گیاهان گوشتخوار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish
گیاه نپنتیس لوئیای یک گیاه گوشت‌خوار است که از حشره‌خواران درختی تغذیه می‌کند.

گیاهان گوشت‌خوار گیاهانی هستند که برخی یا بسیاری از مواد مغذی خود را (اما نه انرژی) از تله‌گذاری و مصرف جانوران و آغازیان، معمولاً حشرات و بندپایان دیگربدست می‌آورند. گیاهان گوشتخوار در مناطقی که در آن خاک نازک و یادارای فقر غذایی است، به ویژه نیتروژن، مانند مانداب اسیدی و با outcroppings سنگی سازگار به نظر می‌رسند، رشد می‌کنند. چارلز داروین رساله‌ای دربارهٔ گیاهان حشره خوار و گیاهان گوشت‌خوار، در سال ۱۸۷۵ نوشت.

پدیده گوشت‌خواری(carnivory) واقعی به‌طور مستقل در ۵ مسیر مختلف تکامل گیاهان گلدار، توسط بیش از ده‌ها جنس دیده شده‌است. این موضوع شامل حدود ۶۳۰ گونه‌است که جذب و شکار حیوانات، تولید آنزیم‌های گوارشی و جذب مواد مغذی در آن‌ها دیده می‌شود. علاوه بر این، بیش از ۳۰۰ گونه گیاهی گوشتخوار اولیه (protocarnivorous) برخی از این خصوصیات را نشان می‌دهند.

پنج مکانیسم تله‌گذاری اساسی در گیاهان گوشتخوار شناخته شده‌است:

 • . تله Pitfall (گیاهان پارچ) در این تله شکار به وسیلهٔ برگ لوله شده که حاوی استخری از آنزیم‌های گوارشی یا باکتری است شکار می‌شود.
 • . تله Flypaper استفاده از لعاب چسبنده.
 • . تله Snap استفاده از حرکات سریع برگ
 • .Bladder این تله با مکش شکار با مثانه که باعث ایجاد خلاء درونی می‌شود شکار می‌کند.
 • . pot– Lobster نیروی تله باعث حرکت طعمه به سمت اندام گوارشی باپرزهای درونی می‌گردد.

این تله‌ها بسته به اینکه آیا حرکت شکار به گرفتن شکار کمک می‌کند یا نه ممکن است فعال یا غیرفعال باشند. به عنوان مثال، Triphyophyllum دارای کاغذ سمی مگس کش غیرفعال است که ترشح اب لیز می‌کند، اما برگهایش رشد نمی‌کنند یا در پاسخ به جذب طعمه حرکت نمی‌کنند. در همین حال، sundews دارای یک تله کاغذ سمی مگس کش فعال هستند که برگ‌ها تحت تأثیر اسید سریع رشد می‌کنند که سلول‌ها بدون تقسیم سلولی انفرادی گسترش می‌یابند. افزایش سریع اسید اجازه می‌دهد تا sundew tentacles خم شوند و به حفظ و هضم طعمه کمک کنند.

تله[ویرایش]

تله Pitfall به‌طور مستقل در حداقل ۴ حالت دیده شده‌است. ساده‌ترین آن‌ها احتمالاً در جنس Heliamphora وجود دارد. در این جنس، تله به وضوح، به‌طور تکامل همراه، از برگ ساده لوله شده که دارای حاشیه مهر و موم شده‌است مشتق شده‌است. این گیاهان در مناطق پر از بارش باران در جنوب آمریکا زندگی می‌کنند مانند کوه Roraima و به تبع آن دارای این مشکل هستند که از آب باران سرریز شوند. برای مقابله با این مشکل، انتخاب طبیعی موجب شده‌است که یک شکاف کوچک در حاشیه به هم چسبیده برگ بوجود آمده که اجازه می‌دهد تا آب اضافی را شبیه به آنچه در حمام اشباع رخ می‌دهد، از جریان آن خارج کند. Heliamphora یک عضو از خانواده Sarraceniaceae است، که یک خانواده جدید جهانی در راسته Ericales است. Heliamphora به جنوب آمریکا محدود است، اما این خانواده شامل ۲ جنس دیگر، Sarracenia و Darlingtonia نیز می‌باشد که بومی جنوب شرقی ایالات متحده آمریکا (به استثنای ۱ گونه) و کالیفرنیا می‌باشد. S. purpura sub sp. purpura انتشار بیشتری، تا شمال کانادا، نیز دارد. معمولاً با جنس Sarracenia بیشتر مواجه می‌شویم، زیرا نسبتاً بردبار و آسانتر رشد می‌کنند. در جنس Sarracenia، مشکل سر ریز پارچ توسط یک operculum حل شده‌است، که قسمت دهانه باز برگ لوله شده را پوشش می‌دهد و از آن در برابر باران محافظت می‌کند. احتمالاً به خاطر این عایق ترشح آنزیم‌های پروتئاز و فسفاتازها در مایعات هاضمه در ته پارچ در گونه‌های Sarracenia بهبود یافته‌است؛ Heliamphora تنها متکی به هضم باکتریایی می‌باشد. آنزیمهای هضم پروتئین‌ها و اسیدهای نوکلئیک در شکار، اسیدهای آمینه و یون‌های فسفات را آزاد می‌کند که به وسیلهٔ گیاه جذب می‌گردد. گونه Darlingtonia californica، گیاه مار کبری، دارای سازگاریی است که در گونه Psittacina sarracenia نیز یافت شده و تا حد کمتری، در Sarrecenia minor، که در این گونه operculum بالون مانند است و تقریباً دهانه آن لوله مانند است. این اتاق بالون مانند با areolaeها سوراخ سوراخ دیده می‌شوند، تکه‌های کلروفیل به صورت آزاد وجود دارند که از طریق آن نور می‌تواند جزب شود. حشرات، بیشتر مورچه‌ها، از طریق در زیر بالون وارد اتاق بالون مانند می‌شوند. هنگامی که در داخل اتاق بالون مانند، آن‌ها برای خروج از این اشتباه خود تلاش برای فرار می‌کنند این امر باعث می‌شود که آن‌ها در نهایت به داخل لوله سقوط کنند. دسترسی به طعمه در تله‌های «دم ماهی» بیشتر است، زیرا خروج از operculum در این گیاه مشکلتراست. برخی از گونه‌های جوان Sarracenia دارای opercularهای طویل و همچنین آویزان هستند؛ Darlingtonia ممکن است نشان دهنده نمونه‌ای از neoteny باشد.

دومین گروه بزرگ از این گیاهان monkey cups(پارچ فنجان میمون یا پارچ گیاهان گرمسیری) از جنس Nepenthes هستند. در بیشتر از۱۰۰ گونه از این جنس، در پایان یک پیچک پارچ قرار دارد و رشد می‌کند که تا رگ میان برگ گسترش می‌یابد. اکثر گونه‌ها حشرات را می‌گیرند، اگر چه گونه‌های بزرگتر، به ویژه rajah. N، همچنین گاهی پستانداران کوچک و خزندگان را نیز شکار می‌کنند. این پارچ منبع مناسب از مواد غذایی برای گیاهان insectivores کوچک است. Bicalcarata. N دارای ۲ خار تیز است که از پایه operculum بیش از ورود به پارچ بوحود می‌آید، که در برابر برخی از حملات توسط پستانداران محافظت می‌شود. تله Pitfall به‌طور مستقل حداقل دو گروه دیگر را نیز شامل می‌شود. Albany pitcher بوته Cephalotus follicularis یک گیاه pitcher کوچک از استرالیای غربی، با پارچ moccasin-like (مانند مار زهردار) است. لبه باز آن در پارچ (peristome) است که به خصوص ترشحات (هر دو ترشح شهد) و جلوگیری از حشرات به دام افتاده از بالا رفتن با تهدید کردن از طریق خار را فراهم می‌کند. پوشش اکثر گیاهان پارچ دارای پوشش گشاد از ورقه مومی شکل است که برای حشرات لغزنده‌است و طعمه اغلب توسط شهد ترشح شده توسط peristome و الگوهای رنگی روشن آنتوسیانین که گل مانند هستند جذب می‌شوند. دست کم در یک گونه، Sarracenia flava، شهد به همراه coniine، که آلکالوئیدی سمی در شوکران است، نیز یافت شده که احتمالاً باعث افزایش راندمان تله می‌گردد. آخرین گوشتخوار با تله Pitfall مانند bromeliad, Brocchinia reducta است. مانند اکثر خویشاوندان آناناس، بطور محکم بسته‌بندی شده، و دارای پایگاه‌های مومی شکل برگ تسمه مانند این گونه شکل گلدان یا ظرف محتوی خاکستر مرده دارد. در اغلب bromeliadها، آب به آسانی در گلدان یا ظرف محتوی خاکستر مرده جمع‌آوری می‌گردد و ممکن است یک زیستگاه مناسب برای قورباغه‌ها، حشرات را فراهم کندو مفیدتر برای گیاهان، باکتری diazotrophic (تثبیت نیتروژن) است. در Brocchinia، گلدان یا ظرف محتوی خاکستر مرده تله حشرات تخصصی، پوشش مومی شکل و جمعیت باکتری‌های دستگاه گوارش می‌باشد.

تله کاغذ سمی مگس کش[ویرایش]

تله کاغذ سمی مگس کش دارای لعاب چسبنده یا چسب است. برگ تله، کاغذ سمی مگس کش است با ترشح غدد لعاب که ممکن است کوتاه و نا معین (مانند butterworts)، یا طولانی و متحرک (مانند بسیاری از sundews). Flypapers به‌طور مستقل دارای دست کم ۵ مسیر تکاملی می‌باشد. در جنس Pinguicula، غدد لعاب کاملاً کوتاه (بی‌پایه) هستند و برگ‌ها، در حالی که براق اند (نام عمومی این جنس butterwort است)، به نظر نمی‌رسد که گوشتخوار باشند. با این حال، این واقعیتی است که برگ یک تله بسیار مؤثر برای حشرات کوچک می‌باشد (مانند پشه‌های قارچ)، و سطح آن با رشد نسبتاً سریع به شکار پاسخ می‌دهد. این رشد thigmotropic ممکن است شامل لوله کردن برگ (برای جلوگیری از بارش باران از splashing شکار کردن سطح برگ) یا شامل dishing به شکل ایجاد گودال کم عمق گوارش از سطح زیرین طعمه باشد. جنس Drosera (sundew) شامل بیش از ۱۰۰ گونه‌است که دارای flypapers فعال دارای لعاب غدد در پایان tentacles طولانی هستند، که غالباً به اندازه کافی رشد سریعی در پاسخ به طعمه (thigmotropism) برای کمک به روند دام انداختن دارند. tentaclesهای D. burmanii می‌تواند ۱۸۰ درجه در دقیقه یا کمی بیشتر خم شوند. Sundews بسیار جهانی است و در تمام قاره‌ها به جز قطب جنوب پراکنش دارد. آن‌ها در استرالیا بسیار متنوع هستند، آنجا محیطی برای زیرگروه بزرگی از sundews کوتاه، مانند pygmaea. D و تعداد ی ازsundews غده‌ای مانند D. peltata، که شکل غده طول ماه‌های تابستان خشک را بحال رخوت می‌گذراند. این گونه‌ها به منابع نیتروژن حشرات وابسته‌اند به‌طوری‌که آنزیم نیترات ردوکتاز، که اکثر گیاهان برای جذب نیترات خاک و تبدیل به فرم آلی نیاز به آن دارنددر آن‌ها وجود ندارد. ارتباط نزدیک Drosera با کاج پرتغالی ساده، Drosophyllum، که با sundews در منفعل بودن متفاوت است. برگ‌های آن ناتوان از حرکت سریع یا رشد هستند. گیاهان رنگین کمان استرالیا (Byblis) ارتباط خویشاوندی با هم ندارند، اما در زیستگاه مشابه هستند. Drosophyllum از این نظر که تحت شرایط نزدیک به کویر رشد می‌کند غیرمعمولی است، زیرا تقریباً تمام گیاهان گوشتخوار دیگر یا در باتلاق‌ها یا در مناطق گرمسیری مرطوب رشد می‌کنند. تازه‌ترین داده‌های مولکولی (به خصوص تولید plumbagin) نشان می‌دهد که کاغذ سمی مگس کش باقی مانده، Triphyophyllum peltatum، عضو خانواده Dioncophyllaceae است، در ارتباط نزدیک با Drosophyllumها و فرم‌های مربوط به بخشی از clade از گیاهان گوشت‌خوار و غیر گوشتخوار بزرگتر در ارتباط با Droseraceae, Nepenthaceae, Ancistrocladaceae هستند. این گیاه معمولاً به عنوان یک گیاه شیرابه‌ای مطرح می‌شود، اما در مرحله نوجوانی خود، گیاه گوشت‌خوار است. این موضوع ممکن است به دلیل نیاز به مواد غذایی خاصی برای گل باشد.

