گیاه‌خواری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish
گیاه‌خواری
سبدی از میوه‌های تازه

گیاه‌خواری یا سبزی‌خواری به معنای پرهیز از خوردن گوشت جانوران است که ممکن است شامل پرهیز از غذاهایی مانند شیر، فراورده لبنی، تخم‌مرغ و عسل که خاستگاه جانوری دارند نیز بشود. چندین نوع گیاه‌خواری وجود دارد که بسته به نوع آن، جهت‌گیری گیاه‌خواران در برابر حیوانات دامی و فراورده‌های دامی متفاوت است. عده‌ای از گیاه‌خواران در کنار نخوردن یا کمتر خوردن فراورده‌های جانوری با آزار و کشتار آن‌ها نیز مخالفند.

برخی از گیاه‌خواران از پوشیدن لباس‌هایی مانند چرم، ابریشم و خز که از کشتن جانوران به دست آمده نیز پرهیز می‌کنند. در وگانیسم (Veganism) که گاهی «گیاه‌خواری مطلق» هم نامیده می‌شود از همه فراورده‌های جانوری، چه از کشتن جانوران به دست آمده باشند و چه با بهره‌گیری از آن‌ها (مانند لبنیات، تخم‌مرغ، و…) پرهیز می‌شود.

امروزه در همهٔ کشورهای جهان گیاه‌خواران وجود دارند و در بعضی کشورها همانند هند، گیاه‌خواری دارای ریشه‌های تاریخی و مذهبی است.[۱]

با اینکه در پیش گرفتن رژیم گیاه‌خواری به شیوه‌های گوناگونی امکان‌پذیر است اما وجه مشترک تمام این شیوه‌ها پرهیز از خوردن گوشت جانور خون‌گرم است.

دسته‌بندی گیاه‌خواران[ویرایش]

گیاهخواران بر اساس نوع طرز فکر و هدفشان از گیاه‌خواری به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند.

 • وگانیسم (Veganism): یک روش تغذیه و زندگی است که هدف آن حذف هر نوع محصول حیوانی چه در غذا و چه در مواد مصرفی است. مهم‌ترین دلایل گرایش به وگانیسم افراد، مسائل اخلاقی یا رعایت حقوق حیوانات، حفاظت محیط زیست، حفظ سلامتی، مسائل معنوی یا مذهبی است. بسیاری از افراد وگان با پرورش صنعتی حیوانات و آزمایش روی حیوانات مخالف هستند. از مهم‌ترین محصولات حیوانی که پاک گیاه‌خواران (وگان‌ها) از مصرف آن‌ها خودداری می‌کنند می‌توان به انواع گوشت (گوشت قرمز، مرغ، آبزیان، ماکیان و…)، لبنیات، تخم‌مرغ، عسل، ابریشم، چرم، خز، و… و نیز محصولاتی که در آن‌ها از فراورده‌های حیوانی (مانند ژله که از ژلاتین بدست می‌آید) استفاده شده‌است اشاره کرد.
 • خام‌گیاه‌خواری (Raw Veganism): در این روش تغذیه گوشت و لبنیات و فراورده‌های آن و تخم مرغ به هیچ نوع و صورتی مصرف نمی‌شود. خام گیاه‌خواران از مواد محرکه مانند قهوه، چای، نوشیدنی‌های الکلی، یا سیگار خوداری می‌کنند و آن‌ها را به کار نمی‌برند. غذای مصرفی این افراد شامل انواع میوه، سبزی یا سالاد، آجیل و خشکبار مانند مغز گردو، پسته، فندق، بادام، کنجد و انواع جوانه‌ها از قبیل جوانه گندم، عدس، ماش، نخود، سویا و مواد قندی نظیر عسل، کشمش، خرما، انجیر و شکر قهوه‌ای و غیره است که به صورت خام و طبیعی مصرف می‌نمایند که می‌توان آن‌ها را به صورت غذاهای ترکیبی درآورده و مصرف کرد.
 • فروگنیسم (Fruganism): آن دسته از وگان‌ها که تنها از میوه‌ها و محصولات گیاهان استفاده می‌کنند. فروگن‌ها بر این باورند که حیات گیاهان نیز به اندازهٔ حیات حیوانات محترم است. آن‌ها علاوه بر این که مصرف محصولات حیوانی را تحریم می‌کنند، آن دسته از محصولات گیاهی که باعث مرگ یا آسیب دیدگی گیاهان می‌شود را نیز مورد استفاده قرار نمی‌دهند. فروگن‌ها بر خلاف خام‌گیاه‌خواران از غذاهای پخته نیز بهره می‌برند.[۲]
 • گیاه‌خواری حاوی شیر و تخم مرغ (Ovo-lacto vegetarianism): گیاه‌خوارانی که انواع گوشت (گوشت قرمز، مرغ، آبزیان، ماکیان و…) مصرف نمی‌کنند اما تخم مرغ و لبنیات مصرف می‌کنند.
 • زرده گیاه‌خوار (Ovo vegetarian): گیاه‌خوارانی که انواع گوشت (گوشت قرمز، مرغ، آبزیان، ماکیان و…) و لبنیات مصرف نمی‌کنند اما تخم مرغ مصرف می‌کنند.
 • شیر گیاه‌خوار (lacto-vegetarian): گیاه‌خوارانی که انواع گوشت (گوشت قرمز، مرغ، آبزیان، ماکیان و…) و تخم مرغ مصرف نمی‌کنند اما لبنیات مصرف می‌کنند.
 • گیاه‌خواری زیست‌محیطی (Environmental vegetarianism): انتخاب رژیم غذایی است که با هدف بهبود شرایط محیط زیست انجام می‌شود.
 • نیمه گیاه‌خوار (Semi-Vegetarian یا flexitarian):گیاه‌خوارانی که گاهی و به مقدار کمتر از انواع گوشت استفاده می‌کنند. پسکیترینیسم، پولوترینیسم و پولوپسکیترینیسم برخی از انواع نیمه گیاه‌خواری هستند.[۳]
 • پسکیترینیسم (Pescetarianism): گیاه‌خوارانی که گوشت دریایی مانند ماهی و صدف دریایی مصرف می‌کنند.
 • پولوترینیسم(pollotarianism): گیاهخوارانی که گوشت مرغ و سایر طیور اهلی را مصرف می‌کنند.
 • پولوپسکیترینیسم(pollo-pescetarianism): گیاهخوارانی که دلایلی چون دلایل اخلاقی و زیست‌محیطی، گوشت مرغ و ماهی مصرف می‌کنند اما گوشت قرمز نمی‌خورند. یعنی می‌توان آن‌ها را غیرپستاندارخوار نامید.
 • گیاه‌خواران اقتصادی: به کسی گفته می‌شود که به دلیل اجبار اقتصادی یا انتخاب عمدی شکل زندگی ساده، به گیاه‌خواری رو آورده باشد.
 • کسانی که -جز گوشت محصولات دریایی- محصولات گوشتی و غیرگوشتی دیگر حیوانات را مصرف نمی‌کنند.
 • کسانی که -جز گوشت محصولات دریایی- محصولات گوشتی حیوانات را مصرف نمی‌کنند اما محصولات غیرگوشتی حیوانات را مصرف می‌کنند.

فواید[ویرایش]

خوردنی‌های گیاهی گوناگون

از آن جایی که بیشتر گیاه‌خواران از منابع یا غذاهای حیوانی استفاده نمی‌کنند و نیز با توجه به این که کلسترول یکی از انواع چربی‌هایی است که تنها در منابع حیوانی وجود دارد، بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که سطح کلسترول خون گیاه‌خواران پایین بوده و این امر می‌تواند سبب جلوگیری از بیماری‌هایی همچون فشار خون، انسداد عروق و سکته قلبی شود. امروزه ثابت شده کسانی که به مقدار زیاد از فراورده‌های گوشتی بهره می‌برند بیشتر مستعد ابتلاء به بیماری‌های قلبی، کلیوی و سرطان‌ها هستند.[۴]

همچنین کمبود چربی در رژیم گیاه‌خواری سبب جلوگیری از چاقی و چربی خون و همچنین پیامدهای ناشی از آن از جمله سرطان پروستات می‌شود و نیز به علت بالا بودن میزان فیبر غذایی از یبوست و بروز سرطان روده بزرگ جلوگیری می‌کند.

پژوهش‌های جدید[۵][۶] نشان می‌دهند رژیم‌های غذایی مبتنی بر گیاه‌خواری می‌تواند کلید زندگی طولانی باشد. بر طبق این بررسی‌ها، کاهش مصرف مواد پروتئینی مانند گوشت می‌تواند روند پیر شدن را در انسان کاهش داده و امید به زندگی را نیز به‌طور قابل توجهی افزایش دهد. دانشمندان سال‌هاست که اعتقاد دارند رژیم‌های غذایی کم کالری که میزان مصرف کالری در آن‌ها تقریباً ۶۰ درصد رژیم‌های امروزی است می‌تواند منجر به افزایش عمر انسان‌ها شود. اما دانشمندان انگلیسی کشف کردند که کلید زندگی طولانی کاهش میزان مصرف پروتئین است و نه کاهش مجموع کالری دریافتی انسان‌ها. به این ترتیب بر اساس کشف جدید، مردم بدون نیاز به کاهش میزان کالری که در طول روز مصرف می‌کنند می‌توانند با مصرف کمتر مواد پروتئینی مانند گوشت، ماهی و… عمر خود را افزایش دهند. دکتر ماتیو پایپر از دانشگاه کالج لندن در این باره گفت: رژیم‌های غذایی مبتنی بر گیاه‌خواری یکی از روش‌های رسیدن به این هدف است. پژوهش‌های ما نشان می‌دهند که کاهش ۳۰ درصدی میزان کالری مصرفی در طول روز می‌تواند خطر ابتلاء به سرطان و حملات قلبی را نزدیک به ۵۰ درصد کاهش داده و طول عمر انسان‌ها را یک سوم افزایش دهد. دانشمندان با انجام پژوهش‌هایی روی مگس‌های میوه متوجه شدند اسیدهای آمینه تأثیر زیادی روی طول عمر انسان‌ها دارند. به خصوص تغییر در میزان مصرف یک آمینو اسید به نام متیونین بسیار در افزایش طول عمر مؤثر بوده‌است. اگرچه بین انسان‌ها و مگس‌ها تفاوت‌های زیادی وجود دارد، اما محققان معتقدند نتایج این آزمایش‌ها در دستهٔ عمده‌ای از حیوانات گوناگون و هم‌چنین روی انسان‌ها صدق می‌کند. متیونین در شکل‌گیری بسیاری از پروتئین‌ها لازم است. این ماده به‌طور طبیعی در غذاهایی مانند ماهی، گوشت و تنقلات وجود دارد.

به باور انجمن تغذیه آمریکا (ADA) رژیم‌های غذایی گیاه‌خواران، شامل گیاه‌خواران کامل یا وگان‌ها، سالم هستند و نه تنها مواد مغذی لازم برای بدن را تأمین می‌کنند که در پیشگیری و درمان بیماری‌هایی همچون چاقی، دیابت و برخی سرطان‌ها سودمندند.[۷]

طول عمر[ویرایش]

خوردنی‌های گیاهی گوناگون

یک فراتحلیل در سال ۱۹۹۹[۸] نتایج ۵ پژوهش غربی را در این زمینه ترکیب کرد. این فراپژوهش، میزان مرگ و میر را این‌گونه گزارش کرد (اعداد کوچکتر نشان‌دهندهٔ مرگ و میر کمتر است): در بین افراد ماهی‌خوار ۰٫۸۲، گیاه‌خواران ۰٫۸۴، گوشت‌خواران گه‌گاهی ۰٫۸۴، گوشت‌خواران منظم و وگان‌ها هم بیشترین میزان مرگ و میر به اندازهٔ ۱ را داشتند. این مطالعه تعداد مرگ‌ها را در هر دسته گزارش کرده‌است و انتظار طیف‌هایی از خطاها را دارد که برای هر نسبت و تنظیماتی که روی داده‌های صورت گرفته‌است، ممکن است روی دهد. به هر حال «مرگ و میر کمتر، بسیار بخاطر رواج (به نسبت) کم دخانیات در این گیاه‌خواران بوده‌است.» در دلایل اصلی مرگ که پژوهش شده‌اند، تنها یک تفاوت در میزان مرگ و میر به رژیم غذایی نسبت داده می‌شود که: «گیاه‌خواران در مقایسه با گوشت خواران به میزان ۲۴٪ مرگ و میر کمتری بر اثر بیماری‌های ایسکمیک قلب داشتند و هیچ ارتباطی بین رژیم غذایی گیاه‌خواری با دیگر دلایل عمدهٔ مرگ برقرار نشد.»[۸]

در «مرگ و میر گیاه‌خواران بریتانیایی»،[۹] نتیجهٔ مشابهی به دست آمد: «گیاه‌خواران بریتانیایی مرگ و میر کمتری در مقایسه با مردم عادی دارند. نرخ مرگ آن‌ها مانند افراد غیرگیاه‌خوار قابل مقایسه (هم‌تراز) با آن‌هاست که نشان می‌دهد، بیشتر این برتری می‌تواند به فاکتورهای سبک زندگی نامربوط به رژیم غذایی نسبت داده شود، مثل رواج کمتر دخانیات و وضعیت اجتماعی، اقتصادی عموماً بالای آن‌ها، یا جنبه‌های رژیم غذایی آن‌ها غیر از پرهیز از گوشت و ماهی.»[۱۰]

پژوهش بهداشت و تندرستی اَدوِنتیست، پژوهش در جریانی است از امید به زندگی در بین ادونتیست‌های روز هفتم. این تنها پژوهشی است در بین دیگر پژوهش‌ها که گواه مثبتی را برای گیاه‌خواری دارد. محققین یافته‌اند که ترکیب سبک‌های زندگی مختلف می‌تواند امید به زندگی را تا به اندازهٔ ۱۰ سال تحت تأثیر قرار دهد. در بین سبک‌های زندگی مختلف بررسی شده، رژیم غذایی گیاه‌خواری، تخمین زده شد که حدود ۱٬۱/۲–۲ سال به زندگی بیفزاید.[۱۱]

پژوهش بهداشت و تندرستی ادونتیست، در یک پژوهش دیگر نیز به کار گرفته شده‌است با نام «آیا مصرف کم گوشت، امید به زندگی را در انسان‌ها افزایش می‌دهد؟» که توسط ژورنال آمریکایی تغذیهٔ پزشکی منتشر شده‌است. این فراپژوهش نتیجه گرفت که مصرف کم گوشت (کمتر از یک بار در هفته) و دیگر انتخاب‌های سبک زندگی به میزان قابل توجهی امید به زندگی را افزایش می‌دهد.[۱۲] این پژوهش نتیجه گرفت «یافته‌ها از یک دستهٔ بزرگسالان سالم این احتمال را بالا می‌برد که پیروی طولانی مدت (≥۲ دهه) از یک رژیم گیاه‌خواری می‌تواند بعداً به میزان قابل توجه ۳٫۶ سال افزایش در امید به زندگی ایجاد کند.» به هرحال این مطالعه همچنین نتیجه گرفت «بعضی از چند سانی‌ها در مزیت بقا در گیاه‌خواران ممکن است بر اثر تفاوت‌های چشم‌گیر در بین پژوهش‌ها در این موارد بوده باشد: تطبیق‌های آماری، تعریف گیاه‌خواری، خطای اندازه‌گیری، توزیع سن، تأثیر داوطلب سالم و خوردن غذاهای گیاهی خاص توسط گیاه‌خواران. این پژوهش جلوتر می‌گوید: «این مسئله، این احتمال را بالا می‌برد که یک الگوی غذای کم گوشت و پرگیاه ممکن است عامل محافظتی علّی درست باشد، به جای تنها حذف گوشت از رژیم غذایی» در یک مرور اخیر بر پژوهش‌های مربوط به الگوهای رژیم کم‌گوشت در ارتباط با مرگ ومیر به هر علتی، سینگ (Singh) یادآور می‌شود که «۵ تا از ۵ پژوهش اشاره می‌کنند که بزرگسالانی از یک الگوی کم گوشت و پرگیاه پی‌روی کرده‌اند، نسبت به الگوهای دیگر خوردن، کاهش قابل توجه یا به‌طور حاشیه‌ای قابل توجهی (marginally significant) در ریسک مرگ و میر را تجربه می‌کنند»

مطالعه‌های آماری، همچون مقایسهٔ امید به زندگی با محل زندگی و رژیم غذایی محلی در اروپا هم، امید به زندگی را به میزان قابل توجهی در جنوب فرانسه بیشتر یافته‌اند، که در آن‌جا رژیم غذایی مدیترانه‌ای کم گوشت و پرگیاه معمول است، در مقایسه با شمال فرانسه که در آن رژیم با محتوای گوشتی زیاد معمول است.[۱۳]

یک پژوهش توسط انستیتو داروهای پزشکی و پیش‌گیرنده و انستیتو شیمی تنکرد شناختی به مشاهدهٔ یک گروه ۱۹ نفره گیاه‌خواران (شیرزرده گیاهخوار) پرداخت و از یک گروه مقایسهٔ ۱۹ نفره از همه‌چیزخواران انتخاب شده از همان منطقه استفاده کرد. یافته‌های این پژوهش نشان‌دهنده این است که این گروه گیاه‌خواران (شیرزرده گیاهخوار) در مقایسه با گروه غیر گیاه‌خوار، میزان کربوکسی متیلیزین (carboxymethyllysine) پلاسما و محصول‌های نهایی گلیکاسیون پیشرفته (advanced glycation endproducts) (AEGs) قابل توجهی بیشتر داشته‌اند.[۱۴] کربوکسی متیلیزین یک محصول گلیکاسیون (glycation) است که نشان‌دهندهٔ یک معیار استرس اکسیدگر و آسیب طولانی مدت به پروتئین‌ها در افزایش سن آترواسکلروزیس (atherosclerosis) و دیابت است. «محصول نهایی گلیکاسیون پیشرفته (AEG) ممکن است نقش مهم معکوسی بازی کنند در آترواسکلروزیس، دیابت، افزایش سن و خرابی مزمن کلیه (chronic renal)»

بزرگترین پژوهش (تا به حال) رژیم غذایی در مقابل طول عمر و یک میزبان (host) بیماری‌های غربی، پروژهٔ چین (China Project) بوده‌است که یک «بررسی نرخ مرگ برای ۱۲ نوع مختلف سرطان برای بیش از ۲۴۰۰ بخش و ۸۸۰ میلیون نفر (۹۶٪) از شهروندان این بخش‌ها» بوده‌است که ترکیب شده بود برای مطالعهٔ رابطهٔ بین نرخ‌های مرگ و میر مختلف و انواع رژیم غذایی، سبک زندگی و ویژگی‌های زیست‌محیطی در ۶۵ بخش بیشتر شهرنشین چین که به صورت اشتراکی توسط دانشگاه کُرنِل (Cornell) و دانشگاه آکسفورد و آکادمی داروهای پیش‌گیرندهٔ چین در طول ۲۰ سال انجام شد. رابطه‌ای قوی میان میزان مصرف و نتیجه (dose-response relationship) بین میزان غذای حیوانی در رژیم غذایی و دلایل اصلی مرگ و میر مانند بیماری قلبی، دیابت و سرطان یافت شد.

