گیتار فلامنکو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
گیتار فلامنکو
گیتار فلامنکو
گیتار فلامنکو
سازهای زهی
طبقه‌بندی سازهای زهی
گسترۀ صوتی
وسعت صدای گیتار فلامنکو
وسعت صدای گیتار فلامنکو
سازهای مرتبط

گیتار فلامنکو (Flamenco guitar) زمانی وارد موسیقی فلامنکو شد که اسپانیایی‌ها فلامنکو را با سازهای دیگری می‌نواختند. پس از آن گیتار به شدت بر این موسیقی تأثیر گذاشت و هم‌اکنون گیتار و موسیقی فلامنکو با هم وابستگی متقابل دارند.

تاریخچه[ویرایش]

موسیقی فلامنکو نوعی موسیقی دستگاهی است که متعلق به منطقهٔ آندلس می‌باشد. البته واضح است که هیچ پدیده فرهنگی-هنری به شکل مطلق مربوط به نقطهٔ خاصی نمی‌باشد. موسیقی فلامنکو و خود گیتار رگه‌هایی از اثرگذاری فرهنگ‌های عربی، یهودی را در خود دارند. گیتار فلامنکو و گیتار کلاسیک از نظر ساختار دارای یک سری تفاوت‌هایی می‌باشند. در گیتار فلامنکو روی صفحه گیتار (Sound board) معمولاً از جنس چوب صنوبر (spruce) و پشت و کنارهٔ گیتار (Back&Sides) از جنس چوب سرو (cypress) می‌باشد و بر روی رویهٔ صفحهٔ اصلی، تلق نازکی برای جلوگیری از آسیب‌دیدگی صفحه هنگام اجرای تکنیک ضربه با ناخن (Golpe) می‌شود که به آن گلپیدور می‌گویند.

تفاوت‌های گیتار فلامنکو و گیتار کلاسیک[ویرایش]

تصویری از یک گیتار فلامنکو.

تفاوت‌های کلی دو گیتار فلامنکو و گیتار کلاسیک را از لحاظ ساختار می‌توان تاحدودی در دسته زیر تقسیم‌بندی کرد، اما در این صفحه اشاره‌ای در مورد تفاوت‌ها در استایل، ترکیب‌بندی، گام و دستگاه‌ها نشده‌است.

  • هر دو دارای اجدادی مشترک هستند. اساس ساختار آن‌ها همسان است و هر دوی آن‌ها با ناخن نواخته می‌شوند.
  • طریقه نگه داشتن در هنگام نواختن با هم تفاوت دارد. گیتار فلامکنو را معمولا" روی زانوی راست و گیتار کلاسیک را معمولا" روی زانوی چپ گذاشته، می‌نوازند.
  • گیتار فلامنکو غالباً کوکی تقریبی دارد که ممکن است با صدای خواننده تنظیم شود. گیتار کلاسیک کوک کاملاً دقیق دارد و هر نت باید به تفکیک، تمیز و روشن باشد.
  • چوبهای بکار رفته در گیتار فلامکنو، صفحه رویی معمولا" از چوب صنوبر (spruce)، چوب اطراف و پشت جعبه صدا از جنس سرو آزاد (cypress)، چوب پشت دستهٔ گیتار از سرو، چوب قسمت انگشت‌گذاری از آبنوس. در گیتار کلاسیک چوب بغل و پشت جعبه ساز معمولا" از چوب درخت اقاقیا (rosewood) و صفحه رویی معمولا" از چوب صنوبر (spruce) یا سرو آزاد (Sedar) ساخته میشوند.
  • جنس صدا در گیتار فلامنکو تیز تر و نافذتر است.
  • ساختار آن‌ها در پُل (Bridge) برجسته‌تر است سیم در گیتار فلامنکو به دهانه ساز و بند فِرِت‌ها (پرده) (Frets) نزدیک‌ترند، پل گیتار کلاسیک بلندتر است، بنابراین سیم‌ها از دهانهٔ و پرده‌ها فاصله دارند.[۱]

پانویس[ویرایش]

  1. اصول و مبانی موسیقی/ سوسن شاکرین/ صفحه 94.

منابع[ویرایش]

«فلامنکو» در ویکی‌پدیای انگلیسی