گوستاف انشتروم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
گوستاف انشتروم
Gustaf Hjalmar Eneström SPG.jpg
زاده۵ سپتامبر ۱۸۵۲
نورا (سوئد)، سوئد
درگذشت۱۰ ژوئن ۱۹۲۳ (۷۰ سال)
استکهلم، سوئد
ملیتسوئدی
محل تحصیلدانشگاه اوپسالا
دلیل شهرتکتابخانه ریاضیات گوستاف انشتروم
موقعیت‌های علمی
موضوع‌هاتاریخ ریاضیات

گوستاف انشتروم (به سوئدی: Gustaf Eneström) (زاده ۵ سپتامبر ۱۸۵۲ در نورا-درگذشته ۱۰ ژوئیه ۱۹۲۳ در استکهلم) ریاضیدان و تاریخنگار ریاضیات اهل سوئد بود.

زندگینامه و آثار[ویرایش]

او در استکهلم به مدرسه رفت و سپس به عنوان کتابدار نخست در رصدخانه اوپسالا و سپس در کتابخانه دانشگاه اوپسالا و پس از آن در کتابخانه پادشاهی به کار مشغول شد. افزون بر این او در کتابخانه‌های بسیاری به عنوان کتابدار کار کرد. او در زمان خودش بعوان تاریخنگار ریاضات بسیار پرآوازه بود و به ویژه به خاطر فهرست انشتروم از کارهای لئونارد اویلر که در آن ۸۶۶ مقاله اویلر سیاهه شده بود نامبردار بود. انشتروم نامه‌های اویلر و یوهان برنولی را منتشر کرد. وی مجله‌ای به نام «کتابخانه ریاضیات»[۱] بنیان گذاشت که بخشی از آن با هزینه شخصی خود بود. این مجله در آغاز به عنوان ضمیمه مجله آکتا ماتماتیکا که به وسیلهٔ میتاگ-لفلر به چاپ می‌رسید و سپس بطور جداگانه منتشر شد.

انشتروم همچنین به دلیل نقدهای آتشینش بر کارهای موریتس کانتور نامدار است. او لغزشهای کتاب «درسهایی درباره تاریخ ریاضیات»[۲] نوشته کانتور را به دیده گرفت و اشتباههای وی را در این کتاب گوشزد کرد. این نقدها در نگر همکاران او اگرچه تا حد زیادی درست، ولی بیش از حد تند بود و او ناچار شد که به تنهایی به چاپ آن‌ها در آثار خودش بپردازد. او با تاریخنگاران ریاضی بسیاری و از جمله با خود کانتور رابطه داشت. با این حال با چهره مرکزی ریاضیات آن زمان سوئد یعنی میتاگ-لفلر رابطه کمی داشت و کتابخانه بسیار غنی خودش را نه برای مؤسسه میتاگ-لفلر بلکه برای دانشگاه استکهلم به ارث گذاشت که هم‌اکنون در کتابخانه عمومی بالسا در سوئد نگهداری می‌شود. وی همچنین نوشتارهایی دربارهٔ بیمه و آمار به چاپ رساند.

پانویس[ویرایش]

  1. Bibliotheca Mathematica
  2. Vorlesungen über die Geschichte der Mathematik. 4 Bände. Leipzig 1880–1908

منابع[ویرایش]

  • "The Eneström Index". Retrieved 2010-04-04.
  • Dauben, Scriba (Hrsg.) Writing the history of mathematics, 2002