دلایل دیگر برای گیاه‌خواری[ویرایش]

انسان نقش برادر بزرگ‌تر را برای حیوانات دارد، نه حق دژخیمی و ستمگری بر آنان را.
صادق هدایت[۱۵]

«
»

گیاهخواری اخلاقی[ویرایش]

از جمله مهمترین و سابقه‌دارترین دلایل برای گیاهخواری ملاحظات اخلاقی است. برای مثال، ما حق نداریم بدون دلیل موجه به سایر حیوانات رنج وارد کنیم یا نباید به صرف عادت و علاقه رژیمی غذایی پیش بگیریم که محیط زیست را به خطر می‌اندازد.[۱۶] اسلامی به ابعاد دیگری مانند کاهش خشونت هم اشاره کرده است.

بسیاری از گیاه‌خواران، سلاخی‌کردن حیوانات را باعث رنج و شکنجه آنان و به دور از اصول اخلاقی می‌دانند.[۱۷][۱۸][۱۹]

گیاه‌خواری زیست‌بوم محور[ویرایش]

 • گیاه‌خواری زیست‌بوم محور واکنشی ست به این دغدغه که تولید گوشت و فراورده‌های حیوانی برای مصرف گسترده، به ویژه از طریق مزرعه‌های صنعتی از نظر زیست‌محیطی ناپایدار است. طبق پژوهش‌های سازمان ملل متحد در سال ۲۰۰۶، صنعت دامداری یکی از بیشترین نقش‌ها را در زوال زیست‌محیطی در سطح جهانی ایفا می‌کند و فعالیت‌های نوین پرورش حیوانات برای مصارف غذایی آن هم در مقیاس عظیم به آلودگی هوا و آب‌ها، فرسایش زمین‌ها، تغییرات آب و هوایی، و از دست رفتن تنوع زیستی منجر می‌شود. این پژوهش‌ها نشان داد که بخش دامداری یکی از دو یا سه بخشی ست که بیشترین سهم را در ایجاد مشکلات زیست‌محیطی جدی -چه در مقیاس منطقه‌ای و چه در مقیاس جهانی- ایفا می‌کند.[۲۰]
 • در سال ۲۰۰۹ شرکت نایک و تیمبرلند خرید چرم از بخش‌های جنگل‌زدایی شدهٔ جنگل‌های آمازون را متوقف کردند.[۲۱] این عمل تنها چند هفته پس از گزارش سازمان صلح سبز صورت گرفت که نشان می‌داد گله‌های دامداری‌های منطقهٔ آمازون باعث تخریب جنگل‌های آمازون می‌شوند. طبق پژوهش آرنولد نیومن هر همبرگری که می‌خریم باعث از بین رفتن ۶٫۲۵ متر مربع از جنگل‌های بارانی می‌شود.[۲۲]
 • علاوه بر این، دامداری یک منبع عظیم تولید گازهای گلخانه‌ای ست و مسئول ۱۸٪ از انتشار گازهای گلخانه‌ای جهان است. اگر بخواهیم مقایسه‌ای انجام دهیم می‌توان گفت، تمامی نظام حمل و نقل در سطح جهان (شامل تمامی ماشین‌ها، ماشین‌های سنگین، اتوبوسها، قطارها، کشتی‌ها و هواپیماها) تنها مسئول ۱۳٫۵٪ از انتشار دی‌اکسیدکربن هستند. به عبارت دقیق تر، ۶۵٪ نیترواکسید و ۳۷٪ متانی که توسط فعالیت‌های انسان تولید می‌شود ناشی از فعالیت‌های مربوط به دامداری هستند. برای روند گرمایش زمین (GWP)، انتشار متان ۲۱ بار و انتشار نیتروکسید ۲۹۶ بار خطرناک تر از انتشار دی‌اکسید کربن است.[۲۳]
 • حیوانات توسط غله تغذیه می‌شوند و علاوه بر این، آن دسته از حیواناتی که وابسته به گله‌چرانی هستند مقدار بسیار بیشتری آب در مقایسه با مقدار آب مورد نیاز برای کاشت غلات نیاز دارند.[۲۴] طبق پژوهش‌های وزارت کشاورزی ایالات متحده آمریکا، تولید غلهٔ مورد نیاز برای تغذیه دام‌ها نیاز به چیزی در حدود نیمی از ذخایر آب آمریکا و ۸۰٪ زمین‌های کشاورزی آن دارد. علاوه بر این، در آمریکا، ۹۰٪ دانه‌های سویا، ۸۰٪ ذرت و به‌طور کلی ۷۰٪ غلهٔ آمریکا را حیواناتی که برای غذا پرورش داده می‌شوند مصرف می‌کنند.[۲۵]
 • وقتی میزان غذای مصرف شده برای تولید حیوانات از علوفه تا مصرف آن، مورد بررسی قرار می‌گیرد حاکی از آن است که ناکارآمدی گوشت، شیر و تخم مرغ از نسبت ۴ به ۱ تا ۵۴ به ۱ (نسبت انرژی صرف شده به پروتئین تولید شده) متغیر است:[۲۶]
 1. علوفه پیش از آنکه توسط دام خورده شود بایستی رشد کند.
 2. مهره داران خون‌گرم نیاز به مصرف مقدار بسیاری زیادی کالری دارند تا بتوانند بدن خود را گرم نگه دارند (برخلاف گیاهان یا حشرات).
 • مقیاسی که می‌تواند به عنوان یک معیار سنجش مورد استفاده قرار گیرد عبارت است از «کارایی تبدیل» غذای وارد شده به تودهٔ بدن که نشان می‌دهد به عنوان مقال، که تنها ۱۰٪ غذای وارد شده به بدن دام گوشتی به توده بدن تبدیل می‌شود، در مقابل ۱۹ تا ۳۱٪ در بدن کرم ابریشم و ۴۴٪ در بدن سوسک آلمانی.[۲۶]

پروفسور بوم‌شناسی دیوید پیمنتال عنوان کرده‌است، " اگر تمام غله‌ای که در حال حاضر در آمریکا به مصرف دام‌ها می‌رسد به‌طور مستقیم توسط انسان‌ها به مصرف می‌رسید، این مقدار برای تغذیهٔ نزدیک به ۸۰۰ میلیون نفر کافی بود.[۲۷]

 • آنطور که این پژوهش‌ها نشان می‌دهند، تولید غذای دام نوعاً در مقایسه با کشت غلات، سبزیجات، بذرها و میوه‌ها کارایی بسیاری پایین‌تری دارد. با این وجود، ذکر سه نکته لازم به نظر می‌رسد:
 1. این مسئله برای حیواناتی که بیشتر از آنکه به آن‌ها غذا داده شود می‌چرند صادق نیست، به ویژه حیواناتی که در زمین‌هایی می‌چرند که برای مصارف دیگر مناسب نیستند.[۲۶]
 2. این مسئله همچنین در مورد حشراتی که به عنوان غذا پرورش داده می‌شوند صادق نیست. چرا که این روش می‌تواند از نظر زیست‌محیطی از خوردن غذایی که از دامداری‌ها می‌آید پایدارتر باشد.[۲۶]
 3. گوشتی که در آزمایشگاه تولید شده (in vitro meat) نیز می‌تواند از نظر زیست‌محیطی از گوشتی که به صورت معمول تولید می‌شود پایدارتر باشد.[۲۸]
 • بر اساس نظریهٔ پویایی غذایی (trophic dynamics)، از نظر میزان مصرف غلات، برای تغذیهٔ حیواناتی که برای گوشت شان پرورش داده می‌شوند در مقایسه با تغذیهٔ همان تعداد انسان که گیاه‌خوار هستند ۱۰ برابر غلهٔ بیشتری مورد نیاز است. در حال حاضر، ۷۰٪ تمامی، گندم، ذرت و سایر غلات تولید شده صرف تغذیهٔ دام‌ها می‌شود.[۲۹] این مسئله باعث شده‌است که بسیاری از طرفداران گیاهخواری به این نتیجه برسند که از نظر بوم شناختی مصرف گوشت یک بی مسئولیتی ست.[۳۰] با این وجود، ذکر این نکته نیز لازم است که پرورش تعداد نسبتاً کمی از حیوانات چرنده می‌تواند سودمند باشد. همان‌طور که شبکه پژوهش‌های غذایی و آب و هوایی در دانشگاه سوری (Surrey) گزارش می‌دهد که: «بخش کوچکی از تولید دام احتمالاً برای محیط زیست سودمند است.»[۳۱]

سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل متحد (FAO) برآورد کرده‌است که میزان انتشار مستقیم گازهای گلخانه‌ای در روند تولید گوشت حدود ۱۸٪ کل انتشار گازهای گلخانه‌ای جهان است. از این رو من می‌خواهم این حقیقت را مورد تأکید قرار دهم که در میان گزینه‌هایی که برای تغییرات آب و هوایی داریم، تغییر رژیم‌های غذایی یکی از چیزهایی ست که باید در نظر گرفته‌است.[۳۲]

راجاندرا پاچاوری رئیس هیئت میان دولتی در زمینهٔ تغییرات آب و هوایی

 • در می۲۰۰۹، شهر قنت (Ghent) در بلژیک گزارش کرد که «اولین شهری در جهان است که می‌رود تا یک روز در هفته گیاه‌خوار شود». و این زمانی بود که مسئولان محلی به دلایل زیست‌محیطی، تصمیم گرفتند تا یک روز بدون گوشت را در هفته به اجرا بگذارند. مسئولان دولتی با به رسمیت شناختن گزارش سازمان ملل متحد، یک روز در هفته وعده‌های غذایی گیاهی می‌خورند. در این راستا، پوسترهایی برای تشویق مردم به شرکت در روزهای گیاه‌خواری توسط مسئولان محلی در شهر نصب شد؛ و «نقشه خیابان‌های گیاهی» برای معرفی رستوران‌های گیاهی به چاپ رسید. در سپتامبر ۲۰۰۹، مدارس در شهر قنت نیز یک روز در هفته غذای گیاهی دارند.[۳۳]

گیاه‌خواری اقتصادمحور[ویرایش]

گیاه‌خواری اقتصادمحور مفهومی شبیه به گیاه‌خواری زیست‌بوم محور ست. یک گیاه‌خوار اقتصادمحور، فردی است که یا به دلیل دغدغه‌های فلسفی نظیر بهداشت عمومی و مهار گرسنگی در سطح جهان، بر این باور است که مصرف گوشت از نظر اقتصادی غیرمعقول است و کنار گذاشتن گوشت را بخشی از حرکت به سوی ساده‌زیستی می‌داند؛ یا به‌طور کلی مصرف گوشت را غیرلازم می‌بیند. طبق پژوهش‌های مؤسسهٔ وردواچ (Worldwatch Institue)، "کاهش عظیم در مصرف گوشت در جوامع صنعتی:[۳۴][۳۵]

 1. باعث تسهیل مراقبت‌های بهداشتی و همین‌طور تقویت بهداشت عمومی می‌گردد.
 2. کم شدن تعداد دام‌ها و دامداری‌ها باعث برداشته شدن فشار از روی زمین‌های زراعی و زمین‌های کشت غلات خواهد شد.
 3. به منابع کشاورزی پایه امکان خواهد داد تا احیا شوند.
 4. امکان استفاده کارآمد از زمین‌های زراعی و منابع آبی را فراهم می‌آید. درست در زمانی که جمعیت جهان در حال رشد است. علاوه بر این از این طریق می‌توان این بخش عظیمی از غله را که تاکنون صرف تولید گوشت می‌شده‌است را صرف بهبود وضعیت گرسنگی مزمن جهانی کرد. "

وضعیت کارگران[ویرایش]

برخی گروه‌ها، نظیر بنیاد مردمی رعایت اصول اخلاقی در برابر حیوانات (PETA) با این دلیل به ترویج گیاه‌خواری می‌پردازند که از این طریق اعتراض خود را در برابر برخورد افتضاح و شرایط ضدانسانی که در صنعت گوشت با کارگران صورت می‌گیرد اعلام کنند. این گروه‌ها به مطالعاتی اشاره می‌کنند که نشان می‌دهد شرایط کار در صنعت گوشت باعث چه آسیب‌های روانشناختی در کارگران می‌شود. این گروه‌ها عنوان می‌کنند که صنعت گوشت حقوق انسانی کارگرانش را از طریق مجبور کردن آن‌ها به انجام کارهای دشوار و آشفته‌کننده و عدم ارائهٔ نکات و آموزش‌های لازم نقض می‌کند.[۳۶] با این وجود، باید این نکته را نیز در نظر گرفت که شرایط کاری کارگران بخش کشاورزی نیز به ویژه کارگران غیردائم از شرایط کاری سایر بخش‌های اقتصاد پایین‌تر، بی کیفیت تر و ضدانسانی تر است.[۳۷][۳۸][۳۹][۴۰]

حوادثی نظیر مسمومیت‌های ناشی از سموم میان کشاورزان و کارگران مزارع و مجتمع‌های کشاورزی در افزایش خطرات تهدیدکننده سلامتی و افزایش میران مرگ و میر در میان ایشان نقش دارد.[۴۱] در واقع، طبق پژوهش‌های International Labour Organization، کشاورزی در سطح جهان سومین شغل پرخطر برای کارگرانی ست که در این شغل فعالیت می‌کنند،[۴۲][۴۳]

جنسیت[ویرایش]

یک پژوهش در سال ۱۹۹۲ که توسط بنیاد پژوهش‌های یانکلوویچ صورت گرفت حاکی از آن بود که از ۱۲٫۴ میلیون نفری که در آمریکا خودشان را گیاه‌خوار معرفی می‌کنند، ۶۸ درصد مؤنث و ۳۲٪ درصد مذکر هستند. دلیل تعداد بیشتر زنان گیاه‌خوار نسبت به مردان گیاه‌خوار آن است که مهم‌ترین دلیل گرایش به گیاه‌خواری مسئله تندرستی است؛ چیزی که توجه به آن در زنان بیشتر از مردان است.[۴۴]

مسئله جنسیت گیاه‌خواران همچنین مورد چندین بررسی علمی قرار گرفته‌است. از دیدگاه انسان‌شناسانه، از آنجا که اغلب مردان بوده‌اند که به شکار می‌رفتند و این نیاز به انرژی و پروتئین بیشتر داشته‌است، بخش بزرگتری از شکار را اختیار می‌کردند و در اصطلاح، «تکه بزرگ گوشت» را می‌خوردند.[۴۵] تصور «مردانه» بودن خوردن گوشت باعث شده‌است که در بعضی جوامع، گیاه‌خواری به عنوان عملی «زنانه» تلقی شود که در کنار فمینیسم و هواداری از محیط زیست قرار می‌گیرد. در چنین دیدگاهی، «مردان راستین» خود را از خوردن گوشت منع نمی‌کنند.[۴۶]

دلایل رد گیاه‌خواری[ویرایش]

