزد در لغت به معنای مقدس و پاک بوده و وجه‌تسمیهٔ این شهر، سرزمین مقدس و شهر خدا است.[۹]

واژه‌هایی که در تاریخها، سفرنامه‌ها، سیاحت‌نامه‌ها و دیگر مدارک تاریخی مربوط به پیش از اسلام، ماد و پارت و نیز پیش از ورود آریایی‌ها تا دوران کنونی به یزد داده شده‌است عبارتند از:

الف: ایز - ایزاطیخه – ایزدیس – ایساتیس – ایستخای

ک: کت – کتروا - کته – کث – کثه – که – کهثه

گ: گث – گبست

د: دارالسیاده – دارالشیعه – دارالعباده – دارالمومنین - دارالعلم

ش: شهر ایزد

ی: یزجی – یزد – یزدان شهر - یزدان گرد – یست – یسدی – یسن – یکس

واژه «یزش» به معنای ستایش و نیایش در زبان پارسی میانه است.

ابن بلخی در کتاب فارسنامه که در قرن ششم هجری تألیف شده نام اصلی یزد را «کثه» نامیده و احمد بن حسین بن علی کاتب نیز در قرن نهم در کتاب تاریخ یزد نام «کثه» را تأیید نموده که معنی شهر کوچک است زیرا در پارسی باستان این واژه به معنای کوچک است زیرا کثه در مقایسه با ایساتیس که شهر بزرگی بود در حومه یزد قرار داشته و کوچک بوده‌است.

اصطخری دربارهٔ یزد می‌گوید: «کثه مرکز یزد، شهری است درحاشیه کویر دارای هوای خوب و در عین حال واجد آسایش و تنعم شهرهای بزرگ است». درزمان ساسانیان به فرمان یزدگرد اول در این محل شهری بنا شد که آن را «یزدان گرد» نام نهادند و یزد گرد شهر را به دختر خود هدیه داد. واژه یزد نامی است باستانی که ریشه در «یشت» یا «یزت» و «یسن» داردبا مفاهیمی چون ستایش، نیایش، پرستش، ایزد و … که یکی از فصول پنجگانه اوستا هم با یکی از این نامها یعنی یشت خوانده شده‌است.

بعد از آمدن اسلام و گرایش مردم یزد به دین اسلام عنوان «دارالعباده» به این شهر داده شد. این نام توسط ملکشاه سلجوقی انتخاب شد زیرا علاء الدوله کالنجار تقاضای حکومت یزد را از وی کرده بود تا درآن جا به عبادت بپردازد.[۱۰]

احمد کاتب مورخ یزدی قرن نهم هجری قمری نوشته‌است که:

چون دولت از خاندان غزنویان روی بتافت آفتاب دولت سلجوقیان از آسمان اقبال طلوع کرد و قزل ارسلان به سلطنت بنشست و بعد از او آلب ارسلان و بعد از او سلطان جلال الدین ملکشاه که بهادر این خاندان بود و او را وزیری چون نظام الملک بود.

سلطان ملکشاه از خراسان به عراق آمد و تمام عراق و آذربایجان در تصرف گرفت و به اصفهان آمد. علاء الدوله کالنجار سلطان را استقبال نمود و پیشکشهای پادشاهانه بگذرانید. سلطان ملکشاه او را تعظیم کرد که از سلاطین آل بویه او مانده بود. شرم داشت که اصفهان از او بگیرد. علاء الدوله را بگذاشت و خود به طرف بغداد روان شد و سه سال برفت. بعد از آن به فارس مراجعت فرمود و هوای اصفهان داشت. پیش علاء الدوله فرستاد و او را خلعت پادشاهانه داد و گفت که حرمت تو بر ما واجب است. اما بدان که مرا دوازده هزار جانور همراه است "اشاره به لشکریان ترک و آلتایی!" و هیچ مملکتی بغیر از اصفهان مرا جای نشست برنمی‌تابد، اگر صلاح باشد اصفهان را به من واگذارد و هر مملکت دیگر که می‌خواهد بستاند.

رسول پیش علاء الدوله آمد و مکتوب و خلعت سلطان بیاورد علاء الدوله گفت فرمان بردارم و مرا داعیه سلطنت نیست، اما از وطن ناگزیر است. ولایت مختصر مرا کافی است که اقطاع من باشد و من در آنجا به عبادت مشغول گردم. باقیسلطان حاکم است؛ و رسول را نوازش فرمود و خلعت داد و بازفرستاد.

چون رسول پیش ملکشاه آمد ملکشاه بدو آفرین کرد و او را بستود و دختر عمّ خود، سلیمانشاه، ارسلان خاتون را نامزد او کرد و زفاف کردند و به استصواب رأی نظام الملک یزد را نامزد علاء الدوله کالنجار کردند و گفتند یزد عبادتخانه اوست و یزد را «دارالعباده» نام کردند و علاء الدوله را با ارسلان خاتون و تبع او روانه یزد کردند در سنه اربع و خمسمائه.

و اصفهان به سلطان ملکشاه بازماند و سلطان به اصفهان آمد و دارالسلطنه ساخت؛ و مدفن سلطان در اصفهان است و بعضی فرزندان مثل سلطان محمد و برکیارق و سلطان محمود. نیز گویند نظام الملک در اصفهان مدفون است.[۱۱]

اسامی منتسب به این شهر یعنی کثه (شهر دارای کتس=قنات)، فرافر (دژ بالایی)، هرفت (دژ نگهبانی)، ایساتیس (شهر دارای چشمه پوشیده نیرومند یا قنات نیرومند)، ایستیخای خبر بطلمیوس در صحرای کرمان ("ایس- تی-خاً به همان معنی ایساتیس) و یزد (شهر دارای چشمه پوشیده=قنات) نشانگر اهمیت دیرین و بزرگی این شهر کویری باستانی می‌باشند. وجه اشتقاق خود نامهای فارسی قنات یعنی کاریز (کا- ریز) و کتس (کت- اوس) هم چشمه ریزان و خانه چشمهاست. آثار این قنات نیرومند تاریخی دورتر از خود شهر یزد در بین کوه‌های شیرکوه و مهریز باقی مانده‌است.

تاریخ و قدمت[۱۲][ویرایش]

استان یزد از سرزمین‌های کهن و تاریخی ایران زمین است.
ابن حوقل در کتاب «ایران فی صورة الارض» دربارهٔ یزد می‌نویسد: «از مهمترین شهرهای ولایت اصطخر از سوی خراسان «کثه» است و آن حومه یزد و ابرقویه می‌باشد… اما کثه که حومه یزد است شهری است در کنار بیابان و هوای آن خشک سالم است و مانند شهرهای کوهستانی فراخ نعمت است و روستایی دارد که محصولش ارزان است. بیشتر بناهای آن دراز شکل است و از گل ساخته شده. در آنجا شهری است استوار که قلعه‌ای با دو دروازه آهنین دارد: یکی به نام ایزد (باب ایزد) و دیگری در مسجد (باب‌المسجد) که نزدیک مسجد جامع است. این جامع در ربض قرار دارد و آبهای آن از قنات تأمین می‌شود…»[۱۳]
در بعضی از منابع بنای اولیه برخی از شهرهای این استان چون (میبد) را به سلیمان پیغمبر، (یزد) را به ضحاک و اسکندر مقدونی و (ابر کوه) را به ابراهیم پیغمبر نسبت داده‌اند. این بیانگر قدمت و دیرینگی پیشینه تاریخی و فرهنگی سرزمین و مردم این دیار است. مجموعه آثار باستانی پراکنده موجود در این استان نیز به سهم خود گویای این پیشینه تاریخی است. آثاری چون دست افزارهای سنگی بدست آمده از دره‌های شیر کوه، نگاره‌های روی تخت سنگ کوه ارنان، تکه سفالهای منقوش نارین قلعه میبد – متعلق به دوره ایلامی، غارهای استان و آثار معماری و شهرسازی باستانی و… نشان می‌دهد مدنیت یزد، در چهار کانون باستانی (مهریز و فهرج)، (یزد)، (رستاق و میبد) و (اردکان) متمرکز بود. پژوهشگران این منطقه را که در مسیر شاهراه‌های باستانی (ری – کرمان) و (پارس – خراسان) قرار داشت، جزء سرزمین‌های دوردست مادها شمرده‌اند.

نام ایزاطیخه در کنار صحرای کرمان
یزد در نقشه سال ۱۰۸۳ خورشیدی
نام یزد به صورت Yesd نوشته شده‌است.
نقشه سال ۱۲۳۹ خورشیدی یزد
عکس هوایی سال ۱۳۳۵ خورشیدی یزد

احمد بن حسین بن علی کاتب یزدی، می‌نویسد: «هنگامی که عده‌ای از بزرگان ایران در ری علیه اسکندر مقدونی به مخالفت پرداختند، اسکندر آنان را دستگیر کرد و خواست که همراه خود به استخر فارس ببرد، چون به ناحیهٔ یزد رسید، زندانیان را درچاهی محبوس کرد و آن محل را کِثَه (به یونانی یعنی زندان) نامید. پس از اینکه اسکندر یزد را ترک گفت، نگهبانان به کمک زندانیان به آبادانی و عمران یزد همت گماشتند»

برخی از جغرافی نگاران، تاریخ ساخت یزد را به یزدگرد اول، ساسانی نسبت می‌دهند که وجه تسمیهی یزد در ارتباط با نام وی و واژهی «یزش» به معنی ستایش و نیایش در زبان فارسی میانه است. بهرام گور نیز در هنگام حرکت خود به سوی خراسان چون به ولایت کثه (یزد) رسید، بیماری وی اندکی بهبود یافت و این سرزمین مبارک داشت و دستور داد در آنجا شهری بسازند و چون به نام یزدان می‌ساخت آن را «یزدان گرد» نام نهاد.

