گل شمعدانی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
شمعدانی
Pelargon.jpg
آرایه‌شناسی
فرمانرو: گیاهان
دسته: گیاهان گلدار
رده: دولپه‌ای‌ها
راسته: شمعدانی
تیره: شمعدانی‌سانان
سرده: شمعدانی
گونه‌ها

حدود ۲۰۰ گونه

شمعدانی (نام علمی: Pelargonium) سرده‌ای از گیاهان گل‌دار است و حدود ۲۰۰ گونه می‌دارد. شمعدانی‌ها در واقع، گیاهانی هستند با خاستگاه آفریقایی و استرالیایی. بعضی گونه‌های آن در شمال آمریکا و استرالیا انتشار دارند و عده‌ای نیز به مناطق مدیترانه‌ای وارد شده‌اند. گونه‌های مختلفی نیز به صورت زینتی در پارک‌ها کاشته می‌شوند که باغبانان معمولاً آن را، به جای پلارگونیوم و به غلط، ژرانیوم می‌نامند. گل‌ها در این جنس کاملاً صفات ویژه خود را دارند و در بخشی از نهنج آن‌ها که با سطح پشتی گل ارتباط دارد منفذ و دهانه‌ای یافت می‌شود که آغاز حفره‌ای ممتد و لوله‌ای شکل در داخل دمگل است و در واقع جانشین دیسک به‌شمار می‌رود.
گیاهانی علفی، یکساله یا چندساله و پایا هستند. به ندریت برخی از آن‌ها (به جز پلارگونیوم) به صورت بوته‌های پیچان با ساقه گوشتی وجود دارند. برگ‌ها منفرد یا متقابل، غالباً گوشوارک‌دار، پهنک برگهات همیشه منقسم، دارای بریدگی‌های بسیار، به‌طور کلی پنجه‌ای و پوشیده از کرک‌های غده‌ای و اسانس‌دار هستند.
گلبرگ‌های جلویی معمولاً از دیگر گلبرگ‌ها رشد بیشتری دارند و از ۱۰ پرچم که در قاعده بهم پیوسته‌اند، فقط ۷ پرچم زایاست. کاسه، شامل کاسبرگهایی است که در پایین بهم پیوسته‌اند و قطعه عقبی آن به صورت مهمیز با دمگل متحد می‌شود و حفره لوله مانند درون دمگل را بوجود می‌آورد. خامه گوشتی است و هنگام رسیدن میوه از بالا به پایین خم می‌شود. میوه این گیاهان مشابه میوه جنس ارودیوم است. از دیرباز گونه‌ای از آن به نام شمعدانی (پلارگونیوم زوناله) با واریته‌های گوناگون و به رنگ‌های مختلف به عنوان گیاه زینتی در بیشتر نقاط ایران کاشته می‌شود.

انتخاب نام شمعدانی برای این گیاهان بیشتر مربوط به شکل میوه آنهاست که در داخل کاسبرگ‌های پایا و روی دمگل‌های بلند و در انتهای دمگل مشترک به صورت شمعدان چند شاخه قرار می‌گیرند. به تازگی گونه‌ای از این جنس به نام پلارگونیوم کرسه تورم در دره قاسملوی ارومیه گزارش شده‌است. این صفحه از دانشنامه رشد نوشته شده‌است.[۱]

شمعدانی عطری

نام علمی:                  Pelargonum graveolens

نام انگلیسی:                   Rosageranium

نام فارسی:           شمعدانی عطری،ژرانیوم،عطرچای

رده:                         دولپه ای‌ها Dicotyledonae 

راسته:                         شمعدانی  Geraniales

تیره:                            شمعدانی Geraniacea

جنس:                               Pelargonium 

نیازها[۲]

خاک

شمعدانی خاک سنگین رو دوست دارد، این خاک می‌تواند دو قسمت خاک برگ، چهار قسمت خاک باغچه، دو قسمت کود گاوی پوسیده شده و دو قسمت شن انتخاب بشود.

نور

گل شمعدانی نیاز به یک نور معمولی و مستقیم آفتاب دارد و این باعث می‌شود که گلدهی گیاه بهتر باشد، ولی توجه داشته باشید.

آبیاری

نیاز به آبیاری زیاد نیست و شمعدانی محیط خشک را میپسندد و حتما بین دو آبیاری خاک گیاه باید خشک بشود.

نحوه تکثیر

گل‌های شمعدانی به راحتی تکثیر می‌شوند، فقط کافی است بخشی از گل را جدا کنید و درون آب قرار دهید تا ریشهٔ جدید بدهد و شما می‌توانید دوباره آن را بکارید.[۳]و از راه بذر هم قابل تکثیر است اما بهترین گزینه قلمه زدن است.

نگارخانه

پانویس

  1. : تیره شمعدانی
  2. «نگهداری گل شمعدانی». golemanoto.ir.
  3. گل شمعدانی، متن اضافی.

تاج گل تاج گل ترحیم

منابع

Wikipedia contributors, «Pelargonium,» Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Pelargonium&oldid=251862278 (accessed November 20, 2008).