Snap traps[ویرایش]

باور بر این است که تنها دو تله چفت(Snap traps) فعال flytrap Venus در (Dionaea muscipula) و بوته دولاب (Aldrovanda vesiculosa) دارای جد مشترک با سازگاری مشابه هستند. مکانیزم تله‌گذاری آن‌ها بر اساس شکل و حرکت سریع شان به عنوان یک «تله موش» یا «تله انسان» توصیف می‌شود. با این حال، اصطلاح Snap traps به نام‌های دیگر که گمراه‌کننده‌اند، به ویژه با توجه به طعمه مورد نظر، ارجح است. Aldrovanda آبزی است و بطور تخصصی بی مهرگان کوچک را شکار می‌کند؛ Dionaea خشکی زی است و انواع بندپایان از جمله عنکبوت را شکار می‌کند. تله‌ها خیلی مشابه با برگ‌هایی هستند که قسمت انتهایی به دو بخش در امتداد رگبرگ تقسیم شده‌است. Trigger hairs (3 تا در هر لوب در Dionaea muscipula، بسیاری بیشتر در Aldrovanda) در داخل تله قطعات حساس به لمس می‌باشند. هنگامی که مو خمیده یا کشیده می‌شود باعث باز شدن کانال یونی در غشای سلول‌های پایه در مو می‌گردد که این امر خود باعث ایجاد پتانسیل عمل در رگ میان برگ می‌گردد که در نتیجه سلول‌ها گسترده می‌گردند. این سلول‌ها با پمپ کردن یون‌ها به بیرون، واکنش می‌دهند که یا ممکن است به روش اسمز باعث جذب آب شوند یا با ترشح اسید باعث رشد سریع سلول‌ها شوند. مکانیسم عمل هنوز مورد بحث است، اما در هر صورت، تغییر در شکل سلول‌ها در میان رگبرگ، تحت تنش، با بسته شدن، اجازه تشکیل لوب را می‌دهد به سرعت از حالت محدب به مقعرتغییر شکل پیدا می‌کند و طعمه را در بر می‌گیرد. کل این فرایند در کمتر از یک ثانیه انجام می‌شود. در flytrap Venus، برای جلوگیری از بسته شدن در پاسخ به قطرات باران و باد با وجود یک حافظه ساده در برگ انجام می‌شود: برای بسته شدن لوب‌ها، دو محرک با فاصله زمانی ۰٫۵–۳۰ ثانیه لازم است. بسته شدن برگ‌ها یکی از موارد thigmonasty (هدایت نشده و در پاسخ به لمس) است. تحریک بیشتر سطوح داخلی لوب توسط حشرات باعث رشد لوب‌ها به سمت یکدیگر و شکار می‌گردد و به شکل معده در می‌آید که در آن هضم در طی یک دوره ۱–۲ هفته اتفاق می‌افتد. برگ می‌تواند سه یا چهار بار مورد استفاده مجدد قرار بگیرند قبل از آنکه نسبت به تحریکات بی‌توجه شوند.

Bladder traps[ویرایش]

تله‌های کیسه‌ای منحصر به جنس Utricularia، یا bladderworts هستند. پمپ مثانه (vesicula) یون را از فضای داخلی خارج می‌کند. آب با روش اسمز، با ایجاد خلاء نسبی به داخل مثانه وارد می‌شود. مثانه دارای یک سوراخ باز کوچک است، که توسط یک درب آویزان محکم شده‌است. در گونه‌های آبزی، درب دارای یک جفت از موهای طویل است. بی مهرگان آبزی مانند Daphnia با لمس این تار و تغییر شکل دادن آن باعث باز شدن درب توسط اهرم عمل می‌شوند، و ایجاد خلاء می‌کنند. بی مهرگان به درون کیسه مکیده می‌شوند، جایی که در آنجا عمل هضم هم صورت می‌گیرد. گونه‌های بسیاری از Utricularia (مانند sandersonii. U) خشکی زی هستند، در خاک اشباع از اب رشد می‌کنند، و مکانیسم عمل تله آن‌ها کمی از سایر روش‌ها متفاوت است. Bladderworts ریشه‌ای ندارد، اما گونه‌های زمین زی دارای ساقه‌هایی هستند که شبیه. ریشه هستند. bladderworts آبزی مناطق معتدل معمولاً می‌میرند در طول ماه‌های زمستان به استراحت می‌پردازند، و گونه macrorhiza. U به نظر می‌رسد برای تنظیم تعداد کیسه‌های خود، به محتوای مواد مغذی غالب در زیستگاه‌شان اهمیت دارد.

Lobster-pot traps[ویرایش]

تله Lobster-pot یک نوعی از تله‌است که دارای محفظه بزرگی است که وارد شدن به آن آسان است و تمام قسمت‌های داختی آن به وسیلهٔ موهای بلندی پوشیده شده‌است که خارج شدن حشرات از دهانه آن را بسیار مشکل می‌کند. تله Lobster-pot مکانیسم شکارگری در Gensilia، گیاه corkscrew است. به نظر می‌رسد این گیاهان به‌طور تخصصی از پروتوزواها تغذیه می‌کنند. یک برگY-شکل تغییر یافته به شکار اجازه ورود را می‌دهد اما اجازه خروج را نمی‌دهد. وجود یکسری مو باعث راندن شکار یه سمت دهانه می‌شود. وجود بخش اهرم مانند در قسمت بالایی موی Y-شکل باعث می‌شود که شکار به سمت پایینی برگ Y-شکل که شکم آن است حرکت کند که در آنجا عمل هضم صورت می‌گیرد. در میانه مسیر حرکت شکار درون گیاه، شکار با حرکت آب درون آوندی مواجه می‌شود که این عمل شبیه آن چیزی است که در تله Bladder اتفاق می‌افتد و به نظر می‌رسد که مسیر تکاملی این دو مشابه یکدیگر باشد.

خط مرزی گیاهان گوشتخوار[ویرایش]

یک مسیر کامل گوشتخواری در گیاهان شامل این است که یک گیاه بتواند شکار را جذب کند سپس آن را بکشد و در نتیجه بتواند آن را هضم کند و باید از جذب مواد حاصل از هضم شکار سود ببرد (موادی مانند اسید آمینه‌ها و یون‌های آمونیوم). برای بسیاری از باغبان‌ها این تشخیص یک رفتار چشایی است. یک طیفی از گوشتخواری در گیاهان وجود دارد: از گیاهان کاملاً غیر گوشتخوار مانند کلم‌ها، تا گیاهان مرزی گوشتخواربا تله‌های غیر تخصصی و ساده مانند Heliamphora، تا گیاهان با تله‌های کاملاً تخصصی و پیچیده مانند Venus flytrap. گیاهان مرزی گوشتخوار شامل این دو گیاه Roridula و Catopsis berteroniana می‌شود. Catopsis یک گیاه مرزی گوشتخوار مانند Brocchinia reducta است. به هر حال شبیه B. reducta نیست که تولید آنزیم فسفاتاز کند، C. berteroniana تولید هیچ گونه آنزیم هضم‌کننده را در هیچ صورتی نمی‌کند. در این تله‌های پیت فال، شکار بسیار راحت درون محفظه می‌افتد و به کمک حالت لعابی درون آن به آن می‌چسبد. Roridula رابطه بسیار بیشتری با شکار خود دارد گیاهان متعلق به این جنس تولید برگ‌های ضخیمی می‌کنند که دارای غددی هستند و بسیار شبیه با Dundewهای بزرگ هستند. به هر حال آن‌ها نمی‌توانند به صورت مستقیم از حشراتی که شکار می‌کنند سود ببرند. در عوض آن‌ها یک رابطه همزیستی همیاری با سن‌های قاتل دارند، که حشرات شکار شده را می‌خورد. گیاه از مواد غذایی موجود در مدفوع سن‌ها سود می‌برد. تعدادی از گونه‌های موجود در خانواده Martyniaveae (قبلاً Pedaliaceae نامیده می‌شدند) مانند Ibicella letea، دارای برگ‌های ضخیمی هستند که حشرات را شکار می‌کنند. به هر حال این گیاهان خصوصیات کامل گوشتخواری را نشان نمی‌دهند. بطور مشابه بذر Shepherds purse، محفظه گل در Paepalanthus bromelioides، براکته‌های Passiflora foetida و ساقه‌های گل در گیاهان Trigger به نظر می‌رسد که حشرات را شکار و می‌کشند اما اینکه این گیاهان را در گروه گیاهان گوشتخوار طبقه‌بندی کنند بین دانشمندان مورد بحث است. تولید آنزیم‌های تخصصی هضم شکار (پروتئازها، ریبونوکلئازها، فسفاتازها و…) گاهی اوقات می‌تواند به عنوان یک دلیل برای گوشتخواری یک گیاه محسوب شود. به هر حال این موارد نمی‌تواند گیاهانی مانند Heliamphora و Darlingtonia را جز خود محسوب کند زیرا این گیاهان هیچ گونه آنزیمی را تولید نمی‌کنند و به نظر می‌رسد با کمک باکتری‌های همزیست موفق به تجزیه مواد حاصل از شکار خود شوند ولی بطور معمول می‌توانند جزو گیاهان گوشتخوار محسوب شوند. به هر حال محاسبه نکردن برگ‌هایی که تعیین می‌شوند بر اساس آنزیم برگ‌های خود می‌توانند در مورد Roridula سوالاتی را بوجود بیاورد. هیچ دلیل منطقی وجود ندارد که چرا دارا بودن باکتری‌های همزیست در گیاهان که به آن‌ها اجازه می‌دهد که از طعمه شکار شده سود ببرند موجب می‌شود که آن گیاه را جزو گیاهان گوشتخوار محاسبه شوند در حالی که دارا بودن سن‌های همزیست این موضوع را باعث نمی‌شود.