چون بهرام گور درگذشت یزدگرد به پادشاهی رسید. وی دو پسر داشت به نام شاه فیروز و شاه بلاس. بعد از مدتی یزدگرد، یزد را به دو فرزندش بخشید و آن دو شهر را بین خود تقسیم کردند. شاه فیروز دو دِه در ولایت یزد ساخت، یکی «فیروز آباد اشکذر» و دیگری «فیروز آباد میبد».

زمانی که انوشیروان به حکومت رسید، یزد را به دختر خود «مهرنگار» بخشید و وی را از مداین به یزد فرستاد و در آنجا ساختمان‌های زیادی ساخت.

در هشت فرسنگی یزد دهی ساخت و آن را «مهرگرد» نام گذاشت و اکنون آن قریه را «مهریجرد» می‌گویند. هم‌چنین در کنار میبد دهی ساخت و آن را «مهرجرد» نام نهاد و برادر وی «شاه هرمز» در جنب مهریجرد دهی ساخت و آن را «هرمیز» نام گذاشت که اکنون به «خورمیز» شهرت دارد.

پس از انوشیروان خسروپرویز به پادشاهی رسید. وی ولایت یزد را به دو دختر خود به نام‌های ایران دخت و توران دخت بخشید و دستور داد دهی بسازند و آن را «توران پشت» نام نهاد.

توران دخت هشت ماه پادشاهی کرد و بعد درگذشت. بعد از وی ایران دخت به سلطنت رسید. وی نماینده‌ای به نام «ابرند» به یزد فرستاد و به وی دستور داد که بر عمارت و آبادی یزد بیفزاید. ابرند نیز در دو فرسنگی شهر یزد ده جدیدی احداث کرد و آن را «ابرند آباد» نام نهاد.

اتابکان یزد[ویرایش]

اتابکان یزد نزدیک به ۱۴۰ سال بر این خطه حکومت کردند. با کشته شدن فرامرز بن علی در جنگ با خان فتای، سلطان سنجر، حکومت یزد را به دختران فرمانده خود که پسری نداشت واگذاشت و رکن‌الدین سام از سرداران سپاه فرامرز را برای اداره یزد به اتابکی آنان گماشت.

رکن الدین سام نخستین امیر این خاندان به علت پیری و ناتوانی در اداره حکومت در سال ۵۸۴ ه‍.ق جای خود را به برادر کوچکش عزالدین لنگر سپرد. با مرگ عزالدین در سال ۶۴۰ ه‍. ق ورد انزور به حکومت رسید و در سال ۶۵۲ ه‍. ق حکومت به ابومنصور اسفه‌سالار مشهور به قطب‌الدین رسید. مادر او مریم ترکان بناهای زیادی را در یزد ساخت و در دوره قطب‌الدین، مغولان به ایران حمله کردند. اتابک چیرگی مغولان را پذیرفت و یزد را از سپاه مغول مصون داشت. با مرگ قطب‌الدین در سال ۶۲۶ ه‍. ق پسرش محمد بر تخت نشست و او نیز تا سال ۶۳۹ ه‍. ق حکومت کرد. پس از او به ترتیب سفلر شاه (متوفی ۶۴۹ ه‍. ق)، طفی شاه (متوفی ۶۷۰)، علاءالدوله (متوفی ۶۷۳) یوسف شاه (متوفی ۶۹۰) حکومت کردند. در دوره یوسف شاه در اثر بی‌احترامی او به فرستاده غازان خان، سپاه غازان وی به یزد حمله کرد و او مجبور به فرار به سیستان شد اما مردم یزد به همراه علما به نزد امیر محمد ابداجی فرمانده سپاه غازان رفتند و او را از ورود به داخل یزد بازداشتند. سرانجام سلسله اتابکان یزد در سال ۷۱۸ به دست امیر مبارزالدین برچیده شد و آخرین امیر سلسله اتابکان حاجی شاه فرزند یوسف شاه سرنگون گردید.

دوره مغول[ویرایش]

در زمان حکومت سلطان قطب الدین، چنگیزخان مغول به ایران حمله کرد. وی سلطه مغولان را پذیرفت و جانشینانش به عنوان دست نشاندگان مغولان در یزد ابقا شدند و با کفایت و زیرکی یزد را از خشم مغولان مصون داشتند. در سایه امنیت و آرامش نسبی یزد، در این دوره بازرگانی و مبادله کالاهای مختلف رونق یافت. عوامل متعددی در بسط و توسعه بازرگانی دخیل بود از جمله این که ایالات جنوبی ایران تحت حاکمیت مغولان قرار گرفته بود، لذا کالاهای یزدی تا آن سوی آب‌های جنوبی ایران به خصوص هندوستان راه یافت و تنها مشکل، حفظ و حراست راه‌های منتهی به بازار فروش بود. راهداری و نگهداری راه‌های کشور از زمان مغولان مورد توجه قرار گرفت و حفاظت راه‌ها را اغلب به امرا و بزرگان واگذار می‌کردند. در اوایل قرن هشتم هر دو جنبه، یعنی گسترش شبکه راه‌های منتهی به یزد و هم امنیت آن حاصل شد و این دو از مواردی بود که نقش به سزایی در توسعه بازرگانی یزد و در نهایت شکوفایی اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی این ایالت داشت.

حاکمان آل مظفر[ویرایش]

اهمیت راهداری، امنیت و گسترش راه‌ها در گذشته به اندازه‌ای بود که خاندان مظفر از راهداری یزد و میبد به پادشاهی رسیدند. امیر مظفر، بزرگ این خاندان، از نوادگان غیاث الدین خراسانی بود، که در دربار ایلخان مغول وارد خدمت شد و به حکومت میبد رسید. پس از مرگ او، پسرش امیر مبارز الدین محمد در اوایل حکومت ابو سعید بهادر خان (۷۱۶–۷۳۶ ه‍. ق) ایلخان مغول به حکومت میبد و راهداری یزد انتخاب شد. در سال ۷۱۸ ه‍. ق، حاجی شاه بن یوسف، اتابک یزد را در نبردی شکست داد و به حکومت اتابکان یزد پایان داد و از سوی ابو سعید بهادر خان، به حکومت یزد نیز رسید.

مبارز الدین محمد، پس از درگذشت ابو سعید بهادر خان، دم از استقلال زد و بر کرمان، شیراز و قلمرو حکومت ملوک شبانکاره در جنوب ایران چیره شد و در سال ۷۲۳ ه‍.ق حکومت آل مظفر را تشکیل داد. حکومت آل مظفر نقطه عطفی در تاریخ یزد به حساب می‌آید، چرا که برای نخستین بار این خطه در طی حیات دیرینه‌اش سلسله‌ای را در درون خود پرورانید که بیش از نیم قرن مقدرات صفحات جنوبی ایران را در دست داشت. آل مظفر، میبد را پایگاه اصلی خود قرار دادند و از اینجا به نواحی دیگر (کرمان، فارس، اصفهان و تبریز) چنگ انداختند، لذا یزد از نظر سیاسی و اقتصادی به چنان اعتبار و اهمیتی دست یافت که در هیچ عصری از تاریخ خود بدان منزلت نرسیده بود. اوج شکوفایی و عظمت فرهنگی یزد نیز مربوط به همین زمان است. در هیچ جای ایران به اندازه یزد دارالتعلیم به وجود نیامد، به گونه‌ای که یزد به «دارالعلم» ملقب شد. در مدارس، مساجد، دارالسیاده‌ها و خانقاه‌ها علوم مختلف رایج زمان تدریس می‌شد. ویژگی دیگر دوران آل مظفر رونق تصوف در یزد است.

دوره تیموریان[ویرایش]

در سال ۷۹۵ ه‍.ق امیر تیمور در یورش سه ساله خود طومار دولت مظفری را درنوردید و یزد را به یکی از عمال خود سپرد. بعد از مراجعت تیمور به ماوراءالنهر گروهی از همدلی مردم نسبت به آل مظفر سوء استفاده کرده، به رهبری حاجی آبدار، یزد را از تصرف حاکم تیمور بیرون آوردند و سپس سلطان محمد پسر ابو سعید طبسی، یزد را به چنگ آورد و استقلال آن را اعلام کرد. حاکمان تیموری، اصفهان، نایین و اردستان برای اعاده نظم به یزد لشکر کشیدند، اما شکست خوردند. به ناچار پیر محمد بن عمر شیخ بن تیمور، حاکم فارس، با سپاهی فراوان رهسپار یزد شد و به امر تیمور، حاکم سیستان هم همراهی و مساعدت کرد و از هر سو یزد را در محاصره گرفتند و در نهایت یزد را گشودند. کاشی کاری‌های مسجد جامع و میدان امیر چخماق و مسجد امیر چخماق، مصلای عتیق و … از آثار این دوران است. مدارس و کتابخانه‌های متعددی چون مدرسه و کتابخانه قطبیه سرپلوک، مدرسه دارالصفا، مدرسه و کتابخانه یوسف چهره، مدرسه و کتابخانه اصیلیه سرد هوک و کتابخانه باوردیه تأسیس شدند، که نویسندگان و علما و مورخان نامی نظیر شرف الدین علی یزدی در آن‌ها پرورش یافتند.

دوره صفویه[ویرایش]

مقارن ظهور شاه اسماعیل صفوی طایفه‌های مختلفی در ایران حکومت می‌کردند. در سراسر ایران در حدود چهل حاکم مستقل و نیمه مستقل حکم می‌راندند و یزد در تصرف مراد بیک بایندری بود. شاه اسماعیل مدعیان را منکوب کرد و یزد را به تصرف خویش درآورد. اما افراط در تعصب مذهبی و کشتارهای بی‌مورد خسارت معنوی بزرگی به ایران و به ویژه یزد وارد کرد. نمونه آن کشتن دانشمند بزرگ آن روزگار قاضی میر حسین میبدی است. درگیری یزدی‌ها با عامل حکومت منجر به یورش محمد کره حاکم ابرقو به یزد شد. وی با کمک لرهای خویشاوندش یزد را گرفت و شاه اسماعیل جهت دفع وی به یزد آمد و بعد از مدتی محاصره، وی را دستگیر و در اصفهان سوزاند. نعمت‌الله باقی پسر امیر میرزا عبدالباقی (صوفی سرشناس) که در جنگ چالدران کشته شد، در زمان شاه طهماسب، دختر شاه اسماعیل را به زنی گرفت و حاکم یزد شد. وی دیوان خانه‌ای به نام «عباسیه» ساخت و مسجد شاه طهماسب در نزدیکی میدان بعثت از یادگارهای اوست.

