گنجشک سینه‌سیاه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
گنجشک سینه‌سیاه
Passer Hispaniolensis Male.JPG
گنجشک سینه‌سیاه نر در ساردینیا
وضعیت بقا
آرایه‌شناسی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پرندگان
راسته: گنجشک‌سانان
زیرراسته: پرندگان آوازخوان
فروراسته: Passerida
تیره: گنجشکیان
سرده: گنجشک‌های راستین
Species: P. hispaniolensis
نام علمی
Passer hispaniolensis
(تمینک، ۱۸۲۰)

گنجشک سینه‌سیاه یا گنجشک اسپانیایی (نام علمی: Passer hispaniolensis) گونه‌ای پرنده آوازخوان از تیره گنجشکیان است که در منطقه مدیترانه و جنوب غرب و مرکز آسیا زندگی می‌کند.

توصیف ظاهری[ویرایش]

گنجشک سینه‌سیاه ۱۴٫۵ سانتی‌متر طول دارد و به گنجشک خانگی شبیه است. نر آن تارک قهوه‌ای قرمز، چانهٔ سیاه بزرگ، سینه و پهلوها به صورت رگه رگهٔ سیاه روشن، روتنهٔ رگه رگهٔ سیاه که تا اطراف زیر تنه امتداد دارد، و گونه‌ها و شکم سفید دارد. با این حال پرندهٔ ماده و پرندهٔ جوان را نمی‌توان به آسانی از مادهٔ گنجشک خانگی تمیز داد. در پرنده ماده بالغ زیر تنه سفیدتر است و رگه‌های خاکستری در پهلوهایش دیده می‌شود.[۲]

زیستگاه[ویرایش]

گنجشک سینه‌سیاه در ده‌ها و مناطق درختی و نخلستان‌ها است و زمستان‌ها در کشتزارها دیده می‌شود. این پرنده آشیانه گرد و به نسبت بزرگ خود را در سوراخ دیوارها و درون آشیانه‌های روی درخت‌ها می‌سازد.

آن‌ها پرندگانی اجتماعیند که هنگام مهاجرت و به صورت عبوری، گروهی دیده می‌شوند. گنجشک سینه‌سیاه در ایران نیمه‌مهاجر و فراوان هستند.[۳]

منابع[ویرایش]

  1. BirdLife International. Passer hispaniolensis. IUCN Red List of Threatened Species. Version 2013.2, 2012. Retrieved 5 January 2014. 
  2. عبدلی، اصغر، بهرام کیابی، حسین مصطفوی، بابک موسوی، فراهم احمدزاده، پونه رسولی، حسین دلشب و دیگران. اطلس حیات وحش (مهره‌داران) استان بوشهر. انتشارات معارف، ۱۳۸۸. ۱۷۷. شابک ‎۹۷۸-۹۶۴-۲۶۷۶-۲۴-۸. 
  3. «گنجشک سینه‌سیاه». وب‌گاه کویرها و بیابان‌های ایران. بازبینی‌شده در ۱۵ دی ۱۳۹۲.