تکامل[ویرایش]

تکامل گیاهان گوشتخوار تا حدودی با استفاده از فسیل‌های باقی‌مانده از آن‌ها امکان‌پذیر است اما تنها فسیل‌های اندکی از بذر و گرده آن‌ها باقی مانده‌است. گیاهان گوشتخوار به دلیل اینکه فاقد قسمت‌های خیلی ضخیم و چوبی هستند در نتیجه فسیل‌های زیادی از آن‌ها باقی نمانده‌است. تقریباً در هیچ موردی فسیلی از تله‌های آن‌ها باقی نمانده‌است. در حال حاضر می‌توان تله‌هایی که در گیاهان گوشتخوار وجود دارد را مورد بررسی قرار داد تا ارتباط تکاملی آن‌ها را مورد بررسی قرار داد. تله‌های پیت فال کاملاً مشخص است که از تله‌های برگ لوله‌ای مشتق شده‌اند. بافت‌های آوندی Saracennia یکی از موارد قابل توجه‌است. تله‌های Flypapers یک شیب تکاملی ساده ایی را از برگ‌های ضخیم و غیر گوشتخوار دارند از تله‌های Flypapers غیرفعال تا تله‌های Flypapers فعال. اطلاعات مولکولی نشا می‌دهند که Dionea-Aldrovanda دارای نیای مشترک با Drosera هستند اما تله بسیار غیر مشابه هستند و منشأ مستقلی از هم دارند که حرکت بسیار سریع تله Flypapers در آن اتفاق می‌افتد. بیش از یک چهارم میلیون گونه از گیاهان گلدار وجود دارد. از این بین تنها ۶۳۰ گونه به عنوان گوشتخوار شناخته شده‌است. گوشتخواری واقعی احتمالاً به‌طور مستقل در شش دوره تکامل یافته‌اند. به هر حال هریک از این گروه‌های مستقل احتمالاً از نیاهای نزدیک به هم مشتق شده‌اند. بعضی گروه‌ها (Ericales and Caryophylales) به نظر می‌رسد در خاک‌های غنی سازگار شده‌اند اگرچه در موارد پیشین این موضوع بیشتر از اکولوژی آن‌ها شناخته می‌شود تا مورفولوژی آنها، در بیشتر اعضای این گروه رشد در خاک‌های فقیر از لحاظ مواد غذایی صورت می‌گیرد. پیشنهاد شده بود که تمام انواع تله‌ها تغییر شکل یافته ساختارهای پایه‌ای ساده هستند- برگ‌های مو دار. برگ هی مو دار (یا به‌طور تخصصی تر، غده‌های ساقه دار) می‌توانند قطره‌های باران را گرفته و حفظ کنند، به‌طور ویژه شکل صفحه‌ای آن‌ها باعث رشد باکتری‌ها می‌شود. با نشستن حشرات بر روی برگ‌ها، باعث می‌شود که حشره درآب موجود در سطح برگ گرفتار شود و بمیرد. در این موقع باکتری‌ها به آن‌ها حمله کرده و بدن حشره را به مواد قابل جذب براب گیاه تبدیل می‌کنند که به وسیلهٔ برگ‌ها جذب می‌گردد. این روش تغذیهٔ برگی در بیشتر گیاهان غیر گوشتخوار نیز مشاهده می‌شود. گیاهانی که در نگهداری حشرات و آب بهتر عمل می‌کنند دارای مزیت‌های بیشتری هستند. آب باران می‌تواند به وسیلهٔ برگ‌های جامی شکل نگه داشته شوند، که منجر به تشکیل تله‌های پیت فال می‌شوند. همچنین حشرات می‌توانند به وسیلهٔ مواد چسبنده تولید شده توسط برگ‌های چسبنده نگه داشته شوند مانند تله Flypapers.

تله پیت فال می‌تواند به صورت یک تله انتخابی عمل کند از طریق عمق برگ‌های جامی شکل، سپس با بستن حاشیه‌ها و سپس با کم کردن موها بغیر از قسمت قاعده‌ای که در آن جا شکار نگه داشته می‌شود. تله‌های Lobster-pot در Genlisea بسیار سخت برای تفسیر کردن هستند. آن‌ها ممکن است ار پیچرهای دو چنگال تکامل پیدا کرده باشند که قبلاً با طعمه‌های ساکن بر روی زمین تخصصی شده‌اند، یا شاید، در بعضی از گونه‌های آبزی وجود تورهای قیفی شکل بسیار برای این گیاهان ضروری هستند. منشأ آنها، شکل حلزونی Lobster-pot یک سازگاریی است که می‌تواند سطح تله در همه سمت‌ها حرکت کندنشان می‌دهد. تله bladderworts ممکن است از تنگ که مخصوص شکار آبزیان در مناطق آب گرفتگی است مشتق شده‌اند، مانند psittacina Sarracenia. برای اینکه حشرات از تله گیاهان گوشتخوار خشکی زی رهایی یابند یا باید از تله بالا بروند ویا اینکه پرواز کنند، هر دوی این موارد به وسیلهٔ لوله‌های نازک و واکسی از آن‌ها جلوگیری می‌شود. به هر حال در تله‌های با مواد مایع مانند آنچه که در utricularia وجود دارد، وجود تنها یک راه که دارای یک در گسترش یافته‌است ممکن است توسعه یافته باشد. بعدها، آن ممکن است فعال شده باشد با تکامل یک بخش آوندی درون کیسه، و با استفاده از موه‌هایی که بر روی در وجود دارد آن را گرفتار می‌کند. تله‌های Flypapers شامل انواع مختلفی از Flypaperهای واقعی و snap trapهای در Alderovanda و Dionaea می‌باشند. تولید مواد چسبنده ضخیم در تعداد زیادی از جنس‌های گیاهان غیر گوشتخوار دیده می‌شود و تله منفعل در Byblis و Drosophyllum می‌تواند به راحتی تکامل یابد. تله‌های چسبنده فعال با استفاده از حرکات سریع گیاه طعمه را شکار می‌کنند. حرکات سریع گیاهی می‌تواند نتیجه رشد فعال یا تغییرات سریع در سلول‌ها باشد که به سلول‌ها اجازه می‌دهد که منبسط یا منقبض شوند با استفاده از محتوی آبی خود. Flypaperهایی با سرعت آهسته مانند Pinguicula از رشد خود بهره‌برداری می‌کنند، اما Venus Flypaper با استفاده از اتساع سریع سلول‌های خود که باعث می‌شود مواد چسبنده غیرضروری شوند. غده‌های ساقه دار در گیاه Drosera تولید موادی می‌کنند که در نهایت تبدیل به موه‌های دندانه‌ای و پرتاب شوند می‌شوند، یک مثال از انتخاب طبیعی در از بین بردن ساختارهای اولیه برای اهداف جدید. تجزیه و تحلیل طبقه‌بندی‌های جدید از روابط درون Caryophyllales نشان می‌دهد که Droseraceae, Triphyophyllum, Nepenthaceae و Drosophyllum، دارای رابطهٔ نزدیکی هستند و در درون گروه بزرگتری که شامل گروه‌های غیر گوشتخوار مانند شوره گز، Ancistrocladaceae, Polygonaceae و بهمنیان است قرار داده می‌شوند. جالب توجه‌است، شوره گز دارای غدد تخصصی دفع نمک در برگ‌های خود هستند را مشابه تعدادی دیگر از اعضای خانواده بهمنیان (مانند سنبل دریا، Limonium)، که ممکن است همکاری مشابه برای دفع مواد شیمیایی دیگر مانند پروتئاز و مواد لعابی داشته باشند. برخی از بهمنیان (به عنوان مثال Ceratostigma) نیز دارای غدد ساقه دار، آوندی هستند اب لیز را ترشح می‌کنند به پراکندگی دانه و احتمالاً در حفاظت از گل از خزیدن حشرات انگل کمک می‌کنند. این احتمالاً همولوگ با tentacles در جنس‌های گوشت‌خوار است. شاید گوشتخواری به دلیل اهداف حفاظتی، تکامل یافته و نه اهداف تغذیه‌ای. balsams (مانند Impatiens)، که نزدیک به Sarraceniaceae و Roridula هستند، به همین شکل دارای غدد ساقه دار می‌باشند. تنها تله‌ای که بعید است که از نسل برگ پرمو یا کاسبرگ باشند bromeliads گوشتخوار است (Brocchinia و Catopsis). این گیاهان از گلدان، بخشی پایه‌ای bromeliad - برای هدف‌های جدید و در ساخت آن با تولید موم و متعلقات دیگر تولید شده از طریق گوشتخواری استفاده می‌کنند.

بوم‌شناسی و طرح‌ریزی گوشتخواران[ویرایش]

گیاهان گوشتخوار در تمام دنیا گسترده هستند ولی نسبتاً کمیاب هستند. آن‌ها تقریباً به‌طور کامل محدود به زیستگاه‌هایی مانند باتلاق‌ها، که در آن مواد مغذی خاک بسیار محدود است اما جایی که نور خورشید و آب به آسانی در دسترس است، هستند.. فقط در چنین شرایطی است که برای گوشتخواری مطلوب است و سازگاری آشکار دارند. گوشتخوار کاذب (Archetypal), flytrap زهره، در خاک با نیترات تقریباً پایین و سطح کلسیم پایین رشد می‌کند. گیاهان به نیتروژن برای سنتز پروتئین، کلسیم برای استحکام دیواره سلول، فسفر برای سنتز اسید نوکلئیک، و آهن برای سنتز کلروفیل نیاز دارند. خاک اغلب اشباع از آب است، که به نفع تولید یون‌های سمی مانند آمونیوم است و pH آن ۴ تا ۵ اسیدی است. آمونیوم می‌تواند به عنوان منبع ازت توسط گیاهان استفاده شود اما سمیت بالا بدان معنی است که غلظت بالای آن به اندازه کافی برای بارور شدن برای آسیب رساندن نیز به اندازه کافی است.

با این حال، زیستگاه گرم، آفتابی، دائماً مرطوب است و گیاه تجربه رقابت نسبتاً کمی از رشد پایین خزه دارد. با این حال، گوشتخواران نیز در زیستگاه‌های بسیار غیرمعمولی یافت می‌شوند. lusitanicum Drosophyllum در اطراف حاشیه‌های بیابانی و valisneriifolia Pinguicula بر روی صخره سنگ آهک (کلسیم) یافت می‌شوند. در تمامی موارد مورد مطالعه، پدیده گوشتخوار ی اجازه می‌دهد تا گیاهان با استفاده از حیوانات به عنوان منبع ازت، فسفر و احتمالاً پتاسیم، رشد و تولید مثل کنند. با این حال، یک طیفی از وابستگی به حیوانات شکار وجود دارد. sundews کوتاه قادر به استفاده از نیترات خاک نیست، زیرا فاقد آنزیم‌های لازم برای این کار است (به ویژه آنزیم نیترات ردوکتاز). butterworts متداول (Pinguicula vulgaris) می‌تواند از منابع غیر آلی نیتروژن بهتر از منابع آلی استفاده کند، اما استفاده از ترکیبی از هر دو ارجحیت دارد. bladderworts اروپا یی به نظر می‌رسد به خوبی از هر دو منبع به‌طور مساوی استفاده می‌کند. حیوانات شکار شده به خاطر اختلاف در میزان مواد غذایی خاک افزایش می‌یابند.

گیاهان با استفاده از برگ‌های خود نور خورشید را جذب می‌کنند. انرژی برای کاهش دی‌اکسید کربن هوا با استفاده از الکترون‌ها از آب برای ساخت قند (و دیگر توده‌ها) مورد استفاده قرار می‌گیرد و، اکسیژن در فرایند فتوسنتز به عنوان محصول زائد تولید می‌شود. برگ نیز در روشی مشابه با حیوانات، با سوزاندن زیست توده برای تولید انرژی شیمیایی، تنفس می‌کنند. این انرژی به‌طور موقت به صورت ATP (آدنوزین تری فسفات) ذخیره می‌شود، که به عنوان یک ارز رایج انرژی برای سوخت و ساز بدن در تمام موجودات زنده عمل می‌کند. دی‌اکسید کربن به عنوان محصول زائد تنفس تولید می‌شود. برای رشد یک گیاه، باید فتوسنتز بیش از تنفس انجام بگیرد. در غیر این صورت، آن‌ها درنتیحهٔ تخلیه زیست توده خود می‌میرند. پتانسیل برای رشد گیاه فتوسنتز خالص است، فتوسنتز خالص عبارت است از کل توده به دست آمده توسط فتوسنتز، منهای زیست توده از دست داده شده توسط تنفس. درک پدیده گوشتخوار ی نیاز به تجزیه و تحلیل هزینه - سود این عوامل دارد. در گیاهان گوشت‌خوار، برگ فقط برای فتوسنتز نیست، بلکه به عنوان یک دام نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. تغییر شکل برگ برای تبدیل شدن به دام بهترتاثیر آن در پدیده فتوسنتز را کاهش می‌دهد. به عنوان مثال، Pitcher می‌بایست به صورت راست نگه داشته شود، به‌طوری‌که تنها opercula آن مستقیماً در معرض نور قرار می‌گیرد. گیاه همچنین باید انرژی اضافی در سازه‌های غیر فتوسنتزی مانند غدد، تار، چسب و آنزیم‌های گوارشی مصرف کند. برای ساخت اینچنین ساختارهایی، گیاه به ATP و تنفس بیشتر زیست توده نیاز دارد. از این رو، در گیاهان گوشتخوار باید هم کاهش فتوسنتز و هم تنفس افزایش بیابد، در نتیجه ساخت بالقوه برای رشد کم و هزینه گوشتخوار ی بالا است. گوشتخوار بودن به گیاه اجازه می‌دهد که هنگامی که خاک حاوی مقدار کمی نیترات یا فسفات است به خوبی به رشد خود ادامه دهد. به‌طور خاص، افزایش عرضه ازت و فسفر باعث ایجاد و تشکیل مواد الی در گیاهان به کمک روشنایی می‌گردد، چون فتوسنتز وابسته به گیاه، قادر به سنتز مقادیر بسیار زیادی از نیتروژن است زیرا غنی از آنزیم روبیسکو (ribulose-۱٬۵-bis-phosphatecarboxylase/oxygenase) می‌باشد. این روشن است که flytrap Venus به‌طور مستقیم گوشتخوار تر ازpeltatum Triphyophyllum است. قبلی دارای حرکت تمام وقت snap_trap است، اما دومی دارای snap_trap بخشی از وقت وFlypaper غیر متحرک است. انرژی «تلف شده» به وسیلهٔ گیاه در سوخت و ساز تله، آن را به یک تله مناسب برای گیاهان گوشتخوار تبدیل می‌کند.