بعد از وی پسرش میر میران، حاکم یزد شد که غیاث‌آباد تفت از جمله یادگارهای اوست. مدرسه شفیعیه یادگار میرزا شفیع از حاکمان یزد در این دوران است. در عصر صفوی بازرگانی ایران رواج و اهمیت زیادی یافت، به ویژه ابریشم و منسوجات ایران در بازارهای اروپایی به خوبی معرفی شد و بازرگانان خارجی به ایران روی آوردند. از یک سو بازرگانان اروپایی و از سوی دیگر تجار هندی از طریق راه‌های زمینی بین اصفهان و دهلی دررفت‌وآمد بودند و یزد به علت داشتن ابریشم و منسوجات مرغوب و موقعیتی که در مسیر راه زمینی داشت رونق و اهمیت زیادی یافت.

در زمان یورش افغانها به ایران، یزدی‌ها به رهبری میرزا عنایت سلطان دلاوری‌های فراوانی از خود نشان دادند. محمود افغان در تصرف یزد ناکام ماند و عاقبت یزد را رها کرد و اصفهان را فتح کرد. اشرف افغان جانشین محمود چهار سال با یزدی‌ها و عنایت سلطان جنگید و عاقبت با حیله بر او و دودمانش دست یافت و به استثنای مؤمن خان و محمد تقی خان، خواهر زادگان عنایت سلطان، همه را به قتل رساند. مؤمن خان، از جانب نادرشاه افشار، حاکم کرمان شد و محمد تقی خان و فرزندانش تا اواخر زمان قاجار در نقش حاکم یا مستوفی یزد خدمت کردند. این خاندان خدمات ارزنده‌ای به یزد کردند و آثار و بناهای فراوانی در یزد ساختند. باغ دولت‌آباد، باغ ناصریه، مدرسه خان، میدان خان، بازار خان، بازار قیصریه و … از آثار این خاندان است.

دوره زندیه[ویرایش]

از فرماندارانی که در سلطنت زندیه به یزد آمده‌اند از زین العابدین خان و بعد از او عبدالرحیم خان نام برده شده‌است. عبدالرحیم خان به‌آبادی و عمران میل زیادی داشت و مزرعه رحیم آباد را که جزء حومه یزد است احداث نمود. همچنین مدرسه عبدالرحیم خان که اکنون با عنوان دبستان همت است از بناهای اوست. او در سال ۱۲۰۱ ه‍.ق درگذشت. در سال ۱۳۰۹ ه‍.ق لطفعلی خان زند (آخرین جانشین کریم خان زند) پس از واقعه ایرج به لار رفت و چون نتیجه‌ای نگرفت عازم راور کرمان گردید و چون حاکم کرمان قصد دستگیری او را داشت از طریق لوط و چهل پایه و نای بند خود را به طبس رساند.

امیر حسینخان طبسی مقدم لطفعلی خان و اتباعش را گرامی شمرد و بعد از ۵۰ روز پذیرایی سیصد سوار در اختیار او قرار داد. خان زند که در مدت اقامت خود در طبس از تخریب قلعه و حصار شیراز خبر یافت، لذا با همان نفرات کم به عزم تسخیر آن شهر حرکت کرد. در حوالی یزد محمد تقی خان یزدی به مخالفت برخاست و به مقابله آمد. لطفعلی خان با سپاه زند و سواران طبس در ناحیه اردکان بر خان یزدی حمله برد و افرادش را پراکنده و منهزم و گروهی را اسیر نمود و راه ابرقو را در پیش گرفت.

دوره قاجاریه[ویرایش]

با به حکومت رسیدن آقا محمد خان قاجار، محمد تقی خان که از سال ۱۱۶۱ (دوره افشاریه) حاکم یزد بود در مقام خود باقی‌ماند. با مرگ وی در سال ۱۲۱۳ ه‍.ق چند تن از فرزندانش از سوی فتحعلی شاه به حکومت رسیدند. فرزندان وی در دوره حکومت خود به عمران و آبادی یزد پرداختند. در سال ۱۲۳۶ ه‍.ق فتحعلی شاه فرزند ۳۲ ساله خود محمد ولی میرزا را به حکومت یزد گماشت. وی در دوران حکومت به تعمیر و گسترش برخی از بناها پرداخت. در سال ۱۲۴۳ ه‍.ق ظل السلطان به حکومت یزد انتخاب گردید اما پس از مرگ فتحعلی شاه قبل از آنکه ولیعهد رسمی محمد شاه از تبریز به پایتخت برسد از یزد به سوی تهران شتافت و به یاری برادران بر تخت سلطنت جلوس کرد و خود را عادلشاه نامید. اما پس از ۹۰ روز مغلوب شد و به روسیه گریخت. در دوران قاجار تجارتخانه جهانیان در یزد توسط خسرو شاه جهان و برادرانش تأسیس گردید که مقدمات تأسیس اولین بانک ایرانی شد

مردم[ویرایش]

زبان[ویرایش]

مردم یزد به زبان پارسی رایج با لهجه یزدی سخن می‌گویند و بسیاری از واژه‌ها و ترکیبات زیبای پارسی را در گویش خود حفظ کرده‌اند. در استان یزد برخی ویژگی‌های گویشی میان شهرستان‌های مختلف محسوس است. معتقدان به آیین زرتشتی در میان خود به زبان بهدینی (گَورونی یا دری زرتشتی) سخن می‌گویند[۱۴][۱۵] و به ویژه مراسم مذهبی خود را با این زبان انجام می‌دهند. گویش یزدی بخشی از پارسی دری (پارسی خالص و اولیهٔ آریاییان) است.

دین[ویرایش]

بیشتر مردم یزد مسلمان و شیعهٔ دوازده‌امامی هستند. همچنین گروه بزرگی از زرتشتیان ایران در یزد ساکن هستند. اقلیت کوچکی از یهودیان نیز ساکن این شهر می‌باشند.
عموماً استان یزد را در ایران به عنوان استان مذهبی می‌شمارند که دلیل آن توجه مردمان این دیار به بحث مذهب و کوششان برای نگهداری آن است .با وجود این که بیشتر مردم یزد مسلمان هستند، اما اقلیت‌های دینیِ دیگری که در بالا اشاره شد نیز در آن شهر ساکن‌اند. در اطراف شهر یزد و همچنین داخل آن، زیارتگاه‌های مختلفی برای زرتشتیان به چشم می‌خورد که در هر ماه یا فصل، مراسم‌های ویژهٔ پیروان این دین در آن‌ها برگزار می‌شود. از آن جمله می‌توان به جشن سده اشاره کرد که یکی از مراسم معروف و عمومی زرتشتیان است و هرساله در روز دهم بهمن‌ماه، هم‌زمان با مناطق دیگر ایران، در یزد برگزار می‌شود.[۱۶] لازم به ذكر است تا قبل از انقلاب ٢٢ بهمن ٥٧ جمعيت يهوديان يزد ٦٠٠٠ نفر تخمين زده ميشد كه ايشان دارای چند كنيسه و قصابي مخصوص و شهرك‌ها و محله هاي يهودي نشين بودند .شغل اكثر مردان يهودي تجارت و هم چنين پيشه زنان يهودي دستفروشي بود.چنانكه اولین بانك استان يزد و جنوب شرق كشور در زمان قاجار به دست يك تاجر يهودي ساخته شده و اكنون در محله لب خندق (ميدان خان) قرار دارد.يهوديان يزد تقريبا همگي بعد از انقلاب به كشور اسرائيل مهاجرت كردند.هم چنين اقلیت كوچكي از ارامنه هم در شهر يزد حضور دارند.

جمعیت[ویرایش]

بر اساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۰ جمعیت شهرستان یزد در مجموع ۵۸۲٬۶۸۲ نفر است که این تعداد در ۱۶۸٬۵۲۸ خانوار زندگی می‌کنند که از این جمعیت ۲۹۷٬۵۴۶ مرد و ۲۸۵٬۱۳۶ نفر زن هستند.[۱۷] در این شهرستان ۴۸۴٬۱۶۷ نفر جمعیت شهری و ۴۲٬۰۰۹ نفر جمعیت روستایی اعلام شده‌است. البته با استناد به امار غیررسمی با اتباع خارجی (اکثرا افغان و بلوچ) و امار مهاجران موقت (اکثرا از شهرستان‌های شمالی کرمان مانند انار) جمعیت تا ۶۹۶٬۰۰۰ الی ۷۱۲٬۰۰۰ نفر در فصول مختلف تخمین زده می‌شود.

