گندم خراسان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
Triticum turgidum subsp. turanicum

گندم خراسان با نشان تجاری کاموت، از غلات باستانی است که شرکت کاموت اینترنشنال آن را به روش ارگانیک تولید و پخش می‌کند. اندازه این نوع گندم تقریباً دو برابر سایر گندم هاست و طعم فوق‌العاده ای دارد.

فایده‌های گندم خراسان[ویرایش]

تحقیقی در سال ۲۰۱۳ توسط محققین ایتالیایی دانشگاه بیمارستانی کارگی(Careggi)واقع در شهر فلورانس ایتالیا ، انجام شد که در ژورنال تغذیه کلینیکی اروپا (European Journal of Clinical Nutrition) به چاپ رسید. بر طبق نتایج این تحقیق مصرف محصولاتی که از غلات گندم خراسان قدیمی تهیه شده اند باعث کاهش قابل ملاحظه کلسترول و قند خون می شود.

گندم خراسان کم‌کالری است، ولی دارای مقدار زیادی از اسیدهای چرب اومگا ۳ و پروتئین است. برای مثال، با مقایسه نیم فنجان گندم خراسان با گندم معمولی، گندم خراسان ۳۰٪ پروتئین بیشتری دارد، درحالیکه فقط دارای ۱۴۰ کالری است. مصرف گندم خراسان باعث پایین آوردن کلسترول، قند خون و ساتوکینها که عامل ایجاد تورم در بدن هستند می‌شود. این گندم همچنین دارای مقادیر زیادی روی، آهن و ویتامینهای ب است که هر سه متابولیسم بدن را بالا نگاه می‌دارند که نتیجه آن سوختن کالری زیاد و نهایتاً کم شدن وزن بدن است.[۱]

منابع[ویرایش]

ویکی انگلیسی