گوستاو تئودور فخنر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
Gustav Fechner
Gustav Fechner
زادهٔ۱۹ آوریل ۱۸۰۱
Groß Särchen (near Muskau), ساکسونی، امپراتوری مقدس روم
درگذشت۱۸ نوامبر ۱۸۸۷ (۸۶ سال)
لایپزیک، ساکسونی
ملیتآلمانی
پیشینه علمی
شاخه(ها)روان‌شناسی

گستاو تئودور فخنر (Gustav Theodor Fechner) فیزیکدان، فیلسوف و روان‌شناس آلمانی بود.

در دهکده کوچکی واقع در جنوب غربی آلمان در سال ۱۸۰۱ میلادی به دنیا آمد. او تحصیلات پزشکی را در دانشگاه لایپزیک در ۱۶ سالگی آغاز کرد و تا پایان عمر در لایپزیک باقی‌ماند. و در سال ۱۸۸۷ میلادی در گذشت.

معمولاً او را بنیان‌گذار علم روان‌شناسی تجربی می‌دانند همچنین در سال ۱۸۶۰ کتابی بنام «اصول سکوفیزیک» منتشر نمود[۲]

جانبداری او از انسان گرایی حتی پیش از آنکه از دانشکده پزشکی فارغ‌التحصیل شود علایمی از عصیان علیه ماده گرایی حاکم بر تربیت علمی او را نشان داد.

ساعتهای زیادی را که فخنر صرف مراقبه و تفکر می‌کرد موجب شد که آگاهی مذهبی و علاقه او به مسئله روح گسترش یابد. هنگامی که به فلسفه روی آورد نیروی کامل نبوغ خود را به رابطه بین ذهن و بدن معطوف داشت. او به این باور رسید که هر دو همانندند و هر دو جنبه‌های یک وحدت بنیادی هستند. آنها همانگونه به یکدیگر مربوطند که درون و بیرون یک دایره. تفاوت ظاهری بین این دو از نحوه دید افراد نسبت به آن‌ها ناشی می‌شود. اما شهرت او از پسیکوفیزیک او ناشی می‌شود، نه از فلسفه‌اش، هر چند کوشش وی برای اثبات تجربی دیدگاه فلسفی اش مرحله مهمی ار تاریخ روان‌شناسی به‌شمار می‌رود.[۳]

منابع[ویرایش]

  1. "The study of medicine also contributed to a loss of religious faith and to becoming atheist." Michael Heidelberger, Nature from within: Gustav Theodor Fechner and his psychophysical worldview, page 21.
  2. روان‌شناسی تجربی،حمزه گنجی
  3. دوان پی. شولتز؛ سیدنی الن شولتز(۱۹۸۷). تاریخ روان‌شناسی نوین. ترجمه علی اکبر سیف و همکاران(۱۳۷۲)، جلد اول،انتشارات رشد، تهران، صفحه ۱۰۶–۱۱۷

۲. حمزه کنجی؛ روان‌شناسی تجربی.

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیای انگلیسی-Gustav Fechnerبازدید:۱۹ فروردین ۱۳۹۱خورشیدی