 • به علت عدم مصرف محصولات حیوانی، بخصوص در گیاه‌خوارانی که از هیچ‌یک از فراورده حیوانی استفاده نمی‌کنند، احتمال کمبود ویتامین‌های ب۱۲ و دی، آهن، روی، کلسیم و آمینواسیدهای ضروری افزایش می‌یابد و گیاهخواران را نیازمند مصرف مکمل برای جبران این نیازها می‌کند.[۴۷]
 • در همه مطالعاتی که در سال‌های اخیر برای تأیید سودمندی گیاه‌خواری در مقابل همه‌چیزخوار انجام گرفته باید توجه کرد که علت اصلی این تفاوت‌ها، مصرف گوشت یا محصولات جانوری نیست بلکه مصرف بالای چربی‌های اشباع، کلسترول، خوردن غذاهای ناسالم و فرآوری شده و از همه مهم‌تر سبک زندگی امروزی، یعنی کم شدن فعالیت بدنی است و مصرف درست و به اندازه پروتئین حیوانی همانند پروتئین گیاهی موجب کاهش وزن، بهبود سلامت ماهیچه‌ها و استخوان‌ها، کاهش فشار خون و دیابت می‌شود.[۴۷]
 • بسیاری از محققان بر این عقیده‌اند که دلیل اصلی کاهش انواع بیماری‌های مزمن در گیاه‌خواران، صرفاً گیاه‌خواری و پرهیز از محصولات گوشتی نیست، بلکه به این خاطر است که معمولاً کسانی که سبک زندگی گیاه‌خواری را برمی‌گزینند نگرش متفاوتی به زندگی و سلامت دارند. یعنی به تغذیه خود بیشتر توجه می‌کنند، محصولات غذایی سالمتری می‌خورند، بیشتر ورزش می‌کنند و بیشتراز نوشیدنی الکل و سیگار پرهیز می‌کنند.[۴۷]
 • برخی استدلال می‌کنند که آناتومی بدن انسان از جمله شکل آرواره‌ها و دستگاه گوارش شبیه به جانوران گیاه‌خوار یا حتی پستانداران گیاه‌خوار است. اما حیوانات گیاه‌خوار، لوله گوارش طولانی‌تری نسبت به همه چیزخواران و گوشتخواران دارند و قادر هستند سلولز (ماده اصلی دیواره سلول گیاهی) را هضم کنند. مطالعات نشان می‌دهند که اجداد انسان امروزی همه‌چیزخوار بوده و از تمام محصولات غذایی؛ گوشت، دانه‌های روغنی، میوه و سبزیجات استفاده می‌کرده‌است. یکی از دلایل رشد مغز انسان به نسبت سایر پستانداران از جمله نخستی‌سانان، به عنوان نزدیک‌ترین راسته جانوری به انسان، مصرف مواد غذایی سرشار از پروتئین بوده‌است.[۴۷]
 • به تصور برخی، گیاه‌خواری می‌تواند باعث نجات کره زمین و محیط زیست از گرمایش و فرسایش شود. اما اگر تولید صنعتی مواد غذایی برای سیر کردن جمعیت هفت میلیارد نفری جهان با ملاحظات زیست‌محیطی همراه نباشد مشکل حل نمی‌شود. استفاده وسیع از آفت‌کش‌ها و کودهای شیمیایی، سیستم آبیاری اشتباه و عوامل دیگر هم نقش زیادی در آسیب زدن به منابع کره زمین دارند. به فرض گیاه‌خوار شدن تمامی ساکنان زمین، باید محصولات حیوانی را با گیاهی جایگزین کرد که خود این گیاهان هم، خاک، آب، منابع کره زمین و زیستگاه‌هایی جانوری را در معرض خطر قرار می‌دهد.[۴۷]

بررسی دانشگاه کرنل آمریکا نشان می‌دهد، استفاده از عادت‌های طولانی مدت گیاه‌خواری در چند نسل سبب جهش ژنتیکی می‌شود و به دنبال آن خطر ابتلا به سرطان و بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهد. جهش ژنی سبب تولید اسید آراشیدونیک (اسیدهای چرب اشباع نشده) می‌شود که می‌تواند خطر ابتلا به سرطان و بیماری‌های عفونی را افزایش دهد. جهش ژنی همچنین مانع از تولید اسید چرب امگا ۳ می‌شود که از قلب حفاظت می‌کنند. گیاه خواران ۴۰ درصد بیشتر از گوشت خواران در معرض ابتلا به سرطان روده قرار دارند.cancer/</ref>[۴۸]

دین[ویرایش]

آیین هندو[ویرایش]

سالاد میوه هندی

دلیل گیاه‌خواری در هندوئیسم به منظور رعایت آهیمسا (عدم خشونت) است. بنابر اصل آهیمسا، لطف انسان‌ها می‌بایست تمام مخلوقات خداوند را دربر گرفته و تنها محدود به همنوع نباشد و بنابراین کشتن جانوران برای رفع گرسنگی هیمسا (خشونت) محسوب می‌شود.

زرتشت[ویرایش]

در دین مزدیسنا در ماه ۴ روز (به‌طور تقریبی هر هفته یک روز) وجود دارد که پیروان این آیین در آن روز از شکار کشتن و خوردن گوشت پرهیز می‌کنند. در این روز زرتشتیان غذاهای گیاهی پخته و بیشتر از میوه و سبزیجات استفاده می‌کنند. به این روزها نبر می‌گویند که در تقویم زرتشتی مشخص شده‌است. این کار با هدف حفظ حیوانات از نابودی و احترام به حقوق آن‌ها و سلامتی بدن انسان انجام می‌گیرد.

اسلام[ویرایش]

در آیین اسلام خوردن گوشت بعضی جانوران در صورتی که جانور مردار نباشد و از راه مشروع کشته شود مجاز است ولی از علی بن ابی‌طالب نقل است که «شکم خود را گورستان جانوران نکنید».

پیامبر اسلام در احادیث زیادی از پرخوری گوشت مسلمانان را منع کرده‌اند، مثلاً جایی نقل است که به فرزندان خود بیشتر از یک بار در هفته گوشت ندهید.

در میان عارفان اسلامی نیز کسانی همچون رابعه عدویه از کشتن و خوردن جانوران سر باز می‌زده‌اند.[۴۹]

امام صادق (ع) می‌فرماید: «هر کس چهل روز گوشت نخورد اخلاقش بد و عقلش تباه می‌شود»[۵۰]

مسلمانان از دیدگاه دین و شریعت آزاد هستند تا گوشتخوار یا گیاه‌خوار باشند و نیز دارای سازمان جهانی گیاه‌خواران مسلمان‌اند.[۵۱] عده‌ای از مسلمانان نیز ترجیح می‌دهند برای پرهیز از خوردن گوشتی که به حلال بودن آن اطمینان ندارند، در رستوران‌های کشورهای نامسلمان گیاه‌خواری کنند.

یهودیت[ویرایش]

تعدادی از دانشمندان دین یهودیت (به عنوان مثال یوسف آلبو) گیاه‌خواری را به عنوان یک ایدئال از نظر اخلاقی، نه فقط به دلیل نگرانی برای رفاه حیوانات، به دلیل اینکه بر شخصیت کسی که حیوانات را ذبح می‌کند تأثیر منفی می‌گذارد معرفی کرده‌اند.

بهائیت[ویرایش]

عبدالبهاء (فرزند بنیانگذار بهائیت) می‌گوید: «حقیقتش این است که خوردن حیوانی شایسته نیست؛ امّا انسان خود را بی‌جهت مبتلا کرده و عادّی شده‌است. این است که نهی آن عجالتاً ممکن نیست»[۵۲]

«در مستقبل ایّام خوراک انسان عبارت از میوه‌ها و حبوبات خواهد بود. وقتی خواهد آمد که دیگر گوشت تناول نشود. علم پزشکی کنونی در مرحلهٔ طفولیت است. با وجود این مبرهن گشته که غذای طبیعی ما چیزی است که از زمین پرورده شود.»[۵۳]

«وقتی نوع بشر کاملاً پیشرفت نماید و ترقّی کند خوردن گوشت به تدریج متوقف گردد.»[۵۴]

«... انسان محتاج و مجبور به خوردن گوشت نیست. اگر ابداً گوشت نخورد، باز در نهایت خوشی و قوّت زندگانی نماید… فی‌الحقیقه ذبح حیوانات و خوردن گوشت قدری مخالف رحمت و شفقت است. اگر کسی بتواند به حبوبات و فواکه و روغن‌ها و مغزها از پسته و بادام قناعت کند، البتّه بهتر و خوشتر است.»[۵۵]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. Spencer, Colin: The Heretic’s Feast. A History of Vegetarianism, London: Fourth Estate 1993, p. 69–84. ISBN 1-85702-078-2.
 2. http://fruganism.ir
 3. «گیاه و گیاه‌خواری». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۰ اوت ۲۰۱۱. دریافت‌شده در ۱۲ مه ۲۰۱۰.
 4. همشهری سلامت http://www. hamshahrionline. ir/News/?id=۹۱۱۷۷
 5. http://ajcn.nutrition.org/content/70/3/516s.full
 6. http://www.treehugger.com/health/vegetarians-live-20-longer-cut-greenhouse-gas-emissions-33-according-massive-study.html
 7. «موضع انجمن تغذیه آمریکا دربارهٔ گیاهخواری». Vegankind. دریافت‌شده در ۱۸ مهر ۱۳۹۳.
 8. ۸٫۰ ۸٫۱ Timothy J Key, Gary E Fraser, Margaret Thorogood, Paul N Appleby, Valerie Beral, Gillian Reeves, Michael L Burr, Jenny Chang-Claude, Rainer Frentzel-Beyme, Jan W Kuzma, Jim Mann and Klim McPherson (September 1999). "Mortality in vegetarians and non-vegetarians: detailed findings from a collaborative analysis of 5 prospective studies". American Journal of Clinical Nutrition. ۷۰ (۳): 516S–524S. PMID 10479225. Retrieved 30 October 2009.
 9. Key, TJ; Appleby, PN; Davey, GK; Allen, NE; Spencer, EA; Travis, RC (2003). "Mortality in British vegetarians: review and preliminary results from EPIC-Oxford". The American journal of clinical nutrition. ۷۸ (3 Suppl): 533S–538S. PMID 12936946.
 10. Appleby, PN; Key, TJ; Thorogood, M; Burr, ML; Mann, J (2002). "Mortality in British vegetarians". Public health nutrition. ۵ (۱): ۲۹–۳۶. doi:10.1079/PHN2001248. PMID 12001975.
 11. Loma Linda University Adventist Health Sciences Center, New Adventist Health Study research noted in Archives of Internal Medicine, Loma Linda University, 26 July 2001. Retrieved 9 January 2010.
 12. Does low meat consumption increase life expectancy in humans?—Singh et al. 78 (3): 526—American Journal of Clinical Nutrition Abstract
 13. Trichopoulou, A.; Orfanos, P; Norat, T; Bueno-De-Mesquita, B; Ock�, MC; Peeters, PH; Van Der Schouw, YT; Boeing, H; Hoffmann, K (2005). "Modified Mediterranean diet and survival: EPIC-elderly prospective cohort study". BMJ. ۳۳۰ (۷۴۹۸): ۹۹۱. doi:10.1136/bmj.38415.644155.8F. PMC 557144. PMID 15820966. Lay summary. replacement character in |last5= at position 4 (help)
 14. "Advanced Glycation End Products and Nutrition". PHYSIOLOGY RESEARCH. Retrieved ۲۰۰۸-۰۴-۱۱.
 15. سیمای گیاه‌خواری در ایران از صادق هدایت تا پدیده‌ای فراگیر، رادیو زمانه
 16. اردکانی، سید حسن اسلامی (۱۳۹۲-۴-۵ ۰۸:۰۵:۴۷ +۰۰:۰۰). «دو استدلال اخلاقی بر ضد مصرف گوشت صنعتی». دغدغه‌های اخلاق و دین. دریافت‌شده در 2019-11-27. تاریخ وارد شده در |تاریخ= را بررسی کنید (کمک)
 17. Activist Relies on Islam to Fight for Animal Rights, The New York Times
 18. Kosher Plant Is Accused of Inhumane Slaughter, The New York Times
 19. سیمای گیاه‌خواری در ایران از صادق هدایت تا پدیده‌ای فراگیر، رادیو زمانه
 20. "Livestock's long shadow – Environmental issues and options". Fao.org. Retrieved 2009-08-09.
 21. "Amazon rain forest". Thedailygreen.com. 2009-07-29. Retrieved 2009-10-04.
 22. Michael Allen Fox (1999). Deep vegetarianism. Temple University Press. ISBN 978-1-56639-705-6.
 23. "Greenhouse gas neutral". Yogaindailylife.org.au. Retrieved 2009-10-04.
 24. Kirby, Alex for BBC NEWS 2004 Hungry world 'must eat less meat'
 25. Vesterby, Marlow and Krupa, Kenneth S. 2001 Major Uses of Land in the United States بایگانی‌شده در ۵ فوریه ۲۰۱۱ توسط Wayback Machine, 1997 Statistical Bulletin No. (SB973) September 2001
 26. ۲۶٫۰ ۲۶٫۱ ۲۶٫۲ ۲۶٫۳ Peterson, Mark (2008-05-29). "Eating Bugs". Time. Retrieved 2008-11-14. More than one of |periodical= and |work= specified (help)
 27. U.S. could feed 800 million people with grain that livestock eat, Cornell ecologist advises animal scientists. Future water and energy shortages predicted to change face of American agriculture, Cornell Science News, Aug. 7, 1997
 28. Olsson, Anna (2008-07-08). "Comment: Lab-grown meat could ease food shortage". New Scientist. Retrieved 2008-11-17.
 29. Ed Ayres, "Will We Still Eat Meat?" Time, 8 Nov. 1999
 30. Eco-Eating: Eating as if the Earth Matters (it does!)
 31. Why eating less meat could cut global warming Guardian
 32. "Shun meat, says UN climate chief", BBC, September 7, 2008
 33. "Belgian city plans 'veggie' days", Chris Mason, BBC, May 12, 2009
 34. Worldwatch Institute, News July 2, 1998, United States Leads World Meat Stampede بایگانی‌شده در ۱۷ مه ۲۰۰۸ توسط Wayback Machine
 35. http://vegankind.ir/index.php/component/k2/item/282-احشام-و-تغییرات-آب-و-هوایی-livestock-and-climate-change
 36. "Killing for a Living: How the Meat Industry Exploits Workers". Retrieved 2009-07-16.
 37. "Worker Health and Safety in the Meat and Poultry Industry". Hrw.org. Retrieved 2009-08-09.
 38. "Food Safety, the Slaughterhouse, and Rights". Ncrlc.com. 2004-03-30. Archived from the original on 23 December 2007. Retrieved 2009-08-09.
 39. Positive Safety Culture. The key to a safer meat industry, A literature review July 2000, safework.sa.gov.au
 40. "Factory Farming—Making People Sick". Hfa.org. Archived from the original on 7 August 2009. Retrieved 2009-08-09.
 41. Working conditions in agriculture International Labour Organization
 42. Working conditions in agriculture بایگانی‌شده در ۳ دسامبر ۲۰۱۳ توسط Wayback Machine Berne Declaration
 43. World Development Report 2008: Agriculture for Development, Published by World Bank Publications p. 207
 44. +Why?&source=bl&ots=H0rRT8OPnf&sig=xSZS7hztD4tVX0v2BM3lqcPAcH8&hl=en&sa=X&ei=Z8BPUZn8LcaQ2QXm3oDIBw&ved=0CEsQ6AEwAw#v=onepage&q=The%20gender%20gap%3A%20if%20you%27re%20a%20vegetarian%2C%20odds%20are%20you%27re%20a%20woman. %20Why%3F&f=false The gender gap: if you're a vegetarian, odds are you're a woman. Why? Check |نشانی= value (help), Vegetarian Times, February 1995, retrieved 24 March 2013
 45. Newmyer, Animals, Rights and Reason, 86.
 46. Newmyer, Animals, Rights and Reason, 86.
 47. ۴۷٫۰ ۴۷٫۱ ۴۷٫۲ ۴۷٫۳ ۴۷٫۴ «گیاه‌خواری، همه‌چیزخواری و باورهای رایج - بی‌بی‌سی فارسی، ۱۶ مهر ۱۳۹۵».
 48. «نسخه آرشیو شده». بایگانی‌شده از اصلی در ۸ آوریل ۲۰۱۶. دریافت‌شده در ۸ آوریل ۲۰۱۶.
 49. الهی نامه عطار، داستان رابعه
 50. Bihar al-Anwar
 51. ivu. org/news/1-96/muslim. html IVU News - Islam and Vegetarianism
 52. افروخته، دکتر یونس (۱۳۸۳خاطرات نه‌ساله عکّا، آلمان: عصر جدید
 53. بیان حضرت عبدالبهاء مندرج در صفحات ۹–۸ ده روز در نور عکّا، اثر جولیا ام گراندی، چاپ مؤسّسه ملّی مطبوعات، ویلمت، ۱۹۷۹.
 54. ترجمه بیان حضرت عبدالبهاء در صفحهٔ ۲۹ شمارهٔ ده سال سوم نجم باختر.
 55. امر و خلق، جلد ۳، صفحه ۳۱.

