یحیی کمال بیاتلی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
Yahya Kemal Bey.jpg

یحیی کمال بیاتلی (به ترکی استانبولی: Yahya Kemal Beyatlı) با نام اصلی احمد آگاه (۲ دسامبر ۱۸۸۴، اسکوپیه، امپراتوری عثمانی - ۱ نوامبر ۱۹۵۸، استانبول، ترکیه) نویسنده، شاعر و سیاستمدار ترک بود.

پس از اتمام تحصیلات مقدماتی در اسکوپیه برای تحصیل در مکتب سلطانی قالاتاساری به استانبول آمد. اما بلافاصله تحصیلاتش را آغاز نکرده و یک سال را در عمارت یکی از بستگانش در ساری‌یر به سرودن شعر گذراند.[۱]

وی پس از آن برای تحصیل علوم سیاسی در سال ۱۹۰۳ به پاریس رفته در کالج مو و پس از آن در انستیتوی علوم سیاسی پاریس به تحصیل پرداخت.[۲] یحیی کمال در سال ۱۹۱۲ به استانبول بازگشته و به تدریس تاریخ و ادبیات مشغول شد. فعالیت‌های سیاسی او با عضویتش در مجلس ملی سال ۱۹۲۳ اوج گرفت. در سال ۱۹۲۵ به عنوان سفیر به ورشو رفت و در سال ۱۹۲۹ به عنوان سفیر به مادرید فرستاده‌شد.[۳]

سبک ادبی[ویرایش]

یحیی کمال اولین شعر خود را در سن ۱۲ سالگی سرود.[۴] در ابتدا سرودن شعر را تحت تاثیر معلم ناجی افندی آغاز کرد. اما پس از سفر به استانبول دنباله‌رو سبک توفیق فکرت بود.[۵] یحیی کمال در سال‌های تحصیلش در فرانسه فرصت آشنایی با شعر و ادبیات فرانسوی را بدست آورد. این آشنایی زمینه‌ساز مطالعات وی در مورد شعر شد و تلاش کرد تا عناصر شعر فرانسوی را در شعر ترکی بکار ببرد. یکی از مهم‌ترین نوآوری‌های وی در شعر ترکی، بیان ابیات از زبان جمعی است.[۶] او عناصر بسیاری از شعر دیوانی را در شعر مدرن استفاده کرد.[۷] وی تحت تاثیر شاعرانی چون پل ورلن، شارل بودلر و استفان مالارمه طرفدار جنبش شعر ناب[۸] بود.[۹]


پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • Aktaş, Hasan. «Türk Şiirinde Bir Mühre Olarak Yahya Kemal». Uluslararası Sosyal Araştırmalar Dergisi (Ordu: Ordu Üniversitesi) 3, Sayı 10 (2010): 32-49. 
  • Ayvazoğlu, Beşir. Tanıl Bora ve Murat Gültekingil. Modern Türkiye'de Siyası Düşünce. cild 5, Muhafazakarlık. İstanbul: İletişim, 2006. ISBN ‎978-975-050-155-5. 
  • Bayrak, Özcan. «Yahya Kemal’in Şiirinin Kaynaklari». Turkish Studies (Ankara: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi) 4, Sayı 1 (2009): 1521-1542. doi:10.7827/TurkishStudies.592. 
  • Karaalioğlu, Seyıt Kemal. Türk Edebiyatı Tarihi. cild 3, Cumhuriyet Edebiyatı. İstanbul: İnkilap ve Aka Basımevi, 1982. 
  • Quliyev, Elman. Türk Xalqları Ədəbiyyatı. Bakı: Conatant Empary, 2011. 

پیوند به بیرون[ویرایش]