استفاده‌های پزشکی[ویرایش]

یک تحیقی که در سال ۲۰۰۹ به وسیله پژوهشگران دانشگاه تل آویو منتشر شد نشان می‌دهد که مواد ترشحی تولید شده توسط گیاهان گوشتخوار شامل ترکیباتی هستند که دارای مواد ضد قارچی هستند که ممکن است باعث توسعه رده جدیدی از داروهای ضد قارچی شوند که که نسبت به قارچ‌هایی که در حال حاضر نسبت به داروهای ضد قارچی کنونی مقاوم شده‌اند تأثیرگذار باشند.

تصورات از گیاهان گوشتخوار در فرهنگ‌های مختلف[ویرایش]

گیاهان گوشتخوار برای مدت طولانی به عنوان یکی از علایق مجبوب انسان‌ها بودند و تصورات عجیبی دربارهٔ آن‌ها بود که تعداد زیادی از آن‌ها واقعیت نداشت. گیاهان افسانه‌ای موضوع تعداد زیادی از کتاب‌ها، فیلم‌ها، سریال‌های تلویزیونی و بازی‌های ویدئویی را تشکیل می‌دهد. برای نمونه، این تصورات افسانه‌ای شامل خصوصیات اغراق‌آمیز مانند داشتن اندازه خیلی بزرگ یا داشتن توانایی‌هایی فراتر از واقعیت می‌باشد که البته به عنوان یک توانایی هنری محسوب می‌شود. معروف‌ترین مثال از گیاهان گوشتخوار افسانه‌ای در غرهتگ محبوب شامل کمدی سیاه ۱۹۶۰ The little shop of Horrors,The Day of Triffids اثر جان ویندهام و غیره. دیگر فیلم‌ها و سریال‌های تلویزیونی از افسانه‌های واقعی از گیاهان گوشتخوار برای اهداف سینمایی استفاده کرده‌اند. جدیدترین افسانه شناخته شده دربارهٔ گیاهان گوشتخوار در فرهنگ‌های محبوب موردی بود که در آنجا یک درخت بزرگ انسان خوار به خاطر خوردن یک زن جوان در ماداگاسکار در سال ۱۸۷۸ به شهادت دکتر کارل لیچه گزارش شد. لیچه این موضوع را در South Australian Register در سال ۱۸۸۱ گزارش کرد. زن در کار هنری یک شرکت هنری به تصویر کشیده شد. تحقیقات نشان داد که مشاهدات دکتر لیچه بی‌اعتبار است ودختر اهل قبیله MKodos و درخت آدم‌خوار خیالبافی بیش نیست.

منابع[ویرایش]

An upper pitcher of Nepenthes lowii, a tropical pitcher plant that supplements its carnivorous diet with tree shrew droppings[1][2][3]

Carnivorous plants are plants that derive some or most of their nutrients (but not energy) from trapping and consuming animals or protozoans, typically insects and other arthropods. Carnivorous plants have adapted to grow in places where the soil is thin or poor in nutrients, especially nitrogen, such as acidic bogs. Charles Darwin wrote Insectivorous Plants, the first well-known treatise on carnivorous plants, in 1875.[4]

True carnivory is thought to have evolved independently nine times in five different orders of flowering plants,[5][6][7][8] and is represented by more than a dozen genera. This classification includes at least 583 species that attract, trap, and kill prey, absorbing the resulting available nutrients.[5][9] Additionally, over 300 protocarnivorous plant species in several genera show some but not all of these characteristics.

Trapping mechanisms

The pitchers of Heliamphora chimantensis are an example of pitfall traps.

Five basic trapping mechanisms are found in carnivorous plants.

 1. Pitfall traps (pitcher plants) trap prey in a rolled leaf that contains a pool of digestive enzymes or bacteria.
 2. Flypaper traps use a sticky mucilage.
 3. Snap traps utilize rapid leaf movements.
 4. Bladder traps suck in prey with a bladder that generates an internal vacuum.
 5. Lobster traps, also known as eel traps, force prey to move towards a digestive organ with inward-pointing hairs.

These traps may be active or passive, depending on whether movement aids the capture of prey. For example, Triphyophyllum is a passive flypaper that secretes mucilage, but whose leaves do not grow or move in response to prey capture. Meanwhile, sundews are active flypaper traps whose leaves undergo rapid acid growth, which is an expansion of individual cells as opposed to cell division. The rapid acid growth allows the sundew tentacles to bend, aiding in the retention and digestion of prey.[10]

The sundew species Drosera glanduligera employs a unique trapping mechanism with features of both flypaper and snap traps; this has been termed a catapult-flypaper trap.[11]

Pitfall traps

Characterized by an internal chamber, pitfall traps are thought to have evolved independently at least six times.[5] This particular adaptation is found within the families Sarraceniaceae (Darlingtonia, Heliamphora, Sarracenia), Nepenthaceae (Nepenthes), Cephalotaceae (Cephalotus), and Eriocaulaceae (Paepalanthus). Within the family Bromeliaceae, pitcher morphology and carnivory evolved twice (Brocchinia and Catopsis).[5] Because these families do not share a common ancestor who also had pitfall trap morphology, carnivorous pitchers are an example of convergent evolution.

A passive trap, pitfall traps attract prey with nectar bribes secreted by the peristome and bright flower-like anthocyanin patterning within the pitcher. The linings of most pitcher plants are covered in a loose coating of waxy flakes which are slippery for insects, causing them to fall into the pitcher. Once within the pitcher structure, digestive enzymes or mutualistic species break down the prey into an absorbable form for the plant.[6][12] Water can become trapped within the pitcher, making a habitat for other flora and fauna. This type of 'water body' is called a Phytotelma.

The simplest pitcher plants are probably those of Heliamphora, the marsh pitcher plant. In this genus, the traps are clearly derived from a simple rolled leaf whose margins have sealed together. These plants live in areas of high rainfall in South America such as Mount Roraima and consequently have a problem ensuring their pitchers do not overflow. To counteract this problem, natural selection has favoured the evolution of an overflow similar to that of a bathroom sink—a small gap in the zipped-up leaf margins allows excess water to flow out of the pitcher.[citation needed]

Heliamphora is a member of the Sarraceniaceae, a New World family in the order Ericales (heathers and allies). Heliamphora is limited to South America, but the family contains two other genera, Sarracenia and Darlingtonia, which are endemic to the Southeastern United States (with the exception of one species) and California respectively. Sarracenia purpurea subsp. purpurea (the northern pitcher plant) can be found as far north as Canada. Sarracenia is the pitcher plant genus most commonly encountered in cultivation, because it is relatively hardy and easy to grow.

Darlingtonia californica: note the small entrance to the trap underneath the swollen "balloon" and the colourless patches that confuse prey trapped inside.

In the genus Sarracenia, the problem of pitcher overflow is solved by an operculum, which is essentially a flared leaflet that covers the opening of the rolled-leaf tube and protects it from rain. Possibly because of this improved waterproofing, Sarracenia species secrete enzymes such as proteases and phosphatases into the digestive fluid at the bottom of the pitcher; Heliamphora relies on bacterial digestion alone. The enzymes digest the proteins and nucleic acids in the prey, releasing amino acids and phosphate ions, which the plant absorbs. In at least one species, Sarracenia flava, the nectar bribe is laced with coniine, a toxic alkaloid also found in hemlock, which probably increases the efficiency of the traps by intoxicating prey.[13]


Darlingtonia californica, the cobra plant, possesses an adaptation also found in Sarracenia psittacina and, to a lesser extent, in Sarracenia minor: the operculum is balloon-like and almost seals the opening to the tube. This balloon-like chamber is pitted with areolae, chlorophyll-free patches through which light can penetrate. Insects, mostly ants, enter the chamber via the opening underneath the balloon. Once inside, they tire themselves trying to escape from these false exits, until they eventually fall into the tube. Prey access is increased by the "fish tails", outgrowths of the operculum that give the plant its name. Some seedling Sarracenia species also have long, overhanging opercular outgrowths; Darlingtonia may therefore represent an example of neoteny.

Brocchinia reducta: a carnivorous bromeliad

The second major group of pitcher plants are the monkey cups or tropical pitcher plants of the genus Nepenthes. In the hundred or so species of this genus, the pitcher is borne at the end of a tendril, which grows as an extension to the midrib of the leaf. Most species catch insects, although the larger ones, such as Nepenthes rajah, also occasionally take small mammals and reptiles. Nepenthes bicalcarata possesses two sharp thorns that project from the base of the operculum over the entrance to the pitcher. These likely serve to lure insects into a precarious position over the pitcher mouth, where they may lose their footing and fall into the fluid within.[14]

The pitfall trap has evolved independently in at least two other groups. The Albany pitcher plant Cephalotus follicularis is a small pitcher plant from Western Australia, with moccasin-like pitchers. The rim of its pitcher's opening (the peristome) is particularly pronounced (both secrete nectar) and provides a thorny overhang to the opening, preventing trapped insects from climbing out.

The final carnivore with a pitfall-like trap is the bromeliad Brocchinia reducta. Like most relatives of the pineapple, the tightly packed, waxy leaf bases of the strap-like leaves of this species form an urn. In most bromeliads, water collects readily in this urn and may provide habitats for frogs, insects and, more useful for the plant, diazotrophic (nitrogen-fixing) bacteria. In Brocchinia, the urn is a specialised insect trap, with a loose, waxy lining and a population of digestive bacteria.[citation needed]

Flypaper traps

The leaf of a Drosera capensis bending in response to the trapping of an insect

The flypaper trap utilizes sticky mucilage or glue. The leaf of flypaper traps is studded with mucilage-secreting glands, which may be short (like those of the butterworts), or long and mobile (like those of many sundews). Flypapers have evolved independently at least five times. There is evidence that some clades of flypaper traps have evolved from morphologically more complex traps such as pitchers.[8]

In the genus Pinguicula, the mucilage glands are quite short (sessile), and the leaf, while shiny (giving the genus its common name of 'butterwort'), does not appear carnivorous. However, this belies the fact that the leaf is an extremely effective trap of small flying insects (such as fungus gnats), and its surface responds to prey by relatively rapid growth. This thigmotropic growth may involve rolling of the leaf blade (to prevent rain from splashing the prey off the leaf surface) or dishing of the surface under the prey to form a shallow digestive pit.

