یادبود تاننبرگ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از یادبود تننبرگ)
پرش به: ناوبری، جستجو
یادبود تاننبرگ
هوهنشتاین، پروس خاوری (Olsztynek)
Bundesarchiv Bild 183-2006-0429-502, Tannenberg-Denkmal, Beisetzung Hindenburg.jpg
نمای بنای یادبود در سال ۱۹۳۵ میلادی
مختصات ۵۳°۳۴′۵۳″ شمالی ۲۰°۱۵′۳۹″ شرقی / ۵۳.۵۸۱۳۹° شمالی ۲۰.۲۶۰۸۳° شرقی / 53.58139; 20.26083مختصات: ۵۳°۳۴′۵۳″ شمالی ۲۰°۱۵′۳۹″ شرقی / ۵۳.۵۸۱۳۹° شمالی ۲۰.۲۶۰۸۳° شرقی / 53.58139; 20.26083
ساخت ۱۹۲۴-۱۹۲۷ (۱۹۲۴-۱۹۲۷)
ساخته شده توسط یوهانس و والتر کروگر، برلین
منهدم شدن ۱۹۴۵، ۱۹۵۰، ۱۹۸۰ دههٔ
وضعیت کنونی Overgrown rubble
استفاده عموم بله
±

یادبود تاننبرگ یادبودی بزرگ و آلمانی برای سربازان کشته شده در نبرد تاننبرگ در ۱۹۱۴ بود. این نبرد اسم خود را از نبرد تاننبرگ (۱۴۱۰) در قرون وسطی گرفته است. فرماندهٔ پیروز نبرد پاول فون هیندنبورگ بود که تبدیل به یک قهرمان شد و به مقام ریاست جمهوری آلمان رسید. معماران این یادبود برادران یوهانس و والتر کروگر از برلین بودند. یادبود در سال ۱۹۲۷ توسط جمهوری وایمار در نزدیکی هوهنشتن (اولزتینک در لهستان) ساخته شده بود. طرح هشت وجهٔ آن به همراه برج‌ها، یادآور قلعهٔ دل مونتهٔ فریدریش دوم، امپراتور مقدس روم بود.

در سال ۱۹۳۴ زمانی که رییس جمهور آلمان پاول فون هیندنبورگ درگذشت، تابوت وی و همسرش که در دههٔ ۱۹۲۰ میلادی درگذشته بود در آنجا قرار داده شد. هیتلر دستور داد تا یادبود را از نو طراحی کنند. در ۱۹۴۵ در حالی که نیروهای شوروی در پروس شرقی پیشروی می‌کردند هیتلر دستور داد تا تابوت هیندنبرگ را به ماربورگ منتقل کنند تا از گزند روس‌ها در امان بماند. یادبود تننبرگ تخریب شد و لهستان بقایای آن را از بین برد.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]