پیوند به بیرون[ویرایش]

Vegetarianism
Soy-whey-protein-diet.jpg
DescriptionA vegetarian diet is derived from plants, with or without eggs and dairy
VarietiesOvo, Lacto, Ovo-lacto, Veganism, Raw veganism, Fruitarianism, Buddhist vegetarianism, Jain vegetarianism, Jewish vegetarianism

Vegetarianism is the practice of abstaining from the consumption of meat (red meat, poultry, seafood, and the flesh of any other animal), and may also include abstention from by-products of animals processed for food.[1][2]

Vegetarianism may be adopted for various reasons. Many people object to eating meat out of respect for sentient life. Such ethical motivations have been codified under various religious beliefs, as well as animal rights advocacy. Other motivations for vegetarianism are health-related, political, environmental, cultural, aesthetic, economic, or personal preference. There are variations of the diet as well: an ovo-lacto vegetarian diet includes both eggs and dairy products, an ovo-vegetarian diet includes eggs but not dairy products, and a lacto-vegetarian diet includes dairy products but not eggs. A strict vegetarian diet – referred to as vegan – excludes all animal products, including eggs and dairy. Avoidance of animal products may require dietary supplements to prevent deficiencies such as vitamin B12 deficiency, which leads to pernicious anemia.[3][4] Psychologically, preference for vegetarian foods can be impacted by one's own socio-economic status and evolutionary factors.[5][6][7]

Packaged and processed foods, such as cakes, cookies, candies, chocolate, yogurt, and marshmallows, often contain unfamiliar animal ingredients, and so may be a special concern for vegetarians due to the likelihood of such additives.[2][8] Feelings among vegetarians may vary concerning these ingredients. Some vegetarians scrutinize product labels for animal-derived ingredients[8] while others do not object to consuming cheese made with animal-derived rennet.[2] Some vegetarians are unaware of animal-derived rennet being used in the production of cheese.[2][9][10]

Semi-vegetarian diets consist largely of vegetarian foods but may include fish or poultry, or sometimes other meats, on an infrequent basis. Those with diets containing fish or poultry may define meat only as mammalian flesh and may identify with vegetarianism.[11][12] A pescetarian diet has been described as "fish but no other meat".[13] The common-use association between such diets and vegetarianism has led vegetarian groups such as the Vegetarian Society to state that diets containing these ingredients are not vegetarian, because fish and birds are also animals.[14]

Etymology

The first written use of the term "vegetarian" originated in the early 19th century, when authors referred to a vegetable regimen diet.[15] Modern dictionaries explain its origin as a compound of vegetable (adjective) and the suffix -arian (in the sense of agrarian).[16] The term was popularized with the foundation of the Vegetarian Society in Manchester in 1847,[17] although it may have appeared in print before 1847.[17][18][19] The earliest occurrences of the term seem to be related to Alcott House—a school on the north side of Ham Common, London—which was opened in July 1838 by James Pierrepont Greaves.[18][19][20] From 1841, it was known as A Concordium, or Industry Harmony College, from which time the institution began to publish its own pamphlet entitled The Healthian, which provides some of the earliest appearances of the term "vegetarian".[18]

History

Vegetarianism in ancient India

India is a strange country. People do not kill
any living creatures, do not keep pigs and fowl,
and do not sell live cattle.

Faxian, 4th/5th century CE
Chinese pilgrim to India[21]

The earliest record of vegetarianism comes from the 7th century BCE,[22] inculcating tolerance towards all living beings.[23][24] Parshwanatha and Mahavira, the 23rd & 24th tirthankaras in Jainism respectively revived and advocated ahimsa and Jain vegetarianism in 8th to 6th century BC; the most comprehensive and strictest form of vegetarianism.[25][26][27] Vegetarianism was also practiced in ancient Greece and the earliest reliable evidence for vegetarian theory and practice in Greece dates from the 6th century BC. The Orphics, a religious movement spreading in Greece at that time, also practiced and promoted vegetarianism.[28] Greek teacher Pythagoras, who promoted the altruistic doctrine of metempsychosis, may have practiced vegetarianism,[29] but is also recorded as eating meat.[30] A fictionalized portrayal of Pythagoras appears in Ovid's Metamorphoses, in which he advocates a form of strict vegetarianism.[31] It was through this portrayal that Pythagoras was best known to English-speakers throughout the early modern period and, prior to the coinage of the word "vegetarianism", vegetarians were referred to in English as "Pythagoreans".[31]

Vegetarianism was also practiced about six centuries later in another instance (30 BCE–50 CE) in the northern Thracian region by the Moesi tribe (who inhabited present-day Serbia and Bulgaria), feeding themselves on honey, milk, and cheese.[32]

In Indian culture, vegetarianism has been closely connected with the attitude of nonviolence towards animals (called ahimsa in India) for millennia and was promoted by religious groups and philosophers.[33] The ancient Indian work of Tirukkural explicitly and unambiguously emphasizes shunning meat and non-killing.[34] Chapter 26 of the Tirukkural, particularly couplets 251–260, deals exclusively on vegetarianism or veganism.[34] Among the Hellenes, Egyptians, and others, vegetarianism had medical or ritual purification purposes.

Labeling is mandatory in India to distinguish vegetarian products (green) from non-vegetarian products (brown).[35]

Following the Christianization of the Roman Empire in late antiquity, vegetarianism practically disappeared from Europe, as it did elsewhere, except in India.[36] Several orders of monks in medieval Europe restricted or banned the consumption of meat for ascetic reasons, but none of them eschewed fish.[37] Moreover, the medieval definition of "fish" included such animals as seals, porpoises, dolphins, barnacle geese, puffins, and beavers.[38] Vegetarianism re-emerged during the Renaissance,[39] becoming more widespread in the 19th and 20th centuries. In 1847, the first Vegetarian Society was founded in the United Kingdom;[40] Germany, the Netherlands, and other countries followed. In 1886, the vegetarian colony Nueva Germania was founded in Paraguay, though its vegetarian aspect would prove short-lived.[41]:345–358 The International Vegetarian Union, an association of the national societies, was founded in 1908. In the Western world, the popularity of vegetarianism grew during the 20th century as a result of nutritional, ethical, and—more recently—environmental and economic concerns.

Varieties

A variety of vegan and vegetarian deli foods.
A vegetarian hamburger with potato slices.
Comparison of the main vegetarian diets
Meat Eggs Dairy
Ovo-lacto vegetarianism No Yes Yes
Ovo vegetarianism No Yes No
Lacto vegetarianism No No Yes
Vegan diet No No No

There are a number of vegetarian diets that exclude or include various foods:

 • Buddhist vegetarianism. Different Buddhist traditions have differing teachings on diet, which may also vary for ordained monks and nuns compared to others. Many interpret the precept "not to kill" to require abstinence from meat, but not all. In Taiwan, su vegetarianism excludes not only all animal products but also vegetables in the allium family (which have the characteristic aroma of onion and garlic): onion, garlic, scallions, leeks, chives, or shallots.
 • Fruitarianism and Jain vegetarianism permit only fruit, nuts, seeds, and other plant matter that can be gathered without harming the plant.[42] Jain vegetarianism also includes dairy.
 • Macrobiotic diets consist mostly of whole grains and beans.
 • Lacto vegetarianism includes dairy products but not eggs.
 • Ovo vegetarianism includes eggs but not dairy products.
 • Ovo-lacto vegetarianism (or lacto-ovo vegetarianism) includes animal products such as eggs, milk, and honey.
 • Sattvic diet (also known as yogic diet), a plant-based diet which may also include dairy and honey, but excludes eggs, red lentils, durian, mushrooms, alliums, blue cheeses, fermented foods or sauces, and alcoholic drinks. Coffee, black or green tea, chocolate, nutmeg, and any other type of stimulant (including excessively pungent spices) are sometimes excluded, as well.
 • Veganism excludes all animal flesh and by-products, such as milk, honey (not always),[43] and eggs, as well as items refined or manufactured through any such product, such as animal-tested baking soda or white sugar refined with bone char.
  • Raw veganism includes only fresh and uncooked fruit, nuts, seeds, and vegetables. Food must not be heated above 118 °F (48 °C) to be considered "raw". Usually, raw vegan food is only ever "cooked" with a food dehydrator at low temperatures.

Within the "ovo-" groups, there are many who refuse to consume fertilized eggs (with balut being an extreme example); however, such distinction is typically not specifically addressed.

Some vegetarians also avoid products that may use animal ingredients not included in their labels or which use animal products in their manufacturing. For example, sugars that are whitened with bone char, cheeses that use animal rennet (enzymes from animal stomach lining), gelatin (derived from the collagen inside animals' skin, bones, and connective tissue), some cane sugar (but not beet sugar) and beverages (such as apple juice and alcohol) clarified with gelatin or crushed shellfish and sturgeon, while other vegetarians are unaware of, or do not mind, such ingredients.[2][8][9] In the 21st century, 90% of rennet and chymosin used in cheesemaking are derived from industrial fermentation processes, which satisfy both kosher and halal requirements.[44]

Individuals sometimes label themselves "vegetarian" while practicing a semi-vegetarian diet,[12][45][46] as some dictionary definitions describe vegetarianism as sometimes including the consumption of fish,[11] or only include mammalian flesh as part of their definition of meat,[11][47] while other definitions exclude fish and all animal flesh.[14] In other cases, individuals may describe themselves as "flexitarian".[45][48] These diets may be followed by those who reduce animal flesh consumed as a way of transitioning to a complete vegetarian diet or for health, ethical, environmental, or other reasons. Semi-vegetarian diets include:

 • Macrobiotic diet consisting mostly of whole grains and beans, but may sometimes include fish.
 • Pescetarianism, which includes fish and possibly other forms of seafood.
 • Pollo-pescetarianism, which includes poultry and fish, or "white meat" only.
 • Pollotarianism, which includes chicken and possibly other poultry.

Semi-vegetarianism is contested by vegetarian groups, such as the Vegetarian Society, which states that vegetarianism excludes all animal flesh.[14]

Health effects

On average, vegetarians consume a lower proportion of calories from fat (particularly saturated fatty acids), fewer overall calories, more fiber, potassium, and vitamin C, than do non-vegetarians. Vegetarians generally have a lower body mass index. These characteristics and other lifestyle factors associated with a vegetarian diet may contribute to the positive health outcomes that have been identified among vegetarians.

Dietary Guidelines for Americans, 2010 – A report issued by the U.S. Department of Agriculture and the U.S. Department of Health and Human Services[49]

Acorn soup
A fruit stall in Barcelona
Basket of fresh fruit and vegetables grown in Israel

Studies on the health effects of vegetarian diets observe mixed effects on mortality. One review found a decreased overall risk of all cause mortality, cancer (except breast) and cardiovascular disease;[50] however, a meta-analysis found lower risk for ischemic heart disease and cancer but no effect on overall mortality or cerebrovascular disease.[51] Possible limitations include varying definitions used of vegetarianism, and the observation of increased risk of lung cancer mortality in those on a vegetarian diet for less than five years.[51] An analysis pooling two large studies found vegetarians in the UK have similar all cause mortality as meat eaters.[52]

The American Dietetic Association has stated that at all stages of life, a properly planned vegetarian diet can be "healthful, nutritionally adequate, and may be beneficial in the prevention and treatment of certain diseases."[53] Vegetarian diets offer lower levels of saturated fat, cholesterol and animal protein, and higher levels of carbohydrates, fibre, magnesium, potassium, folate, and antioxidants such as vitamins C and E and phytochemicals.[54][55]

Arthritis

Vegetarian diets have been studied to see whether they are of benefit in treating arthritis, but no good supporting evidence has been found.[56]

Bone health

As of 2011 the relationship between vegetarian diet and bone health was unclear. According to some studies, a vegetarian lifestyle can be associated with vitamin B 12 deficiency and low bone mineral density.[57]

Diabetes

Vegetarian diets might reduce the risk of developing diabetes.[58] There is some evidence that a vegetarian diet may help people with type 2 diabetes achieve glycemic control.[59]

Eating disorders

The American Dietetic Association discussed that vegetarian diets may be more common among adolescents with eating disorders, indicating that vegetarian diets do not cause eating disorders, but rather "vegetarian diets may be selected to camouflage an existing eating disorder".[60]

Heart health

Vegetarian diets may lower the risk of heart disease, as well as reduce the need for medications prescribed for chronic illnesses.[61]

Longevity

There have been many comparative and statistical studies of the relationship between diet and longevity, including vegetarianism and longevity.

A 1999 metastudy combined data from five studies from western countries.[62] The metastudy reported mortality ratios, where lower numbers indicated fewer deaths, for fish eaters to be 0.82, vegetarians to be 0.84, occasional meat eaters (eat meat less than once per week) to be 0.84. Regular meat eaters had the base mortality rate of 1.0, while the number for vegans was very uncertain (anywhere between 0.7 and 1.44) due to too few data points. The study reported the numbers of deaths in each category, and expected error ranges for each ratio, and adjustments made to the data. However, the "lower mortality was due largely to the relatively low prevalence of smoking in these [vegetarian] cohorts". Out of the major causes of death studied, only one difference in mortality rate was attributed to the difference in diet, as the conclusion states: "...vegetarians had a 24% lower mortality from ischaemic heart disease than non-vegetarians, but no associations of a vegetarian diet with other major causes of death were established".[62]

In Mortality in British vegetarians,[63] a similar conclusion is drawn:

British vegetarians have low mortality compared with the general population. Their death rates are similar to those of comparable non-vegetarians, suggesting that much of this benefit may be attributed to non-dietary lifestyle factors such as a low prevalence of smoking and a generally high socio-economic status, or to aspects of the diet other than the avoidance of meat and fish."[64]

The Adventist Health Studies is ongoing research that documents the life expectancy in Seventh-day Adventists. This is the only study among others with similar methodology which had favourable indication for vegetarianism. The researchers found that a combination of different lifestyle choices could influence life expectancy by as much as 10 years. Among the lifestyle choices investigated, a vegetarian diet was estimated to confer an extra 1–1/2 to 2 years of life. The researchers concluded that "the life expectancies of California Adventist men and women are higher than those of any other well-described natural population" at 78.5 years for men and 82.3 years for women. The life expectancy of California Adventists surviving to age 30 was 83.3 years for men and 85.7 years for women.[65]

The Adventist health study is again incorporated into a metastudy titled "Does low meat consumption increase life expectancy in humans?" published in American Journal of Clinical Nutrition, which concluded that low meat eating (less than once per week) and other lifestyle choices significantly increase life expectancy, relative to a group with high meat intake. The study concluded that "The findings from one cohort of healthy adults raises the possibility that long-term (≥ 2 decades) adherence to a vegetarian diet can further produce a significant 3.6-y increase in life expectancy." However, the study also concluded that "Some of the variation in the survival advantage in vegetarians may have been due to marked differences between studies in adjustment for confounders, the definition of vegetarian, measurement error, age distribution, the healthy volunteer effect, and intake of specific plant foods by the vegetarians." It further states that "This raises the possibility that a low-meat, high plant-food dietary pattern may be the true causal protective factor rather than simply elimination of meat from the diet." In a recent review of studies relating low-meat diet patterns to all-cause mortality, Singh noted that "5 out of 5 studies indicated that adults who followed a low meat, high plant-food diet pattern experienced significant or marginally significant decreases in mortality risk relative to other patterns of intake."[66]

Statistical studies, such as comparing life expectancy with regional areas and local diets in Europe also have found life expectancy considerably greater in southern France, where a low meat, high plant Mediterranean diet is common, than northern France, where a diet with high meat content is more common.[67]

A study by the Institute of Preventive and Clinical Medicine, and Institute of Physiological Chemistry looked at a group of 19 vegetarians (lacto-ovo) and used as a comparison a group of 19 omnivorous subjects recruited from the same region. The study found that this group of vegetarians (lacto-ovo) have a significantly higher amount of plasma carboxymethyllysine and advanced glycation endproducts (AGEs) compared to this group of non-vegetarians.[68] Carboxymethyllysine is a glycation product which represents "a general marker of oxidative stress and long-term damage of proteins in aging, atherosclerosis and diabetes" and "[a]dvanced glycation end products (AGEs) may play an important adverse role in process of atherosclerosis, diabetes, aging and chronic renal failure".[68]

Vitamin B12 deficiency

A strict vegetarian diet avoiding consumption of all animal products risks vitamin B12 deficiency, which can lead to hyperhomocysteinemia, a risk factor for several health disorders, including anemia, neurological deficits, gastrointestinal problems, platelet disorders, and increased risk for cardiovascular diseases.[3][4] This risk may be offset by ensuring sufficient intake of vitamin B12 by consuming fortified foods with vitamin B12 added during manufacturing, or by using a dietary supplement product.[3][4][50]

Diet composition and nutrition

Western vegetarian diets are typically high in carotenoids, but relatively low in omega-3 fatty acids and vitamin B12.[69] Vegans can have particularly low intake of vitamin B and calcium if they do not eat enough items such as collard greens, leafy greens, tempeh and tofu (soy).[70] High levels of dietary fiber, folic acid, vitamins C and E, and magnesium, and low consumption of saturated fat are all considered to be beneficial aspects of a vegetarian diet.[71] A well planned vegetarian diet will provide all nutrients in a meat-eater's diet to the same level for all stages of life.[72]

Protein

Protein intake in vegetarian diets is lower than in meat diets but can meet the daily requirements for most people.[73] Studies at Harvard University as well as other studies conducted in the United States, United Kingdom, Canada, Australia, New Zealand and various European countries, confirmed vegetarian diets provide sufficient protein intake as long as a variety of plant sources are available and consumed.[74]