هرم جمعیتی یزد در سال ۱۳۹۰[۱۷]
مردانسنزنان
۳۱٬۵۳۱ بیش‌تر از ۶۵ ۳۴٬۰۶۳
۱۱٬۷۴۸ ۶۰–۶۴ ۱۲٬۲۶۸
۱۹٬۰۲۳ ۵۵–۵۹ ۱۷٬۲۳۵
۲۵٬۵۹۰ ۵۰–۵۴ ۲۲٬۸۶۰
۲۸٬۸۲۶ ۴۵–۴۹ ۲۶٬۲۱۰
۳۴٬۳۲۸ ۴۰–۴۴ ۳۱٬۴۶۶
۳۹٬۷۲۵ ۳۵–۳۹ ۳۴٬۹۴۹
۵۱٬۳۸۲ ۳۰–۳۴ ۴۶٬۹۷۹
۶۶٬۱۹۰ ۲۵–۲۹ ۶۲٬۰۸۷
۵۲٬۴۶۷ ۲۰–۲۴ ۵۳٬۱۲۶
۴۶٬۱۷۱ ۱۵–۱۹ ۴۲٬۰۷۱
۴۱٬۰۶۵ ۱۰–۱۴ ۳۸٬۸۶۸
۴۴٬۲۳۵ ۵–۹ ۴۲٬۵۵۵
۵۱٬۰۲۶ ۰–۴ ۴۹٬۳۲۴

جغرافیا[۱۸][ویرایش]

شهرستان یزد در دره‌ای خشک و پهناور بین کوه‌های شیرکوه و خرانق، در ۱۵ درجه و ۵۳ دقیقه تا ۴۰ درجه و ۵۴ دقیقه درازای خاوری و ۴۶ درجه و ۳۱ دقیقه تا ۱۵ درجه و ۳۲ دقیقه پهنای شمالی واقع شده‌است. این شهرستان از سوی شمال به شهرستان‌های میبد و اردکان از خاور به شهرستان‌های اردکان و بافق، از باختر به استان اصفهان و از جنوب به شهرستان تفت، ابرکوه و مهریز محدود می‌شود. میانگین بلندی شهرستان یزد از سطح دریا ۱۲۰۰ متر است.

قرار گرفتن در بخش مرکزی فلات ایران در برگیرنده نا مناسب‌ترین عوامل طبیعی چیره بر فلات مرکزی ایران نیز است. بارش اندک همراه با تبخیر شدید، دور بودن از دریا، نزدیکی با کویر خشک و پهناور نمک، رطوبت نسبی کم همراه با گرمای بسیار، از عواملی هستند، که یزد را به گونه یکی از خشک‌ترین مناطق ایران درآورده است. گذشته از آن، در این منطقه نوسان شدید درجه حرارت نیز وجود دارد.

مناطق گردشگری[ویرایش]

بناها و مکان‌های تاریخی[ویرایش]

بادگیر باغ دولت‌آباد
آب انبار رستم گیو

بازارهای تاریخی[۱۹][ویرایش]

خانه کلاهدوزها(موزه آب یزد)

میدان‌ها و لَـرد[۲۰]‌های تاریخی[۲۱][ویرایش]

میدان امیرچخماق یزد
میدان امیرچخماق

مساجد تاریخی و معروف[۲۱][ویرایش]

در محلات تاریخی یزد، در حدود ۳۰ مسجد دیگر را نیز می‌توان نام برد، که در مقیاس کوچکتر، نقش «مساجد محله‌ای» را ایفا می‌کنند.

محلات تاریخی[ویرایش]

مسلماً بارزترین خصوصیت شهر یزد را می‌توان وجود محله‌های قدیمی و سنتی با کوچه پس کوچه‌های خشت و گلی در هم تنیده، بازارها، مساجد، حمام و خانه‌های آن دانست.[۲۳] در مجموع ۷۷ محله از مجموعه محلات شهر یزد به دلیل قرار گرفتن در محدوده بافت تاریخی یا در حریم آن، در سال ۱۳۸۴ و با شماره ۱۵۰۰۰، تحت عنوان «بافت تاریخی یزد» به ثبت آثار ملی رسیده‌اند که مهمترین محلهٔ باستانی یزد چهار منار می‌باشد[۲۴]

مسجد امیرچخماق
مسجد امیرچخماق
دبیرستان ایرانشهر

مراکز آموزشی قدیمی[۱۹][ویرایش]

دیگر آثار تاریخی[۲۵][۲۶][ویرایش]

برج خاموشان(دخمه زرتشتیان)

اقتصاد[ویرایش]

صنایع یزد[ویرایش]

در یزد صنایع بزرگی همچون نساجی فرش، نساجی پارچه‌های طرح دار و ساده، فولاد و معادن آهن، معادن زغال سنگ و معادن سنگ، کارخانجات کاشی، کارخانه‌های کابل و فیبر نوری و صنایع غذایی جای گرفته‌است که با وجود این صنایع حدود ۵۳ درصد از مصرف برق در تعرفه صنعتی استفاده می‌شود که از نظر رتبه‌بندی کشوری نیز پنجمین استان صنعتی کشور شناخته می‌شود. صنعت زرگری یا طلا سازی در یزد از مهمترین و مشهورترین صنایع یزد در سطح کشور است همین صنایع و ازدیا آن نسبت جمعیت این استان علاقه وافر بانوان این استان به طلا را نشان می‌دهد به‌طور میانگین هر خانواده داری ۱۰۰ گرم طلا می‌باشد. یزد با داشتن بیش ازسه هزار واحد صنعتی، در فهرست شهرهای دارای آلودگی بالای کشور ایران قرار دارد.
برخی از شرکت‌ها و کارخانجات مهم شهر یزد به شرح زیر است:

 • کارخانه یزدباف[۲۷]

کارخانجات یزدباف (سهامی عام) در سال ۱۳۳۵ در شهر تاریخی یزد در زمینی به مساحت ۱۲۰ هزار متر مربع برای ایجاد کارخانجات ریسندگی، بافندگی، چاپ و تکمیل انواع پارچه‌های پنبه ای تأسیس گردید. در حال حاضر شرکت یزدباف با سرمایه ثبت شده ۳۶٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ ریال و بیش از ۷۵۰۰ سهامدار در زمینی به مساحت ۲۷۰٬۰۰۰ متر مربع با مجموعه‌ای از مدرن‌ترین ماشین آلات اروپایی و دانش فنی روز در کنار تلاش شبانه‌روزی بیش از ۱۴۰۰ پرسنل متخصص و سخت کوش خود و با استفاده از بهترین مواد اولیه، تولیدکننده انواع پارچه‌های پنبه‌ای و الیاف مصنوعی و مخلوط آن‌ها به عنوان یکی از بزرگترین کارخانجات نساجی خاورمیانه مطرح می‌باشد.

 • کابلهای شهید قندی[۲۸]

در آبان ماه سال ۱۳۶۳ با هدف تولید انواع کابل‌های مخابراتی، توسعه ارتباطات و ایجاد تحول در شبکه عظیم مخابراتی کشور، تحت پوشش وزارت پست و تلگراف و تلفن وقت در شهر یزد درزمینی به وسعت یک میلیون مترمربع و با زیربنایی معادل دویست هزار مترمربع همگام باآخرین فناوری روزجهان و به عنوان پدیده‌ای نو درعرصه تولید کابل‌های مخابراتی تأسیس گردید. فعالیتهای شرکت:

- تولیدکننده انواع کابل‌های مخابراتی نوری، مسی و ترکیبی - تنها تولیدکننده پانلهای خورشیدی در کشور - امکان‌سنجی، طراحی، مشاوره و آموزش در زمینه‌های پروژه‌های مخابراتی - تولیدکننده کابل‌های خاص برای مصارف گاز، نفت، پتروشیمی، راه‌آهن، مترو و کنترل ترافیک و… - انجام پروژه‌های خدمات فنی و مهندسی

 • فولاد آلیاژی ایران[۲۹]

فولاد آلیاژی ایران از پیشرفته‌ترین و بزرگترین تولیدکنندگان انواع فولاد آلیاژی و مخصوص در ایران و خاورمیانه و یکی از مدرن‌ترین کارخانجات فولاد آلیاژی دنیا با ظرفیت تولید سالیانه ۱۴۰٬۰۰۰ تن در فاز اول و ۲۰۰٬۰۰۰ تن در فاز دوم می‌باشد که در سال ۱۳۷۸ به بهره‌برداری رسید. کارخانجات فولاد سازی، نورد مقاطع سنگین، نورد مقاطع سبک، عملیات حرارتی و تکمیل کاری این شرکت، مجهز به پیشرفتهترین تجهیزات و برخوردار از بالاترین سطح دانش فنی روز دنیا، امکان تولید فولادهای آلیاژی و مخصوص را با بهترین کیفیت و منطبق با استانداردهای بین‌المللی میسر ساخته‌است. محصولات این شرکت در صنایع نفت و پتروشیمی، ابزارسازی، ساخت لوازم پزشکی و جراحی، صنایع خودرو سازی، ماشین‌سازی و سایر صنایع کاربرد وسیع دارد.

 • گروه پیشگامان کویر[۳۰]

- سال تأسیس: ۱۳۷۵

- حوزه اصلی فعالیت: فناوری اطلاعات و ارتباطات

- حوزه‌های توسعه‌ای: بانکداری، بیمه، حمل و نقل هوایی و ریلی، فیبر نوری زیر دریایی و…

- اشتغال ایجاد شده: اشتغال مستقیم نزدیک به ۴۰۰ نفر و غیر مستقیم: بیش از ۱۵۰۰ نفر

- تعداد شرکت‌ها: در حال حاضر ۲۶ شرکت

- مدل اقتصادی: اقتصاد تعاونی

- خدمات اصلی: سرمایه‌گذاری در حوزه ICT

- خدمات فرعی: انواع نرم‌افزارهای تحت وب به سفارش مشتری، خدمات سامانه بازشناسی با امواج رادیویی، سیستم‌های هوشمند، ویدئو کنفرانس، سرورهای امنیتی و کلیه سرویس‌های ارزش افزوده

- گستره جغرافیایی فعالیت: نمایندگی مستقیم در استان‌های کرمان، اصفهان، قزوین، فارس، بوشهر، خراسان بزرگ، هرمزگان و در کشورهای کانادا، امارات، مالزی.

 • گروه ستاره کویر[۳۱]

فرش ستاره کویر یزد اولین شرکت گروه ستاره کویر یزد می‌باشد. شرکت‌های این گروه به تولید الیاف رنگی، نخ اکرلیک و پلی پروپیلن و بافت فرش ماشینی اشتغال دارند. فرش ستاره کویر یزد و فرش خاطره کویر یزد شرکت‌های بافندگی فرش ماشینی در این گروه هستند.

