یانکی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

یانکی یک اصطلاح عامیانه و نامی است که مردم انگلستان به استهزا مردم اتازونی را به آن نامیده اند و بعدها از طرف جنوبی‌های آمریکا به شمالی‌ها داده شده‌است و اکنون در نقاط مختلف جهان این نام از روی استهزا و خشم به امریکائیان اطلاق می‌شود.[۱]

اصطلاح "یانکی" یا یانک دارای معانی مختلفی است که به هم ارتباط داشته و همه اشاره به مردم ایالات متحده آمریکا دارند.

  • در خارج از ایالات متحده، کلمه "یانکی" به‌طور غیررسمی برای اشاره به افراد آمریکایی، از جمله جنوبی‌ها و اقلیت‌ها استفاده می‌شود.
  • در داخل ایالات متحده، و در میان غیرجنوبی‌ها، این کلمه معمولاً اشاره به مردمی دارد که دارای پیوندهای فرهنگی با ایالت‌های نیو انگلند آمریکا هستند در هر کجا که زندگی کنند. ازجمله انگلو آمریکایی‌ها که اعقاب مهاجران استعماری انگلستان هستند، لهجه ایالت‌های نیو انگلند آمریکا "یانکی" یا "لهجه یانکی" نامیده می‌شود.
  • در میان انگلو امریکایی‌های جنوبی کلمه "یانکی" به شمالی ها و به ویژه شمالی‌های سفید اشاره دارد. بنظر میرسد این کلمه بیش از اینکه معنای جغرافیایی داشته باشد دارای بار معنایی فرهنگی باشد. مثلاً: یک فرد ساکن حومه کالیفرنیای جنوبی می‌تواند یانکی‌پذیری بیشتری نسبت به یک کشاورز روستایی ایندیانایی داشته باشد.

در محاورات غیررسمی انگلیسی بریتانیایی واژه "یانک" خصوصاً در میان بریتون ها و استرالیایی ها عمومیت دارد و گاهی اوقات حامل لایه‌هایی از تحقیر می‌باشد.

ریشه کلمه[ویرایش]

Boston1775.jpg

منشاء این واژه نامعلوم است. اولین استفاده ثبت شده از این واژه در سال ۱۷۵۸ توسط ژنرال بریتانیایی جیمز ولف بوده‌است. وی از سربازان نیوانگلندی تحت فرماندهی خود را به عنوان یانکی‌ها یاد کرده‌است. استفاده‌های بعدی بریتانیایی‌ها از این کلمه اغلب موهن بوده و به عنوان نمونه یک کاریکاتور در سال ۱۷۷۵ در تمسخر سربازان "یانکی" منتشر گردید.

اهالی نیوانگلند این واژه را در مفهوم خنثی بکار گرفته‌اند.

منابع[ویرایش]

2. یانکی.چگونه یانکی ها مبارزه کردند/ اکسوفرد