Iron

Vegetarian diets typically contain similar levels of iron to non-vegetarian diets, but this has lower bioavailability than iron from meat sources, and its absorption can sometimes be inhibited by other dietary constituents.[75] According to the Vegetarian Resource Group, consuming food that contains vitamin C, such as citrus fruit or juices, tomatoes, or broccoli, is a good way to increase the amount of iron absorbed at a meal.[76] Vegetarian foods rich in iron include black beans, cashews, hempseed, kidney beans, broccoli, lentils, oatmeal, raisins, spinach, cabbage, lettuce, black-eyed peas, soybeans, many breakfast cereals, sunflower seeds, chickpeas, tomato juice, tempeh, molasses, thyme, and whole-wheat bread.[77] The related vegan diets can often be higher in iron than vegetarian diets, because dairy products are low in iron.[71] Iron stores often tend to be lower in vegetarians than non-vegetarians, and a few small studies report very high rates of iron deficiency (up to 40%,[78] and 58%[79] of the respective vegetarian or vegan groups). However, the American Dietetic Association states that iron deficiency is no more common in vegetarians than non-vegetarians (adult males are rarely iron deficient); iron deficiency anaemia is rare no matter the diet.[80]

Vitamin B12

Vitamin B12 is not generally present in plants but is naturally found in foods of animal origin.[3][81] Lacto-ovo vegetarians can obtain B12 from dairy products and eggs, and vegans can obtain it from manufactured fortified foods (including plant-based products and breakfast cereals) and dietary supplements.[3][82][83]

The recommended daily dietary intake of B12 in the United States and Canada is 0.4 mcg (ages 0–6 months), rising to 1.8 mcg (9–13 years), 2.4 mcg (14+ years), and 2.8 mcg (lactating female).[81] While the body's daily requirement for vitamin B12 is in microgram amounts, deficiency of the vitamin through strict practice of a vegetarian diet without supplementation can increase the risk of several chronic diseases.[3][4][81]

Fatty acids

Plant-based, or vegetarian, sources of Omega 3 fatty acids include soy, walnuts, pumpkin seeds, canola oil, kiwifruit, hempseed, algae, chia seed, flaxseed, echium seed and leafy vegetables such as lettuce, spinach, cabbage and purslane. Purslane contains more Omega 3 than any other known leafy green. Olives (and olive oil) are another important plant source of unsaturated fatty acids. Plant foods can provide alpha-linolenic acid which the human body uses to synthesize the long-chain n-3 fatty acids EPA and DHA. EPA and DHA can be obtained directly in high amounts from oily fish or fish oils. Vegetarians, and particularly vegans, have lower levels of EPA and DHA than meat-eaters. While the health effects of low levels of EPA and DHA are unknown, it is unlikely that supplementation with alpha-linolenic acid will significantly increase levels.[84][clarification needed] Recently, some companies have begun to market vegetarian DHA supplements containing seaweed extracts. Whole seaweeds are not suitable for supplementation because their high iodine content limits the amount that may be safely consumed. However, certain algae such as spirulina are good sources of gamma-linolenic acid (GLA), alpha-linolenic acid (ALA), linoleic acid (LA), stearidonic acid (SDA), eicosapentaenoic acid (EPA), docosahexaenoic acid (DHA), and arachidonic acid (AA).[85][86]

Calcium

Calcium intake in vegetarians and vegans can be similar to non-vegetarians, as long as the diet is properly planned.[87] Lacto-ovo vegetarians that include dairy products can still obtain calcium from dairy sources like milk, yogurt, and cheese.[88]

Non-dairy milks that are fortified with calcium, such as soymilk and almond milk can also contribute a significant amount of calcium in the diet.[89] The calcium found in broccoli, bok choy, and kale have also been found to have calcium that is well absorbed in the body.[87][88][90] Though the calcium content per serving is lower in these vegetables than a glass of milk, the absorption of the calcium into the body is higher.[88][90] Other foods that contain calcium include calcium-set tofu, blackstrap molasses, turnip greens, mustard greens, soybeans, tempeh, almonds, okra, dried figs, and tahini.[87][89] Though calcium can be found in Spinach, swiss chard, beans and beet greens, they are generally not considered to be a good source since the calcium binds to oxalic acid and is poorly absorbed into the body.[88] Phytic acid found in nuts, seeds, and beans may also impact calcium absorption rates.[88] See the National Institutes of Health Office of Dietary Supplements for calcium needs for various ages,[88] the Vegetarian Resource Group[89] and the Vegetarian Nutrition Calcium Fact Sheet from the Academy of Nutrition and Dietetics[87] for more specifics on how to obtain adequate calcium intake on a vegetarian or vegan diet.

Vitamin D

Vitamin D needs can be met via the human body's own generation upon sufficient and sensible exposure to ultraviolet (UV) light in sunlight.[91][92] Products including milk, soy milk and cereal grains may be fortified to provide a source of Vitamin D.[93] For those who do not get adequate sun exposure or food sources, Vitamin D supplementation may be necessary.

Vitamin D2

 • Plants
  • Alfalfa (Medicago sativa subsp. sativa), shoot: 4.8 μg (192 IU) vitamin D2, 0.1 μg (4 IU) vitamin D3[94]
 • Fungus, from USDA nutrient database:[95]
  • Mushrooms, portabella, exposed to ultraviolet light, raw: Vitamin D2: 11.2 μg (446 IU)
  • Mushrooms, portabella, exposed to ultraviolet light, grilled: Vitamin D2: 13.1 μg (524 IU)
  • Mushrooms, shiitake, dried: Vitamin D2: 3.9 μg (154 IU)
  • Mushrooms, shiitake, raw: Vitamin D2: 0.4 μg (18 IU)
  • Mushrooms, portabella, raw: Vitamin D2: 0.3 μg (10 IU)
  • Mushroom powder, any species, illuminated with sunlight or artificial ultraviolet light sources

Vitamin D2, or ergocalciferol is found in fungus (except alfalfa which is a plantae) and created from viosterol, which in turn is created when ultraviolet light activates ergosterol (which is found in fungi and named as a sterol from ergot). Any UV-irradiated fungus including yeast form vitamin D2.[96] Human bioavailability of vitamin D2 from vitamin D2-enhanced button mushrooms via UV-B irradiation is effective in improving vitamin D status and not different from a vitamin D2 supplement according to study.[97] For example, Vitamin D2 from UV-irradiated yeast baked into bread is bioavailable.[98] By visual assessment or using a chromometer, no significant discoloration of irradiated mushrooms, as measured by the degree of "whiteness", was observed[99] making it hard to discover if they have been treated without labeling. Claims have been made that a normal serving (approx. 3 oz or 1/2 cup, or 60 grams) of mushrooms treated with ultraviolet light increase their vitamin D content to levels up to 80 micrograms,[100] or 2700 IU if exposed to just 5 minutes of UV light after being harvested.[101]

Ethics and diet

General

Various ethical reasons have been suggested for choosing vegetarianism, usually predicated on the interests of non-human animals. In many societies, controversy and debate have arisen over the ethics of eating animals. Some people, while not vegetarians, refuse to eat the flesh of certain animals due to cultural taboo, such as cats, dogs, horses or rabbits. Others support meat eating for scientific, nutritional and cultural reasons, including religious ones. Some meat eaters abstain from the meat of animals reared in particular ways, such as factory farms, or avoid certain meats, such as veal or foie gras. Some people follow vegetarian or vegan diets not because of moral concerns involving the raising or consumption of animals in general, but because of concerns about the specific treatment and practices involved in the processing of animals for food. Others still avoid meat because meat production is claimed to place a greater burden on the environment than production of an equivalent amount of plant protein. Ethical objections based on consideration for animals are generally divided into opposition to the act of killing in general, and opposition to certain agricultural practices surrounding the production of meat.

Ethics of killing for food

Ethical vegetarians believe that killing an animal, like killing a human, especially one who has equal or lesser cognitive abilities than the animals in question, can only be justified in extreme circumstances and that consuming a living creature for its enjoyable taste, convenience, or nutrition value is not a sufficient cause.[102] Another common view is that humans are morally conscious of their behavior in a way other animals are not, and therefore subject to higher standards.[103] Jeff McMahan proposes that denying the right to life and humane treatment to animals with equal or greater cognitive abilities than mentally disabled humans is an arbitrary and discriminatory practice based on habit instead of logic.[104] Opponents of ethical vegetarianism argue that animals are not moral equals to humans and so consider the comparison of eating livestock with killing people to be fallacious. This view does not excuse cruelty, but maintains that animals do not possess the rights a human has.[105]

Dairy and eggs

One of the main differences between a vegan and a typical vegetarian diet is the avoidance of both eggs and dairy products such as milk, cheese, butter and yogurt. Ethical vegans do not consume dairy or eggs because they state that their production causes the animal suffering or a premature death.[106]

To produce milk from dairy cattle, farmers separate calves from their mothers soon after birth or fed milk replacer to retain cow milk for human consumption.[107] To prolong lactation, dairy cows are almost permanently kept pregnant through artificial insemination.[107] After about five years, once the cow's milk production has dropped, it is considered "spent" and processed for beef and hide. A dairy cow's natural life expectancy is about twenty years.[106]

In battery cage and free-range egg production, unwanted male chicks are culled or discarded at birth during the process of securing a further generation of egg-laying hens.[108]

Treatment of animals

Ethical vegetarianism has become popular in developed countries particularly because of the spread of factory farming, faster communications,[citation needed] and environmental consciousness. Some believe that the current mass-demand for meat cannot be satisfied without a mass-production system that disregards the welfare of animals, while others believe that practices like well-managed free-range farming or the consumption of game (particularly from species whose natural predators have been significantly eliminated) could substantially alleviate consumer demand for mass-produced meat.[109]

Religion and diet

Jainism teaches vegetarianism as moral conduct as do some major[110] sects of Hinduism. Buddhism in general does not prohibit meat eating, while Mahayana Buddhism encourages vegetarianism as beneficial for developing compassion.[111] Other denominations that advocate a vegetarian diet include the Seventh-day Adventists, the Rastafari movement, the Ananda Marga movement and the Hare Krishnas. Sikhism[112][113][114] does not equate spirituality with diet and does not specify a vegetarian or meat diet.[115]

Bahá'í faith

While there are no dietary restrictions in the Bahá'í faith, `Abdu'l-Bahá, the son of the religion's founder, noted that a vegetarian diet consisting of fruits and grains was desirable, except for people with a weak constitution or those that are sick.[116] He stated that there are no requirements that Bahá'ís become vegetarian, but that a future society should gradually become vegetarian.[116][117][118] `Abdu'l-Bahá also stated that killing animals was contrary to compassion.[116] While Shoghi Effendi, the head of the Bahá'í Faith in the first half of the 20th century, stated that a purely vegetarian diet would be preferable since it avoided killing animals,[119] both he and the Universal House of Justice, the governing body of the Bahá'ís have stated that these teachings do not constitute a Bahá'í practice and that Bahá'ís can choose to eat whatever they wish but should be respectful of others' beliefs.[116]

Buddhism

Theravadins in general eat meat.[120] If Buddhist monks "see, hear or know" a living animal was killed specifically for them to eat, they must refuse it or else incur an offense.[121] However, this does not include eating meat which was given as alms or commercially purchased. In the Theravada canon, Buddha did not make any comment discouraging them from eating meat (except specific types, such as human, elephant meat, horse, dog, snake, lion, tiger, leopard, bear, and hyena flesh[122]) but he specifically refused to institute vegetarianism in his monastic code when a suggestion had been made.[123][124]

In several Sanskrit texts of Mahayana Buddhism, Buddha instructs his followers to avoid meat.[125][126][127][128] However, each branch of Mahayana Buddhism selects which sutra to follow, and some branches, including the majority of Tibetan and Japanese Buddhists, do eat meat, while many Chinese Buddhist branches do not.

Christianity

Early Christians disagreed as to whether they should eat meat, and later Christian historians have disagreed over whether Jesus was a vegetarian.[129][130][131] Various groups within Christianity have practiced specific dietary restrictions for various reasons.[132] The Council of Jerusalem in around 50 AD, recommended Christians keep following some of the Jewish food laws concerning meat. The early sect known as the Ebionites are considered to have practiced vegetarianism. Surviving fragments from their Gospel indicate their belief that – as Christ is the Passover sacrifice and eating the Passover lamb is no longer required – a vegetarian diet may (or should) be observed. However, orthodox Christianity does not accept their teaching as authentic. Indeed, their specific injunction to strict vegetarianism was cited as one of the Ebionites' "errors".[133][134]

At a much later time, the Bible Christian Church founded by Reverend William Cowherd in 1809 followed a vegetarian diet.[135] Cowherd was one of the philosophical forerunners of the Vegetarian Society.[136] Cowherd encouraged members to abstain from eating of meat as a form of temperance.[137]

Seventh-day Adventists are encouraged to engage in healthy eating practices, and ova-lacto-vegetarian diets are recommended by the General Conference of Seventh-day Adventists Nutrition Council (GCNC). They have also sponsored and participated in many scientific studies exploring the impact of dietary decisions upon health outcomes.[138] The GCNC has in addition adapted the USDA's food pyramid for a vegetarian dietary approach.[138][139] However, the only kinds of meat specifically frowned upon by the SDA health message are unclean meats, or those forbidden in scripture.[140]

Additionally, some monastic orders follow a vegetarian diet, and members of the Orthodox Church follow a vegan diet during fasts.[141] There is also a strong association between the Quakers and vegetarianism dating back at least to the 18th century. The association grew in prominence during the 19th century, coupled with growing Quaker concerns in connection with alcohol consumption, anti-vivisection and social purity. The association between the Quaker tradition and vegetarianism, however, becomes most significant with the founding of the Friends' Vegetarian Society in 1902 "to spread a kindlier way of living amongst the Society of Friends."[142]

According to Canon Law, Roman Catholics ages 14 and older are required to abstain from meat (defined as all mammal and fowl flesh and organs, excluding water animals) on Ash Wednesday and all Fridays of Lent including Good Friday. Canon Law also obliges Catholics to abstain from meat on the Fridays of the year outside of Lent (excluding certain holy days) unless, with the permission of the local conference of bishops, another penitential act is substituted. The restrictions on eating meat on these days is solely as an act of penance and not because of a religious objection to eating meat.[143]

Seventh-day Adventist

Sanitarium products for sale.

Since the formation of the Seventh-day Adventist Church in the 1860s when the church began, wholeness and health have been an emphasis of the Adventist church, and has been known as the "health message" belief of the church.[144] Adventists are well known for presenting a health message that recommends vegetarianism and expects adherence to the kosher laws in Leviticus 11. Obedience to these laws means abstinence from pork, shellfish, and other animals proscribed as "unclean". The church discourages its members from consuming alcoholic beverages, tobacco or illegal drugs (compare Christianity and alcohol). In addition, some Adventists avoid coffee, tea, cola, and other beverages containing caffeine.

The pioneers of the Adventist Church had much to do with the common acceptance of breakfast cereals into the Western diet, and the "modern commercial concept of cereal food" originated among Adventists.[145] John Harvey Kellogg was one of the early founders of Adventist health work. His development of breakfast cereals as a health food led to the founding of Kellogg's by his brother William. In both Australia and New Zealand, the church-owned Sanitarium Health and Wellbeing Company is a leading manufacturer of health and vegetarian-related products, most prominently Weet-Bix.

Research funded by the U.S. National Institutes of Health has shown that the average Adventist in California lives 4 to 10 years longer than the average Californian. The research, as cited by the cover story of the November 2005 issue of National Geographic, asserts that Adventists live longer because they do not smoke or drink alcohol, have a day of rest every week, and maintain a healthy, low-fat vegetarian diet that is rich in nuts and beans.[146][147] The cohesiveness of Adventists' social networks has also been put forward as an explanation for their extended lifespan.[148] Since Dan Buettner's 2005 National Geographic story about Adventist longevity, his book, The Blue Zones: Lessons for Living Longer From the People Who've Lived the Longest, named Loma Linda, California a "blue zone" because of the large concentration of Seventh-day Adventists. He cites the Adventist emphasis on health, diet, and Sabbath-keeping as primary factors for Adventist longevity.[149][150]

An estimated 35% of Adventists practice vegetarianism or veganism, according to a 2002 worldwide survey of local church leaders.[151][152]

Hinduism

Illustrative of vegetarian Hindu meals.

Though there is no strict rule on what to consume and what not to, paths of Hinduism hold vegetarianism as an ideal. Some reasons are: the principle of nonviolence (ahimsa) applied to animals;[153] the intention to offer only "pure" (vegetarian) food to a deity and then to receive it back as prasad; and the conviction that a sattvic diet is beneficial for a healthy body and mind and that non-vegetarian food is not recommended for a better mind and for spiritual development.

However, the food habits of Hindus vary according to their community, location, custom and varying traditions. Historically and currently, those Hindus who eat meat prescribe Jhatka meat,[154] Hindus believe that the cow is a holy animal whose processing for meat is forbidden.[155]

Islam

Some followers of Islam, or Muslims, chose to be vegetarian for health, ethical, or personal reasons. However, the choice to become vegetarian for non-medical reasons can sometimes be controversial due to conflicting fatwas and differing interpretations of the Quran. Though some more traditional Muslims may keep quiet about their vegetarian diet, the number of vegetarian Muslims is increasing.[156][157]

Vegetarianism has been practiced by some influential Muslims including the Iraqi theologian, female mystic and poet Rabia of Basra, who died in the year 801, and the Sri Lankan Sufi master Bawa Muhaiyaddeen, who established The Bawa Muhaiyaddeen Fellowship of North America in Philadelphia. The former Indian president Dr. A. P. J. Abdul Kalam was also famously a vegetarian.[158][159]

In January 1996, The International Vegetarian Union announced the formation of the Muslim Vegetarian/Vegan Society.[160]

Many non-vegetarian Muslims will select vegetarian (or seafood) options when dining in non-halal restaurants. However, this is a matter of not having the right kind of meat rather than preferring not to eat meat on the whole.[157]

Jainism

The food choices of Jains are based on the value of Ahimsa (non-violence).

