یادداشت‌های زیرزمینی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
یادداشت‌های زیرزمینی
نویسنده(ها)فئودور داستایفسکی
عنوان اصلیЗаписки из подполья
برگرداننده(ها)Richard Pevear and Larissa Volokhonsky (1994), Constance Garnett, Jessie Coulson (1972), David Magarshack or Michael Katz (1989)
کشورRussia
زبانRussian; English
گونه(های) ادبیرمان کوتاه، فلسفه
ناشرEpoch; January–April 1864
Vintage; Reprint edition
تاریخ نشر
1864
انتشار به انگلیسی
1918
شماره اوسی‌ال‌سی31124008
891.73/3 20
کتابخانه کنگرهPG3326 .Z4 1993

یادداشت‌های زیرزمینی (روسی: Записки из подполья) رمانی اثر نویسندهٔ سرشناس روس، فیودور داستایفسکی است.این رمان به عنوان اولین رمان اگزیستانسیالیسم شناخته می شود. این رمان توسط رحمت الهی و اخیرا هم توسط حمید رضا آتش برآب به فارسی برگردانده شده است.

بر یادداشت‌های زیرزمینی تفسیرهای زیادی نوشته شده است. داستایوفسکی در این رمان یک شخصیت نمادین خلق می کند. مرد زیرزمینی قهرمان نیست. او برای رسیدن به ایده‌ها و آرمان‌هایش ناتوان است. او سرشار از تناقض و به‌عنوان فردی تحقیر شده در اجتماع شخصیت‌پردازی شده‌است. او به درون خود می‌رود تا خودش را بیابد. در این اثر ما دیگر با اشرف مخلوقات رو به رو نیستیم. انسان به دنبال ارضای امیالش است و بس هرچند این امیال ویرانگر باشند. مرد زیرزمینی با انکار مداوم خود سعی در نفی همه چیز دارد. او تعلق به دنیایی که در آن زندگی می کند ندارد. یک پوچی مطلق که نشان از خودآگاهی دارد. دنیا هم او را نمی بیند. اسم داستان نیز بر همین اساس است.

فئودورداستایوفسکی یادداشت‌های زیرزمینی را سال 1864 نوشت. در چهل سالگی بعد از گذراندن تمام مشکلات مثل بیماری، زندان، فقر، تبعید و...

منابع[ویرایش]