گورستان باغ فردوس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
باغ فردوس
باخ فرده‌وس
جزئیات
بنیان‌گذاری۱۹۷۲
متروک‌شده۲۰۱۹
کشور ایران
گونهشیعه، یارسان
در تملکسازمان آرامستان‌های شهرداری کرمانشاه
وسعت۵۶ هکتار
شمار گورهابیش از ۱۳۰ هزار

باغ فردوس نام بزرگترین گورستان استان کرمانشاه است. در این گورستان بیش از ۱۳۰ هزار متوفی و ۳۷۷۵ آرامگاه مربوط به کشته‌شدگان جنگ ایران و عراق قرار دارد.[نیازمند منبع]

گورستان باغ فردوس در شرق شهر کرمانشاه جنب میدان شهدا (تقاطع غیر هم سطح) قرار دارد. در این گورستان تنها پیروان تشیع و یارسان دفن می‌شوند و اهل تسنن، مسیحی‌ها، یهودی‌ها و بهاییان کرمانشاه هر یک برای خود گورستانی جداگانه دارند.

تاریخچه[ویرایش]

تا پیش از تأسیس این گورستان، در کرمانشاه دو گورستان بزرگ در مکان خیابان آرامگاه کنونی و دیگری در خیابان شباب کنونی و نیز چند گورستان محلی کوچک وجود داشت. تا سال ۱۳۵۰ زمین‌های گورستان کنونی باغ فردوس باغ میوه و زمین زراعی روستاهای شاطرآباد و باغ نی بود. در این سال شهردار وقت کرمانشاه به نام امان‌الله کیهان این زمین‌ها و زمین‌های اطراف آن را از مردم این روستاها خریده و به دفن مردگان اختصاص داد. در آغاز کار، مساحت گورستان باغ فردوس ۳۲ هکتار بود و امکاناتی از قبیل غسالخانه، سالن‌های انتظار جداگانه برای زنان و مردان، مسجد، و نیز سالنی ویژه برای برگزاری مراسم تذکر، مجلس ترحیم و فاتحه در آن ساخته شده‌بود.[۱] نخستین قبر در گورستان باغ فردوس، متعلق به شخصی به نام سبزمراد فرزند علی است که در بلوک ۱ ردیف ۱ قبر ۱ قرار دارد و متعلق به تاریخ ۱۹ تیر ۱۳۵۱ است. البته پیش از دفن این شخص، با توجه به تخریب گورستان قدیمی خیابان آرامگاه برای ساخت بیمارستان و خیابان، برخی از خانواده‌ها بقایای درگذشتگان خود را از آنجا به این گورستان جدید منتقل کردند.

وسعت قبرستان کنونی نزدیک به ۵۶ هکتار است. با تکمیل شدن ظرفیت قبرستان باغ فردوس، سازمان آرامستان‌های شهرداری کرمانشاه زمین‌هایی را به وسعت ۳۰ هکتار در روستای بریموند در فاصلهٔ ۲ کیلومتری این قبرستان خریده و قبرستان جدیدی به نام بهشت زهرا تأسیس نموده‌است.

تکمیل ظرفیت[ویرایش]

ظرفیت گورستان باغ فردوس در دهۀ ۱۳۹۰ خورشیدی رو به تکمیل شدن می‌رفت. به همین دلیل سازمان آرامستان‌های شهرداری کرمانشاه تصمیم گرفت که دفن مردگان در این گورستان را محدود کند. در ۵ فروردین ۱۳۹۸ مدیر سازمان آرامستان‌های شهرداری کرمانشاه اعلام کرد که هیچ جایی برای دفن مردگان جدید در باغ فردوس وجود ندارد و از ابتدای فروردین سال ۱۳۹۸ فروش قبر و دفن جدیدی در این قبرستان صورت نخواهد گرفت. با این حال امکان دفن مردگان در قبرهای پیش‌فروش‌شده همچنان وجود دارد و همچنین در قبرهایی که بیش از ۳۰ سال داشته‌باشند، دفن تنها یک نفر از بستگان درجه اول متوفا امکانپذیر است.[۲]

افراد سرشناس[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. سلطانی، محمدعلی، جغرافیای تاریخی و تاریخ مفصل کرمانشاهان، جلد اول، تهران: مؤسسۀ فرهنگی نشر سها، چاپ سوم: ۱۳۸۱؛ ص ۵۵۸.
  2. خبرگزاری اسپوتنیک: آرامستان فعلی شهر کرمانشاه دیگر جا ندارد؛ بایگانی‌شده در ۲۷ مارس ۲۰۱۹ توسط Wayback Machine بازدید در ۱۳ آذر ۱۳۹۸.
  3. خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا): شاعر ۲ کاج رهسپار خانۀ ابدی شد، نوشته‌شده در ۲۶ اسفند ۱۴۰۱؛ بازدید در ۲۶ اسفند ۱۴۰۱.

پیوند به بیرون[ویرایش]