Followers of Jainism believe that all living organisms whether they are micro-organism are living and have a soul, and have one or more senses out of five senses and they go to great lengths to minimise any harm to any living organism. Most Jains are lacto-vegetarians but more devout Jains do not eat root vegetables because they believe that root vegetables contain a lot more micro-organisms as compared to other vegetables, and that, by eating them, violence of these micro-organisms is inevitable. So they focus on eating beans and fruits, whose cultivation do not involve killing of a lot of micro-organisms. No products obtained from dead animals are allowed, because when a living beings dies, a lot of micro-organisms (called as decomposers) will reproduce in the body which decomposes the body, and in eating the dead bodies, violence of decomposers is inevitable. Jain monks usually do a lot of fasting, and when they knew through spiritual powers that their life is very little, they start fasting until death.[161][162] Some particularly dedicated individuals are fruitarians.[163] Honey is forbidden, because honey is the regurgitation of nectar by bees [164] and may also contain eggs, excreta and dead bees. Some Jains do not consume plant parts that grow underground such as roots and bulbs, because the plants themselves and tiny animals may be killed when the plants are pulled up.[165]

Judaism

While classical Jewish law neither requires nor prohibits the consumption of meat, Jewish vegetarians often cite Jewish principles regarding animal welfare, environmental ethics, moral character, and health as reasons for adopting a vegetarian or vegan diet.[166][167]

Rabbis may advocate vegetarianism or veganism primarily because of concerns about animal welfare, especially in light of the traditional prohibition on causing unnecessary "pain to living creatures" (tza'ar ba'alei hayyim).[168][169] Some Jewish vegetarian groups and activists believe that the halakhic permission to eat meat is a temporary leniency for those who are not ready yet to accept the vegetarian diet.[170]

Jewish vegetarianism and veganism have become especially popular among Israeli Jews. In 2016, Israel was described as "the most vegan country on Earth", as five percent of its population eschewed all animal products.[171] Interest in veganism has grown among both non-Orthodox and Orthodox Jews in Israel.[172]

Rastafari

Within the Afro-Caribbean community, a minority are Rastafari and follow the dietary regulations with varying degrees of strictness. The most orthodox eat only "Ital" or natural foods, in which the matching of herbs or spices with vegetables is the result of long tradition originating from the African ancestry and cultural heritage of Rastafari.[173] "Ital", which is derived from the word vital, means essential to human existence. Ital cooking in its strictest form prohibits the use of salt, meat (especially pork), preservatives, colorings, flavorings and anything artificial.[174] Most Rastafari are vegetarian.[175]

Sikhism

At the Sikh langar, all people eat a vegetarian meal as equals.

The tenets of Sikhism do not advocate a particular stance on either vegetarianism or the consumption of meat,[176][177][178][179] but leave the decision of diet to the individual.[180] The tenth guru, Guru Gobind Singh, however, prohibited "Amritdhari" Sikhs, or those that follow the Sikh Rehat Maryada (the Official Sikh Code of Conduct)[181] from eating Kutha meat, or meat which has been obtained from animals which have been killed in a ritualistic way. This is understood to have been for the political reason of maintaining independence from the then-new Muslim hegemony, as Muslims largely adhere to the ritualistic halal diet.[176][180]

"Amritdharis" that belong to some Sikh sects (e.g. Akhand Kirtani Jatha, Damdami Taksal, Namdhari[182] and Rarionwalay,[183] etc.) are vehemently against the consumption of meat and eggs (though they do consume and encourage the consumption of milk, butter and cheese).[184] This vegetarian stance has been traced back to the times of the British Raj, with the advent of many new Vaishnava converts.[180] In response to the varying views on diet throughout the Sikh population, Sikh Gurus have sought to clarify the Sikh view on diet, stressing their preference only for simplicity of diet. Guru Nanak said that over-consumption of food (Lobh, Greed) involves a drain on the Earth's resources and thus on life.[185][186] Passages from the Guru Granth Sahib (the holy book of Sikhs, also known as the Adi Granth) say that it is "foolish" to argue for the superiority of animal life, because though all life is related, only human life carries more importance: "Only fools argue whether to eat meat or not. Who can define what is meat and what is not meat? Who knows where the sin lies, being a vegetarian or a non-vegetarian?"[180] The Sikh langar, or free temple meal, is largely lacto-vegetarian, though this is understood to be a result of efforts to present a meal that is respectful of the diets of any person who would wish to dine, rather than out of dogma.[179][180]

Environment and diet

Environmental vegetarianism is based on the concern that the production of meat and animal products for mass consumption, especially through factory farming, is environmentally unsustainable. According to a 2006 United Nations initiative, the livestock industry is one of the largest contributors to environmental degradation worldwide, and modern practices of raising animals for food contribute on a "massive scale" to air and water pollution, land degradation, climate change, and loss of biodiversity. The initiative concluded that "the livestock sector emerges as one of the top two or three most significant contributors to the most serious environmental problems, at every scale from local to global."[187]

In addition, animal agriculture is a large source of greenhouse gases. According to a 2006 report it is responsible for 18% of the world's greenhouse gas emissions as estimated in 100-year CO2 equivalents. Livestock sources (including enteric fermentation and manure) account for about 3.1 percent of US anthropogenic GHG emissions expressed as carbon dioxide equivalents.[188] This EPA estimate is based on methodologies agreed to by the Conference of Parties of the UNFCCC, with 100-year global warming potentials from the IPCC Second Assessment Report used in estimating GHG emissions as carbon dioxide equivalents.

Meat produced in a laboratory (called in vitro meat) may be more environmentally sustainable than regularly produced meat.[189] Reactions of vegetarians vary.[190] Rearing a relatively small number of grazing animals can be beneficial, as the Food Climate Research Network at Surrey University reports: "A little bit of livestock production is probably a good thing for the environment".[191]

In May 2009, Ghent, Belgium, was reported to be "the first [city] in the world to go vegetarian at least once a week" for environmental reasons, when local authorities decided to implement a "weekly meatless day". Civil servants would eat vegetarian meals one day per week, in recognition of the United Nations' report. Posters were put up by local authorities to encourage the population to take part on vegetarian days, and "veggie street maps" were printed to highlight vegetarian restaurants. In September 2009, schools in Ghent are due to have a weekly veggiedag ("vegetarian day") too.[192]

Public opinion and acceptance of meat-free food is expected to be more successful if its descriptive words focus less on the health aspects and more on the flavor.[193]

Labor conditions and diet

Some groups, such as PETA, promote vegetarianism as a way to offset poor treatment and working conditions of workers in the contemporary meat industry.[194] These groups cite studies showing the psychological damage caused by working in the meat industry, especially in factory and industrialised settings, and argue that the meat industry violates its labourers' human rights by assigning difficult and distressing tasks without adequate counselling, training and debriefing.[195][196][197] However, the working conditions of agricultural workers as a whole, particularly non-permanent workers, remain poor and well below conditions prevailing in other economic sectors.[198] Accidents, including pesticide poisoning, among farmers and plantation workers contribute to increased health risks, including increased mortality.[199] According to the International Labour Organization, agriculture is one of the three most dangerous jobs in the world.[200]

Economics and diet

Similar to environmental vegetarianism is the concept of economic vegetarianism. An economic vegetarian is someone who practices vegetarianism from either the philosophical viewpoint concerning issues such as public health and curbing world starvation, the belief that the consumption of meat is economically unsound, part of a conscious simple living strategy or just out of necessity. According to the Worldwatch Institute, "Massive reductions in meat consumption in industrial nations will ease their health care burden while improving public health; declining livestock herds will take pressure off rangelands and grainlands, allowing the agricultural resource base to rejuvenate. As populations grow, lowering meat consumption worldwide will allow more efficient use of declining per capita land and water resources, while at the same time making grain more affordable to the world's chronically hungry."[201] According to estimates in 2016, adoption of vegetarianism would contribute substantially to global healthcare and environmental savings.[202]

Demographics

Prejudice researcher Gordon Hodson observes that vegetarians and vegans frequently face discrimination where eating meat is held as a cultural norm.[203]

Gender

A 1992 market research study conducted by the Yankelovich research organisation concluded that "of the 12.4 million people [in the US] who call themselves vegetarian, 68% are female, while only 32% are male".[204]

At least one study indicates that vegetarian women are more likely to have female babies. A study of 6,000 pregnant women in 1998 "found that while the national average in Britain is 106 boys born to every 100 girls, for vegetarian mothers the ratio was just 85 boys to 100 girls".[205] Catherine Collins of the British Dietetic Association has dismissed this as a "statistical fluke" given that it is actually the male's genetic contribution which determines the sex of a baby.[205]