The sundew genus (Drosera) consists of over 100 species of active flypapers whose mucilage glands are borne at the end of long tentacles, which frequently grow fast enough in response to prey (thigmotropism) to aid the trapping process. The tentacles of D. burmanii can bend 180° in a minute or so. Sundews are extremely cosmopolitan and are found on all the continents except the Antarctic mainland. They are most diverse in Australia, the home to the large subgroup of pygmy sundews such as D. pygmaea and to a number of tuberous sundews such as D. peltata, which form tubers that aestivate during the dry summer months. These species are so dependent on insect sources of nitrogen that they generally lack the enzyme nitrate reductase, which most plants require to assimilate soil-borne nitrate into organic forms.[citation needed]

Drosera capensis responding to captured prey. This scene is about 4 hours in real-time.
Drosera Glandular Hair

Closely related to Drosera is the Portuguese dewy pine, Drosophyllum, which differs from the sundews in being passive. Its leaves are incapable of rapid movement or growth. Unrelated, but similar in habit, are the Australian rainbow plants (Byblis). Drosophyllum is unusual in that it grows under near-desert conditions; almost all other carnivores are either bog plants or grow in moist tropical areas. Recent molecular data (particularly the production of plumbagin) indicate that the remaining flypaper, Triphyophyllum peltatum, a member of the Dioncophyllaceae, is closely related to Drosophyllum and forms part of a larger clade of carnivorous and non-carnivorous plants with the Droseraceae, Nepenthaceae, Ancistrocladaceae and Plumbaginaceae. This plant is usually encountered as a liana, but in its juvenile phase, the plant is carnivorous. This may be related to a requirement for specific nutrients for flowering.

Snap traps

The snap traps of Dionaea muscipula close rapidly when the sensitive hairs on the leaf lobes are triggered.

The only two active snap traps—the Venus flytrap (Dionaea muscipula) and the waterwheel plant (Aldrovanda vesiculosa)—had a common ancestor with the snap trap adaptation, which had evolved from an ancestral lineage that utilized flypaper traps.[15] Their trapping mechanism has also been described as a "mouse trap", "bear trap" or "man trap", based on their shape and rapid movement. However, the term snap trap is preferred as other designations are misleading, particularly with respect to the intended prey. Aldrovanda is aquatic and specialised in catching small invertebrates; Dionaea is terrestrial and catches a variety of arthropods, including spiders.[16]

The traps are very similar, with leaves whose terminal section is divided into two lobes, hinged along the midrib. Trigger hairs (three on each lobe in Dionaea muscipula, many more in the case of Aldrovanda) inside the trap lobes are sensitive to touch. When a trigger hair is bent, stretch-gated ion channels in the membranes of cells at the base of the trigger hair open, generating an action potential that propagates to cells in the midrib.[17] These cells respond by pumping out ions, which may either cause water to follow by osmosis (collapsing the cells in the midrib) or cause rapid acid growth.[18] The mechanism is still debated, but in any case, changes in the shape of cells in the midrib allow the lobes, held under tension, to snap shut,[17] flipping rapidly from convex to concave[19] and interring the prey. This whole process takes less than a second. In the Venus flytrap, closure in response to raindrops and blown-in debris is prevented by the leaves having a simple memory: for the lobes to shut, two stimuli are required, 0.5 to 30 seconds apart.[20][21]

The snapping of the leaves is a case of thigmonasty (undirected movement in response to touch). Further stimulation of the lobe's internal surfaces by the struggling insects causes the lobes to close even tighter (thigmotropism), sealing the lobes hermetically and forming a stomach in which digestion occurs over a period of one to two weeks. Leaves can be reused three or four times before they become unresponsive to stimulation, depending on the growing conditions.

The tip of one stolon of Utricularia vulgaris, showing stolon, branching leaf-shoots, and transparent bladder traps

Bladder traps

Bladder traps are exclusive to the genus Utricularia, or bladderworts. The bladders (vesiculae) pump ions out of their interiors. Water follows by osmosis, generating a partial vacuum inside the bladder. The bladder has a small opening, sealed by a hinged door. In aquatic species, the door has a pair of long trigger hairs. Aquatic invertebrates such as Daphnia touch these hairs and deform the door by lever action, releasing the vacuum. The invertebrate is sucked into the bladder, where it is digested. Many species of Utricularia (such as U. sandersonii) are terrestrial, growing in waterlogged soil, and their trapping mechanism is triggered in a slightly different manner. Bladderworts lack roots, but terrestrial species have anchoring stems that resemble roots. Temperate aquatic bladderworts generally die back to a resting turion during the winter months, and U. macrorhiza appears to regulate the number of bladders it bears in response to the prevailing nutrient content of its habitat.[citation needed]

Lobster-pot traps

Genlisea violacea traps and leaves

A lobster-pot trap is a chamber that is easy to enter, and whose exit is either difficult to find or obstructed by inward-pointing bristles. Lobster pots are the trapping mechanism in Genlisea, the corkscrew plants. These plants appear to specialise in aquatic protozoa. A Y-shaped modified leaf allows prey to enter but not exit. Inward-pointing hairs force the prey to move in a particular direction. Prey entering the spiral entrance that coils around the upper two arms of the Y are forced to move inexorably towards a stomach in the lower arm of the Y, where they are digested. Prey movement is also thought to be encouraged by water movement through the trap, produced in a similar way to the vacuum in bladder traps, and probably evolutionarily related to it.

Outside of Genlisea, features reminiscent of lobster-pot traps can be seen in Sarracenia psittacina, Darlingtonia californica, and, some horticulturalists argue, Nepenthes aristolochioides.

Combination traps

The trapping mechanism of the sundew Drosera glanduligera combines features of both flypaper and snap traps; it has been termed a catapult-flypaper trap.[22]

Borderline carnivores

To be defined as carnivorous, a plant must first exhibit an adaptation of some trait specifically for the attraction, capture, or digestion of prey. Only one trait needs to have evolved that fits this adaptive requirement, as many current carnivorous plant genera lack some of the above-mentioned attributes. The second requirement is the ability to absorb nutrients from dead prey and gain a fitness advantage from the integration of these derived nutrients (mostly amino acids and ammonium ions)[23] either through increased growth or pollen and/or seed production. However, plants that may opportunistically utilize nutrients from dead animals without specifically seeking and capturing fauna are excluded from the carnivorous definition. The second requirement also differentiates carnivory from defensive plant characteristics that may kill or incapacitate insects without the advantage of nutrient absorption. Due to the observation that many currently classified carnivores lack digestive enzymes for breaking down nutrients and instead rely upon mutualistic and symbiotic relationships with bacteria, ants, or insect, this adaptation has been added to the carnivorous definition.[7][24] Despite this, there are cases where plants appear carnivorous, in that they fulfill some of the above definition, but are not truly carnivorous. Some botanists argue that there is a spectrum of carnivory found in plants: from completely non-carnivorous plants like cabbages, to borderline carnivores, to unspecialised and simple traps, like Heliamphora, to extremely specialised and complex traps, like that of the Venus flytrap.[6]

Roridula gorgonias: a borderline carnivore that gains nutrients from its "prey" via the droppings of a predatory bug

A possible carnivore is the genus Roridula; the plants in this genus produce sticky leaves with resin-tipped glands and look extremely similar to some of the larger sundews. However, they do not directly benefit from the insects they catch. Instead, they form a mutualistic symbiosis with species of assassin bug (genus Pameridea), which eat the trapped insects. The plant benefits from the nutrients in the bugs' faeces.[25] By some definitions this would still constitute botanical carnivory.[6]

A number of species in the Martyniaceae (previously Pedaliaceae), such as Ibicella lutea, have sticky leaves that trap insects. However, these plants have not been shown conclusively to be carnivorous.[26] Likewise, the seeds of Shepherd's Purse,[26] urns of Paepalanthus bromelioides,[27] bracts of Passiflora foetida,[28] and flower stalks and sepals of triggerplants (Stylidium)[29] appear to trap and kill insects, but their classification as carnivores is contentious.

Evolution

The evolution of carnivorous plants is obscured by the paucity of their fossil record. Very few fossils have been found, and then usually only as seed or pollen. Carnivorous plants are generally herbs, and their traps are produced by primary growth. They generally do not form readily fossilisable structures such as thick bark or wood.

Still, much can be deduced from the structure of current traps and their ecological interactions. It is widely believed that carnivory evolved as a method to increase nutrients in extremely nutrient poor conditions, leading to a cost-benefit model for botanical carnivory. Cost-benefit models are given under the assumption that there is a set amount of energy potentially available for an organism, which leads to trade-offs when energy is allocated to certain functions to maximize competitive ability and fitness. For carnivory, the trait could only evolve if the increase in nutrients from prey capture exceeded the cost of investment in carnivorous adaptations.[24]

Most carnivorous plants live in habitats with high light, waterlogged soils, and extremely low soil nitrogen and phosphorus, producing the ecological impetus to derive nitrogen from an alternate source. High light environments allowed for the trade off between photosynthetic leaves and prey capturing traps that are photosynthetically inefficient. To compensate for photosynthetically inefficient material, the nutrients obtained through carnivory would need to increase photosynthesis by investing in more leaf mass, i.e. growing. This means when there is a shortage of nutrients and enough light and water, prey capture and digestion has the greatest impact on photosynthetic gains, favoring the evolution of plant adaptations which allowed for more effective and efficient carnivory.[6][23] Due to the large amount of energy and resources allocated to carnivorous adaptations. i.e. the production of lures, digestive enzymes, modified leaf structures, and the decreased rate of photosynthesis over total leaf area, some authors argue that carnivory is an evolutionary last resort when nitrogen and phosphorus are limited in an ecosystem.[30]

Pitfall traps are derived from rolled leaves, which evolved several independent times through convergent evolution. The vascular tissues of Sarracenia is a case in point. The keel along the front of the trap contains a mixture of leftward- and rightward-facing vascular bundles, as would be predicted from the fusion of the edges of an adaxial (stem-facing) leaf surface. Flypapers also show a simple evolutionary gradient from sticky, non-carnivorous leaves, through passive flypapers to active forms. Molecular data show the DionaeaAldrovanda clade is closely related to Drosera,[31] and evolved from active flypaper traps into snap traps.[15]

It has been suggested that all trap types are modifications of a similar basic structure—the hairy leaf.[32] Hairy (or more specifically, stalked-glandular) leaves can catch and retain drops of rainwater, especially if shield-shaped or peltate, thus promoting bacteria growth. Insects land on the leaf, become mired by the surface tension of the water, and suffocate. Bacteria jumpstart decay, releasing from the corpse nutrients that the plant can absorb through its leaves. This foliar feeding can be observed in most non-carnivorous plants. Plants that were better at retaining insects or water therefore had a selective advantage. Rainwater can be retained by cupping the leaf, and pitfall traps may have evolved simply by selection pressure for the production of more deeply cupped leaves, followed by "zipping up" of the margins and subsequent loss of most of the hairs. Alternatively, insects can be retained by making the leaf stickier by the production of mucilage, leading to flypaper traps.

The lobster-pot traps of Genlisea are difficult to interpret. They may have developed from bifurcated pitchers that later specialized on ground-dwelling prey; or, perhaps, the prey-guiding protrusions of bladder traps became more substantial than the net-like funnel found in most aquatic bladderworts. Whatever their origin, the helical shape of the lobster pot is an adaptation that displays as much trapping surface as possible in all directions when buried in moss.

The traps of Catopsis berteroniana are unlikely to have descended from a hairy leaf or sepal.

The traps of the bladderworts may have derived from pitchers that specialized in aquatic prey when flooded, like Sarracenia psittacina does today. Escaping prey in terrestrial pitchers have to climb or fly out of a trap, and both of these can be prevented by wax, gravity and narrow tubes. However, a flooded trap can be swum out of, so in Utricularia, a one-way lid may have developed to form the door of a proto-bladder. Later, this may have become active by the evolution of a partial vacuum inside the bladder, tripped by prey brushing against trigger hairs on the door of the bladder.

