گودرون پازوانگ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از گودرون پاوسه‌وانگ)
پرش به: ناوبری، جستجو
گودرون پازوانگ در سال ۲۰۰۸

گودرون پازوانگ (Gudrun Pausewang)، (زادهٔ ۳ مارس ۱۹۲۸ در ملادکوف)، با نام واقعی گودرون ویلکه (Gudrun Wilcke)، نویسنده‌ای آلمانی است که بیشتر برای کودکان و نوجوانان می‌نویسد. او به خاطر رمان علمی‌تخیلی آخرین کودکان شِوِنبورن شناخته شده‌است.

زندگی[ویرایش]

او در بوهم شرقی از تباری آلمانی زاده شد. خانوادهٔ او پس از جنگ جهانی دوم در آلمان غربی ساکن شدند و او بعدها به معلمی در مدارس خارجی آلمانی در آمریکای جنوبی پرداخت. پس از تدریس در مدارس شیلی، ونزوئلا و کلمبیا در سال ۱۹۷۲ به آلمان بازگشت و تا ۱۹۸۹ به عنوان معلم مشغول به کار بود. او از میانه‌های دههٔ ۱۹۷۰ به انتشار کتاب‌های بسیاری برای کودکان و نوجوانان مشغول شد.

کتاب‌ها[ویرایش]

او ۸۶ رمان نوشته است که در بیش‌تر آنها به نگرانی‌های زیست‌محیطی و جهان سوم پرداخته شده و جوایز بسیاری از جمله نشان شایستگی جمهوری آلمان (Bundesverdienstkreuz) را از آن خود کرده است. کتاب‌های او به زبان‌های مختلفی ترجمه شده است.

کتابی از او با نام اَبر (Die Wolke) در سال ۱۹۸۸ موفق جوایزی چون کورد-لابیتز-پریس، Deutscher Science Fiction Preis و جایزه ادبیات نسل جوان آلمان را از آن خود کند؛ داستان تخیلی آن دربارهٔ فاجعه‌ای اتمی در یکی از مراکز اتمی آلمان است که باعث کشته شدن و آوارگی بسیاری از آلمانی‌ها می‌شود. این کتاب در ایران با نام باران مرگ به دست حسین ابراهیمی الوند ترجمه شده است.

برگردان کتاب‌های او به فارسی[ویرایش]

منابع[ویرایش]