گونهیلدا دانمارک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
گونهیلدا دانمارک
پرتره متعلق به قرن سیزدهم میلادی
ملکهٔ همسر آلمان
سلطنت۱۰۳۶–۱۸ ژوئیه ۱۰۳۸
زادهح. ۱۰۲۰
درگذشته۱۸ ژوئیهٔ ۱۰۳۸ (۱۸ سال)
آرامگاه
کلیسای لیمبورگ
همسر(ان)هاینریش سوم، امپراتور مقدس روم
فرزند(ان)بئاتریس یکم، راهبه کلیسای کوئدلیندبورگ
دودمانسلسله جلینگ
پدرکانوت بزرگ
مادرامای نورماندی

گونهیلدا دانمارک (حدود ۱۰۲۰ – ۱۸ ژوئیه ۱۰۳۸)، از سال ۱۰۳۶ همسر هاینریش سوم، امپراتور مقدس روم و ملکه همسر آلمان بود.

زندگی‌نامه[ویرایش]

گونهیلدا دختر پادشاه کانوت بزرگ (۹۸۵/۹۵–۱۰۳۵)، فرمانروای امپراتوری دریای شمال و همسر دومش امای نورماندی (حدود ۹۸۵–۱۰۵۲) بود.[۱] بنابراین او عضو خاندان نای‌تِلینگا (House of Knýtlinga) و خواهر پادشاه هاردیکانوت، خواهر ناتنی پادشاه اسوین کنوتسون نروژ و هارولد یکم، پادشاه انگلستان، و آلفرد اتلینگ، ادوارد معترف و گادگیفو (دختر اتلرد بدسگال) بود.

در حدود سال ۱۰۲۵، گونهیلدا در حالی که حدود ۶ سال سن داشت به آلمان فرستاده شد. نامزدی او با هاینریش سوم، پسر و وارث امپراتور کنراد دوم و همسرش گیزلا سوابیا، بخشی از پیمان پدرش کانوت بر سر تأمین امنیت مرزهای دوک نشین دانمارکی شلسویگ با منطقه هولشتاین در ناحیه کیل بود. این توافق قبل از مرگ کانوت در سال ۱۰۳۵ رخ داده بود.[۲]

ملکه[ویرایش]

در طول جشن عید پاک سال ۱۰۲۸ و با رضایت شاهزادگان کنراد دوم نمادهای سلطنتی را به هاینریش سوم اعطا کرد و دوک‌نشین‌های بایرن و سوابیا را به او واگذار کرد. کنراد به‌طور موقت برنامه‌ای را برای ازدواج پسرش با زوئه مقدونی، دختر امپراتور بیزانس کنستانتین هشتم، در پیش گرفت. پس از شکست این جاه‌طلبی‌ها، گونهیلدا و هاینریش در نهایت در عید پنطیکاست سال ۱۰۳۵ در بامبرگ نامزد و یک سال بعد در نیمیخن ازدواج کردند. پس از عروسی، گونهیلدا نام آلمانی کونیگونده را برای خود انتخاب کرد

با توجه به وقایع‌نامه آلبریک تروفانتیز و ویلیام مالمزبوری گونهیلدا به زنا متهم شد و در دادگاه به محاکمه از طریق مبارزه محکوم شد، او پس از پیروزی در مبارزه موفقیت خود در مبارزه را خوار شمرد و راهبه شد.[۳][۴] با این حال، به نظر می‌رسد که گونهیلدا و همسرش مدت کوتاهی پس از آن با یکدیگر آشتی کردند.

در دسامبر ۱۰۳۸، امپراتور کنراد به ایتالیا رفت، در حالی که ملکه گیزلا به همراه هاینریش و گونهیلدا کریسمس را در رگنسبورگ جشن گرفتند. کنراد که در یک درگیری شدید با اسقف اعظم میلان آریبرت گیر افتاده بود، از پسرش درخواست کمک کرد. هاینریش سوم و گونهیلدا هر دو کنراد را در لشکرکشی‌اش به ایتالیا همراهی کردند. در ایتالیا، گونهیلدا تنها فرزند حاصل از این ازدواج را به نام بئاتریس (درگذشته ۱۰۶۱) که بعدها رئیس صومعه زنان کوئدلیندبورگ و گاندرسهایم شد به دنیا آورد.

در حالی که محاصره میلان ناموفق بود، در سال ۱۰۳۸ از امپراتور کنراد خواسته شد تا در یک مناقشه ارضی بین گوایمار چهارم سالرنو و پاندولف چهارم کاپوآ مداخله کند. او در حمایت از گوایمار کارزاری را در جنوب ایتالیا به راه انداخت، او کاپوآ را گرفت و پاندولف را خلع کرد. این پیروزی باعث شد که بیشتر مناطق جنوبی ایتالیا به امپراتوری مقدس روم وفادار بمانند.

در طول سفر بازگشت به آلمان، یک بیماری همه گیر (احتمالا مالاریا) در میان سربازان امپراتوری شیوع پیدا کرد که قربانیان زیادی گرفت. دوک هرمان چهارم از سوابیا و گونهیلدا از جمله این قربانیان بودند.[۵]

جسد گونهیلدا به آلمان منتقل و در کلیسای لیمبورگ به خاک سپرده شد. از آنجایی که شوهرش تا زمان مرگ امپراتور کنراد دوم در سال ۱۰۳۹ به عنوان پادشاه رومی‌ها تاجگذاری نکرد، گونهیلدا عنوان ملکه آلمان را دریافت نکرد.

شجره نامه[ویرایش]

یادداشت[ویرایش]

  1. The cult of King Alfred, Simon Keynes, Anglo-Saxon England, ed. Michael Lapidge, Malcolm Godden and Simon Keynes, (Cambridge University Press, 1999), 297.
  2. M. K. Lawson, Cnut: England's Viking King (2004), p. 104.
  3. Chronica Albrici Monachi Trium Fontium 1041, Monumenta Germaniæ Historica Scriptorum XXIII, p. 787.
  4. Sharpe, Rev. J. (trans.), revised Stephenson, Rev. J. (1854) William of Malmesbury, The Kings before the Norman Conquest (Seeleys, London, reprint Llanerch, 1989), II, 188, p. 179. شابک ‎۹۷۸۰۹۴۷۹۹۲۳۲۳
  5. Fuhrmann, H. , trans. Reuter, T. (1995) Germany in the high middle ages c.1050–1200 (Cambridge University Press), p. 40.
گونهیلدا دانمارک
خاندان نای‌تِلینگا
زادهٔ: ح. ۱۰۲۰ درگذشتهٔ: ۱۸ ژوئیه ۱۰۳۸
خانواده سلطنتی آلمانی
پیشین:
گیزلا سوابیا
ملکه همسر آلمان
۱۰۳۶–۱۰۳۸
پسین:
اگنس پوآتو