یخ دریا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
یخ دریا دور از ساحل آلاسکا

یخ دریا یا دریایخ[۱]، آب یخ بسته دریا است. چون چگالی یخ کمتر از آب است، روی سطح اقیانوس شناور می‌ماند (همانطور که آب تازه یخ زده، که حتی چگالی پایینتری دارد شناور می‌ماند). یخ دریا حدود ۷٪ از آبهای سطح زمین و حدود ۱۲٪ از آب‌های اقیانوس‌های جهان را پوشانده است. [۲][۳] در شمال، در اقیانوس منجمد شمالی، و نواحی که درست زیر آن قرار دارد و اقیانوس‌های سرد دیگر، دریاها و خلیج‌ها یافت می‌شود. در سرزمین جنوبی، در نواحی مختلف اطراف سرزمین جنوبی (قاره) یخ تشکیل می‌شود. بیشتر یخ دریا در توده‌های یخ قطبی در نواحی قطبی زمین:توده یخ شمالی اقیانوس منجمد شمالی و توده یخ قطب جنوب در اقیانوس جنوبی قرار گرفته است. توده‌های یخ قطبی سالانه میزان قابل توجهی از جابجایی را در سطح دریا تحمل می‌کنند این جا به جایی مرحله‌ای طبیعی است که به اکولوژی شمالگان که شامل اکوسیستم اقیانوس هم می‌شود بستگی دارد. با توجه به وزش بادها، جریانها و نوسان دما، یخ دریا خیلی فعال است، و تبدیل به انواع گوناگونی از یخ به اشکال متفاوت می‌شود. یخ دریا ممکن است از یخ کوه که توده یخی است که از انتهای یک یخچال یا کناره یک منطقه یخی جدا شده و روی آب دریا شناور شده باشد. بسته به مکان، یخ دریا ممکن است گسترش یافته و به آن بپیوندد.

شکل‌های مختلف و پویایی[ویرایش]

طرح فرضی پویایی یخ دریا تعدادی از رایج‌ترین شکل‌های یخ دریا را نشان می‌دهد.

یخ دریا به راحتی تشکیل نشده و به راحتی هم ذوب نمی‌شود. در مدت دوامش خیلی پویا است. با توجه به اعمال متفاوت باد، جریانهای دریایی و نوسان دمای هوا، یخ دریا تغییر شکل زیادی می‌دهد. یخ دریا براساس سرعت حرکت و مدت زمانی که از شکل گیری اش می‌گذرد طبقه‌بندی می‌شود.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «دریایخ» [اقیانوس‌شناسی، علوم جَوّ] هم‌ارزِ «sea ice»؛ منبع: گروه واژه‌گزینی. «فارسی». در همان. دفتر هشتم. فرهنگ واژه‌های مصوب فرهنگستان. تهران: انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی. شابک ۹۷۸-۶۰۰-۶۱۴۳-۰۸-۸ (ذیل سرواژهٔ دریایخ)
  2. NOAA Sea Ice essay
  3. Weeks, Willy F. (2010). On Sea Ice. University of Alaska Press. p. 2. ISBN 978-1-60223-101-6.

پیوند به بیرون[ویرایش]