یانکی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

اصطلاح «یانکی» یا یانک دارای معانی مختلفی است که به هم ارتباط داشته و همه اشاره به مردم ایالات متحده آمریکا دارند

  • در خارج از ایالات متحده، واژه «یانکی» به‌طور غیررسمی برای اشاره به افراد آمریکایی، از جمله جنوبی‌ها و اقلیت‌ها استفاده می‌شود.
  • در داخل ایالات متحده، و در میان غیرجنوبی‌ها، این واژه معمولاً اشاره به مردمی دارد که دارای پیوندهای فرهنگی با ایالت‌های نیو انگلند آمریکا هستند در هر کجا که زندگی کنند. ازجمله انگلو آمریکایی‌ها که اعقاب مهاجران استعماری انگلستان هستند، لهجه ایالت‌های نیو انگلند آمریکا «یانکی» یا «لهجه یانکی» نامیده می‌شود.
  • در میان انگلو امریکایی‌های جنوبی واژه «یانکی» به شمالی‌ها و به ویژه شمالی‌های سفید اشاره دارد. به‌نظر می‌رسد این واژه بیش از اینکه معنای جغرافیایی داشته باشد دارای بار معنایی فرهنگی باشد؛ مثلاً: یک فرد ساکن حومه کالیفرنیای جنوبی می‌تواند یانکی‌پذیری بیشتری نسبت به یک کشاورز روستایی ایندیانایی داشته باشد. در گفتارهای غیررسمی انگلیسی بریتانیایی واژه "یانک» خصوصاً در میان بریتون‌ها و استرالیایی‌ها عمومیت دارد و گاهی اوقات حامل لایه‌هایی از تحقیر می‌باشد.

ریشه واژه[ویرایش]

Boston1775.jpg

منشأ این واژه نامعلوم است. اولین استفاده ثبت شده از این واژه در سال ۱۷۵۸ توسط ژنرال بریتانیایی جیمز ولف بوده‌است. وی از سربازان نیوانگلندی تحت فرماندهی خود را به عنوان یانکی‌ها یاد کرده‌است. استفاده‌های بعدی بریتانیایی‌ها از این واژه اغلب موهن بوده و به عنوان نمونه یک کاریکاتور در سال ۱۷۷۵ در تمسخر سربازان «یانکی» منتشر گردید. اهالی نیوانگلند این واژه را در مفهوم خنثی بکار گرفته‌اند. در بسیاری از کشورها از جمله آمریکای لاتین کانادا آسیا و در سال‌های مبانی دههٔ ۷۰ تا اوایل دههٔ ۹۰ میلادی جملهٔ یانکی به خانه برگرد (به انگلیسی: Yankee go home) شعارپایه‌ای جنبش‌های ضدجنگ و مخالف آمریکای بود. کتاب‌هایی با همین عنوان نیز در کشورهای مختلف از جمله انگلستان و کانادا با محتواهایی مختلف منتشر شده‌است.

منابع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Yankee». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۹ فوریهٔ ۲۰۲۲.

۲. واژه‌نامهٔ آکسفوردhttps://www.oed.com

3.https://www.amazon.com/Yankee-Go-Home-Canadians-Anti-Americanism/dp/0006385419