فرش ستاره کویر یزد که در سال ۱۳۶۰ تأسیس شد از ابتدای فعالیت همواره در سطح اول بازار فرش ماشینی کشور قرار داشته‌است. در تداوم فعالیت‌های گروه، توسعه شرکت ستاره کویر در شرکت فرش خاطره کویر تبلور یافت. خاطره کویر که از مدرن‌ترین و پیشرفته‌ترین دستگاه‌های بافندگی فرش ماشینی بهره می‌برد، در سال ۱۳۷۵ تأسیس شد و هم اکنون در کنار ستاره کویر تنوعی بسیار چشمگیر از انواع گلیم، جاجیم، گلیم فرش و فرش را به بازارهای داخلی و خارجی عرضه می‌کند.

 • نیروگاه سیکل ترکیبی شیرکوه

وجود نیروگاه سیکل ترکیبی شیرکوه در این استان باعث رونق بخش صنعت و زیرساخت‌های این استان به ویژه در شبکه سراسری برق می‌شود.

معماری یزد[ویرایش]

بنایی دارای چند بادگیر در یزد
 • معماری قدیم یزد

مشخص‌ترین وجهه شهر، معماری خاص کویری آن است. بادگیرها، مناره‌ها و گنبدها مشخص‌ترین جنبه ظاهری معماری شهر است. در این معماری از بادگیر برای گرفتن جریان باد و خنک کردن فضای ساختمان به کار می‌رفته‌است.

بافت و ساخت معماری ویژهٔ منطقهٔ یزد از بارزترین نمونه‌های معماری خاص اقلیم‌های گرم و خشک در جهان است. تناسب آن با نیازها و شرایط اقلیمی- فرهنگی مردم منطقه، گذشته از زیبایی خاص این معماری، از ویژگی‌های آن است. در مرکز هر محله معمولاً حمام، بازارچه، آب انبار، مسجد، حسینیه، لرد، کارگاه‌های کوچک، جوی آب (برای دسترسی به قنات) قرار دارد که بسیاری از این امکانات هنوز پابرجا هستند.

مجتمع تجاری تفریحی ستاره یزد
 • معماری جدید یزد

ایجاد گذرگاه‌های جدید غیر هم سطح همچون میدانهای امام حسین (ع)، شهدای محراب، معلم، شهید باهنر و گذرگاه تازه تأسیس میدان مهدیه همچنین ایجاد مجموعه تجاری جدید مثل آریا و پردیس سینمایی تک در صفائیه یزد و مجتمع تجاری، تفریحی ستاره در میدان آزادی (باغ ملی) و مجتمع در حال ساخت بازار بزرگ شهر در منطقه صفائیه می‌توان اشاره کرد. ایجاد مجتمع‌های مسکونی در مناطق مختلف از جمله صفائیه (مجتمع شقایق، هادی، فرهنگ و…)و شهرک رزمندگان.

ترابری[ویرایش]

فرودگاه[۳۲][ویرایش]

فرودگاه یزد در سال ۱۳۴۸ در زمینی به مساحت ۵۷۵ هکتار تأسیس که در حاشیه جنوبی کویر مرکزی ایران و تقریباً در مرکز جغرافیایی کشور و در غرب شهر یزد در فاصله ۳/۵ ناتیکال مایل (حدود ۱۰ کیلومتری) از مرکز شهر قرار دارد. طول باند فرودگاه ۴۱۰۰ متر و عرض آن ۶۰ متر(۱۵ متر sholder(شانه راه))می‌باشد. این فرودگاه در محل تقاطع محورهای اصلی حمل و نقل شمالی–جنوبی واقع شده و راه‌های هوایی بین‌المللی UL125 وUL124 و داخلی R663 , R654 و W5 از فراز آن می‌گذرد، در نتیجه اکثر هواپیماهای داخلی و خارجی اعم از نظامی و کشوری از فضای فرودگاه یزد عبور می‌کنند. این فرودگاه علاوه بر پروازهای برنامه‌ای و غیر برنامه‌ای که در حال انجام می‌باشد، می‌تواند در مواقع اضطراری مورد استفاده هواپیماها قرار گیرد، همان‌طور که در زمان جنگ ایران و عراق نیز مورد استفاده هواپیماهای نظامی بوده‌است و به عنوان بیس آموزشی شرکت‌های هواپیمائی تعیین گردیده بود، همچنین در حال حاضر دو فروند هواپیمای فوق سبک در حال انجام پروازهای آموزشی و تفریحی می‌باشند. فرودگاه در حال حاضر به صورت ۲۴ ساعته می‌باشد.

 • ارتفاع فرودگاه از سطح دریا ۱۲۳۰ متر (۴۰۵۵ پا) و برای هواپیماهای تا رده 200-747 B پیش‌بینی گردیده‌است.
 • پارکینگ هواپیماها به ابعاد ۱۲۰×۴۲۰ متر می‌باشد که ظرفیت پذیرش آن یک فروند هواپیمای بدنه وسیع و سه فروند هواپیمای بدنه متوسط را به‌طور هم‌زمان می‌باشد. این پارکینگ به وسیله دو تاکسی وی به باند مرتبط می‌باشد.
 • محدوده منطقه تحت کنترل واحد مراقبت پرواز فرودگاه (CTR) دایره‌ای به شعاع ۳۰ مایل(۴۸ کیلومتر) از دستگاه VOR/DME می‌باشد که تا ارتفاع ۱۷۵۰۰ پا از سطح دریا گسترش دارد.
 • از نظر توپوگرافی در داخل این منطقه (CTR)دو رشته کوه موازی در فاصله تقریبی ۴۰ کیلومتر از یکدیگر قرار دارند که فرودگاه تقریباً در وسط این دو رشته کوه قرار دارد، در قسمت جنوب فرودگاه، شیرکوه در جهت شرقی–غربی امتداد یافته ولی خوشبختانه ارتفاعات موجود در نشست و برخاست هواپیماها اشکال ایجاد نمی‌کند و از این نظر فرودگاه از ایمنی بالایی برخوردار است.

راه‌آهن[۳۳][ویرایش]

اتصال به شبکه حمل و نقل ریلی و جابجایی مسافر و بار از طریق ناوگان ریلی از آرزوهای هر شهروندی می‌باشد. آرزوی مردم استان یزد به بهره‌مندی از راه‌آهن در تاریخ اول خرداد ماه سال ۱۳۵۰ محقق گردید. البته پروژه راه‌آهن جنوب‌شرق، در راستای اهداف متصور برای آن با عنوان راه‌آهن قم ــ زرند در سال ۱۳۱۷ آغاز گردید و بخش عمده‌ای از فعالیت‌های زیربنایی آن نیز انجام گرفت اما به دلیل اوضاع سیاسی کشور در این سال‌ها افتتاح و بهره‌برداری آن تا سال ۱۳۵۰ به تعویق افتاد. با طلیعه عصر انقلاب صنعتی و ایجاد کارخانه ذوب آهن اصفهان ضرورت دستیابی به منابع معدنی زغال سنگ و سنگ آهن باعث گردید تا مسئولین وقت با اهمیت خاصی این پروژه عظیم اقتصادی را در اولویت کار خود قرار دهند. کلیه عملیات فنی و نقشه‌برداری‌ها به دست مهندسین و کارگران ایرانی در مدت زمانی بسیار کوتاه انجام یافت.

راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران در یک شبکه گسترده و عظیم از خطوط، مهمترین نقاط حمل و نقل کشور را که در برگیرنده بنادر جنوب و شمال، مراکز صنعتی و اقتصادی از قبیل کارخانجات و مراکز اقتصادی و تجاری همچنین معادن عظیم مستقر در اقصی نقاط کشور را به یکدیگر متصل نموده‌است. این مجموعه گسترده تا سال ۱۳۹۰ در برگیرنده ۹۵۰۰ کیلومتر خط اصلی، در قالب ۱۸ اداره کل تقسیم‌بندی گردیده‌است.

اداره کل راه‌آهن یزد یکی از این ادارات کل ۱۸گانه راه‌آهن می‌باشد. این اداره کل در سال ۱۳۵۰ با اتصال به شبکه راه‌آهن به منظور بهره‌برداری از معادن سنگ آهن و زغال سنگ جهت تغذیه کارخانه ذوب آهن اصفهان، فعالیت خود را آغاز نمود. در حال حاضر این اداره کل دارای ۶۸۰ کیلومتر خط اصلی می‌باشد. مرکز آن در ایستگاه یزد قرار دارد و با اتصال به ۴ اداره کل (شرق، اصفهان، هرمزگان و کرمان) سهم و اهمیت قابل توجهی را در شبکه حمل و نقل ریلی به خود اختصاص داده‌است. این اداره کل از خروجی ایستگاه بادرود در استان اصفهان شروع و در ایستگاه بافق به ادارات کل راه‌آهن کرمان، هرمزگان و شرق متصل می‌گردد. نقشه خطوط اداره کل راه‌آهن یزد به پیوست می‌باشد.

اهمیت استراتژیک اداره کل راه‌آهن یزد به دلیل واقع شدن در منطقه معدنی کشور و نقش آن در جابجایی و انتقال مواد معدنی همچنین اتصال بخش اصلی کریدورهای ترانزیتی ریلی راه‌آهن، اهمیتی قابل توجه می‌باشد. به گونه‌ای که مبتنی بر آمار عملکرد در دهه هشتاد در مجموع از حیث شاخص‌های عملکردی در راه‌آهن رتبه اول را کسب نموده‌است. کسب ۴۰? درآمد راه‌آهن در بین ۱۸ اداره کل بسیار حائز اهمیت و تحسین‌برانگیز می‌باشد.