Country-specific information

See also

References

 1. ^ "What is a vegetarian?". Vegetarian Society. Archived from the original on March 18, 2018. Retrieved March 18, 2018. A vegetarian is someone who lives on a diet of grains, pulses, legumes, nuts, seeds, vegetables, fruits, fungi, algae, yeast and/or some other non-animal-based foods (e.g. salt) with, or without, dairy products, honey and/or eggs. A vegetarian does not eat foods that consist of, or have been produced with the aid of products consisting of or created from, any part of the body of a living or dead animal.
 2. ^ a b c d e "Why Avoid Hidden Animal Ingredients?". North American Vegetarian Society. Archived from the original on March 18, 2018. Retrieved March 18, 2018. Surprisingly, some people who consider themselves vegetarian continue to consume products that contain remains of slaughtered animals such as gelatin (made from ground-up skin and bones, found in Jell-O, supplement capsules, and photographic film) and rennet (made from the lining of calves' stomachs, used to coagulate hard cheese). Some of these people may be unaware that these hidden animal ingredients even exist. Others know about them but feel that they are just minor components of a product, and that their presence is therefore not important. [...] Many people who do not eat meat for ethical reasons do use animal by-products that are obtained while the animals are still alive. Dairy is a good example, as many vegetarians who consume it rationalize their behavior by pointing out that cows are not killed in order to provide humans with this particular by-product
 3. ^ a b c d e f "Vitamin B12". Micronutrient Information Center, Linus Pauling Institute, Oregon State University, Corvallis, OR. June 4, 2015. Retrieved April 30, 2019.
 4. ^ a b c d Obersby, Derek; Chappell, David C.; Dunnett, Andrew; Tsiami, Amalia A. (January 8, 2013). "Plasma total homocysteine status of vegetarians compared with omnivores: a systematic review and meta-analysis". British Journal of Nutrition. 109 (5): 785–794. doi:10.1017/s000711451200520x. ISSN 0007-1145. PMID 23298782.
 5. ^ Chan, EY; Zlatevska, N (2019). "Is meat sexy? Meat preference as a function of the sexual motivation system". Food Quality and Preference. 74: 78–87. doi:10.1016/j.foodqual.2019.01.008.
 6. ^ Chan, EY; Zlatevska, N (2019). "Jerkies, tacos, and burgers: Subjective socioeconomic status and meat preference". Appetite. 132: 257–266. doi:10.1016/j.appet.2018.08.027. PMID 30172366.
 7. ^ Clonan, A; Roberts, KE; Holdsworth, M (2016). "Socioeconomic and demographic drivers of red and processed meat consumption: implications for health and environmental sustainability". Proceedings of the Nutrition Society. 75 (3): 367–373. doi:10.1017/S0029665116000100. PMID 27021468.
 8. ^ a b c "Fact Sheets: Things to look out for if you are a vegetarian/vegan". Vegetarian Society. September 2015. Archived from the original on March 18, 2018. Retrieved March 18, 2018.
 9. ^ a b Keevican, Michael (November 5, 2003). "What's in Your Cheese?". Vegetarian Resource Group. Archived from the original on March 18, 2018. Retrieved March 18, 2018. Many vegetarians don't consider that some of the cheeses they are eating could actually contain unfamiliar animal ingredients. That's right cheese, a common staple in many vegetarian diets, is often made with rennet or rennin, which is used to coagulate the dairy product.
 10. ^ "FAQ: Food Ingredients". Vegetarian Resource Group. Archived from the original on November 4, 2013. Retrieved March 18, 2018. Why are some cheeses labeled as 'vegetarian cheese'? Why wouldn't cheese be vegetarian? What is rennet?
 11. ^ a b c Shorter Oxford English Dictionary (2002 and 2007) defines "vegetarian" (noun) as "A person who on principle abstains from animal food; esp. one who avoids meat but will eat dairy produce and eggs and sometimes also fish (cf. VEGAN noun)."
 12. ^ a b Barr SI, Chapman GE (March 2002). "Perceptions and practices of self-defined current vegetarian and nonvegetarian women". Journal of the American Dietetic Association. 102 (3): 354–360. doi:10.1016/S0002-8223(02)90083-0. PMID 11902368.
 13. ^ "Pescetarian". Merriam-Webster Online Dictionary. Merriam-Webster. Archived from the original on March 18, 2018. Retrieved March 18, 2018. Definition of pescatarian: one whose diet includes fish but no other meat
 14. ^ a b c "Vegetarians don't eat fish, shellfish or crustacea, but they can still enjoy one of the healthiest diets available". Vegetarian Society. Archived from the original on March 4, 2016. Retrieved March 18, 2018. Many things have changed since the Vegetarian Society was founded way back in 1847, but fish have always been cold-blooded water dwelling animals and vegetarians do not eat animals.
 15. ^ Rod Preece (2008). The origins of the term "vegetarian". In: Sins of the Flesh: A History of Ethical Vegetarian Thought. University of British Columbia Press, Vancouver. ISBN 9780774858496.
 16. ^ "Vegetarian". Online Etymology Dictionary, Douglas Harper Inc. 2019. Retrieved April 30, 2019.
 17. ^ a b OED vol. 19, second edition (1989), p. 476; Webster’s Third New International Dictionary p. 2537; The Oxford Dictionary of English Etymology, Oxford, 1966, p. 972; The Barnhart Dictionary of Etymology (1988), p. 1196; Colin Spencer, The Heretic's Feast. A History of Vegetarianism, London 1993, p. 252. The OED writes that the word came into general use after the formation of the Vegetarian Society at Ramsgate in 1847, though it offers two examples of usage from 1839 and 1842:
  • 1839: "If I had had to be my own cook, I should inevitably become a vegetarian." (F. A. Kemble, Jrnl. Residence on Georgian Plantation (1863) 251)
  • 1842: "To tell a healthy vegetarian that his diet is very uncongenial with the wants of his nature." (Healthian, Apr. 34) The 1839 occurrence remains under discussion; the Oxford English Dictionary's 1839 source is in fact an 1863 publication: Fanny Kemble, Journal of a Residence on a Georgian Plantation 1838–1839. The original manuscript has not been located.
 18. ^ a b c Davis, John. "History of Vegetarianism: Extracts from some journals 1842–48 – the earliest known uses of the word 'vegetarian'". International Vegetarian Union. Archived from the original on March 18, 2018. Retrieved March 18, 2018. In 1841 the [Alcott House] was re-invented as A Concordium, or Industry Harmony College though the building remained 'Alcott House'. Also in 1841 they began printing and publishing their own pamphlets, which now seem to be lost, but we have the relevant extracts, with the earliest known use of 'vegetarian', from their first journal which began in December 1841[.]
 19. ^ a b Davis, John. "History of Vegetarianism: Extracts from some journals 1842–48 – the earliest known uses of the word 'vegetarian' (Appendix 2 – The 1839 journal of Fanny Kemble)". International Vegetarian Union. Archived from the original on March 18, 2018. Retrieved March 18, 2018.
 20. ^ "FAQ: Definitions". IVU World Vegfest. International Vegetarian Union. March 8, 2013. Archived from the original on April 16, 2015. Retrieved March 18, 2018. The term 'Vegetarian' was first used around 1840 by the community closely associated with Alcott House School, near London, and they used it to refer exclusively to foods derived from plants—plus all the ethical values associated today with Veganism. [...] The word 'Vegetarian' was first formally used on September 30th of 1847 at Northwood Villa in Kent, England. The occasion is the inaugural meeting of The Vegetarian Society.
 21. ^ Anand M. Saxena (2013). The Vegetarian Imperative. Johns Hopkins University Press. pp. 201–202. ISBN 978-14214-02-420.
 22. ^ Olivelle, transl. from the original Sanskrit by Patrick (1998). Upaniṣads (Reissued ed.). Oxford [u.a.]: Oxford Univ. Press. ISBN 978-0192835765.
 23. ^ Bajpai, Shiva (2011). The History of India – From Ancient to Modern Times. Himalayan Academy Publications (Hawaii, USA). ISBN 978-1-934145-38-8.
 24. ^ Spencer, Colin (1996). The Heretic's Feast: A History of Vegetarianism. Fourth Estate Classic House. pp. 33–68, 69–84. ISBN 978-0874517606.
 25. ^ Singh, Kumar Suresh (2004). People of India: Maharashtra. ISBN 9788179911006.
 26. ^ Fieldhouse, Paul (April 17, 2017). Food, Feasts, and Faith: An Encyclopedia of Food Culture in World Religions [2 volumes]. ISBN 9781610694124.
 27. ^ Walters, Kerry (June 7, 2012). Vegetarianism: A Guide for the Perplexed. ISBN 9781441115294.
 28. ^ Spencer p. 38–55, 61–63; Haussleiter p. 79–157.
 29. ^ Livio, Mario (2003) [2002]. The Golden Ratio: The Story of Phi, the World's Most Astonishing Number (First trade paperback ed.). New York City: Broadway Books. p. 26. ISBN 978-0-7679-0816-0.
 30. ^ Zhmud, Leonid (2012). Pythagoras and the Early Pythagoreans. Translated by Windle, Kevin; Ireland, Rosh. Oxford, England: Oxford University Press. p. 235. ISBN 978-0-19-928931-8.
 31. ^ a b Borlik, Todd A. (2011). Ecocriticism and Early Modern English Literature: Green Pastures. New York City, New York and London, England: Routledge. pp. 189–192. ISBN 978-0-203-81924-1.
 32. ^ Jones, Lindsay (2005). Encyclopedia of religion (13 ed.). ISBN 9780028659824.
 33. ^ Religious Vegetarianism From Hesiod to the Dalai Lama, ed. Kerry S. Walters and Lisa Portmess, Albany 2001, p. 13–46.
 34. ^ a b Pope, GU (1886). Thirukkural English Translation and Commentary (PDF). W.H. Allen, & Co. p. 160.
 35. ^ Datta, P. T. Jyothi (September 4, 2001). "Health goes dotty with brown eggs & green milk". Hindu Business Line. New Delhi: Kasturi & Sons (published September 5, 2001). Archived from the original on March 19, 2018. Retrieved March 18, 2018. For discerning consumers, a recent Health Ministry notification had made it mandatory for packed food containing animal parts contained in a box, to sport a brown dot prominently on its label.
 36. ^ Passmore John (1975). "The Treatment of Animals". Journal of the History of Ideas. 36 (2): 196–201. doi:10.2307/2708924. JSTOR 2708924.
 37. ^ Lutterbach, Hubertus. "Der Fleischverzicht im Christentum", Saeculum 50/II (1999) p. 202.
 38. ^ Mortimer, Ian (January 2010) [Originally published in Great Britain in 2008 by Random House UK]. "What to Eat and Drink: Noble Households" (Hardcover). In Sulkin, Will; Hensgen, Jörg (eds.). The Time Traveler's Guide to Medieval England (1st Touchstone hardcover ed.). New York, NY: Touchstone (Simon & Schuster). p. 140. ISBN 978-1-4391-1289-2. Seals, porpoises, dolphins, barnacle geese, puffins, and beavers are all classed as fish as their lives begin in the sea or in a river. Hence they are eaten gleefully, even on nonmeat days.
 39. ^ Spencer p. 180–200.
 40. ^ Spencer p. 252–253, 261–262.
 41. ^ Bauer, K., "The Domestication of Radical Ideas and Colonial Spaces", in M. Schulze, et al., eds., German Diasporic Experiences (Waterloo, ON: Wilfrid Laurier University Press, 2008), pp. 345–358.
 42. ^ Craig WJ, Mangels AR (July 2009). "Position of the American Dietetic Association: Vegetarian Diets". Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics. 109 (7): 1266–1282. doi:10.1016/j.jada.2009.05.027. PMID 19562864. Retrieved January 6, 2016.
 43. ^ Engber, Daniel (July 30, 2008). "The Great Vegan Honey Debate: Is honey the dairy of the insect world?". Slate. Archived from the original on March 9, 2018. Retrieved March 9, 2018.
 44. ^ Johnson, M.E. (2017). "A 100-Year Review: Cheese production and quality". Journal of Dairy Science. 100 (12): 9952–9965. doi:10.3168/jds.2017-12979. ISSN 0022-0302. PMID 29153182.
 45. ^ a b Yabroff, Jennie (December 30, 2009). "Vegetarians Who Eat Meat". Newsweek. Archived from the original on March 19, 2018. Retrieved March 18, 2018.
 46. ^ Gale, Catharine R. et al. "IQ in childhood and vegetarianism in adulthood: 1970 British cohort study" Archived March 4, 2016, at the Wayback Machine, British Medial Journal, December 15, 2006, vol 333, issue 7581, p. 245.
 47. ^ "Meat". Merriam-Webster Online Dictionary. Merriam-Webster. Archived from the original on March 19, 2018. Retrieved March 18, 2018. Definition of meat [2a]: 2b; also: flesh of a mammal as opposed to fowl or fish
 48. ^ "2003 Words of the Year". American Dialect Society. January 13, 2004. Archived from the original on March 19, 2018. Retrieved March 18, 2018. Most Useful: word or phrase which most fills a need for a new word – Winner flexitarian: noun, a vegetarian who occasionally eats meat. 31–41
 49. ^ DietaryGuidelines Archived December 3, 2013, at the Wayback Machine. (PDF) . Retrieved on May 25, 2011.
 50. ^ a b Li D (2014). "Effect of the vegetarian diet on non-communicable diseases". J. Sci. Food Agric. (Review). 94 (2): 169–73. doi:10.1002/jsfa.6362. PMID 23965907.
 51. ^ a b Huang, Tao; Yang, Bin; Zheng, Jusheng; Li, Guipu; Wahlqvist, Mark L.; Li, Duo (January 1, 2012). "Cardiovascular disease mortality and cancer incidence in vegetarians: a meta-analysis and systematic review". Annals of Nutrition & Metabolism. 60 (4): 233–240. doi:10.1159/000337301. ISSN 1421-9697. PMID 22677895.
 52. ^ Appleby, Paul N; Crowe, Francesca L; Bradbury, Kathryn E; Travis, Ruth C; Key, Timothy J (January 20, 2017). "Mortality in vegetarians and comparable nonvegetarians in the United Kingdom123". The American Journal of Clinical Nutrition. 103 (1): 218–230. doi:10.3945/ajcn.115.119461. ISSN 0002-9165. PMC 4691673. PMID 26657045.
 53. ^ Craig WJ, Mangels AR (July 2009). "Position of the American Dietetic Association: vegetarian diets". J Am Diet Assoc. 109 (7): 1266–82. doi:10.1016/j.jada.2009.05.027. PMID 19562864.
 54. ^ American Dietetic Association (2003). "Position of the American Dietetic Association and Dietitians of Canada: Vegetarian diets" (PDF). Journal of the American Dietetic Association. 103 (6): 748–65. doi:10.1053/jada.2003.50142. PMID 12778049.
 55. ^ Fraser GE (2009). "Vegetarian diets: what do we know of their effects on common chronic diseases?". The American Journal of Clinical Nutrition. 89 (5): 1607S–1612S. doi:10.3945/ajcn.2009.26736K. PMC 2677008. PMID 19321569.
 56. ^ Hagen KB, Byfuglien MG, Falzon L, Olsen SU, Smedslund G (2009). Hagen, Kåre Birger (ed.). "Dietary interventions for rheumatoid arthritis". Cochrane Database Syst Rev (1): CD006400. doi:10.1002/14651858.CD006400.pub2. PMID 19160281.CS1 maint: multiple names: authors list (link)
 57. ^ "Vitamin B12 Linked to Osteoporosis and Bone Loss in Vegetarians". April 29, 2011. Retrieved November 4, 2011.
 58. ^ "Position of the American Dietetic Association and Dietitians of Canada: Vegetarian diets". Journal of the American Dietetic Association. 103 (6): 748–65. 2003. doi:10.1053/jada.2003.50142. PMID 12778049. ProQuest 218406489.
 59. ^ Papamichou D, Panagiotakos DB, Itsiopoulos C (June 2019). "Dietary patterns and management of type 2 diabetes: A systematic review of randomised clinical trials". Nutr Metab Cardiovasc Dis (Systematic Review). 29 (6): 531–543. doi:10.1016/j.numecd.2019.02.004. PMID 30952576.
 60. ^ Craig WJ, Mangels AR (2009). "Position of the American Dietetic Association: vegetarian diets" (PDF). J Am Diet Assoc. 109 (7): 1266–1282. doi:10.1016/j.jada.2009.05.027. PMID 19562864.
 61. ^ Tuso, P. J.; Ismail, M. H.; Ha, B. P.; Bartolotto, C. (2013). "Nutritional Update for Physicians: Plant-Based Diets". The Permanente Journal. 17 (2): 61–66. doi:10.7812/TPP/12-085. PMC 3662288. PMID 23704846.
 62. ^ a b Key TJ, Fraser GE, Thorogood M, Appleby PN, Beral V, Reeves G, Burr ML, Chang-Claude J, Frentzel-Beyme R, Kuzma JW, Mann J, McPherson K (September 1999). "Mortality in vegetarians and non-vegetarians: detailed findings from a collaborative analysis of 5 prospective studies". American Journal of Clinical Nutrition. 70 (3): 516S–524S. doi:10.1079/phn19980006. PMID 10479225. Retrieved October 30, 2009.
 63. ^ Key TJ, Appleby PN, Davey GK, Allen NE, Spencer EA, Travis RC (2003). "Mortality in British vegetarians: review and preliminary results from EPIC-Oxford". The American Journal of Clinical Nutrition. 78 (3 Suppl): 533S–538S. doi:10.1093/ajcn/78.3.533S. PMID 12936946.
 64. ^ Appleby PN, Key TJ, Thorogood M, Burr ML, Mann J (2002). "Mortality in British vegetarians" (PDF). Public Health Nutrition. 5 (1): 29–36. doi:10.1079/PHN2001248. PMID 12001975.
 65. ^ Loma Linda University Adventist Health Sciences Center, New Adventist Health Study research noted in Archives of Internal Medicine, Loma Linda University, July 26, 2001. Retrieved January 9, 2010.
 66. ^ Singh PN, Sabaté J, Fraser GE (2003). "Does low meat consumption increase life expectancy in humans". Am J Clin Nutr. 78 (3): 526S–532S. doi:10.1093/ajcn/78.3.526S. PMID 12936945.
 67. ^ Trichopoulou A, Orfanos P, Norat T, Bueno-de-Mesquita B, Ocké MC, Peeters PH, van der Schouw YT, Boeing H, Hoffmann K, Boffetta P, Nagel G, Masala G, Krogh V, Panico S, Tumino R, Vineis P, Bamia C, Naska A, Benetou V, Ferrari P, Slimani N, Pera G, Martinez-Garcia C, Navarro C, Rodriguez-Barranco M, Dorronsoro M, Spencer EA, Key TJ, Bingham S, Khaw KT, Kesse E, Clavel-Chapelon F, Boutron-Ruault MC, Berglund G, Wirfalt E, Hallmans G, Johansson I, Tjonneland A, Olsen A, Overvad K, Hundborg HH, Riboli E, Trichopoulos D (2005). "Modified Mediterranean diet and survival: EPIC-elderly prospective cohort study". BMJ. 330 (7498): 991. doi:10.1136/bmj.38415.644155.8F. PMC 557144. PMID 15820966. Lay summary.
 68. ^ a b "Advanced Glycation End Products and Nutrition". PHYSIOLOGY RESEARCH. Retrieved April 11, 2008.
 69. ^ Key TJ, Appleby PN, Rosell MS (2006). "Health effects of vegetarian and vegan diets". Proceedings of the Nutrition Society. 65 (1): 35–41. CiteSeerX 10.1.1.486.6411. doi:10.1079/PNS2005481. PMID 16441942.
 70. ^ Craig, W. J. (2009). "Health effects of vegan diets". American Journal of Clinical Nutrition. 89 (5): 1627S–33S. doi:10.3945/ajcn.2009.26736n. PMID 19279075.
 71. ^ a b Davey GK, Spencer EA, Appleby PN, Allen NE, Knox KH, Key TJ (2003). "EPIC-Oxford: lifestyle characteristics and nutrient intakes in a cohort of 33 883 meat-eaters and 31 546 non meat-eaters in the UK". Public Health Nutrition. 6 (3): 259–69. doi:10.1079/PHN2002430. PMID 12740075.
 72. ^ "Vegetarian and vegan eating | Better Health Channel". Betterhealth.vic.gov.au. Archived from the original on April 2, 2015. Retrieved March 31, 2015.
 73. ^ Peter Emery, Tom Sanders (2002). Molecular Basis of Human Nutrition. Taylor & Francis Ltd. p. 32. ISBN 978-0-7484-0753-8.
 74. ^ Brenda Davis, Vesanto Melina (2003). The New Becoming Vegetarian. Book Publishing Company. pp. 57–58. ISBN 978-1-57067-144-9.
