گیرت هافستد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
گیرت هافستد
زاده۲ اکتبر ۱۹۲۸ ‏(۹۰ سال)
ملیتهلند هلند
موقعیت‌های علمی
موضوع‌هاروان‌شناسی اجتماعی، انسان‌شناسی

جرارد هندریک هافستد (تلفظ هلندی: خرت هوفتسده) (به انگلیسی: Gerard Hendrik Hofstede) (متولد ۳ اکتبر ۱۹۲۸ در هارلم)، جامعه‌شناس هلندی است که دربارهٔ نسبت و تعامل فرهنگ‌های ملی و فرهنگ‌های سازمانی مطالعاتی داشته‌است. او مؤلف چندین کتاب از جمله دستاوردهای فرهنگیو فرهنگ‌ها و سازمان‌ها، نرم‌افزار ذهن است که آن‌ها را باهمکاری فرزندش گرت یان هافستد نوشته‌است. مطالعات او نشان داده‌است که تجمع واجتماع افراد در قالب الگوهای فرهنگی منطقه‌ای و ملی است که رفتار افراد را در جوامع و سازمانها تحت تأثیر قرار می‌دهد و این امر در طول زمان ثابت می‌ماند.

الگوی هافستد برای ارزیابی فرهنگ[ویرایش]

هافستد با آخرین تحقیقات صورت گرفته طی سال‌های اخیر در نهایت شش بعد فرهنگی را در مطالعات خود از ارزشهای فرهنگی در سطح ملی بازشناسی کرده‌است که عبارتند از:

1.بعد فاصله قدرت یا همان شاخص(PDI- Power distance index)که بر گرایش اختیار تأکید دارد.

2. بعد ابهام گریزی یا دوری از عدم اطمینان یا همان شاخص(UAI-Uncertainty avoidance index)که به گرایش خطرپذیری تأکید دارد.

3. بعد فردگرایی / جمع گرایی یا همان شاخص(IDV- Individualism vs collectivism)که بر گرایش شخصی تمرکز دارد.

4.بعد مردخویی / زن خویی یا همان شاخص(MAS-Masculinity vs femininity)که قبلاً به نام مردسالاری /زن سالاری نامیده می‌شد و بر گرایش اعتماد به نفس و توفیق تأکید می‌ورزد.

5.بعد بلند مدت / کوتاه مدت یا همان شاخص (LTO- Long-term orientation vs short-term orientation)که بر نگرانی از آینده تأکید دارد.

۶- آخرین بعد نیز به خویشتن‌داری در مقابل بی‌قیدی یا همان شاخص (IND-Indulgence vs restraint)می‌باشد که بر لذت از زندگی و خوشی تأکید می‌ورزد». مطالعات بعدی نیز نشان داد که این ابعاد در طول زمان تغییر نمی‌کنند.[۱]

منابع[ویرایش]

  1. Hofstede, Geert (2010). Cultures and Organizations, Softwares of the mind. McGraw-Hill Education. ISBN 978-0-07-177015-6.