پایانه مسافربری[۳۴][ویرایش]

در زمینی به مساحت ۵۷ هکتار حد فاصل جاده شهرک صنعتی و جاده ترانزیتی و بلوار شهید دهقان که متعلق به سازمان مسکن وشهرسازی بود طی مراحل قانونی تملک، و در تاریخ ۷۷/۱/۲۵ عملیات عمرانی پایانه آغاز شد و در تاریخ ۱۳۸۸/۱۰/۱۵ با تعطیلی پایانه قدیم، خدمات دهی به مردم در پایانه جدید آغاز شد. زیر بنا پایانه بزرگ حدود ۱۴۰۰۰ مترمربع شامل ساختمان، حیات مرکزی و رواق‌ها می‌باشد که هزینه حدود ۱۰۰٬۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ریال است که توسط شهرداری یزد ساخته شده‌است. ۱۲ هکتار فضای جنگلی- ۲ هکتار فضای سبز تزئینی - ۱۷ مرکز تجاری عرضه سوغات و تنقلات، مطبوعات، میوه فروشی، اسباب بازی فروشی، محصولات فرهنگی و خدماتی – رستوران بزرگ و مجهز – نمازخانه بزرگ- پاسگاه نیروی انتظامی – کافی نت – کافی شاپ – ۱۶ دفتر فروش بلیط با امکانات کافی و به روز به مساحت هرکدام ۳۵۰مترمربع در سه طبقه، محل استراحت رانندگان (یک واحد ۸۰مترمربعی)، اتاق مدیریت مشرف به سالن انتظار مسافر، شرکت و گیشه فروش بلیط - سرویس‌های بهداشتی متعدد(۶۴ چشمه)-تعداد۱۲۸ سکوی سوار شدن مسافر – پارکینگ خودروهای سبک به تعداد۳۰۰ واحد (۲۰۰ واحد مسقف و۱۰۰ واحد بدون سقف) - سیستم تهویه مطبوع – ساختمان اداری مناسب – سالن عمومی بسیار مناسب به مساحت ۱۵۰۰مترمربع – ۳۵۰۰۰مترمربع کف فرش و ۵۰۰۰۰ مترمربع آسفالت؛ و هم. اکنون. BRT در یزد راه اندازی شده و در حال خدمت‌رسانی به شهروندان یزدی می‌باشد

رسانه[ویرایش]

رادیو و تلویزیون[۳۵][ویرایش]

صدا و سیمای مرکز یزد در تاریخ ۱۳۵۱/۱۱/۶ با یک فرستنده ۱۰ کیلووات و صرفاً به عنوان یک مرکز خبری و تقویت‌کننده رادیویی واقع در کیلومتر جاده یزد - کرمان کار خود را آغاز کرد. در سال ۱۳۵۳ با اضافه شدن یک فرستنده ۵۰ کیلو وات تلویزیونی به عنوان تقویت‌کننده برنامه‌های شبکه سراسری (شبکه یک) این مرکز از حیث فنی تکمیل تر و به عنوان رادیو و تلویزیون محلی یزد نام گرفت. در بیست و پنج مهر ماه سال ۱۳۵۷ شبکه استانی صدای مرکز یزد با ظرفیت تولید و پخش ۳ الی ۴ هزار ساعت برنامه در سال بر روی فرکانس ۱۰۳۵ راه‌اندازی گردید. افتتاح شبکه استانی سیما با نام تابان در تاریخ ۱۳۸۲/۲/۲۸ با ظرفیت تولید بیش از هزار و صد ساعت و پخش بیش از ۴۰۰۰ ساعت برنامه صورت گرفت. سطح پوشش برنامه‌های صدا و سیما یزد در سال ۱۳۸۳ با افتتاح سیستم uplink به خارج از مرزهای استان و حتی خارج از کشور گسترش یافت. شبکه استانی تابان هم اکنون بر روی ماهواره‌های Asiasat و Badrsat پخش می‌شود.

سینما[ویرایش]

شهر یزد دارای ۵ سینما است:

 • سینما فرهنگ
 • سینما ایران
 • سینما جام جم
 • پردیس سینمایی تک (۵ سالن)
 • سینما دانش آموز (منحصر به برگزاری مراسمهای خاص اداره کل آموزش و پرورش)

در حال حاضر، سینما فرهنگ و سینما ایران به عنوان قدیمی‌ترین سینماهای یزد چند سالی است، تعطیل شده‌اند؛ حتی خبرهایی مبنی بر فروش و تغییر کاربری یکی از آن‌ها نیز به میان آمده بود.[۳۶]

پارک‌ها و فضای سبز[ویرایش]

شهر یزد دارای ۱۲ پارک بزرگ (شهری) و ۱۵۳ پارک کوچک (محله‌ای) می‌باشد.[۳۷] از این میان، پر رونق‌ترین پارک‌های یزد، عبارتند از:

 • پارک کوهستان (در حال توسعه)
 • پارک شادی (دارای شهر بازی)
 • پارک مارکار (پارک بزرگ شهر)
 • پارک غدیر
 • پارک هفت تیر
 • پارک آزادگان

پارک کوهستان یزد یکی از پر رونق‌ترین فضاهای سبز شهری یزد محسوب می‌شود که فاز دوم آن از جمله ست‌های بازی، کف پوش، آلاچیق در حال ساخت است. همچنین آب‌نمای هارمونی موزیکال در این پارک راه اندازی شده‌است.[۳۷]

سراسرنما از پارک کوهستان یزد

ره‌آورد[۱۹][ویرایش]

هنرمند دارایی باف
قطاب، پشمک، باقلوا، کیک یزدی، لوزهای پنجگانه، حاجی بادام، سوهان، نان برنجی.
شعربافی، ترمه یا انگشت بافت، زری‌دوزی، مخمل، دارایی‌بافی (ایکات)، شمد، چادرشب، روتختی، دستمال یزدی.
 • روانداز و زمین پوش:
قالی، قالیچه، گلیم، سجاده، زیلو، پتو، سفره، بقچه، روفرشی، لنگ، حصیر.
 • خاکینه:
سفال، سرامیک، کاشی.
 • سایر:
انار، ارده، حلوا ارده، گیوه، سریشم، زیورآلات طلا.

آب وهوا[ویرایش]

یزد، دارای آب و هوای اقلیمی ـ گرم و خشک و بیابانی است و نوسان دما در تابستان و زمستان و حتی در شب و روز بالا و متغپّر است و این از ویژگی‌های آب و هوایی منطقه به‌شمار می‌رود، از این نگاه می‌توان گفت: یزد دارای دو فصل است فصل بلند گرما (از اسفند تا مهر) و فصل کوتاه سرما (از آبان تا اواخر بهمن).

Weather-rain-thunderstorm.svgآب و هوای یزدNuvola apps kweather.svg

ژانویه فوریه مارس آوریل مـــــه ژوئـن ژوئیـه اوت سپتامبر اکتبـر نوامبر دسامبر سـال

گرم‌ترین
۲۲ ۲۳ ۳۱ ۳۷ ۳۸ ۴۲ ۴۵ ۴۲ ۴۰ ۳۷ ۲۷ ۲۵ ۴۵

میانگین گرم‌ترین‌ها
۸ ۱۳ ۱۸ ۲۵ ۳۰ ۳۶ ۳۷ ۳۶ ۳۲ ۲۶ ۱۸ ۱۲ ۲۵

میانگین سردترین‌ها
۱ ۴ ۹ ۱۵ ۲۱ ۲۶ ۲۸ ۲۵ ۲۰ ۱۴ ۷ ۳ ۱۵

سردترین
-۱۰ ۰ ۸ ۱۵ ۱۷ ۱۵ ۸ ۲ -۱۱ -۱۱

بارش
mm
۰ ۱۰ ۰ ۱۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۴۰


منبع: سایت ودربیس[۳۸] ۱۲ اکتبر ۲۰۱۲

مراکز علمی، آموزشی و فرهنگی[ویرایش]

یزد از لحاظ میزان باسوادی در زمره شهرهای نخست کشور قرار دارد.[۳۹] در سال ۹۶ برای بیست و چهارمین سال پیاپی یزدی‌ها مقام نخست پذیرش در کنکور سراسری را بخود اختصاص دادند[۴۰] در یزد مراکز علمی و آموزشی و فرهنگی بسیار وجود دارد که در زیر شماری از آن‌ها آمد است:

حیاط ساختمان معاونت آموزشی دانشگاه یزد

مراکز پزشکی[ویرایش]

مراکز نظامی[ویرایش]

شهرهای خواهر خوانده[ویرایش]

کشور شهر خواهرخوانده
سوریهسوریه حمص[۴۱]
مجارستانمجارستان یازبرین[۴۲]
عمانعمان نزوی [نیازمند منبع]
کوباکوبا اولگین [نیازمند منبع]
کره جنوبیکره جنوبی یئوسو [نیازمند منبع]

جستارهای وابسته[ویرایش]