The active glue traps use rapid plant movements to trap their prey. Rapid plant movement can result from actual growth, or from rapid changes in cell turgor, which allow cells to expand or contract by quickly altering their water content. Slow-moving flypapers like Pinguicula exploit growth, while the Venus flytrap uses such rapid turgor changes which make glue unnecessary. The stalked glands that once made glue became teeth and trigger hairs in species with active snap traps —an example of natural selection hijacking preexisting structures for new functions.[15]

Recent taxonomic analysis[33] of the relationships within the Caryophyllales indicate that the Droseraceae, Triphyophyllum, Nepenthaceae and Drosophyllum, while closely related, are embedded within a larger clade that includes non-carnivorous groups such as the tamarisks, Ancistrocladaceae, Polygonaceae and Plumbaginaceae. The tamarisks possess specialised salt-excreting glands on their leaves, as do several of the Plumbaginaceae (such as the sea lavender, Limonium), which may have been co-opted for the excretion of other chemicals, such as proteases and mucilage. Some of the Plumbaginaceae (e.g. Ceratostigma) also have stalked, vascularised glands that secrete mucilage on their calyces and aid in seed dispersal and possibly in protecting the flowers from crawling parasitic insects. The balsams (such as Impatiens), which are closely related to the Sarraceniaceae and Roridula, similarly possess stalked glands.

The only traps that are unlikely to have descended from a hairy leaf or sepal are the carnivorous bromeliads (Brocchinia and Catopsis). These plants use the urn—a fundamental part of a bromeliad—for a new purpose and build on it by the production of wax and the other paraphernalia of carnivory.

Botanical carnivory has evolved in several independent families peppered throughout the angiosperm phylogeny, showing that carnivorous traits underwent convergent evolution multiple times to create similar morphologies across disparate families. Results of genetic testing published in 2017 found an example of convergent evolution - a digestive enzyme with the same functional mutations across unrelated lineages.[34]

Ecology and modeling of carnivory

Carnivorous plants are widespread but rather rare. They are almost entirely restricted to habitats such as bogs, where soil nutrients are extremely limiting, but where sunlight and water are readily available. Only under such extreme conditions is carnivory favored to an extent that makes the adaptations advantageous.

The archetypal carnivore, the Venus flytrap, grows in soils with almost immeasurable nitrate and calcium levels. Plants need nitrogen for protein synthesis, calcium for cell wall stiffening, phosphate for nucleic acid synthesis, and iron for chlorophyll synthesis. The soil is often waterlogged, which favours the production of toxic ions such as ammonium, and its pH is an acidic 4 to 5. Ammonium can be used as a source of nitrogen by plants, but its high toxicity means that concentrations high enough to fertilise are also high enough to cause damage.

Drosophyllum lusitanicum is one of the few carnivorous plants to grow in dry, alkaline soil.

However, the habitat is warm, sunny, constantly moist, and the plant experiences relatively little competition from low growing Sphagnum moss. Still, carnivores are also found in very atypical habitats. Drosophyllum lusitanicum is found around desert edges and Pinguicula valisneriifolia on limestone (calcium-rich) cliffs.[35]

In all the studied cases, carnivory allows plants to grow and reproduce using animals as a source of nitrogen, phosphorus and possibly potassium.[36][37][38] However, there is a spectrum of dependency on animal prey. Pygmy sundews are unable to use nitrate from soil because they lack the necessary enzymes (nitrate reductase in particular).[39] Common butterworts (Pinguicula vulgaris) can use inorganic sources of nitrogen better than organic sources, but a mixture of both is preferred.[36] European bladderworts seem to use both sources equally well. Animal prey makes up for differing deficiencies in soil nutrients.

Plants use their leaves to intercept sunlight. The energy is used to reduce carbon dioxide from the air with electrons from water to make sugars (and other biomass) and a waste product, oxygen, in the process of photosynthesis. Leaves also respire, in a similar way to animals, by burning their biomass to generate chemical energy. This energy is temporarily stored in the form of ATP (adenosine triphosphate), which acts as an energy currency for metabolism in all living things. As a waste product, respiration produces carbon dioxide.

For a plant to grow, it must photosynthesise more than it respires. Otherwise, it will eventually exhaust its biomass and die. The potential for plant growth is net photosynthesis, the total gross gain of biomass by photosynthesis, minus the biomass lost by respiration. Understanding carnivory requires a cost-benefit analysis of these factors.[23]

In carnivorous plants, the leaf is not just used to photosynthesise, but also as a trap. Changing the leaf shape to make it a better trap generally makes it less efficient at photosynthesis. For example, pitchers have to be held upright, so that only their opercula directly intercept light. The plant also has to expend extra energy on non-photosynthetic structures like glands, hairs, glue and digestive enzymes.[40] To produce such structures, the plant requires ATP and respires more of its biomass. Hence, a carnivorous plant will have both decreased photosynthesis and increased respiration, making the potential for growth small and the cost of carnivory high.

Being carnivorous allows the plant to grow better when the soil contains little nitrate or phosphate. In particular, an increased supply of nitrogen and phosphorus makes photosynthesis more efficient, because photosynthesis depends on the plant being able to synthesise very large amounts of the nitrogen-rich enzyme RuBisCO (ribulose-1,5-bis-phosphate carboxylase/oxygenase), the most abundant protein on Earth.

It is intuitively clear that the Venus flytrap is more carnivorous than Triphyophyllum peltatum. The former is a full-time moving snap-trap; the latter is a part-time, non-moving flypaper. The energy "wasted" by the plant in building and fuelling its trap is a suitable measure of the carnivory of the trap.

Modelling carnivory in plants: gross photosynthesis, respiration and net photosynthesis as a function of the plant's investment in carnivorous adaptations. Non-zero optimum carnivory occurs in brightly lit habitats with very limiting soil nutrients.

Using this measure of investment in carnivory, a model can be proposed.[23] Above is a graph of carbon dioxide uptake (potential for growth) against trap respiration (investment in carnivory) for a leaf in a sunny habitat containing no soil nutrients at all. Respiration is a straight line sloping down under the horizontal axis (respiration produces carbon dioxide). Gross photosynthesis is a curved line above the horizontal axis: as investment increases, so too does the photosynthesis of the trap, as the leaf receives a better supply of nitrogen and phosphorus. Eventually another factor (such as light intensity or carbon dioxide concentration) will become more limiting to photosynthesis than nitrogen or phosphorus supply. As a result, increasing the investment will not make the plant grow better. The net uptake of carbon dioxide, and therefore, the plant's potential for growth, must be positive for the plant to survive. There is a broad span of investment where this is the case, and there is also a non-zero optimum. Plants investing more or less than this optimum will take up less carbon dioxide than an optimal plant, and hence growing less well. These plants will be at a selective disadvantage. At zero investment the growth is zero, because a non-carnivorous plant cannot survive in a habitat with absolutely no soil-borne nutrients. Such habitats do not exist, so for example, Sphagnum absorbs the tiny amounts of nitrates and phosphates in rain very efficiently and also forms symbioses with diazotrophic cyanobacteria.

Modelling carnivory in plants: gross photosynthesis, respiration and net photosynthesis as a function of the plant's investment in carnivorous adaptations. An optimum carnivory of zero occurs in poorly lit habitats with abundant soil nutrients.

In a habitat with abundant soil nutrients but little light (as shown above), the gross photosynthesis curve will be lower and flatter, because light will be more limiting than nutrients. A plant can grow at zero investment in carnivory; this is also the optimum investment for a plant, as any investment in traps reduces net photosynthesis (growth) to less than the net photosynthesis of a plant that obtains its nutrients from soil alone.

Carnivorous plants exist between these two extremes: the less limiting light and water are, and the more limiting soil nutrients are, the higher the optimum investment in carnivory, and hence the more obvious the adaptations will be to the casual observer.

The most obvious evidence for this model is that carnivorous plants tend to grow in habitats where water and light are abundant and where competition is relatively low: the typical bog. Those that do not tend to be even more fastidious in some other way. Drosophyllum lusitanicum grows where there is little water, but it is even more extreme in its requirement for bright light and low disturbance than most other carnivores. Pinguicula valisneriifolia grows in soils with high levels of calcium but requires strong illumination and lower competition than many butterworts.[41]

In general, carnivorous plants are poor competitors, because they invest too heavily in structures that have no selective advantage in nutrient-rich habitats. They succeed only where other plants fail. Carnivores are to nutrients what cacti are to water. Carnivory only pays off when the nutrient stress is high and where light is abundant.[42] When these conditions are not met, some plants give up carnivory temporarily. Sarracenia spp. produce flat, non-carnivorous leaves (phyllodes) in winter. Light levels are lower than in summer, so light is more limiting than nutrients, and carnivory does not pay. The lack of insects in winter exacerbates the problem. Damage to growing pitcher leaves prevent them from forming proper pitchers, and again, the plant produces a phyllode instead.

Part-time carnivory in Triphyophyllum peltatum may be due to an unusually high need for potassium at a certain point in the life cycle, just before flowering.
Nepenthes mirabilis in a road cut in Palau. Showing habit and habitat.

Many other carnivores shut down in some seasons. Tuberous sundews die back to tubers in the dry season, bladderworts to turions in winter, and non-carnivorous leaves are made by most butterworts and Cephalotus in the less favourable seasons. Utricularia macrorhiza varies the number of bladders it produces based on the expected density of prey.[43] Part-time carnivory in Triphyophyllum peltatum may be due to an unusually high need for potassium at a certain point in the life cycle, just before flowering.

The more carnivorous a plant is, the less conventional its habitat is likely to be. Venus flytraps live in a very specialised habitat, whereas less carnivorous plants (Byblis, Pinguicula) are found in less unusual habitats (i.e., those typical for non-carnivores). Byblis and Drosophyllum both come from relatively arid regions and are both passive flypapers, arguably the lowest maintenance form of trap. Venus flytraps filter their prey using the teeth around the trap's edge, so as not to waste energy on hard-to-digest prey. In evolution, laziness pays, because energy can be used for reproduction, and short-term benefits in reproduction will outweigh long-term benefits in anything else.

Carnivory rarely pays, so even carnivorous plants avoid it when there is too little light or an easier source of nutrients, and they use as few carnivorous features as are required at a given time or for a given prey item. There are very few habitats stressful enough to make investing biomass and energy in trigger hairs and enzymes worthwhile. Many plants occasionally benefit from animal protein rotting on their leaves, but carnivory that is obvious enough for the casual observer to notice is rare.[citation needed]

Bromeliads seem very well preadapted to carnivory, but only one or two species can be classified as truly carnivorous. By their very shape, bromeliads will benefit from increased prey-derived nutrient input. In this sense, bromeliads are probably carnivorous, but their habitats are too dark for more extreme, recognisable carnivory to evolve. Most bromeliads are epiphytes, and most epiphytes grow in partial shade on tree branches. Brocchinia reducta, on the other hand, is a ground dweller.

Many carnivorous plants are not strongly competitive and rely on circumstances to suppress dominating vegetation. Accordingly, some of them rely on fire ecology for their continued survival.

For the most part carnivorous plant populations are not dominant enough to be dramatically significant, ecologically speaking, but there is an impressive variety of organisms that interact with various carnivorous plants in sundry relationships of kleptoparasitism, commensalism, and mutualism. For example, small insectivores such as tree frogs often exploit the supply of prey to be found in pitcher plants, and the frog Microhyla nepenthicola actually specialises in such habitats. Certain crab spiders such as Misumenops nepenthicola live largely on the prey of Nepenthes, and other, less specialised, spiders may build webs where they trap insects attracted by the smell or appearance of the traps; some scavengers, detritivores, and also organisms that harvest or exploit those in turn, such as the mosquito Wyeomyia smithii are largely or totally dependent on particular carnivorous plants. Plants such as Roridula species combine with specialised bugs (Pameridea roridulae) in benefiting from insects trapped on their leaves.

