گوشابیان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
گوشابیان
PotamogetonCrispus.jpg
گوشاب پیچیده‌برگ[۱]
آرایه‌شناسی
فرمانرو: گیاهان
(طبقه‌بندی‌نشده): گیاهان گلدار
(طبقه‌بندی‌نشده): تک‌لپه‌ای‌ها
راسته: قاشق‌واش‌سانان
تیره: گوشابیان
Rchb.[۲]
سرده‌ها

متن را ببینید.

گوشابیان (نام علمی: Potamogetonaceae) تیره‌ای از قاشق‌واش‌سانان چندسالهٔ آبزی با حدود دو سرده و ۱۰۰ گونه است که پهنک blade برگ آنها شناور یا غوطه‌ور است و ساقهٔ آنها معمولاً بندبند و گل‌هایشان چهارپر و بدون گلبرگ است و میوهٔ آنها به‌صورت فندقهٔ یک تا چهارتایی یا شفت کوچک druplet است. به خانواده گوشابیان «تیره اوواش» هم گفته‌اند.

گوشابیان گیاهانی علفی آبزی شناور یا غوطه‌ور در آب بوده و دارای زمین‌ساقه (ریزوم) و گاهی نیز بن تقریباً غده ای هستند، برگها عموماً دو ردیفی متناوب، یا متقابل و گاهی دو شکل اند. نیام برگها گشوده یا بسته و دارای گوشوارک و پولک است. گل آذین انتهایی آن خارج از آب باز شده و به وسیله یک برگک چمچمه ای (اسپات) حفاظت می‌شود. گلها چهار پر و جز در گونه پوتاموژتون پکتیانوس فاقد برگک و پیش برگ هستند.

پرچم‌ها ۴ عدد و دارای باله پشتی کاسبرگ مانندند. برچه‌ها ۴ عدد (بندرت کمتر) آزاد یا به‌طور کاذب به هم متصل اند. کلاله بدون خامه است و گرده افشانی به وسیله باد و گاهی هم به وسیله آب صورت می‌گیرد. میوه شفت مانند و محتوی دانه بدون آلبومن است.

از این تیره ۸ گونه در آبهای شیرین یا کمی شور نقاط مختلف ایران می‌رویند.

منابع

  1. Potamogeton crispus
  2. Angiosperm Phylogeny Group (۲۰۰۹). «An update of the Angiosperm Phylogeny Group classification for the orders and families of flowering plants: APG III» (PDF). Botanical Journal of the Linnean Society. ۱۶۱ (۲): ۱۰۵–۱۲۱. doi:10.1111/j.1095-8339.2009.00996.x. دریافت‌شده در ۲۰۱۳-۰۶-۲۶.
  • فرهنگستان زبان فارسی
  • ویکی‌پدیای انگلیسی.