نگارخانه[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

 1. نشانی=http://www.amar.org.ir/Default.aspx?tabid=1713.+«نتایج سرشماری سال ۱۳۹۰». مرکز آمار ایران، 2مهر1393. 
 2. «نخستین بانک جهان در شهر یزد» خبرنامه ملی ایرانیان
 3. «[۱]» استان یزد برای گردشگران
 4. تاریخ جدید یزد، احمدبن حسین بن علی کاتب؛ ص۵۷
 5. اطلاعات عمومی یزد
 6. شایعه اعتراض زنجانی‌ها به اطلاق نام حسینیه ایران به یزد و تکذیب وَرزایی مسئول سازمان تبلیغات اسلامی زنجان
 7. «دانشنامهٔ تاریخ معماری ایران‌شهر». سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۲۳ اکتبر ۲۰۱۵. بازبینی‌شده در ۱۹/۵/۲۰۱۱. 
 8. شهر یزد ثبت جهانی یونسکو شد
 9. Jadvalyab. «معنای یرد در لغت‌نامه دهخدا». 
 10. مهرالزمان نوبان. نام مکان‌های جغرافیایی در بستر زمان. چاپ اول. تهران: انتشارات ما، ۱۳۷۶. ۲۰۸. شابک ‎۹۶۴-۶۴۹۷-۰۰-۴. 
 11. تاریخ جدید یزد، احمدبن حسین بن علی کاتب؛ بکوشش ایرج افشار، شر: تهران: فرهنگ ایران زمین: امیرکبیر، ۱۳۵۷، ص ۵۸
 12. «تاریخچه یزد» سامانه مدیریت تبلیغات اسلامی
 13. ایران فی صورة الارض. ترجمهٔ دکتر جعفر شعار. تهران: امیرکبیر, 1366. 
 14. بهدینان، دائرةالمعارف بزرگ اسلامی
 15. «BEHDĪNĀN DIALECT». دانشنامه ایرانیکا. 
 16. زنده‌دل، حسن. استان یزد. نشر ایرانگردان، ۱۳۷۷. 
 17. ۱۷٫۰ ۱۷٫۱ «نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۹۰» درگاه ملی آمار ایران
 18. «همه چیز درباره یزد» بانک اطلاعات صنعت گردشگری و توریسم
 19. ۱۹٫۰ ۱۹٫۱ ۱۹٫۲ یزد نگین کویر، مجموعه اطلاعات و راهنمای سیاحتی یزد، استانداری یزد، ۱۳۷۵
 20. میدان محله‌ای را لَـرد گویند.
 21. ۲۱٫۰ ۲۱٫۱ افشار، ایرج، یادگارهای یزد، جلد دوم (شهر یزد)، انتشارات انجمن آثار ملی، ۱۳۵۴
 22. در حال حاضر اثری از این میدان برجای نمانده‌است.
 23. سپهر، مسعود. یزد، نگین کویر مجموعه اطلاعات و راهنمای سیاحتی. انجمن کتابخانه‌های عمومی یزد، ۱۳۷۵. 
 24. خادم زاده، محمد حسن، محلات تاریخی شهر یزد، نشر: سبحان نور، پایگاه میراث فرهنگی شهر تاریخی یزد، ۱۳۸۶
 25. در این فهرست از آثاری نام برده شده‌است که، قابل بازدید توسط گردشگران است.
 26. اداره میراث فرهنگی یزد، یزد پردیس کویر (راهنمای گردشگری استان یزد)، تهران: یزدا، ۱۳۸۹
 27. «تاریخچه شرکت یزد باف» پایگاه رسمی شرکت یزد باف
 28. «درباره کابل‌های شهید قندی» پایگاه رسمی کابل‌های شهید قندی
 29. «تاریخچه شرکت فولاد آلیاژی» پایگاه رسمی شرکت فولاد آلیاژی ایران
 30. «درباره گروه پیشگامان» پایگاه رسمی گروه پیشگامان کویر یزد
 31. «پیشینه گروه ستاره کویر» پایگاه رسمی فرش ستاره کویر یزد
 32. «تاریخچه فروگاه یزد» پایگاه فرودگاه یزد
 33. «تاریخچه راه‌آهن یزد» پایگاه اداره کل راه‌آهن یزد
 34. «تاریخچه پایانه مسافربری یزد» سازمان پایانه‌های شهرداری یزد
 35. «تاریخچه مرکز صدا و سیمای یزد» صدا وسیمای مرکز یزد
 36. «خبرگزاری کار ایران (ایلنا)». بازبینی‌شده در ۱۹ سپتامبر ۲۰۱۳. 
 37. ۳۷٫۰ ۳۷٫۱ «باشگاه خبرنگاران». بازبینی‌شده در ۱۹ سپتامبر ۲۰۱۳. 
 38. «اطلاعات آب و هوای یزد(سایت ودربیس)» (انگلیسی)٫وب‌گاه wheatherbase
 39. «ویژگی‌های استانها» مرکز آمار ایران
 40. «نفرات برتر کنکور» پایگاه اطلاع‌رسانی هم میهن
 41. «پیمان خواهرخواندگی بین شهرهای حمص و یزد». بازبینی‌شده در ۰۳ اکتبر ۲۰۱۳. 
 42. روابط عمومی دانشگاه یزد. اعضای شورای شهر یاسبرین در دانشگاه یزد. شنبه ۱۰ آذر ۱۳۸۶. بازدید: نوامبر ۲۰۱۱.

منابع[ویرایش]

 • احمدبن حسین بن علی کاتب؛ بکوشش ایرج افشار، تاریخ جدید یزد، نشر:تهران: فرهنگ ایران زمین:امیرکبیر. ۱۳۵۷. 
 • افشار، ایرج. یادگارهای یزد. تهران: انتشارات انجمن آثار ملی، ۱۳۵۴. 
 • خادم زاده، محمد حسن. محلات تاریخی شهر یزد. تهران: سبحان نور، پایگاه میراث فرهنگی شهر تاریخی یزد، ۱۳۸۶. 
 • قریشی زاده، سید عبدالرضا. یزد گوهر کویر. تهران: فرهنگسرای میردشتی، ۱۳۸۷. ISBN 964-2708-11-6. 
 • استانداری یزد. یزد نگین کویر (مجموعه اطلاعات و راهنمای سیاحتی یزد). یزد: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد، ۱۳۷۵. 
 • اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی یزد. یزد پردیس کویر (راهنمای گردشگری استان یزد). تهران: یزدا، ۱۳۸۹. ISBN 600-165-028-4. 
 • سید علی‌زاده، سید احمد. دیوارهای بلند کاه گلی. تهران: انتشارات بقیه العتره، ۱۳۹۱. شابک ‎۹۷۸-۹۶۴-۱۶۲۰-۶۷-۹. 
 • مسرت، حسین. یزد، یادگار تاریخ. یزد: انتشارات انجمن کتابخانه‌های عمومی یزد، ۱۳۷۷. شابک ‎۹۷۸۹۶۴-۶۵۴۱-۰۴-۶. 
 • قهرمانی، ابوالفتح و مسعود سپهر. یزد، نگین کویر مجموعه اطلاعات و راهنمای سیاحتی، جلد اول. یزد: انتشارات انجمن کتابخانه‌های عمومی یزد، ۱۳۷۵. 

پیوند به بیرون[ویرایش]

Yazd
یزد
City
Amir Chakhmaq Complex
Yazd Fire Temple
Official seal of Yazd
Seal
Yazd is located in Iran
Yazd
Yazd
Coordinates: 31°53′50″N 54°22′4″E / 31.89722°N 54.36778°E / 31.89722; 54.36778Coordinates: 31°53′50″N 54°22′4″E / 31.89722°N 54.36778°E / 31.89722; 54.36778
Country  Iran
Province Yazd
County Yazd
Bakhsh Central
Government
 • Mayor Mehdi Jamalinejad[1]
 • City Council Chairman Gholam Ali Sefid
Elevation 1,216 m (3,990 ft)
Population (2016 census)
 • Urban 529,673
Demonym(s) Yazdi (en)
Time zone IRST (UTC+3:30)
 • Summer (DST) IRDT (UTC+4:30)
Area code(s) 035
Climate BWh
Website yazd.ir
Official name Historic City of Yazd
Type Cultural
Criteria iii, v
Designated 2017 (41st session)
Reference no. 1544
State Party Iran
Region Asia and the Pacific

Yazd (یزد, About this sound /jæzd/ ),[2] formerly also known as Yezd,[3][4] is the capital of Yazd Province, Iran. The city is located 270 km (170 mi) southeast of Esfahan. At the 2011 census, the population was 529,673, and it is currently 15th largest city in Iran. Since 2017, the historical city of Yazd is recognized as a World Heritage Site by UNESCO.[5]

Because of generations of adaptations to its desert surroundings, Yazd has a unique Persian architecture. It is nicknamed the "City of Windcatchers" (شهر بادگیرها Shahr-e Badgirha) from its many examples. It is also very well known for its Zoroastrian fire temples, ab anbars (cisterns), qanats (underground channels), yakhchals (coolers), Persian handicrafts, handwoven cloth (Persian termeh), silk weaving, Persian Cotton Candy, and its time-honored confectioneries.

History

The name is derived from Yazdegerd I, a Sassanid ruler of Persia. The city was definitely a Zoroastrian center during Sassanid times.[citation needed] The word yazd means God.[6] After the Arab conquest of Iran, many Zoroastrians migrated to Yazd from neighboring provinces. By paying a levy, Yazd was allowed to remain Zoroastrian even after its conquest, and Islam only gradually became the dominant religion in the city.

Because of its remote desert location and the difficulty of access, Yazd remained largely immune to large battles and the destruction and ravages of war. For instance, it was a haven for those fleeing from destruction in other parts of Persian Empire during the Mongol invasion. In 1272 it was visited by Marco Polo, who remarked on the city's fine silk-weaving industry. In the book The Travels of Marco Polo, he described Yazd in the following way:

It is a good and noble city, and has a great amount of trade. They weave there quantities of a certain silk tissue known as Yasdi, which merchants carry into many quarters to dispose of. When you leave this city to travel further, you ride for seven days over great plains, finding harbour to receive you at three places only. There are many fine woods producing dates upon the way, such as one can easily ride through; and in them there is great sport to be had in hunting and hawking, there being partridges and quails and abundance of other game, so that the merchants who pass that way have plenty of diversion. There are also wild asses, handsome creatures. At the end of those seven marches over the plain, you come to a fine kingdom which is called Kerman.

Yazd briefly served as the capital of the Muzaffarid Dynasty in the fourteenth century, and was unsuccessfully besieged in 1350–1351 by the Injuids under Shaikh Abu Ishaq. The Friday (or Congregation) mosque, arguably the city's greatest architectural landmark, as well as other important buildings, date to this period. During the Qajar dynasty (18th century AD) it was ruled by the Bakhtiari Khans.

Under the rule of the Safavid (16th century), some people migrated from Yazd and settled in an area that is today on the Iran-Afghanistan border. The settlement, which was named Yazdi, was located in what is now Farah City in the province of the same name in Afghanistan. Even today, people from this area speak with an accent very similar to that of the people of Yazd.

One of the notable things about Yazd is its family-centered culture.[citation needed] According to official statistics from Iran's National Organization for Civil Registration, Yazd is among the three cities with the lowest divorce rates in Iran.