Associations with species of pitcher plants are so many and varied that the study of Nepenthes infauna is something of a discipline in its own right. Camponotus schmitzi, the diving ant, has an intimate degree of mutualism with the pitcher plant Nepenthes bicalcarata; it not only retrieves prey and detritus from beneath the surface of the liquid in the pitchers, but repels herbivores, and cleans the pitcher peristome, maintaining its slippery nature. The ants have been reported to attack struggling prey, hindering their escape, so there might be an element of myrmecotrophy to the relationship. Numerous species of mosquitoes lay their eggs in the liquid, where their larvae play various roles, depending on species; some eat microbes and detritus, as is common among mosquito larvae, whereas some species of Toxorhynchites also breed in pitchers, and their larvae are predators of other species of mosquito larvae. Apart from the crab spiders on pitchers, an actual small, red crab Geosesarma malayanum will enter the fluid, robbing and scavenging, though reputedly it does so at some risk of being captured and digested itself.[citation needed]

Nepenthes rajah has a remarkable mutualism with two unrelated small mammals, the mountain treeshrew (Tupaia montana) and the summit rat (Rattus baluensis). The tree shrews and the rats defecate into the plant's traps while visiting them to feed on sweet, fruity secretions from glands on the pitcher lids.[44] The tree shrew also has a similar relationship with at least two other giant species of Nepenthes. More subtly, Hardwicke's woolly bat (Kerivoula hardwickii), a small species, roosts beneath the operculum (lid) of Nepenthes hemsleyana.[45] The bat's excretions that land in the pitcher pay for the shelter, as it were. To the plant the excreta are more readily assimilable than intact insects would be.

There also is a considerable list of Nepenthes endophytes; these are microbes other than pathogens that live in the tissues of pitcher plants, often apparently harmlessly.

Another important area of symbiosis between carnivorous plants and insects is pollination. While many species of carnivorous plant can reproduce asexually via self-pollination or vegetative propagation, many carnivorous plants are insect-pollinated.[46] Outcross pollination is beneficial as it increases genetic diversity. This means that carnivorous plants undergo an evolutionary and ecological conflict often called the pollinator-prey conflict.[46] There are several ways by which carnivorous plants reduce the strain of the pollinator-prey conflict. For long-lived plants, the short-term loss of reproduction may be offset by the future growth made possible by resources obtained from prey.[46] Other plants might "target" different species of insect for pollination and prey using different olfactory and visual cues.[46]

Classification

The classification of all flowering plants is currently in a state of flux. In the Cronquist system, the Droseraceae and Nepenthaceae were placed in the order Nepenthales, based on the radial symmetry of their flowers and their possession of insect traps. The Sarraceniaceae was placed either in the Nepenthales, or in its own order, the Sarraceniales. The Byblidaceae, Cephalotaceae, and Roridulaceae were placed in the Saxifragales; and the Lentibulariaceae in the Scrophulariales (now subsumed into the Lamiales[47]).

In more modern classification, such as that of the Angiosperm Phylogeny Group, the families have been retained, but they have been redistributed amongst several disparate orders. It is also recommended that Drosophyllum be considered in a monotypic family outside the rest of the Droseraceae, probably more closely allied to the Dioncophyllaceae. The current recommendations are shown below (only carnivorous genera are listed):

Dicots

Monocots

Cultivation

Many Sarracenia hybrids are easy to grow.

In horticulture, carnivorous plants are considered a curiosity or a rarity, but are becoming more common in cultivation with the advent of mass-production tissue-culture propagation techniques. Venus flytraps are still the most commonly grown, usually available at garden centers and hardware stores, sometimes offered alongside other easy to grow varieties. Nurseries that specialize in growing carnivorous plants exclusively also exist, more uncommon or demanding varieties of carnivorous plants can be obtained from specialist nurseries. California Carnivores is a notable example of such a nursery in the US that specializes in the cultivation of carnivorous plants. It is owned and operated by horticulturalist Peter D'Amato[48]. Rob Cantley's Borneo Exotics in Sri Lanka is a large nursery that sells worldwide. [49]

Although different species of carnivorous plants have different cultivation requirements in terms of sunlight, humidity, soil moisture, etc., there are commonalities. Most carnivorous plants require rainwater, or water that has been distilled, deionised by reverse osmosis, or acidified to around pH 6.5 using sulfuric acid. Common tap or drinking water contains minerals (particularly calcium salts) that will quickly build up and kill the plant. This is because most carnivorous plants have evolved in nutrient-poor, acidic soils and are consequently extreme calcifuges. They are therefore very sensitive to excessive soil-borne nutrients. Since most of these plants are found in bogs, almost all are very intolerant of drying. There are exceptions: tuberous sundews require a dry (summer) dormancy period, and Drosophyllum requires much drier conditions than most.

Outdoor-grown carnivorous plants generally catch more than enough insects to keep themselves properly fed. Insects may be fed to the plants by hand to supplement their diet; however, carnivorous plants are generally unable to digest large non-insect food items; bits of hamburger, for example, will simply rot, and this may cause the trap, or even the whole plant, to die.

A carnivorous plant that catches no insects at all will rarely die, although its growth may be impaired. In general, these plants are best left to their own devices: after underwatering with tap-water, the most common cause of Venus flytrap death is prodding the traps to watch them close and feeding them inappropriate items.

Most carnivorous plants require bright light, and most will look better under such conditions, as this encourages them to synthesise red and purple anthocyanin pigments. Nepenthes and Pinguicula will do better out of full sun, but most other species are happy in direct sunlight.

Carnivores mostly live in bogs, and those that do not are generally tropical. Hence, most require high humidity. On a small scale, this can be achieved by placing the plant in a wide saucer containing pebbles that are kept permanently wet. Small Nepenthes species grow well in large terraria.

Many carnivores are native to cold temperate regions and can be grown outside in a bog garden year-round. Most Sarracenia can tolerate temperatures well below freezing, despite most species being native to the southeastern United States. Species of Drosera and Pinguicula also tolerate subfreezing temperatures. Nepenthes species, which are tropical, require temperatures from 20 to 30 °C to thrive.

Cultivated Nepenthes rajah and a few other species.

Carnivorous plants require appropriate nutrient-poor soil. Most appreciate a 3:1 mixture of Sphagnum peat to sharp horticultural sand (coir is an acceptable, and more ecofriendly substitute for peat). Nepenthes will grow in orchid compost or in pure Sphagnum moss.

Carnivorous plants are themselves susceptible to infestation by parasites such as aphids or mealybugs. Although small infestations can be removed by hand, larger infestations necessitate use of an insecticide.

Isopropyl alcohol (rubbing alcohol) is effective as a topical insecticide, particularly on scale insects. Diazinon is an excellent systemic insecticide that is tolerated by most carnivorous plants. Malathion and Acephate (Orthene) have also been reported as tolerable by carnivorous plants.

Although insects can be a problem, by far the biggest killer of carnivorous plants (besides human maltreatment) is grey mold (Botrytis cinerea). This thrives under warm, humid conditions and can be a real problem in winter. To some extent, temperate carnivorous plants can be protected from this pathogen by ensuring that they are kept cool and well ventilated in winter and that any dead leaves are removed promptly. If this fails, a fungicide is in order.

The easiest carnivorous plants for beginners are those from the cool temperate zone. These plants will do well under cool greenhouse conditions (minimum 5 °C in winter, maximum 25 °C in summer) if kept in wide trays of acidified or rain water during summer and kept moist during winter:

 • Drosera capensis, the Cape sundew: attractive strap-leaved sundew, pink flowers, very tolerant of maltreatment.
 • Drosera binata, the fork-leaved sundew: large, Y-shaped leaves.
 • Sarracenia flava, the yellow trumpet pitcher: yellow, attractively veined leaves, yellow flowers in spring.
 • Pinguicula grandiflora, the common butterwort: purple flowers in spring, hibernates as a bud (hibernaculum) in winter. Fully hardy.
 • Pinguicula moranensis, the Mexican butterwort: pink flowers, non-carnivorous leaves in winter.

Venus flytraps will do well under these conditions but are actually rather difficult to grow: even if treated well, they will often succumb to grey mold in winter unless well ventilated. Some of the lowland Nepenthes are very easy to grow as long as they are provided with relatively constant, hot and humid conditions.

Medicinal uses

A study published in 2009 by researchers from Tel Aviv University indicates that secretions produced by carnivorous plants contain compounds that have anti-fungal properties and may lead to the development of a new class of anti-fungal drugs that will be effective against infections that are resistant to current anti-fungal drugs.[50][51]

Cultural depictions

Audrey Junior, the man-eating plant from cult film The Little Shop of Horrors
Depiction of a native being consumed by a Yateveo ("I see you") carnivorous tree of Central America, from Land and Sea by J.W. Buel, 1887

Carnivorous plants have long been the subject of popular interest and exposition, much of it highly inaccurate. Fictional plants have been featured in a number of books, movies, television series, and video games. Typically, these fictional depictions include exaggerated characteristics, such as enormous size or possession of abilities beyond the realm of reality, and can be viewed as a kind of artistic license. Two of the most famous examples of fictional carnivorous plants in popular culture are the 1960s black comedy The Little Shop of Horrors and the triffids of John Wyndham's The Day of the Triffids. Other movies, such as The Hellstrom Chronicle (1971), and television series utilize accurate depictions of carnivorous plants for cinematic purposes.

The earliest known depiction of carnivorous plants in popular culture was a case wherein a large man-eating tree was reported to have consumed a young woman in Madagascar in 1878. The South Australian Register carried the story in 1881. It was accompanied by an illustration of the tree consuming the woman, said to be a member from the "little known but cruel tribe" called the Mkodos. The story was attributed to a Dr. Carl Liche who supposedly witnessed the event. The account has been debunked as pure myth as it appears Dr. Liche, the Mkodos, and the tree were all fabrications.[52]

