گورستان باغ فردوس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

باغ فردوس نام بزرگترین گورستان استان کرمانشاه است. در این گورستان بیش از ۱۲۰ هزار متوفی و ۳۷۷۵ آرامگاه مربوط به کشته‌شدگان جنگ ایران و عراق قرار دارد.[نیازمند منبع]

گورستان باغ فردوس در شرق شهر کرمانشاه جنب میدان شهدا (تقاطع غیر هم سطح) قرار دارد. در این گورستان تنها پیروان تشیع و یارسان دفن می‌شوند و اهل تسنن، مسیحی‌ها، یهودی‌ها و بهاییان کرمانشاه هر یک برای خود گورستانی جداگانه دارند.

تاریخچه[ویرایش]

تا پیش از تأسیس این گورستان، در کرمانشاه دو گورستان بزرگ در مکان خیابان آرامگاه کنونی و دیگری در خیابان شباب کنونی و نیز چند گورستان محلی کوچک وجود داشت. تا سال ۱۳۵۰ زمین‌های گورستان کنونی باغ فردوس باغ میوه و زمین زراعی روستاهای شاطرآباد و باغ نی بود. در این سال شهردار وقت کرمانشاه به نام امان‌الله کیهان این زمین‌ها و زمین‌های اطراف آن را از مردم این روستاها خریده و به دفن مردگان اختصاص داد. نخستین قبر در گورستان باغ فردوس، متعلق به شخصی به نام سبزمراد فرزند علی است که در بلوک ۱ ردیف ۱ قبر ۱ قرار دارد و متعلق به تاریخ ۱۹ تیر ۱۳۵۱ است. البته پیش از دفن این شخص، با توجه به تخریب گورستان قدیمی خیابان آرامگاه برای ساخت بیمارستان و خیابان، برخی از خانواده‌ها بقایای درگذشتگان خود را از آنجا به این گورستان جدید منتقل کردند.

وسعت قبرستان کنونی نزدیک به ۵۶ هکتار است. به تازگی سازمان آرامستان‌های شهرداری کرمانشاه زمین‌هایی را به وسعت ۳۰ هکتار در روستای بریموند در فاصلهٔ ۲ کیلومتری این قبرستان خریده و در طرح توسعهٔ این گورستان، قرار است مردگان جدید در این بخش‌های جدید دفن شوند.

افراد سرشناس[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

سازمان آرامستان‌های شهرداری کرمانشاه