 75. ^ "Vegetarian Society - Factsheet - Iron". Vegsoc.org. September 22, 2014. Retrieved March 31, 2015.
 76. ^ "Vegetarianism in a Nutshell". Vrg.org. Retrieved March 31, 2015.
 77. ^ "// Health Issues // Optimal Vegan Nutrition". Goveg.com. Retrieved August 9, 2009.
 78. ^ Waldmann A, Koschizke JW, Leitzmann C, Hahn A (2004). "Dietary Iron Intake and Iron Status of German Female Vegans: Results of the German Vegan Study". Ann Nutr Metab. 48 (2): 103–108. doi:10.1159/000077045. PMID 14988640.
 79. ^ Krajcovicová-Kudlácková M, Simoncic R, Béderová A, Grancicová E, Magálová T (1997). "Influence of vegetarian and mixed nutrition on selected haematological and biochemical parameters in children". Nahrung. 41 (5): 311–14. doi:10.1002/food.19970410513. PMID 9399258.
 80. ^ Craig WJ, Mangels AR (2009). "Position of the American Dietetic Association: vegetarian diets". Journal of the American Dietetic Association. 109 (7): 1266–82. doi:10.1016/j.jada.2009.05.027. PMID 19562864.
 81. ^ a b c "Dietary Supplement Fact Sheet: Vitamin B12". US National Institutes of Health: Office of Dietary Supplements. Retrieved November 13, 2009.
 82. ^ "What Every Vegan Should Know About Vitamin B12". Vegan Society. October 31, 2001. Retrieved October 27, 2010.
 83. ^ "Vitamins and minerals - B vitamins and folic acid". UK National Health Service. March 3, 2017. Retrieved April 30, 2019.
 84. ^ Rosell MS, Lloyd-Wright Z, Appleby PN, Sanders TA, Allen NE, Key TJ (2003). "Long-chain n-3 polyunsaturated fatty acids in plasma in British meat-eating, vegetarian, and vegan men". Am J Clin Nutr. 82 (2): 327–34. doi:10.1093/ajcn.82.2.327. PMID 16087975.
 85. ^ Babadzhanov A; Abdusamatova N; Yusupova F; Faizullaeva N; Mezhlumyan LG; Malikova MKh (2004). "Chemical Composition of Spirulina platensis Cultivated in Uzbekistan". Chemistry of Natural Compounds. 40 (3): 276–279. doi:10.1023/B:CONC.0000039141.98247.e8.
 86. ^ Tokuşoglu Ö, Uunal MK (2003). "Biomass Nutrient Profiles of Three Microalgae: Spirulina platensis, Chlorella vulgaris, and Isochrisis galena". Journal of Food Science. 68 (4): 1144–1148. doi:10.1111/j.1365-2621.2003.tb09615.x.
 87. ^ a b c d "Meeting Calcium Recommendations on a Vegan Diet" (PDF). Academy of Nutrition and Dietetics. Retrieved April 29, 2014.
 88. ^ a b c d e f "Calcium Fact Sheet". Retrieved April 29, 2014.
 89. ^ a b c Mangels, Reed. "Calcium in the Vegan Diet". Retrieved April 29, 2014.
 90. ^ a b NIH. "Overview of Calcium". Retrieved April 29, 2014. Cite journal requires |journal= (help)
 91. ^ "Vitamin D is Synthesized From Cholesterol and Found in Cholesterol-Rich Foods". Cholesterol and Health.
 92. ^ Crissey SD, Ange KD, Jacobsen KL, Slifka KA, Bowen PE, Stacewicz-Sapuntzakis M, Langman CB, Sadler W, Kahn S, Ward A (2003). "Serum concentrations of lipids, vitamin D metabolites, retinol, retinyl esters, tocopherols and selected carotenoids in twelve captive wild felid species at four zoos". The Journal of Nutrition. 133 (1): 160–6. doi:10.1093/jn/133.1.160. PMID 12514284.
 93. ^ "Dietary Supplement Fact Sheet: Vitamin D". National Institutes of Health. Archived from the original on July 16, 2007. Retrieved September 10, 2007.
 94. ^ "Dr. Duke's Phytochemical and Ethnobotanical Databases". Sun.ars-grin.gov. Archived from the original on October 16, 2015. Retrieved March 31, 2015.
 95. ^ "USDA nutrient database – use the keyword 'portabella' and then click submit".
 96. ^ Bowerman, Susan (March 31, 2008). "If mushrooms see the light". Los Angeles Times. Retrieved March 25, 2010.
 97. ^ P Urbain; F Singler; G Ihorst; H-K Biesalski; H Bertz (May 4, 2011). "Bioavailability of vitamin D2 from UV-B-irradiated button mushrooms in healthy adults deficient in serum 25-hydroxyvitamin D: a randomized controlled trial". European Journal of Clinical Nutrition. 65 (8): 965–971. doi:10.1038/ejcn.2011.53. PMID 21540874.
 98. ^ Hohman EE, Martin BR, Lachcik PJ, Gordon DT, Fleet JC, Weaver CM (May 24, 2012). "Bioavailability and Efficacy of Vitamin D 2 from UV-Irradiated Yeast in Growing, Vitamin D-Deficient Rats". J. Agric. Food Chem. 59 (6): 2341–6. doi:10.1021/jf104679c. PMC 3235799. PMID 21332187.
 99. ^ Koyyalamudi SR, Jeong SC, Song CH, Cho KY, Pang G (2009). "Vitamin D2 formation and bioavailability from Agaricus bisporus button mushrooms treated with ultraviolet irradiation". Journal of Agricultural and Food Chemistry. 57 (8): 3351–5. doi:10.1021/jf803908q. PMID 19281276.
 100. ^ Using Fresh Mushrooms as a Source of Vitamin D. "Using Fresh Mushrooms as a Source of Vitamin D / Nutrition / Healthy Eating". Fitday.com. Retrieved September 12, 2012.
 101. ^ "Bringing Mushrooms Out of the Dark". MSNBC. April 18, 2006. Retrieved August 6, 2007.
 102. ^ Lindeman, M., & Väänänen, M. (2000). Measurement of ethical food choice motives. Appetite, 34(1), 55-59.
 103. ^ David Benatar (2001). "Why the Naive Argument against Moral Vegetarianism Really is Naive". Environmental Values. 10 (1): 103–112. doi:10.3197/096327101129340769.
 104. ^ McMahan, Jeff (2002). The Ethics of Killing. Oxford University Press.
 105. ^ "Animals and Ethics [Internet Encyclopedia of Philosophy]". Iep.utm.edu. January 13, 2010. Retrieved September 12, 2012.
 106. ^ a b Erik Marcus (2000). Vegan: The New Ethics of Eating. ISBN 9781590133446.
 107. ^ a b Vegetarian Society. "Dairy cows and welfare".
 108. ^ Vegetarian Society. "Egg Production & Welfare".
 109. ^ Ruby, Matthew B. (2012). "Vegetarianism. A blossoming field of study". Appetite. 58 (1): 141–150. doi:10.1016/j.appet.2011.09.019. ISSN 1095-8304.
 110. ^ Kochhal, M. (October 2004). "Vegetarianism: Jainism and vegetarianism (ahisma)". Archived from the original on July 20, 2011.
 111. ^ Teachings on Love, Thich Nhat Hanh, Berkeley: Parallax Press, 1998.
 112. ^ Junior Encyclopaedia of Sikhism (1985)l by H. S. Singha; p. 124 ISBN 0-7069-2844-X / 0-7069-2844-X
 113. ^ Kakshi, S.R. (2007). "12". In S. R. Bakshi; Rashmi Pathak (eds.). Punjab Through the Ages. 4 (1st ed.). New Delhi: Sarup and Sons. p. 241. ISBN 978-81-7625-738-1.
 114. ^ "Shiromani Gurudwara Prabhandhak Committee". Sgpc.net. Archived from the original on May 25, 2009. Retrieved August 29, 2009.
 115. ^ "The Sikhism Home Page". Sikhs.org. February 15, 1980. Retrieved August 29, 2009.
 116. ^ a b c d Smith, Peter (2000). "Diet". A concise encyclopedia of the Bahá'í Faith. Oxford: Oneworld Publications. pp. 121–122. ISBN 978-1-85168-184-6.
 117. ^ Esslemont, J.E. (1980). Bahá'u'lláh and the New Era (5th ed.). Wilmette, Illinois, USA: Bahá'í Publishing Trust. ISBN 978-0-87743-160-2.
 118. ^ `Abdu'l-Bahá (1912). MacNutt (ed.). The Promulgation of Universal Peace. Wilmette, Illinois, US: Bahá'í Publishing Trust (published 1982). ISBN 978-0-87743-172-5.
 119. ^ Research Department, Universal House of Justice. "Writings Concerning Health, Healing, and Nutrition". Retrieved May 25, 2009.
 120. ^ "Buddhist Studies: Vegetarianism". Buddhanet.net. Retrieved March 31, 2015.
 121. ^ [1] Archived October 7, 2013, at the Wayback Machine
 122. ^ Mahavagga Pali – Bhesajjakkhandhaka – Vinaya Pitaka
 123. ^ "Buddhism and Vegetarianism, The Rationale for the Buddha's Views on the Consumption of Meat" Archived October 7, 2013, at the Wayback Machine by Dr V. A. Gunasekara" 'The rule of vegetarianism was the fifth of a list of rules which Devadatta had proposed to the Buddha. Devadatta was the founder of the tapasa movement in Buddhism and his special rules involved ascetic and austere practices (forest-dwelling, wearing only rags, etc). The Buddha rejected all the proposed revisions of Devadatta, and it was in this context that he reiterated the tikoiparisuddha rule. (On this see the author's Western Buddhism and a Theravada heterodoxy, BSQ Tracts on Buddhism'
 124. ^ "Buddhism and Eating Meat". Urbandharma.org. Retrieved March 31, 2015.
 125. ^ "Life as a Vegetarian Tibetan Buddhist Practitioner". Serv-online.org. Retrieved March 31, 2015.
 126. ^ Gyatso, Janet (November 1999). Apparitions of the Self: The Secret Autobiographies of a Tibetan Visionary - Google Books. ISBN 978-0691009483. Retrieved March 31, 2015.
 127. ^ The Life of Shabkar: The Autobiography of a Tibetan Yogin - Google Books. June 3, 2014. ISBN 9781559398749. Retrieved March 31, 2015.
 128. ^ [2] Archived November 5, 2013, at the Wayback Machine
 129. ^ Keith Akers. "Was Jesus a vegetarian?". Retrieved October 23, 2010.
 130. ^ John Vujicic. "Did Jesus Eat Fish? (Luke 24:41-43)". Retrieved January 20, 2011. Also available on the author's website; retrieved 2011-09-23.
 131. ^ Keith Akers. "Christian / Vegetarian Dialogue". Retrieved August 11, 2016. The central issue for the vegetarian community is what has been called the "ethical" issue […] ethical vegetarianism is incompatible with the orthodox view of a meat-eating Jesus
 132. ^ "Code of Canon Law". vatican.va. Retrieved July 28, 2013.
 133. ^ Epiphanius, Panarion, 30.22.4
 134. ^ Isidore of Seville, Etymologies, VIII.v.36
 135. ^ "The Bible Christian Church". International Vegetarian Union.
 136. ^ "History of Vegetarianism – Early Ideas". The Vegetarian Society. Retrieved July 8, 2008.; Gregory, James (2007) Of Victorians and Vegetarians. London: I. B. Tauris pp. 30–35.
 137. ^ "William Cowherd (brief information)". Oxford Dictionary of National Biography. Retrieved July 8, 2008.
 138. ^ a b "Position Statement on Vegetarian Diet". Sdada.org. Archived from the original on May 29, 2012. Retrieved September 12, 2012.
 139. ^ [3] Archived May 13, 2013, at the Wayback Machine
 140. ^ "The Seventh-day Adventist Health Message". Sdada.org. Archived from the original on May 13, 2013. Retrieved November 28, 2012.
 141. ^ "Living an Orthodox Life: Fasting". Orthodoxinfo.com. May 27, 1997. Retrieved February 3, 2010.
 142. ^ "The Great War and the Interwar Period". ivu.org. Retrieved August 14, 2009.
 143. ^ "Fast and Abstinence". EWTN. Retrieved November 2, 2015.
 144. ^ "Health". Archived from the original on October 3, 2006. Retrieved October 6, 2006. Cite journal requires |journal= (help)
 145. ^ Britannica.com
 146. ^ Buettner, Dan (November 16, 2005). "The Secrets of Long Life". National Geographic. 208 (5): 2–27. ISSN 0027-9358. Retrieved June 6, 2006. Excerpt. See also National Geographic, "Sights & Sounds of Longevity"
 147. ^ Anderson Cooper, Gary Tuchman (November 16, 2005). "CNN Transcripts on Living Longer". Retrieved August 25, 2006. Cite journal requires |journal= (help) See CNN excerpt on YouTube
 148. ^ Kolata, Gina (January 3, 2007). "A Surprising Secret to a Long Life: Stay in School". The New York Times.
 149. ^ [4] Archived February 25, 2009, at the Wayback Machine
 150. ^ The Blue Zone on YouTube
 151. ^ "Three Strategic Issues: A World Survey". General Conference of Seventh-day Adventists, 2002. See question 26, on page 14 etc. Archived December 2, 2008, at the Wayback Machine
 152. ^ See also "The Myth of Vegetarianism" Keith Lockhart. Spectrum 34 (Winter 2006), p22–27
 153. ^ Tähtinen, Unto: Ahimsa. Non-Violence in Indian Tradition, London 1976, p. 107–109.
 154. ^ "The Hindu : Sci Tech / Speaking Of Science : Changes in the Indian menu over the ages". Hinduonnet.com. October 21, 2004. Archived from the original on August 26, 2010. Retrieved February 3, 2010.
 155. ^ "The states where cow slaughter is legal in India". The Indian Express. October 8, 2015.
 156. ^ "Vegetarian Muslim: Turning Away From a Meat-Based Diet". Huffington Post. Retrieved June 14, 2016.
 157. ^ a b "Muslims can't be Vegetarian? : Islam : Dietery Law". Ipaki.com. Retrieved March 31, 2015.
 158. ^ "APJ Abdul Kalam's Death Anniversary: 10 Lesser Known Facts About the 11th President of India". News18. Retrieved December 10, 2019.
 159. ^ "lokpriya!". Lokpriya.com. Archived from the original on March 21, 2015. Retrieved March 31, 2015.
 160. ^ "IVU News – Islam and Vegetarianism". Ivu.org. Retrieved August 9, 2009.
 161. ^ "Vegetarianism Good For The Self And Good For The Environment" Archived January 1, 2016, at the Wayback Machine at The Jain Study Circle
 162. ^ "Spiritual Traditions and Vegetarianism" at the Vegetarian Society of Colorado website. Archived March 1, 2014, at the Wayback Machine
 163. ^ Matthews, Warren: World Religions, 4th edition, Belmont: Thomson/Wadsworth 2005, p. 180. ISBN 0-534-52762-0
 164. ^ Noah Lewis. "Why honey is not vegan". vegetus.org. Retrieved December 30, 2015.
 165. ^ [5] Archived October 2, 2013, at the Wayback Machine
 166. ^ "Animal Welfare - Hazon". Hazon. Retrieved March 26, 2018.
 167. ^ Mary L. Zamore, ed. The Sacred Table: Creating a Jewish Food Ethic (New York, NY: CCAR Press, 2011).
 168. ^ Labendz, Jacob Ari; Yanklowitz, Shmuly (March 25, 2019). Jewish Veganism and Vegetarianism: Studies and New Directions. SUNY Press. ISBN 978-1-4384-7361-1.
 169. ^ Kalechofsky, Roberta (1995). Rabbis and Vegetarianism: An Evolving Tradition. Micah Publications.
 170. ^ "Judaism & Vegetarianism". Jewishveg.com. Archived from the original on September 2, 2009. Retrieved August 9, 2009.
 171. ^ "How Israel Became the Global Center of Veganism". The Tower. Retrieved May 23, 2018.
 172. ^ "The Rise of Israel's Orthodox Vegan Movement – Tablet Magazine". www.tabletmag.com. Retrieved May 23, 2018.
 173. ^ Osborne, L (1980), The Rasta Cookbook, 3rd ed. Mac Donald, London.
 174. ^ "Ital Cooking". Eat Jamaican. Retrieved March 31, 2015.
 175. ^ Kebede, A., & Knotternus, D. (1998). "Beyond the pales of babylon: the ideational components and social psychological foundations of rastafari". Sociological Perspectives. 41 (3): 499–517. doi:10.2307/1389561. JSTOR 1389561.CS1 maint: multiple names: authors list (link)
 176. ^ a b "Sikhism Religion of the Sikh People". Sikhs.org. Retrieved March 31, 2015.
 177. ^ I.J. Singh, Sikhs and Sikhism, Manohar, Delhi ISBN 978-81-7304-058-0: "Throughout Sikh history, there have been movements or subsects of Sikhism which have espoused vegetarianism. I think there is no basis for such dogma or practice in Sikhism."
 178. ^ Surindar Singh Kohli, Guru Granth Sahib, An Analytical Study, Singh Bros. Amritsar ISBN 81-7205-060-7: "The ideas of devotion and service in Vaishnavism have been accepted by Adi Granth, but the insistence of Vaishnavas on vegetarian diet has been rejected."
 179. ^ a b Gopal Singh, History of the Sikh People, World Sikh Univ. Press, Delhi, ISBN 978-81-7023-139-4: "Nowadays in the Community Kitchen attached to the Sikh temples, and called the Guru's Kitchen (or Guru-ka-langar), meat dishes are not served at all. Maybe it is on account of its being, perhaps, expensive or not easy to keep for long. Or perhaps the Vaishnava tradition is too strong to be shaken off."
 180. ^ a b c d e Randip Singh, Fools Who Wrangle Over Flesh, Sikh Philosophy Network, December 7, 2006. Retrieved January 15, 2010.
 181. ^ "Sikh Reht Maryada, The Definition of Sikh, Sikh Conduct & Conventions, Sikh Religion Living, India". sgpc.net. Archived from the original on August 20, 2009. Retrieved August 29, 2009.
 182. ^ Jane Srivastava, "Vegetarianism and Meat-Eating in 8 Religions", Hinduism Today, Spring 2007. Retrieved January 9, 2010.
 183. ^ Gyani Sher Singh, Philosophy of Sikhism, Shiromani Gurdwara Parbandhak Committee, Amritsar: "As a true Vaisnavite, Kabir remained a strict vegetarian. Kabir, far from defying Brahmanical tradition as to the eating of meat, would not permit so much as the plucking of a flower (G.G.S. p. 479), whereas Nanak deemed all such scruples to be superstitions."
 184. ^ "Volunteer. Guru Ka Langar. Mata Khivi Made Langar a Reality". Sikhwomen.com. March 6, 2005. Retrieved March 31, 2015.
 185. ^ "Sikhism Home Page". Sikhs.org. Retrieved August 9, 2009.
 186. ^ Singh, Prithi Pal (2006). "3 Guru Amar Das". The History of Sikh Gurus. New Delhi: Lotus Press. p. 38. ISBN 978-81-8382-075-2.
 187. ^ "Livestock's Long Shadow – Environmental issues and options". Fao.org. Retrieved August 9, 2009.
 188. ^ EPA. 2011. Inventory of U.S. greenhouse gas emissions and sinks: 1990–2009. United States Environmental Protection Agency. EPA 430-R-11-005. 459 pp.
 189. ^ Olsson, Anna (July 8, 2008). "Comment: Lab-grown meat could ease food shortage". New Scientist. Retrieved November 17, 2008.
 190. ^ "Could vegetarians eat a 'test tube' burger? - BBC News". Bbc.co.uk. Retrieved March 31, 2015.
 191. ^ "Why eating less meat could cut global warming | Environment". Guardian.co.uk. November 10, 2007. Retrieved March 31, 2015.
 192. ^ Mason, Chris (May 12, 2009). "Europe | Belgian city plans 'veggie' days". News.bbc.co.uk. Retrieved March 31, 2015.
 193. ^ "How To Get Meat Eaters To Eat More Plant-Based Foods? Make Their Mouths Water". NPR.org. Retrieved February 11, 2019.
 194. ^ "Killing for a Living: How the Meat Industry Exploits Workers". Retrieved July 16, 2009.
 195. ^ "Worker Health and Safety in the Meat and Poultry Industry". Hrw.org. Retrieved August 9, 2009.
 196. ^ "Food Safety, the Slaughterhouse, and Rights". Ncrlc.com. March 30, 2004. Archived from the original on December 23, 2007. Retrieved August 9, 2009.
 197. ^ Positive Safety Culture. The key to a safer meat industry Archived April 12, 2011, at the Wayback Machine, A literature review July 2000, safework.sa.gov.au
 198. ^ "Sectoral Policies Department (SECTOR)". Ilo.org. Retrieved March 31, 2015.
 199. ^ [6] Archived December 3, 2013, at the Wayback Machine
 200. ^ World Development Report 2008: Agriculture for Development, Published by World Bank Publications p. 207
 201. ^ "United States Leads World Meat Stampede". WorldWatch Institute. Archived from the original on May 17, 2008. Retrieved February 6, 2016.
 202. ^ Springmann, Marco; Godfray, H.C.J.; Raynar, Mike; Scarborough, Peter (February 9, 2016). "Analysis and valuation of the health and climate change cobenefits of dietary change" (PDF). Proceedings of the National Academy of Sciences. 113 (15): 4146–4151. doi:10.1073/pnas.1523119113. PMC 4839446. PMID 27001851. Retrieved May 28, 2019.
 203. ^ Hodson, Gordon (September 1, 2012). "Prejudice Against "Group X" (Asexuals)". Psychology Today. Retrieved December 30, 2013.
 204. ^ Joanne McAllister Smart (February 1995). "The gender gap: if you're a vegetarian, odds are you're a woman. Why?". Vegetarian Times (210): 74. ISSN 0164-8497. Retrieved January 12, 2016.
 205. ^ a b "'More girl babies' for vegetarians". BBC News. August 7, 2000. Retrieved August 9, 2009.

Further reading

 • Adam D. Shprintzen. The Vegetarian Crusade: The Rise of an American Reform Movement, 1817–1921. Chapel Hill, NC: University of North Carolina Press, 2013.

External links