گوگل ویدئو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
گوگل ویدئو
Google Videos logo (2010-2013).png
گونه وبگاه
سرویس اشتراک ویدئو و موتور جست و جوی ویدئو
در دسترس به زبانچندزبانه
انحلال۲۰ آگوست ۲۰۱۲
مالکگوگل
(آلفابت)
وبگاه
تجاری؟بله
راه‌اندازی۲۵ ژانویه ۲۰۰۵


گوگل ویدئو (به انگلیسی: Google Video) یک سرویس برای بارگذاری و به اشتراک گذاشتن ویدئو بود. این سرویس امکان فروش ویدئوها را هم فراهم می‌کرد. این سرویس در ۲۵ ژانویه ۲۰۰۵ ایجاد شد و در اواخر سال ۲۰۰۹ به فعالیت خود پایان داد. علت این کار هم‌پوشانی سرویس با یوتیوب و صرفه‌جویی در فضای سرورها بود.

شیوه پخش کردن ویدئوها[ویرایش]

از دو راه امکان پخش کردن ویدئوها در این سرویس گوگل فراهم شده بود. امکان اول استفاده از وبسایت و دیگری نرم‌افزار گوگل ویدئو بود. فرمتی که ویدئوها در آن ذخیره شده‌بودند جی‌وی‌آی نام داشت.

گنجایش گوگل ویدئو[ویرایش]

گوگل ویدئو اکنون تنها ۲٬۵۰۰٬۰۰۰ ویدئوی آپلود شده دارد. این در مقایسه با یوتوب و دیگر سیستم‌های اشتراک‌گذاری ویدئو بسیار ناچیز است.

محلی شدن گوگل ویدئو[ویرایش]

در آغاز گوگل ویدئو و امکاناتش (مانند بارگذاری و ...) تنها در آمریکا قابل دسترسی بود و از دیگر کشورها تنها می‌شد، در سایت به جستجو پرداخت؛ ولی اکنون سرویس گوگل ویدئو در کشورهای برزیل، فرانسه، بریتانیا، آلمان، ایتالیا، چین، ژاپن، استرالیا، کانادا، لهستان، اسپانیا، آژانتین و روسیه، به زبان‌های رسمی و محلی این کشورها قابل دسترسی است.

خرده گیری[ویرایش]

هم اکنون در گوگل ویدئو نام کاربری که ویدئو را آپلود کرده‌است، نشان داده نمی‌شود و همچنین بر پایه ایدهٔ برخی کارشناسان IT سرویس گوگل ویدئو یک تقلید از همان سرویس تصاویر گوگل است و هیچ ابتکار و نوآوری برای آسان تر و بهتر شده جستجو فراهم نشده‌است.

منابع[ویرایش]