References

 1. ^ Clarke C.M.; Bauer U.; Lee C.C.; Tuen A.A.; Rembold K.; Moran J.A. (2009). "Tree shrew lavatories: a novel nitrogen sequestration strategy in a tropical pitcher plant". Biology Letters. 5 (5): 632–635. doi:10.1098/rsbl.2009.0311. PMC 2781956. PMID 19515656.
 2. ^ Chin L.; Moran J.A.; Clarke C. (2010). "Trap geometry in three giant montane pitcher plant species from Borneo is a function of tree shrew body size". New Phytologist. 186 (2): 461–470. doi:10.1111/j.1469-8137.2009.03166.x. PMID 20100203.
 3. ^ Clarke C.; Moran J.A. "Pitcher plants: perspectives and avenues for future research". Plant Signaling & Behavior. 5 (10): 1187–1189. doi:10.4161/psb.5.10.12807. PMC 3115346.
 4. ^ Darwin C (1875). Insectivorous plants. London: John Murray. ISBN 1-4102-0174-0. Archived from the original on 2006-10-23.
 5. ^ a b c d Givnish, T. J. (2015). "New evidence on the origin of carnivorous plants". PNAS. 112: 10–11. Bibcode:2015PNAS..112...10G. doi:10.1073/pnas.1422278112. PMC 4291624. PMID 25538295.
 6. ^ a b c d e Pavlovic, Andrej (2015). "A novel insight into the cost-benefit model for the evolution of botanical carnivory". Annals of Botany. 115 (7): 1075–1092. doi:10.1093/aob/mcv050. PMC 4648460. PMID 25948113.
 7. ^ a b Albert, V.A.; Williams, S.E.; Chase, M.W. (1992). "Carnivorous plants: Phylogeny and structural evolution". Science. 257 (5076): 1491–1495. Bibcode:1992Sci...257.1491A. doi:10.1126/science.1523408. PMID 1523408.
 8. ^ a b Ellison, A.M.; Gotelli, N.J. (2009). "Energetics and the evolution of carnivorous plants—Darwin's 'most wonderful plants in the world'". Journal of Experimental Botany. 60 (1): 19–42. doi:10.1093/jxb/ern179. PMID 19213724.
 9. ^ Barthlott, W., S. Porembski, R. Seine & I. Theisen (translated by M. Ashdown) 2007. The Curious World of Carnivorous Plants: A Comprehensive Guide to Their Biology and Cultivation. Timber Press, Portland.
 10. ^ Williams, S. E. 2002. Comparative physiology of the Droseraceae sensu stricto—How do tentacles bend and traps close? Proceedings of the 4th International Carnivorous Plant Society Conference. Tokyo, Japan. pp. 77-81.
 11. ^ Poppinga S.; Hartmeyer S.R.H.; Seidel R.; Masselter T.; Hartmeyer I.; Speck T. (2012). "Catapulting tentacles in a sticky carnivorous plant". PLoS ONE. 7 (9): e45735. Bibcode:2012PLoSO...745735P. doi:10.1371/journal.pone.0045735. PMC 3458893. PMID 23049849.
 12. ^ Mithofer, A (2011). "Carnivorous pitcher plants: Insights in an old topic". Phytochemistry. 72 (13): 1678–1682. doi:10.1016/j.phytochem.2010.11.024. PMID 21185041.
 13. ^ Mody N. V.; Henson R.; Hedin P. A.; Kokpol U.; Miles D. H. (1976). "Isolation of the insect paralyzing agent coniine from Sarracenia flava". Cellular and Molecular Life Sciences. 32 (7): 829–830. doi:10.1007/BF02003710.
 14. ^ Clarke (1993). "The possible functions of the thorns of Nepenthes bicalcarata (Hook.f.) pitchers" (PDF). Carnivorous Plant Newsletter. 22 (1–2): 27–28.
 15. ^ a b c Gibson, T.C.; Waller, D.M. (2009). "Evolving Darwin's 'most wonderful' plant: ecological steps to a snap-trap". New Phytologist. 183 (3): 575–587. doi:10.1111/j.1469-8137.2009.02935.x. PMID 19573135.
 16. ^ Famous Insect Eating Plant Catches Many Spiders, The Science Newsletter, March 23, 1935, issue
 17. ^ a b Hodick D, Sievers A (1989). "The action potential of Dionaea muscipula Ellis" (PDF). Planta. 174 (1): 8–18. doi:10.1007/BF00394867.
 18. ^ Hodick D, Sievers A (1988). "On the mechanism of closure of Venus flytrap (Dionaea muscipula Ellis)" (PDF). Planta. 179 (1): 32–42. doi:10.1007/BF00395768. PMID 24201419.
 19. ^ Forterre Y, Skotheim JM, Dumais J, Mahadevan L (2005). "How the Venus flytrap snaps". Nature. 433 (7024): 421–5. Bibcode:2005Natur.433..421F. doi:10.1038/nature03185. PMID 15674293.
 20. ^ Williams, Stephen E. (September 1980). "How Venus' Flytraps Catch Spiders and Ants" (PDF). Carnivorous Plant Newsletter. 9: 65, 75–78.
 21. ^ Williams, Stephen E. (December 1980). [http://www.carnivorousplants.org/cpn/articles/CPNv09n4p91_100.pdf "How Venus' Flytraps Catch Spiders and Ants" (PDF). Carnivorous Plant Newsletter. 9: 91, 100.]
 22. ^ Poppinga, S., Hartmeyer, S.R.H., Seidel, R., Masselter, T., Hartmeyer, I. & Speck, T. (September 2012). "Catapulting tentacles in a sticky carnivorous plant". PLoS ONE. 7 (9): e45735. Bibcode:2012PLoSO...745735P. doi:10.1371/journal.pone.0045735. PMC 3458893. PMID 23049849.CS1 maint: Multiple names: authors list (link)
 23. ^ a b c d Givnish TJ, Burkhardt EL, Happel RE, Weintraub JD (1984). "Carnivory in the bromeliad Brocchinia reducta, with a cost-benefit model for the general restriction of carnivorous plants to sunny, moist, nutrient-poor habitats". American Naturalist. 124 (4): 479–497. doi:10.1086/284289. JSTOR 00030147. (Requires JSTOR subscription)
 24. ^ a b Givnish, T., Burkhardt, E. L., Happel R. E., Weintraub, JD. (1984). "Carnivory in the bromeliad Brocchinia reducta with a cost/benefit model for the general restriction of carnivorous plants to sunny, moist, nutrient poor habitats". American Naturalist. 124: 479–497. doi:10.1086/284289.CS1 maint: Multiple names: authors list (link)
 25. ^ Hartmeyer, S. (1998). "Carnivory in Byblis revisited II: The phenomenon of symbiosis on insect trapping plants". Carnivorous Plant Newsletter. 27 (4): 110–113.
 26. ^ a b Schnell, Donald E. (2002). Carnivorous plants of the United States and Canada. Timber Press. ISBN 0-88192-540-3.
 27. ^ Rice, Barry A. (2006). Growing Carnivorous Plants. Timber Press. ISBN 0-88192-807-0.
 28. ^ Radhamani, T.R.; Sudarshana, L.; Krishnan, R. (1995). "Defence and carnivory: Dual role of bracts in Passiflora foetida". Journal of Biosciences. 20 (5): 657–664. doi:10.1007/BF02703305.
 29. ^ Darnowski, D.W.; Carroll, D.M.; Płachno, B.; Kabanoff, E.; Cinnamon, E. (2006). "Evidence of protocarnivory in triggerplants (Stylidium spp.; Stylidiaceae)". Plant Biology. 8 (6): 805–812. doi:10.1055/s-2006-924472. PMID 17058181.
 30. ^ Ellison, A. M.; Farnsworth, E.J. (2005). "The cost of carnivory for Darlingtonia californica (Sarraceliaceae): Evidence from relationships among leaf traits". Journal of Botany. 92: 1085–1093. doi:10.3732/ajb.92.7.1085. PMID 21646130.
 31. ^ Cameron K, Wurdack KJ, Jobson RW (2002). "Molecular evidence for the common origin of snap-traps among carnivorous plants". American Journal of Botany. 89 (9): 1503–1509. doi:10.3732/ajb.89.9.1503. PMID 21665752.
 32. ^ Slack A (1988). Carnivorous plants. London: Alphabooks. pp. 18–19. ISBN 0-7136-3079-5.
 33. ^ Cameron KM, Chase MW, Swensen SM (1995). "Molecular evidence for the relationships of Triphyophyllum and Ancistrocladus". American Journal of Botany. 83 (6): 117–118. doi:10.2307/2445804. JSTOR 2445804. Discussion of this paper at the International carnivorous plant society website (original paper requires JSTOR subscription).
 34. ^ Fukushima, Kenji (2017). "Genome of the pitcher plant Cephalotus reveals genetic changes associated with carnivory". Nature Ecology & Evolution. 1. doi:10.1038/s41559-016-0059. Retrieved 22 February 2017.
 35. ^ Zamora R, Gomez JM, Hodar JA (1997). "Responses of a carnivorous plant to prey and inorganic nutrients in a Mediterranean environment". Oecologia. 111 (4): 443–451. Bibcode:1997Oecol.111..443Z. doi:10.1007/s004420050257.
 36. ^ a b Thoren LM, Karlsson PS (1998). "Effects of supplementary feeding on growth and reproduction of three carnivorous plant species in a subarctic environment". Journal of Ecology. 86 (3): 501–510. doi:10.1046/j.1365-2745.1998.00276.x.
 37. ^ Hanslin HM, Karlsson PS (1996). "Nitrogen uptake from prey and substrate as affected by prey capture level and plant reproductive status in four carnivorous plant species". Oecologia. 106 (3): 370–375. Bibcode:1996Oecol.106..370H. doi:10.1007/BF00334564.
 38. ^ Deridder F, Dhondt AA (1992). "A positive correlation between naturally captured prey, growth and flowering in Drosera intermedia in two contrasting habitats". Belgian Journal of Botany. 125: 30–44.
 39. ^ Karlsson PS, Pate JS (1992). "Contrasting effects of supplementary feeding of insects or mineral nutrients on the growth and nitrogen and phosphorus economy of pygmy species of Drosera". Oecologia. 92 (1): 8–13. Bibcode:1992Oecol..92....8K. doi:10.1007/BF00317256.
 40. ^ Gallie, D. R.; Chang, S. C. (1997). "Signal transduction in the carnivorous plant Sarracenia purpurea - regulation of secretory hydrolase expression during development and in response to resources". Plant Physiology. 115 (4): 1461–1471. doi:10.1104/pp.115.4.1461. PMC 158611. PMID 9414556.
 41. ^ Zamora R, Gomez JM, Hodar JA (1988). "Fitness responses of a carnivorous plant in contrasting ecological scenarios". Ecology. 79 (5): 1630–1644. doi:10.1890/0012-9658(1998)079[1630:FROACP]2.0.CO;2. ISSN 0012-9658.
 42. ^ Brewer JS (2002). "Why don't carnivorous pitcher plants compete with non-carnivorous plants for nutrients?". Ecology. 84 (2): 451–462. doi:10.1890/0012-9658(2003)084[0451:WDTCPP]2.0.CO;2. ISSN 0012-9658.
 43. ^ Knight SE, Frost TM (1991). "Bladder control in Utricularia macrorhiza - lake-specific variation in plant investment in carnivory". Ecology. Ecological Society of America. 72 (2): 728–734. doi:10.2307/2937212. JSTOR 2937212.
 44. ^ Greenwood M.; Clarke C.; Lee C.C.; Gunsalam A.; Clarke R.H. (2011). "A unique resource mutualism between the giant Bornean pitcher plant, Nepenthes rajah, and members of a small mammal community". PLoS ONE. 6 (6): e21114. Bibcode:2011PLoSO...621114G. doi:10.1371/journal.pone.0021114. PMC 3114855. PMID 21695073.
 45. ^ Scharmann M.; Grafe T.U. (2013). "Reinstatement of Nepenthes hemsleyana (Nepenthaceae), an endemic pitcher plant from Borneo, with a discussion of associated Nepenthes taxa". Blumea. 58: 8–12. doi:10.3767/000651913X668465.
 46. ^ a b c d Jürgens, Andreas; Sciligo, Amber; Witt, Taina; El-Sayed, Ashraf M.; Suckling, D. Max (2012). "Pollinator-prey conflict in carnivorous plants". Biological Reviews. 87: 602–615. doi:10.1111/j.1469-185x.2011.00213.x.
 47. ^ Muller K, Borsch T, Legendre L, Porembski S, Theisen I, Barthlott W (2004). "Evolution of carnivory in Lentibulariaceae and the Lamiales". Plant Biology (Stuttgart). 6 (4): 477–490. doi:10.1055/s-2004-817909. PMID 15248131. Archived from the original on 2013-01-04.
 48. ^ "California Carnivores - carnivorous plant nursery". www.californiacarnivores.com.
 49. ^ "Borneo Exotics (Pvt) Ltd. this is home". www.borneoexotics.com.
 50. ^ Eilenberg, Haviva; Pnini-Cohen, Smadar; Rahamim, Yocheved; Sionov, Edward; Segal, Esther; Carmeli, Shmuel; Zilberstein, Aviah (December 2009). "Induced production of antifungal naphthoquinones in the pitchers of the carnivorous plant Nepenthes khasiana". Journal of Experimental Botany. Oxford University Press. 61 (3): 911–922. doi:10.1093/jxb/erp359. PMC 2814117. PMID 20018905. Retrieved 2010-04-22.
 51. ^ "Carnivorous plants may save people". [Israel 21c Innovation News Service]. April 11, 2010. Retrieved 2010-04-13.
 52. ^ Ron Sullivan; Joe Eaton (2007-10-27). "The Dirt: Myths about man-eating plants - something to chew on". San Francisco Chronicle. Retrieved 2007-10-26.

Further reading

 • Slack A (1986). Insect-eating Plants and How to Grow Them. Sherborne UK: Alphabooks. ISBN 0-906670-42-X.
 • Juniper BE, Robins RJ, Joel DM (1989). The Carnivorous Plants. Academic Press, San Diego.
 • Miller TS (2012). "Lives of the Monster Plants: The Revenge of the Vegetable in the Age of Animal Studies (2012 article)". Journal of the Fantastic in the Arts 23.3.

External links