گواهینامه مؤسسه تخصصی لینوکس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

گواهینامه‌ی بنیاد حرفه‌ای لینوکس (به انگلیسی: Linux Professional Institute Certification) یا LPIC، یک گواهینامه‌ی معتبر در زمینه‌ی لینوکس است که توسط نماینده‌های بنیاد حرفه‌ای لینوکس (به انگلیسی: Linux Professional Institute) در سراسر جهان برگزار می‌گردد.

هدف گواهینامه‌ی بنیاد حرفه‌ای لینوکس تایید صلاحیت متخصصین فناوری اطلاعات در زمینه‌ی سیستم‌عامل لینوکس و ابزارهای مرتبط با آن است. این مدرک وابسته به توزیع خاصی نیست و با توجه به استاندارد اصلی لینوکس و سایر استانداردها و قراردادهای مرتبط طراحی شده است.[۱]

گواهینامه‌ها[ویرایش]

گواهینامه‌های LPIC در چند سطح مختلف قابل دریافت است. تصمیم اینکه کدام یک از وظایف در هر سطح قرار گیرد توسط ارزیابی «آنالیز وظایف شغلی» (به انگلیسی: Job Task Analysis) صورت گرفته است. برای هر یک از مراحل طراحی امتحانات، «آنالیز وظایف شغلی» از طریق مراحل هوش‌سنجی شناخته شده انجام گرفته است تا ارتباط و کیفیت بالای آن تضمین شود.[۱]

گواهینامه‌ی مدیریت سطح پایین لینوکس (LPIC-1)[ویرایش]

گواهینامه‌ی مدیریت سطح پایین لینوکس (به انگلیسی: Junior Level Linux Certification) اولین گواهینامه از این سری می‌باشد که اولین بار در ۱۱ ژانویه ۲۰۰۰ برگزار شد، و آخرین بازبینی بر روی آن در سال ۲۰۰۹ صورت گرفته است. برای دریافت این گواهینامه، قبولی در دو آزمون ۱۰۱ و ۱۰۲ این موسسه ضروری‌ست. شرکت در این امتحان پیش‌نیاز خاصی ندارد.

توانایی‌های مورد نیاز:

  1. کار با ترمینال لینوکس
  2. انجام وظایف مدیریتی ساده همچون کمک به کاربران و اضافه کردن کاربر به سیستم، ایجاد و بازیابی پشتیبان و نیز خاموش و روشن‌کردن سیستم.
  3. نصب و تنظیم یک ایستگاه کاری (به همراه X) و اتصال آن به شبکه‌ی محلی و یا یک رایانه‌ی شخصی به اینترنت.[۲]

مدیریت سطح پیشرفته لینوکس (LPIC-2)[ویرایش]

اولین انتشار آن مربوط به ۲۹ نوامبر سال ۲۰۰۱ و آخرین بازنگری در آن در اول آپریل سال ۲۰۰۹ صورت گرفت.
برای دریافت گواهینامه موسسه تخصصی لینوکس سطح دو، واجدین شرایط می‌بایست از دو آزمون شماره ۲۰۱ و ۲۰۲ با موفقیت عبور کنند. این آزمون‌ها می‌توانند به ترتیب دلخواه گرفته شوند اما واجدین شرایط می‌بایست پیش از آن، گواهینامه موسسه تخصصی لینوکس سطح یک را با موفقیت پشت سر گذاشته باشند.
اهداف:

مدیریت سطح بالای لینوکس (LPIC-3)[ویرایش]