Demographics

Language and ethnic groups

The majority of the people of Yazd are Persians, and they speak Persian with Yazdi accent different from Persian accent of Tehran.

Religion

The majority of people in Yazd are Muslims. There is also a sizable population of Zoroastrians in the city. In 2013, Sepanta Niknam was elected to the city council of Yazd and became the first Zoroastrian councillor in Iran.[7] There was once a relatively large Jewish-Yazdi community, however, after the creation of Israel, many have moved there for varying reasons. Former president of Israel Moshe Katsav is an example.

The Pir-e-Naraki[8] sanctuary is one the important pilgrimage destinations for Zoroastrians where an annual congregation is held and frequent visits are made during the year; it is now also a famous tourist spot.

The story of the last Persian prince to come to Yazd before the arrival of Islam adds to its importance. Such a transformation has occurred several times.[clarification needed][9]

Several other city traditions are the Muslim parades and gatherings, which are mainly processions called azadari held to commemorate the events experienced by the main Islamic martyrs and other important figures. These huge public gatherings created a series of spaces which, since most are near important urban monuments, are used at other times as hubs from which visitors can tour the main spots in the city .[10]

Population

According to the Iranian Census of 2011 the population of Yazd is 486,152 people from 168,528 families, which includes 297,546 men and 285,136 women.[11]

Historical sites

Tower of Silence near Yazd

Yazd is an important centre of Persian architecture. Because of its climate, it has one of the largest networks of qanats in the world, and Yazdi qanat makers are considered the most skilled in Iran.

To deal with the extremely hot summers, many old buildings in Yazd have magnificent wind towers and large underground areas.

The city is also home to prime examples of yakhchals, which were used to store ice retrieved from glaciers in the nearby mountains. Yazd is also one of the largest cities built almost entirely out of adobe.

Yazd's heritage as a center of Zoroastrianism is also important. There is a Tower of Silence on the outskirts, and the city has an ateshkadeh which holds a fire that has been kept alight continuously since 470 AD. Zoroastrians make up a significant minority of the population, around 20,000–40,000 or 5 to 10 percent.

Built in 12th century and still in use, Jame Mosque of Yazd is an example of the finest Persian mosaics and excellent architecture. Its minarets are the highest in the country.

Geography

Climate

Yazd is the driest major city in Iran, with a yearly precipitation amount of 49 millimetres (1.9 in) and only 23 days of precipitation, which is also the hottest city north of the Persian Gulf coast, with summer temperatures very frequently above 40 °C (104 °F) in blazing sunshine with no humidity. Even at night the temperatures in summer are rather uncomfortable. In the winter, the days remain mild and sunny, but in the morning the thin air and low cloudiness cause cold temperatures that can sometimes fall well below 0 °C (32 °F).

Climate data for Yazd
Month Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec Year
Record high °C (°F) 27.0
(80.6)
28.0
(82.4)
32.0
(89.6)
37.0
(98.6)
41.0
(105.8)
44.0
(111.2)
45.0
(113)
45.6
(114.1)
42.0
(107.6)
36.0
(96.8)
30.0
(86)
27.4
(81.3)
45.6
(114.1)
Average high °C (°F) 12.9
(55.2)
15.9
(60.6)
20.6
(69.1)
26.0
(78.8)
32.2
(90)
37.2
(99)
39.6
(103.3)
38.1
(100.6)
34.0
(93.2)
27.6
(81.7)
19.3
(66.7)
14.0
(57.2)
26.5
(79.6)
Daily mean °C (°F) 6.3
(43.3)
9.0
(48.2)
13.8
(56.8)
18.7
(65.7)
24.5
(76.1)
29.4
(84.9)
31.7
(89.1)
29.9
(85.8)
25.4
(77.7)
19.3
(66.7)
11.7
(53.1)
6.9
(44.4)
18.9
(66)
Average low °C (°F) −0.3
(31.5)
2.2
(36)
7.0
(44.6)
11.5
(52.7)
16.8
(62.2)
21.7
(71.1)
23.8
(74.8)
21.8
(71.2)
16.9
(62.4)
11.0
(51.8)
4.2
(39.6)
−0.1
(31.8)
11.4
(52.5)
Record low °C (°F) −14
(7)
−10
(14)
−7
(19)
0.0
(32)
5.6
(42.1)
11.0
(51.8)
16.0
(60.8)
12.0
(53.6)
2.0
(35.6)
−3
(27)
−10
(14)
−16
(3)
−16
(3)
Average precipitation mm (inches) 7.0
(0.276)
0.8
(0.031)
11.0
(0.433)
21.9
(0.862)
0.6
(0.024)
2.0
(0.079)
0.0
(0)
0.0
(0)
3.0
(0.118)
0.0
(0)
2.0
(0.079)
0.0
(0)
48.3
(1.902)
Average precipitation days 1 3 2 11 1 1 1 0 1 0 2 0 23
Average relative humidity (%) 53 46 37 33 25 18 17 18 19 27 38 47 32
Mean monthly sunshine hours 181.6 203.0 207.5 230.9 293.9 334.1 340.7 335.0 313.1 278.1 217.8 193.4 3,129.1
Source #1: Climate-Data.org
Source #2: NOAA (extremes, sun, humidity, 1961–1990)[12]

Economy

Always known for the quality of its silk and carpets, Yazd today is one of Iran's industrial centers for textiles. There is also a considerable ceramics and construction materials industry and unique confectionery and jewellery industries. A significant portion of the population is also employed in other industries including agriculture, dairy, metal works, and machine manufacturing. There are a number of companies involved in the growing information technology industry, mainly manufacturing primary materials such as cables and connectors. Currently Yazd is the home of the largest manufacturer of fibre optics in Iran.

Yazd's confectioneries have a tremendous following throughout Iran and have been a source of tourism for the city. Confectioners workshops (khalifehs, or experts) keep their recipes a guarded secret, and there are many that have remained a private family business for many generations. Baklava, ghotab and pashmak are the most popular sweets made in the city.

In 2000 the Yazd Water Museum opened;[13] it features exhibits of water storage vessels and historical technologies related to water.

Yazd has expanded its industrial fields since the 1980s. With at least three main industrial areas each containing over 70 different factories, Yazd has become one of the most technologically advanced cities of Iran. The most famous corporations include Yazd Steel, Shimi Plastic of Yazd, and Yazd Polymer.

Transportation

In addition to its connection with major Iranian cities via Iranian Railways, Yazd is served by the Shahid Sadooghi Airport.

Politics

List of mayors of Yazd
 • Eskandar Aslani (circa 1979)[14]
 • Muhammad-Ali Vahdati[chronology citation needed]
 • Ali-Akbar Farshi
 • Muhammad-Hassan Khorshidnam
 • Hosseyn A'laii
 • Muhammad-Mahdi Sherafat
 • Ali-Akbar Aramun
 • Morteza Shayeq
 • Ali-Akbar Mirvakili
 • Mohammad Azim Zadeh (circa 2017)[1]

Residents

Reza Amrollahi, Head of Atomic Energy Organization of Iran 1981-1997

Education

The University of Yazd was established in 1988. It has a college of architecture specializing in traditional Persian art and architecture. Yazd and its nearby towns contain the following institutes of higher education:

 • Yazd Science and Research
 • University of Yazd
 • Shahid Sadoughi University of Medical Sciences and Health Services
 • Payam e Nour University of Yazd
 • Yazd Institute of Higher Education (ACECR)
 • Islamic Azad University of Bafq
 • Islamic Azad University of Maybod
 • Islamic Azad University of Yazd
 • Yazd Sampad Information Center
 • Yazd Science and Technology Park
 • Applied Science University of Yazd
 • Imam Java University College
 • Barazande muqadam High School (Tizhushan)
 • Shahid Sadoughi High School (Tizhushan)
 • Shahid Sadoughi Middle School (Tizhushan)
 • Farzanegan Middle School (Tizhushan)
 • Bahadori High School
 • Farzanegan High School (Tizhushan)
 • Iranshahr High School

Sister cities

Gallery

References

Citations

 1. ^ a b "شهـردار يــزد" [Mayor] (in Persian). Municipality of Yazd. Retrieved 18 February 2017. 
 2. ^ Yazd can be found at GEOnet Names Server, at this link, by opening the Advanced Search box, entering "-3088569" in the "Unique Feature Id" form, and clicking on "Search Database".
 3. ^ EB (1888).
 4. ^ EB (1911).
 5. ^ "Historical City of Yazd Inscribed as World Heritage Site". 9 July 2017. Retrieved 1 January 2018. 
 6. ^ Steingass, Francis Joseph. A Comprehensive Persian-English dictionary, including the Arabic words and phrases to be met with in Persian literature. London: Routledge & K. Paul, 1892.
 7. ^ "Iran Suspends Zoroastrian Member of Yazd City Council", The Associated Press, The New York Times, 9 October 2017, retrieved 9 October 2017 
 8. ^ Ed Eduljee. "Pir-e Seti. Pir-e Naraki. Pilgrimage in Zoroastrianism". Heritageinstitute.com. Retrieved 2013-12-09. 
 9. ^ "پیرنارکی مهریز در لیست مهمترین جاذبه‌های دینی جهان - سایت خبری یزدفردا". Yazdfarda.com. Retrieved 2013-12-09. 
 10. ^ "همشهری آنلاین: آشنایی با برخی آئین‌‌های عزاداری در استان یزد". Hamshahrionline.ir. 2013-12-04. Retrieved 2013-12-09. 
 11. ^ http://www.amar.org.ir/Portals/2/census-90/jamiat/ostan-jamiat-21.xls
 12. ^ "Yazd Climate Normals 1961–1990". National Oceanic and Atmospheric Administration. Retrieved December 29, 2012. 
 13. ^ [1] Archived June 26, 2007, at the Wayback Machine.
 14. ^ "شهرداران يزد پس از انقلاب اسلامي" [Mayors of Yazd since 1979] (in Persian). Municipality of Yazd. Retrieved 18 February 2017. 

Bibliography

External links