برنامه گواهینامه LPIC-3 بیانگر حد اعلی برنامه گواهینامه LPI است . LPIC-3 برای "مرحله سرمایه گذاری" حرفه ای های لینوکس طراحی شده است . LPIC-3 از تنها یک امتحان برای نقش "هسته" LPIC-3 تشکیل شده است . تعدادی از امتحانات تخصصی به عنوان نقشهای اضافی در راس گواهینامه "هسته" LPIC-3 پیشنهاد شده است . تخصصهای پیشنهاد شده شامل موارد ذیل است : محیط آمیخته ، امنیت ، قابلیت دسترسی بالا و مجازی سازی ، وب و اینترانت ، نامه و پیام رسانی . اولین نقش تخصصی این چنینی "محیط آمیخته" در ژانویه ۲۰۰۷ در دسترس قرار گرفت و امنیت در فوریه ۲۰۰۹ منتشر شد . پیش نیازها : برای دریافت گواهینامه LPIC-3 شما باید یگ گواهینامه LPIC-2 فعال داشته باشید ، اما ممکن است شما امتحانات LPIC-2 و LPIC-3 را بدون هیچ ترتیبی بگیرید. هسته - گذراندن امتحان 301 . تخصص - گذراندن امتحان 301 و هر یک از امتحانات LPI 302-306 برای دریافت گواهینامه تخصصی مربوطه .هم اکنون سایت LPI اهداف سه نقش تخصصی 302 ، 303 و 304 را لیست کرده است . امتحان 304 مجازی سازی است .هم اکنون سایت LPI یک تاریخ انتشار برای دیگر نقشها را لیست نکرده است .

منابع مطالعه[ویرایش]

تعهد این گواهینامه بر عدم انتشار مجموعه‌ای رسمی از اسناد آموزشی برای گواهینامه‌هایش،‌ روال آماده سازی برای گذراندن آزمون‌های گواهینامه موسسه تخصصی لینوکس را به انتخابی شخصی بدل کرده است.[۳] برخی افراد می‌توانند این مسیر را با اطلاع از اهداف آزمون‌ها و مطالعه موارد آزمون از طریق صفحات راهنما (به انگلیسی: man pages) و دیگر منابع آموزشی طی کنند. برخی نیز به مطالعه کتب و حتی رفتن به کلاس‌های مربی محور مورد تائید مراکز آموزشی روی می‌آورند. با این حال بطور مشخص لیست جدیدترین منابع آماده‌سازی برای امتحانات در سایت بازارچه این گواهینامه قرار دارد. واجدین شرایطی که علاقمند به دریافت منابع مطالعه شامل به‌روز‌ترین اهداف آزمون‌ها هستند می‌توانند از بخش بازارچه این گواهینامه مشاوره بگیرند. مقایسه اهداف امتحانی مندرج در این بازارچه با اهداف مطرح شده در منابع مطالعه آزاد نیز به واجدین شرایطی که منابع آزاد را انتخاب می‌کنند توصیه می‌شود.

منابع آزاد[ویرایش]

بسیاری از کاربران حرفه‌ای مجرب لینوکس برای گذراندن دوره‌های این گواهینامه ترجیح می‌دهند تا از مقاله‌های آموزشی خودآموز اینترنتی استفاده کنند.[۴] در میان محبوب‌ترین این منابع به انتخاب واجدین شرایط، سری آموزش‌های ال‌پی‌آی توسعه‌دهندگان شرکت آی‌بی‌ام قرار دارد که در حال حاضر تنها گواهینامه سطح بالای آن (LPIC-3) با اهداف مشخصه آزمون‌های کنونی مطابقت دارد. دیگر منابع آموزشی آزاد برای سطوح پائین‌تر گواهینامه هنوز در حال توسعه می‌باشند.

منابع[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ «Professional Certifications»(انگلیسی)‎. [مدارک حرفه‌ای]. بنیاد حرفه‌ای لینوکس. بازبینی‌شده در ۱۱ تیر ۱۳۹۱. 
  2. «LPIC-1»(انگلیسی)‎. بنیاد حرفه‌ای لینوکس. بازبینی‌شده در ۱۱ تیر ۱۳۹۱. 
  3. Exam Preparation | Linux Professional Institute (LPI)
  4. Practice Questions and Self-Study Materials | Linux Professional Institute (LPI)

پیوند به بیرون[ویرایش]